Autor Wątek: ZX Spectrum 16k Objaw uszkodzonej ULA?  (Przeczytany 8696 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX Spectrum 16k Objaw uszkodzonej ULA?
« Odpowiedź #15 dnia: 2020.02.05, 23:51:00 »
Jeśli ta ULA okaże się jednak sprawna, to w kolejnym kroku będzie trzeba zainwestować w jednolite pamięci 4116 do tego ustrojstwa, jeśli oczywiście zależy Ci na stabilności działania  ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: ZX Spectrum 16k Objaw uszkodzonej ULA?
« Odpowiedź #16 dnia: 2020.02.06, 07:23:19 »
Jeżeli masz czas i ochotę, to zapraszam do siebie (Bielsko) - tych Issue 2 mam całe stadko, to i będzie na czym przetestować ULE.

Po drugie, kondensator C46 jest zamontowany niewłaściwie (fabryczny błąd oznaczenia jego polaryzacji) - proponuję zmienić :)

Dodatkowo sprawdziłbym te wszystkie paskudne elektrolity w kształcie dysków czy przypadkiem gdzieś od czasu do czasu nie zwierają.

Poniżej znajdziesz fragment instrukcji serwisowej, która definiuje rodzaj modyfikacji, które powinny być wykonane na płycie Issue 2


Boyo

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum 16k Objaw uszkodzonej ULA?
« Odpowiedź #17 dnia: 2020.02.06, 11:38:28 »
A gdzie kupiłeś ten sprzęt ? Bo jeśli w Polsce, to jest duża szansa, że ktoś coś w nim kombinował, grzebał, usuwał, wymieniał np. ULA na "nietestowaną sztukę" itd. itp.
ZX81 / 2x ZX Spectrum 48kB / 3x ZX Spectrum+ 48kB / Inves Spectrum+ / ZX Spectrum+ 128kB / 2x ZX Spectrum +2 / ZX Spectrum +2A Action Pack / ZX Spectrum +3 / Didaktik Gama / TC 2048 / 2x JustSpeccy 128K
A500 2,5MB RAM Gotek HxC / A1200 Blizzard 1220/4+ADD4

Jamik

  • *
  • Wiadomości: 36
  • Miejsce pobytu:
    Beskidy
Odp: ZX Spectrum 16k Objaw uszkodzonej ULA?
« Odpowiedź #18 dnia: 2020.02.06, 18:57:36 »
Witam ponownie.
Chwilowo jestem uziemiony wirusowo (na szczęście bez korony), dlatego mam czas pogrzebać w sprzęcie. Więc jeśli można, to z oferty testów ULA skorzystam za jakiś czas. Tak sobie myślę, skoro ta płyta to taki ewenement pełen błędów i wypaczeń, to może ją sobie w gablotce zostawię. Za parę lat biały kruk się z tego zrobi ;).
A na poważnie. Przetwornica chyba wyzionęła ducha. Bo podczas testów pamięci obraz zrobił się w kolorowe migające kwadraciki. Napięcia natomiast wyjechały daleko poza zakres. Tak więc kwestię sprawności pamięci mam pewnie dzięki temu załatwioną odmownie ;).
No i tak sobie siedzę i myślę. Robić tu pełną przebudowę, wymiana wszystkich kondensatorów, tych nieelektrolitycznych też, bo są w opłakanym stanie, uzupełnienie zabezpieczeń, pajączek i tak dalej, czy na razie z tym do zamrażarki. Bo i tak czeka mnie wymiana kondensatorów w moim plusie. I folia do klawiatury,
Tego ZX-a kupiłem w Polsce. Więc wiedziałem, że przez jego wnętrze mogło przetoczyć się paru innowatorów. Moje ryzyko :).
A swoją drogą. Gdzie można kupić komplet osiowych kondensatorów do plusa? Bo to chyba wymierająca wersja. Pewnie przyjdzie mi przerabiać zwykłe. Jakieś rady co do ich doboru? 

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: ZX Spectrum 16k Objaw uszkodzonej ULA?
« Odpowiedź #20 dnia: 2020.02.06, 21:59:43 »
... ten sprzęt ma już blisko 40 lat i pełne prawo niedomagać :) Dla mnie największa frajda, to gonić tego króliczka - reanimować nieboszczka i dać mu kolejne lata spokojnego życia :P

Moje podejście do kondensatorów mocno ewoluowało - od: musi być jak w oryginale -> poprzez: może być i czarny, byle osiowy -> do: niech będzie dobrej jakości, a nogi się mu odpowiednio powykręca :) Oczywiście - jak sprzęt ma iść na wysuwkę, to nadal dbam o "maksymalną zgodność z fabryką". Jeżeli jednak priorytetem jest poprawność działania przez długie lata, to aspekty wizualne (w rozumieniu zgodności kolorystycznej, a nie staranności wykonania prac) schodzą na dalszy plan.

Reasumując - jak będziesz się chciał pozbyć tej płyty, to daj znać :)

Jamik

  • *
  • Wiadomości: 36
  • Miejsce pobytu:
    Beskidy
Odp: ZX Spectrum 16k Objaw uszkodzonej ULA?
« Odpowiedź #21 dnia: 2020.02.07, 00:04:22 »
Tak właśnie myślę, ze plusa dogram użytkowo. w końcu ma bardziej dopracowaną płytę, a tą 16-tkę będę chciał doprowadzić do stanu używalności okolicznościowej z zachowaniem jak największej zgodności z oryginałem. tylko jak ma działać, to ten kondensator przy wymianie odwrócić muszę. A to też swój urok ma :). Na razie pracuję nad przebadaniem pamięci, czy żyją.
Natomiast Timexa tykał nie będę. W środku płyta jak nówka nieśmigana. Nawet nie zakurzona. Normalnie jak prosto z pudełka. Zresztą z pudełkiem. Za to od zewnątrz starty tak, że nie wiadomo co na części klawiszy jest :).
A pozbyć się tej 16-tki... Hmmm... Jakbym do takiej decyzji, z braku czasu na należytą renowację, dojrzał, to dam znać. Ale szkoda by mi było klasyka się pozbywać i z niczym zostać...
Dziękuję wszystkim za porady. Jak coś ruszę to nie omieszkam się pochwalić.

Jamik

  • *
  • Wiadomości: 36
  • Miejsce pobytu:
    Beskidy
Odp: ZX Spectrum 16k Objaw uszkodzonej ULA?
« Odpowiedź #22 dnia: 2020.03.01, 22:48:03 »
Witam po przerwie.
Żeby nie było, że się lenię i nic z ZX-em nie robię ;).
Okazało się, ze rzeczywiście poszła przetwornica. Wymieniłem ZTX650 na ZTX651. Przetwornica ruszyła i działa poprawnie. Wszystkie napięcia w normie. Przy okazji zamówiłem komplet kondensatorów a z nim części do modyfikacji przetwornicy. Tak więc wymieniony jest w niej rezystor i dodany kondensator. Wszystkie kondensatory wymienione z poprawioną polaryzacją C46. Wymieniłem tranzystory TR1 i TR2 na BC549C przez co zyskałem dwa ZTX313. Jeden z nich użyłem do spider moda a drugi poszedł do przydasi. Wymieniłem też D14 na kondensator, R24 na 1k i dodałem R73.
Do tego poprzekładałem trochę pamięci, ale wygląd ekranu się nie zmienił. Tak swoją drogą, pamięci najwyraźniej przeżyły awarię przetwornicy w komplecie.
Na ten moment czekam na przesyłkę z vLA82. Kiedy dojdzie, zrobię podmiankę i przekonamy się czy komputer ruszy.
A przy okazji. Porównanie obrazu sprzed modyfikacji i obecnie.
Pozdrawiam wszystkich.

Jamik

  • *
  • Wiadomości: 36
  • Miejsce pobytu:
    Beskidy
Odp: ZX Spectrum 16k Objaw uszkodzonej ULA?
« Odpowiedź #23 dnia: 2020.03.18, 22:49:31 »
Witam wszystkich.
Dziś do drzwi zadzwonił listonosz. Nim zdążyłem do nich dotrzeć, listonosza już nie było, za to na progu leżała paczuszka z Nowej Zelandii. Wysłana 28 lutego potrzebowała 19 dni by do mnie dotrzeć. W środku znajnowała się vLA82. W antystatycznej torebce, owinięta w gąbkę i zapakowana w sztywny karton. To zapewniło przetwanie płytki pomimo przejścia przez pocztę polską.
vLA82 ma zamontowane okrągłe nóżki co trochę utrudniło mi życie. Znajdująca się na płycie podstawka pod ULA niestety była pod tym względem wybitnie nietolerancyjna. Potrzebna była więc jej wymiana. Na szczęście w szpargałach znalazłem listwę żeńską precyzyjną, czyli dostosowaną pod piny okrągłe. Listwa była jedna, pinów 40, czyli w sam raz. Tak więc po krótkiej, intensywnej zabawie z lutownicą-odsysaczem wyekstrahowałem starą podstawkę a następnie wlutowałem listwy kołkowe. Trochę zajęły mi testy połączeń, a to dlatego, że schemat nie zgadza się z połączeniami na płycie. Przykładowo, pin 5 ULA (A0) powinien być połączony z pinem 5 kości pamięci, a jest z 7. Pin 6 ULA (A1) ma być z pinem 7 RAM, a jest z 11 itd. Oczywiście nie jest to problem, ale ciekaw jestem ile jeszcze takich różnic występuje.
Do listwy którą zamontowałem, vLA wkłada się gładko i bezproblemowo, choć wymaga to trochę siły. Trochę, ale myślę że w sam raz. Dzięki temu płytka jest zamocowana solidnie. Oczywiście nie czekałem ani chwili dłużej i odpaliłem ZX-a. Ruszył bezproblemowo wyświetlając (prawie) poprawny obraz. Jak widać jest on o wiele jaśniejszy, niż na oryginalnej ULA a ponadto żółty. Ta pierwsza różnica problemem nie jest, choć teraz zaczynam troszkę żałować wymiany tranzystorów (może zmienię je na wersję B?) a druga, mam nadzieję, da się skorygować. Teraz, skoro sprzęt działa, czas na dalsze prace oraz dokładne testy. Kiedy coś drgnie, dam znać.
W załącznikach vLA82 na płycie i porównanie obrazu po i sprzed wymiany.
Pozdrawiam wszystkich.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX Spectrum 16k Objaw uszkodzonej ULA?
« Odpowiedź #24 dnia: 2020.03.19, 07:11:19 »
Zółtą poświatę wyregulujesz/zniwelujesz kręcąc potencjometrami VR1/VR2: https://spectrumforeveryone.com/technical/how-to-fix-issue-12-yellow-or-blue-screen-tint/
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Boyo

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum 16k Objaw uszkodzonej ULA?
« Odpowiedź #25 dnia: 2020.08.24, 10:04:21 »
ULA -6 w tej wersji płyty nie była montowana fabrycznie, ktoś kiedyś ją podmienił. Ponad to, ta płyta wygląda mi na tzw. Issue 1.5.

Poza tym, pomimo że jest ULA -6 nadal brakuje "spider mod'a".

Poza tym, dolny RAM jest z układów TI o czasie dostępu 150ns, poza IC6, który jest NECa. O jakim czasie dostępu jest ten IC6?

Wpadła mi w łapy podobna sztuka, niestety ktoś w niej grzebał. A siedziała ona w "budzie" jak na załączonym zdjęciu.
ZX81 / 2x ZX Spectrum 48kB / 3x ZX Spectrum+ 48kB / Inves Spectrum+ / ZX Spectrum+ 128kB / 2x ZX Spectrum +2 / ZX Spectrum +2A Action Pack / ZX Spectrum +3 / Didaktik Gama / TC 2048 / 2x JustSpeccy 128K
A500 2,5MB RAM Gotek HxC / A1200 Blizzard 1220/4+ADD4

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: ZX Spectrum 16k Objaw uszkodzonej ULA?
« Odpowiedź #26 dnia: 2020.08.24, 12:01:34 »
może przyda się to (w końcu covid dał mi czas na porządki na dysku):

http://tooloudtoowide.com/z-pamieci/wersje-plyt-zx-spectrum-16-48k-plus/
dużo sprzętu mało czasu.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX Spectrum 16k Objaw uszkodzonej ULA?
« Odpowiedź #27 dnia: 2020.08.24, 12:10:15 »
Dobra robota !
Dzięki za udostępnienie.
Czasami warto wiedzieć, jak wyglądała dana wersja płyty.
Czy to co jest na niej jest zgodne z fabryką, czy jest to wesoła inwencja osoby ingerującej :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Boyo

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum 16k Objaw uszkodzonej ULA?
« Odpowiedź #28 dnia: 2020.08.24, 13:16:09 »
Chyba "Trójek" w "Gumiakach" najwięcej się spotyka, jednak takiej wcześniej nie widziałem - wygląda na to, że oryginalnie posiada kondensatory jak w 4S.
Jedno co mnie zaciekawiło, to że Issue 3 spotyka się też z fabrycznie 16kB + podstawki na rozbudowę.
« Ostatnia zmiana: 2020.08.24, 13:22:15 wysłana przez Boyo »
ZX81 / 2x ZX Spectrum 48kB / 3x ZX Spectrum+ 48kB / Inves Spectrum+ / ZX Spectrum+ 128kB / 2x ZX Spectrum +2 / ZX Spectrum +2A Action Pack / ZX Spectrum +3 / Didaktik Gama / TC 2048 / 2x JustSpeccy 128K
A500 2,5MB RAM Gotek HxC / A1200 Blizzard 1220/4+ADD4

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: ZX Spectrum 16k Objaw uszkodzonej ULA?
« Odpowiedź #29 dnia: 2020.08.24, 14:23:26 »
Dzięki za udostępnienie.

mam jeszcze tabelkę ze statystykami ULI/modulatora/procka/kości/ROM - tak na circa 60ciu egzemplarzach, większość ma już Pabb :)
dużo sprzętu mało czasu.