Autor Wątek: Interface Kempston Joystick z Allegro  (Przeczytany 3273 razy)

Ruth_2006

  • *
  • Wiadomości: 31
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Interface Kempston Joystick z Allegro
« dnia: 2022.07.24, 20:08:23 »
Witam,

Jakiś czas temu kupiłem na znanym portalu aukcyjnym interfejs Kempstone Joystick z przyciskiem reset.
Przycisk od początku resetował Spectrum losowo, a w zasadzie resetował zawsze ale Spectrum nie wstawało - kolorowe kwadraty na ekranie
Pomagało dopiero wyłączenie zasilania. Potem Spectrum padło. Miałem jakby podświadomie przeczucie, że to wina tego interfejsu.
No ale nic. Spectrum ma ze 30 lat i ma prawo się zepsuć. Teraz Spectrum znów działa i podłączam znów ten interfejs.
Joystick działa ale reset znów jak poprzednio.
Pogrzebałem chwilę w internecie i znalazłem projekt
https://www.pcbway.com/project/shareproject/W375257ASM3_GerberZXjoy.html
Autor opisuje, że oparł się o ten projekt https://8bit.yarek.pl/hardware/zx.joystick/kjschem.gif
dodając tylko od siebie przycisk reset.

No i tu jest pytanie do Was. Jak mniemam przycisk RESET winien zwierać sygnał reset na procesorze do masy, tak ?
Czyli nóżka 26 CPU i wyprowadzenie na złączu krawędziowym 9B (wg opracowania w załączeniu, bo pewnie i inne numeracje się zdarzają)
Czy ja dziś za dużo wypiłem czy ktoś tutaj totalnie spieprzył połączenia do resetu a jeszcze inny to sprzedaje na Allegro ?
Pomóżcie bo zgłupiałem

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Interface Kempston Joystick z Allegro
« Odpowiedź #1 dnia: 2022.07.24, 20:23:11 »
O jeżu ... wg przyjętych standardów, piny na złączu numeruje się od lewej do prawej patrząc na klawiaturę ZX Spectrum z góry, a nie od tyłu. Na wszystkich schematach Sinclaira /RESET jest na spodniej stronie na polu numer 20 (i tej konwencji trzymajmy się).

http://www.speccy.pl/wiki/index.php?title=Złącze_krawędziowe_ZX_Spectrum

Tak, sygnał /RESET jest aktywny w stanie niskim, czyli aby go wywołać, należy zewrzeć go do masy.

Zwieranie linii -12 V do masy, nie dziła dobrze na wewnętrzną przetwornicę oraz na pracę pamięci dolnego RAMu.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Ruth_2006

  • *
  • Wiadomości: 31
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Interface Kempston Joystick z Allegro
« Odpowiedź #2 dnia: 2022.07.24, 20:48:08 »
OK. Przyjmuję do wiadomości poprawną zasadę numeracji. Ale czy mam rację ? Czy w tym interfejsie przycisk reset jest realizowany poprzez zwarcie -12V do masy ? 

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Interface Kempston Joystick z Allegro
« Odpowiedź #3 dnia: 2022.07.24, 22:06:32 »
Najlepiej sprawdzić omomierzem przy wyłączonym zasilaniu. Można też zmierzyć napięcie na przycisku - rozkręcanie nie jest zdrowe dla folii. Jeśli zwiera -12V (przypadkiem oczywiście nie wciskać) to trzeba przeciąć ścieżkę i podłączyć przycisk do /reset.
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

Ruth_2006

  • *
  • Wiadomości: 31
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Interface Kempston Joystick z Allegro
« Odpowiedź #4 dnia: 2022.07.29, 18:53:40 »
Pomierzyłem i jeszcze raz sprawdziłem. Tak, to jest bubel. Nie wiem kto i w którym miejscu opracowania popełnił ten fatalny błąd ale ten sprzęt puszcza z dymem nasze sprzęta. Ostrzegam wszystkich forumowiczów przed tym cudem które pojawia się co jakiś czas na Allegro.

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Interface Kempston Joystick z Allegro
« Odpowiedź #5 dnia: 2022.07.29, 21:23:15 »
Patrząc na złącze to mi ten interfejs bardziej do ZX81 pasuje.

Ruth_2006

  • *
  • Wiadomości: 31
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Interface Kempston Joystick z Allegro
« Odpowiedź #6 dnia: 2022.07.29, 21:57:00 »
W linkach z pierwszego postu jest zdjęcie 48k. Ale tam nie było jeszcze przycisku reset  ten pojawił się za sprawą drugiej osoby.

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Interface Kempston Joystick z Allegro
« Odpowiedź #7 dnia: 2022.07.29, 22:20:48 »
Interfejs wygląda jakby miał być uniwersalny dla ZX81 i ZX Spectrum. Jesteś pewien, że RESET masz na dolnym pinie w złączu a nie na górnym?

Ruth_2006

  • *
  • Wiadomości: 31
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Interface Kempston Joystick z Allegro
« Odpowiedź #8 dnia: 2022.07.29, 22:30:17 »
Na drugim zdjęciu dodałem czerwone linie bo ścieżki są słabo widoczne. Na 100 % linia reset biegnie do górnego złącza a reset w Spectrum jest na dolnej krawędzi i to zupełnie pod innym pinem

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Interface Kempston Joystick z Allegro
« Odpowiedź #9 dnia: 2022.07.29, 23:09:29 »
Jeżeli na górnym to masz reset ale dla ZX81 a nie dla ZX Spectrum

Ruth_2006

  • *
  • Wiadomości: 31
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Interface Kempston Joystick z Allegro
« Odpowiedź #10 dnia: 2022.07.29, 23:25:08 »
Gdyby to ustrojstwo było zaprojektowane pod zx81 to by wyjaśniało sprawę ale autor ma to podpięte pod zx spectrum i jak pisze sam dodał od siebie przycisk reset https://www.pcbway.com/project/shareproject/W375257ASM3_GerberZXjoy.html
Wydaje mi się że ktoś jeszcze maczał w tym projekcie palce i coś poplątał lub też specjalnie zmienił miejsce podpięcia reset i już nie pasuje do zx spectrum.

Jeszcze jedna sprawa to długość złącza interface-u. Na początku myślałem że to kwestia oszczędności, że interface nie pokrywa całego złącza zx spectrum, ale teraz kiedy zasugerowałes możliwość że to jest zrobione pod zx81 to nabiera zupełnie innego wymiaru. Jeśli w tym miejscu w zx81 jest linia reset to zagadka wyjaśniona
« Ostatnia zmiana: 2022.07.29, 23:46:14 wysłana przez Ruth_2006 »

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Interface Kempston Joystick z Allegro
« Odpowiedź #11 dnia: 2022.07.29, 23:42:43 »
Tak, na zdjęciu ma Spectrum i prawdopodobnie mu ten reset działa.
Jego płytka prototypowa wygląda na... poprawną (z punktu widzenia ZX Spectrum). Natomiast wersja finalna - identyczna na stronie projektu, jak i u Ruth_2006 - jest wyraźnie inna, przeznaczona dla ZX81.

W załączniku obrazek z powiększonym fragmentem płytki prototypowej. Ścieżka od guzika RESET wcale nie idzie na trzeci od prawej pin na górze, tylko jest poprowadzona mostkiem nad inną ścieżką i idzie gdzieś na dół złącza...
« Ostatnia zmiana: 2022.07.30, 00:43:48 wysłana przez trojacek »

Ruth_2006

  • *
  • Wiadomości: 31
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Interface Kempston Joystick z Allegro
« Odpowiedź #12 dnia: 2022.07.30, 00:01:58 »
Zgadza się. U mnie takiego mostka nie ma. Tak więc jest to wersja dla ZX81. Sprzedawana była jednak jako wersja dla ZX Spectrum https://allegrolokalnie.pl/oferta/interface-joysticka-kempston-do-zx-spectrum-myq.
Albo ktoś nie wiedział dokładnie co sprzedaje albo się pomylił. Tak czy inaczej moje ZX Spectrum się usmażyło.
Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.

PS Chce ktoś kupić ten interfejs ? :P  :P

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Interface Kempston Joystick z Allegro
« Odpowiedź #13 dnia: 2022.07.30, 01:29:00 »
Oj tam, pomylić się nie można  :P
Z tym że w ZX81 przydatność tego IF będzie dość ograniczona ze względu na obsługę niewielu gier pod Kempstona, oczywiście jeśli inne sygnały będą pasowały by to pracowało poprawnie w danej maszynie.
Nie mam już teraz głowy by ten przypadek rozkminiać ale warto sprawdzić bo nie wszystkie sygnały na złączu ZX81 są w tych samych miejscach pomimo że część się pokrywa z Spectrumem i kilka uniwersalnych IF pod obie maszyny miało czasem zworki do przestawienia w zależności od rodzaju komputera a inne działały bez problemu.
Na przykład ten
https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=4861.msg98441#msg98441
Posiada on na brzegach nad złączem krawedziowym zworki/mostki jakie były fabryczniej ustawiane w zależności od modelu komputera Specrtum lub ZX81.
Jak się dobrze przyjrzeć to widać opis obok nich "S" i "81".
« Ostatnia zmiana: 2022.07.30, 02:28:11 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.