Autor Wątek: Odpaliłem Timexa 2048 po 30 latach - kilka problemów  (Przeczytany 8759 razy)

MFrost

  • **
  • Wiadomości: 65
1. Wczoraj odpaliłem Timexa z lat dzieciństwa. Postanowiłem podłączyć jego wyjście monitorowe do video grabbera usb podłączonego pod laptopa gamingowego. Obraz jaki uzyskałem jest taki. Coś jest nie tak.
https://www.dropbox.com/s/kfcim1lkgvzwyaj/Desktop%202018.08.23%20-%2020.52.52.01.mp4?dl=0
Próbowałem ustawić video grabber na różne systemy pal-d,b,g. Sprawdziłem wszystkie po kolei zmieniłem też kable chinche, ale nic to nie dało. Na koniec zmieniłem video grabber na tuner analogwy usb z wejściami av. Efekt ten sam.
Co ciekawe podłączyłem w drugim pokoju Timexa (też przez wyjście monitorowe) do starego telewizora CRT do złącza SCART. Tutaj obraz był w porządku i nie "skakał". Nie wiem co robię nie tak. Czy jakieś zakłócenie zbiera ten zasilacz od Timexa, czy sam Timex.

2. Kiedy udało mi się uzyskać poprawny obraz na telewizorze CRT próbowałem coś wgrać z kaset używając urządzenie ION (Tape Express - Cassette Conversion System - posiada on usb do zgrywania kaset na komputer, ja podłączyłem pod wyjście słuchawkowe i dałem volume na maksa). Za pierwszym razem udało mi się wgrać Sound Trackera. Niestety AY milczał jak zrobiłem Play Song. W tym programie coś jeszcze się ustawia żeby wzbudzić AY? AY był robiony wg projektu z Bajtka. Posiada on wyjście DIN. Nie pamiętam czy to wyjście jest stereo czy mono. Ja używałem przejściówki DIN-mini jack stereo. Potem podłączyłem to przejściówkami stereo do kabelków wychodzących ze SCARTA. Wydaje mi się, że przy takim połączeniu powinno być cokolwiek słychać w telewizorze. A tu cisza. Może ktoś ma jakiś pomysł.

3. Tylko raz udało mi się coś wgrać z taśmy. Później miałem klasyczny komunikat "R Tape loading error" albo reset komputera pod koniec wgrywania sound trackera. Czy to normalna taki reset? Z reszty kaset nic nie wgrałem.

Moje boje z Timexem na razie skończyły się nie specjalnie. Może macie jakieś pomysły na rozwiązanie moich problemów?

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Odpaliłem Timexa 2048 po 30 latach - kilka problemów
« Odpowiedź #1 dnia: 2018.08.24, 13:04:09 »
Zacząłbym od recapu (wymiany kondensatorów elektrolitycznych) i sprawdzenia wszystkich napięć (5V, 12V, -0,7V). Jeśli przetwornica nie działa, to możesz mieć problemy z wgrywaniem z taśmy, bo niektóre wersje Timexów mają wzmacniacz używający napięcia -0,7V. Z kolei brak 12V to zwykle niestabilne kolory lub ich całkowity brak.
A masz kolor na ekranie tego CRT?

MFrost

  • **
  • Wiadomości: 65
Odp: Odpaliłem Timexa 2048 po 30 latach - kilka problemów
« Odpowiedź #2 dnia: 2018.08.24, 13:08:50 »
mam kolor na CRT
Tak jak pisałem na CRT obraz jest cacy, przez video grabber skacze.

Zapomniałem dodać, że jak podłączę przez video grabber to Timex dziwnie zwalnia, klawisze reagują z opóźnieniem. Czasami obraz tez sie zamraza. Przy CRT w ogóle nie ma tego problemu.
« Ostatnia zmiana: 2018.08.24, 13:17:15 wysłana przez MFrost »

avision

  • ****
  • Wiadomości: 256
  • Miejsce pobytu:
    Dolny Śląsk
    • Latam sobie tu i tam.
Odp: Odpaliłem Timexa 2048 po 30 latach - kilka problemów
« Odpowiedź #3 dnia: 2018.08.24, 13:17:34 »
Nie znam się na elektronice dobrze ale identyczny obraz miałem jak zgrywałem sygnał ze spectrum na magnetowid. Z tego co pamiętam, to ten sygnał w jakiś sposób jest zubożony/uproszczony. Na TV jest żyleta a przy próbie zgrywania są problemy z powodu niepełnego sygnału.
Pozdrawiam
Wojtek

MFrost

  • **
  • Wiadomości: 65
Odp: Odpaliłem Timexa 2048 po 30 latach - kilka problemów
« Odpowiedź #4 dnia: 2018.08.24, 13:19:55 »
Ale pod CRT i video grabber podlaczam przez to samo wyjscie monitorowe w Timexie. Zastanawiam sie czy listwa mi nie sieje czegos. Mam do niej podlaczony mikser muzyczny i prodozernego laptopa.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Odpaliłem Timexa 2048 po 30 latach - kilka problemów
« Odpowiedź #5 dnia: 2018.08.24, 13:20:12 »
To raczej nie Timex zwalnia, tylko grabber ma jakieś lagi :D Pewnie nie potrafi wyświetlić części klatek.
Jeśli w sofcie do grabbera masz jakieś ustawienia zaawansowane, to spróbuj wybrać progressive scan (480p, 576p). Sygnał wideo z komputerów 8-bit nie ma informacji o wybieraniu międzyliniowym (interleaving), co może ogłupiać niektóre urządzenia. Stary TV poradzi sobie znakomicie.
« Ostatnia zmiana: 2018.08.24, 13:34:13 wysłana przez trojacek »

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Odpaliłem Timexa 2048 po 30 latach - kilka problemów
« Odpowiedź #6 dnia: 2018.08.24, 13:40:44 »
próbowałem coś wgrać z kaset używając urządzenie ION (Tape Express - Cassette Conversion System - posiada on usb do zgrywania kaset na komputer, ja podłączyłem pod wyjście słuchawkowe i dałem volume na maksa).

Poziom może nadal być zbyt niski. Raz na sto razy się uda...
Niektórzy kupują/konstruują wzmacniacz podnoszący poziom sygnału.

Cytuj
Niestety AY milczał jak zrobiłem Play Song. W tym programie coś jeszcze się ustawia żeby wzbudzić AY? AY był robiony wg projektu z Bajtka.

Nic nie trzeba ustawiać, AY powinien grać. Jeden ze schematów w Bajtku był błędny, może stąd wynika problem. Czy ten interfejs kiedykolwiek grał poprawnie? Ewentualnie można sprawdzić jego funkcjonowanie instrukcjami OUT z poziomu basica.
Może ktoś ma jakiś gotowy listing?

MFrost

  • **
  • Wiadomości: 65
Odp: Odpaliłem Timexa 2048 po 30 latach - kilka problemów
« Odpowiedź #7 dnia: 2018.08.24, 15:21:47 »
Próbowałem z laptopa wgrać tap, tzx, ale też nie idzie. Jak zwiększyć poziom głośności jak już jest na maksa w lapku? Niektórzy wgrywają przez winampa. W jaki sposób?

AY mi grał kiedyś. Grałem w pulsoid, sound tracker też się odzywał. A co tam było źle w tym schemacie? Pierwsze słyszę. Jak sprawdzić AY z poziomu basica?

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Odpaliłem Timexa 2048 po 30 latach - kilka problemów
« Odpowiedź #8 dnia: 2018.08.24, 15:32:41 »
Tu masz przykłady:
http://www.armory.com/~rstevew/Public/SoundSynth/Novelty/AY3-8910/start.html
http://uto.speccy.org/zxunofaq_en.html

Co do wgrywania, nie używam magnetofonów, więc Ci więcej nie podpowiem.
@Phonex?

MFrost

  • **
  • Wiadomości: 65
Odp: Odpaliłem Timexa 2048 po 30 latach - kilka problemów
« Odpowiedź #9 dnia: 2018.08.24, 15:50:40 »
Co do wgrywania, nie używam magnetofonów, więc Ci więcej nie podpowiem.
A w laptopie jak zwiekszyc glosnosc ponad maksimum?

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Odpaliłem Timexa 2048 po 30 latach - kilka problemów
« Odpowiedź #10 dnia: 2018.08.24, 16:02:28 »
Nie zawsze się da. Wszystko zależy od modelu (chipsetu), systemu operacyjnego oraz aplikacji, której używasz.
Ale poczytaj tutaj:
https://www.guidingtech.com/29438/boost-windows-audio/

MFrost

  • **
  • Wiadomości: 65
Odp: Odpaliłem Timexa 2048 po 30 latach - kilka problemów
« Odpowiedź #11 dnia: 2018.08.24, 16:19:19 »
ok dzięki

Mam jeszcze pytanie o monitor. Jakbym kupił jakiś malutki 10" lcd z wejściami na chcinche, to poprawny będzie obraz z moim Timexem, czy znowu będzie skakał?

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Odpaliłem Timexa 2048 po 30 latach - kilka problemów
« Odpowiedź #12 dnia: 2018.08.24, 16:23:38 »
Zwykle nie ma problemów, o ile ten monitor będzie przyzwoitej jakości.
Ale jak się łączy starą technologię z nową, nigdy nie ma pewności, czy będzie OK.

MFrost

  • **
  • Wiadomości: 65
Odp: Odpaliłem Timexa 2048 po 30 latach - kilka problemów
« Odpowiedź #13 dnia: 2018.08.26, 17:10:08 »
Co jest nie tak ze schematem Aygreka z Bajtka?

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Odpaliłem Timexa 2048 po 30 latach - kilka problemów
« Odpowiedź #14 dnia: 2018.08.26, 17:12:37 »
Pierwszy schemat miał zły dekoder adresów. Potem było sprostowanie. Niestety nie pamiętam, w których to było numerach.