Autor Wątek: MIST - core Sam Coupe  (Przeczytany 9593 razy)

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
MIST - core Sam Coupe
« dnia: 2016.05.24, 22:02:33 »
ZX Uno i udostępnione źródła do wsadu z Samem sprawiły że ruszyły prace nad implementacją Sama.

Wszystko dostępne jest na https://github.com/sorgelig/SAMCoupe_MIST


Sir David

  • ****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: MIST - core Sam Coupe
« Odpowiedź #1 dnia: 2016.05.24, 22:44:47 »
Na to czekałem :) Pora nabyć MISTa. Mój SAM co prawda wciąż na chodzie, ale będzie można zacząć go trochę oszczędzać ;)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: MIST - core Sam Coupe
« Odpowiedź #2 dnia: 2016.12.14, 13:16:43 »
Niewatpliwie postep dzieki Mist/ZX-Uno w implementacji Sama jest widoczny, ale do idealu daleko. Widac tez po innych corach, ze latwo zrobic cos na szybko, ale trudniej dopracowac. Gora sa nadal emulatory. Moze jak ktos podejmie sie zrobienia wylacznie klona Sama na FPGA, powstanie kompletne rozwiazanie, teraz trzeba sie zadowolic tym co jest.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: MIST - core Sam Coupe
« Odpowiedź #3 dnia: 2016.12.14, 15:53:25 »
Rozumiem ideę klona jaką robi zaxon (JS128, JCPC) ale takie coś do mnie nie przemawia. To jak RPi.
dużo sprzętu mało czasu.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: MIST - core Sam Coupe
« Odpowiedź #4 dnia: 2016.12.14, 16:22:38 »
W przypadku Sam Coupe to akurat wielkiej różnicy nie będzie. Prawie wszystko jest zamknięte w jednym układzie ASIC.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: MIST - core Sam Coupe
« Odpowiedź #5 dnia: 2016.12.14, 17:06:53 »
RasPi czy PC to klasyczny emulator programowy, FPGA dla mnie jest gdzies posrodku. To co daje FPGA to implementacja na poziomie sprzetu, czyli teoretycznie mamy kontrole na poziomie elektronow :-)  Ma to niebanalne znaczenie w przypadku zaleznosci czasowych i np. dostepu do interfejsow. Emulatorem nie da sie nic wiecej wyemulowac niz pozwala np. OS, assembler, badz procesor hosta. Wezmy generacje obrazu - pod OS mozemy sobie kontrolowac obraz w wirtualnym oknie np. ZX Spectrum, ale prawdziwa kontrole ma i tak sterownik/uklad graficzny.
Nie zmienia to faktu, ze i tak latwiej jest obecnie oprogramowac rozne efekty w emulatorze, niz odtworzyc w pelni logike komputerow w FPGA.
Ale zeby odpalic emulator pod Windows musze najpierw poczekac, az zaladuje sie tysiace smieci, a na FPGA mam pstryk i ZX Spectrum gotowe.
Zeby jednak FPGA przebilo emulator to musi byc idealne - tak aby np. mozna testowac aplikacje pisane na realny sprzet. A do tego wlasnie brakuje.

Zaxon tez montuje SLAM w JustSpeccy  :D, kto wie co bedzie w kolejnej wersji.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: MIST - core Sam Coupe
« Odpowiedź #6 dnia: 2016.12.14, 17:23:51 »
Nic nie bedzie. Next sie przeciez robi.
Poza tym, tych klonow na FPGA jest mnogo i co troche powstaje nowy. Za to nie przybywa ludzi ktorzy pisza core od podstaw a potem dopracowywuja detale. Ot, ten sam podstawowy core Atari 800 jest na Mista , na Reverse u16 i na Uno widze go przerabiaja. Tu rzecz nie polega na tym zeby zrobic nastepna wypasiona plytke z kobylastym  FPGA, rzecz polega na tym zeby to oprogramowac wlasciwie . A przewaznie robi to jeden czlowiek , zaczynajac od hardware konczac na sofcie. Kto ma na to czas i pieniadze tak prawde mowiac? Chocby na same testy czy demo XYZ grupy ABC wydane na jakims diskmagu w 89 roku dziala poprawnie czy jednak nie?
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: MIST - core Sam Coupe
« Odpowiedź #7 dnia: 2017.03.15, 20:47:32 »
Ale zeby odpalic emulator pod Windows musze najpierw poczekac, az zaladuje sie tysiace smieci, a na FPGA mam pstryk i ZX Spectrum gotowe.
Bo używasz złej wersji Windows :) Emulator można odpalić np. na jakimś starym PC pod Windows 95. Są też emulatory pod DOS i tam prawie też byłoby tylko pstryk i już ale może być problem z konfiguracją dźwięku a pod Windows lepiej się obsługuje. Najlepiej użyć jakiegoś ThinClient'a który nawet zasilacz ma chłodzony pasywnie a dysk twardy to karta CF - chodzi o to aby nie było żadnego wentylatora ani mechanicznych urządzeń - absolutna cisza, sam mam taki. Poza tym jest coś takiego jak hibernacja w Windows - polecam  8)
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники