Autor Wątek: Aktualnie produkowane Spectrumy  (Przeczytany 101893 razy)

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #165 dnia: 2016.04.10, 20:28:53 »
Zdałem sobie sprawę z pewnej rzeczy jeśli chodzi o aktualne klony i monitory VGA. Na przykład taki ZX Evo z niektórymi monitorami może nie działać. Mało tego - pobrałem programik EVO testujący monitor i zrobiłem test na monitorze CRT 17". Obraz pojawił się poprawny ale praca przy takim ekranie to pomyłka - posiedziałem dosłownie chwilę i miałem dość tego migania  :-\ - w menu monitora mogę podejrzeć aktualne częstotliwości odświeżania i pokazało mi 50Hz (dokładnie 48Hz).
Słyszałem też, że jest firmware ze wsparciem 60Hz ale też, że z nowszym firmware źle działają gry i dema: Aktualnie produkowane Spectrumy
Człowiek zachwycony tymi "cudeńkami" jak ZX Evo, Speccy 2010 itp. nie zastanawia się z grubsza gdzie będzie wyświetlał obraz - a to według mnie podstawa więc tylko i wyłącznie ekran LCD, ewentualnie stary TV CRT za pomocą złącza SCART w odległości ok. 2m.

Odnośnie LCD to dziś mamy tylko panoramiczne - nie wyobrażam sobie używania takiego ZX Evo na rozciągniętym ekranie panoramicznym więc najlepszy byłby monitor LCD 4:3 ewentualnie panoramiczny z możliwością wyświetlania formatu 4:3 z czarnymi pasami po bokach.
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

Ilyad

  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Miejsce pobytu:
    Białystok, IV Rzesza Pospolita
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #166 dnia: 2016.04.10, 23:10:26 »
Apropos ZX Evo: w końcu udało mi się podłączyć dysk SATA 40gb. Problem tkwił nie w niestandardowym kablu (idzie standardowy, tylko niezbyt uważnie przeczytałem), tylko w zworkach i formacie plików (musi być FAT32 i to sformatowany na PC). Ciągle walczę z CD-ROM i drive 3.5'. Monitor to faktycznie - tu Evo jest wybredne - poprawnie działa zaledwie na jednym z 4 monitorów do jakich podłączałem,  za to obraz jest ŻYLETA. Podobno można podłączyć do każdego telewizora przez gniazdo SCART, ale niestety też mi się nie udało - pewnie poplątałem kable. Fajna zabawka, ale walka wciąż trwa.
ZX-81, ZX-Pand AY, 48k "gumiak", 48K+, 128K + "Toster", +2 "szarak" 1024k Profi, Masakrator FM, DivIDE 2K11, ZX Evolution rev. C, ZX-Uno, C64, C16 64K, Plus4 + 1541 Ultimate II + SD2IEC

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #167 dnia: 2016.04.11, 00:33:59 »
Monitor to faktycznie - tu Evo jest wybredne - poprawnie działa zaledwie na jednym z 4 monitorów do jakich podłączałem,  za to obraz jest ŻYLETA.
Co to za monitor?
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники