Autor Wątek: Rosyjskie klony Spectrum  (Przeczytany 29597 razy)

trawen

  • *
  • Wiadomości: 39
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Rosyjskie klony Spectrum
« Odpowiedź #15 dnia: 2011.11.25, 12:46:49 »
No to i ja, jako sprzętowy "lajkonik", zapytam: cóż jest fantastycznego w tym Speccy 2010? Jakie to ma możliwości i po co? :D

Tak, nie ma nic do sprzeczki. Speccy w 2010 i tak dobrze. Co zrobić, jeśli jest błąd, to wszystko co musisz zrobić, to pobrać firmware i skoiprovat go na karcie SD. Emulacji Speccy Spectrum w 2010 r. nie jest gorsza niż w nowoczesnych emulator programowy (Unreal, Spectaculator, Fuse) ... No cóż, tak jest w 100% open source. Możesz więc zebrać sami. Piękno Speccy 2010 i nadal jest to, że nie tyle Spectrum jako devboard, gdzie można zbudować cokolwiek. Mimo, ZX81 chociaż NES ...
www.zxpress.ru •www.zxtunes.com

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Rosyjskie klony Spectrum
« Odpowiedź #16 dnia: 2011.11.25, 15:17:47 »
Pojechałem do Mińska, i widziałem na własne oczy. Zarząd i odtwarzacz działa, ale dlatego, emulowanego Z80 MOS6510 ma wiele ograniczeń. Dlatego autorzy rozpoczęli nową wersję karty, który będzie prawdziwym MOS6510, jego pamięć jest wciąż żywa i identyfikator SID. Będziesz mógł słuchać żadnych modułów SID, a nie będzie to czas Spectrum.

Aaa, ja ponimaju. Ocien' intieriesnyje, diejstwitiel'no.
Tak eto budiet rabotat' kak GS - bez uciastia spectrumowskogo CPU?
Eto kruto.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Rosyjskie klony Spectrum
« Odpowiedź #17 dnia: 2011.11.25, 15:19:31 »
Tak, nie ma nic do sprzeczki. Speccy w 2010 i tak dobrze. Co zrobić, jeśli jest błąd, to wszystko co musisz zrobić, to pobrać firmware i skoiprovat go na karcie SD. Emulacji Speccy Spectrum w 2010 r. nie jest gorsza niż w nowoczesnych emulator programowy (Unreal, Spectaculator, Fuse) ... No cóż, tak jest w 100% open source. Możesz więc zebrać sami. Piękno Speccy 2010 i nadal jest to, że nie tyle Spectrum jako devboard, gdzie można zbudować cokolwiek.

Prawda.

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Rosyjskie klony Spectrum
« Odpowiedź #18 dnia: 2011.11.25, 16:28:47 »
ehhhh, ja wiem co to Google :p
Chciałbym aby ktoś w "ludzkim" języku opisał najważniejsze cechy tego sprzętu i co on nam daje. Pewnie dowiedziałbym się tego czytając kilka forów i stron poświęconych projektowi, tracąc pół dnia na deszyfrowanie cyrylicy i wyodrębnianiu ważniejszych informacji.

Wychodzę z założenia, że tworzenie komputerów o większych możliwościach niż pewne założone wcześniej przez twórców cechy (rozdzielczość, kolory, szybszy procek itp.) jest mało sensowne. To już ze Spectrum ma niewiele wspólnego. Swego czasu wieszaliśmy psy na Pentagonie, bo na zwykłych Spectrumach nie chodziły dema/programy (dłuższa ramka, często tylko dla TR-DOS). Dema się wywalały, chodziły o połowę wolniej itd. Aby to przełknąć trzeba było przerzucić się na emulatory. Teraz kupując Speccy2010 kupujemy dedykowany emulator tego, co by było, gdyby Spectrum miał szybszy procek, albo jakbyśmy mogli generować więcej kolorów w większej rozdzielczości. Dopóki nie będzie to chociaż częściowo kompatybilne wstecz (a nie ma prawa być), to traktować to można w kategorii ciekawostki, a kupią to maniacy raczej dla samego posiadania nowinki, niż sensownego wykorzystania tego. Kilkadziesiąt osób będzie to miało i każdy posiadał będzie kilka programów, które może na to powstaną - tak aby zaprezentować możliwości. Czy będzie zainteresowanie i wsparcie softwareowe dla tego projektu? Żeby się nie skończyło jak z Sinclair QL czy SAM Coupe...
Jak chcę sprzęt o większych wbudowanych możliwościach to kupuję Amigę, albo od razu wypasionego PC-ta, który będzie w stanie emulować nawet XBOX'a.
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

Damianx

  • *****
  • Wiadomości: 657
  • Miejsce pobytu:
    Pruszków
Odp: Rosyjskie klony Spectrum
« Odpowiedź #19 dnia: 2011.11.25, 17:52:15 »
Coś w tym jest.
Ja osobiście nie kupie żadnej super wydumki spectrumo-podobnej.
Zawsze chciałem mieć tylko 128k , Ay i coś co zastąpi kasety.
Do gumiaka dorobiłem 128k, dokupiłem Ay i Divide i niby wszystko było ok ,ale to nie było to celem był +128 i w końcu po dłuższym polowaniu udało się kupić.

Także spectrumowo jestem spełniony i nic ponad to nawet "super loki" nie sprawi że pomyśle o innym klonie.
Spectrum512k - Spectrum+128k - +2A - +3 Pear Ay - TC2048 S-VIDEO - Didaktik Gama80k\192k- A4000\060 - A1200\030 - A600\9tails - CD32 - A500 GVP Impact II - C64\SD2IEC\DualSID - Atari130XE\SIO2SD\Stereo - CA2001 - CPC6128\HXC - Atari Mega Ste UltraSatan.

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Rosyjskie klony Spectrum
« Odpowiedź #20 dnia: 2011.11.25, 22:30:53 »
Ok, przyjmijmy, że 2 soundchipy (niezależnie jaki jest ten drugi) będzie standardem w nowych modelach.
Czy wyobrażacie sobie user interface trackera dla 6 kanałów w rozdzielczości 256x192?
Literki o rozmiarach 6x3 px mnie nie przekonują, jedynie z kontekstu można domyślić się, która to M, H, N, W...
Przesuwanie ekranu (lub jego części) w poziomie też nie wydaje się uprzyjemniać pracy.
ULA z Timexa oferuje rozdzielczość 512x192, czy ktoś pomyślał o tym i jaka by była kompatybilność z nowszymi modelami Pentagon?
AY Music, ULA plus.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Rosyjskie klony Spectrum
« Odpowiedź #21 dnia: 2011.11.25, 22:36:22 »
Ok, przyjmijmy, że 2 soundchipy (niezależnie jaki jest ten drugi) będzie standardem w nowych modelach.
Czy wyobrażacie sobie user interface trackera dla 6 kanałów w rozdzielczości 256x192?

Tak są dwa takie, więc nie muszę sobie wyobrażać. :)

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Rosyjskie klony Spectrum
« Odpowiedź #22 dnia: 2011.11.25, 23:54:08 »
Ok, przyjmijmy, że 2 soundchipy (niezależnie jaki jest ten drugi) będzie standardem w nowych modelach.

Nowe modele nie dostaną takiego wsparcia programistów, bo będzie ich zaledwie kilkunasu-kilkudziesięciu. To już nie czasy, kiedy Spectrum był na topie. Teraz nawet zebrać większą ekipę do zrobienia dema jest problem, a gdzie mówić o wspieraniu użytkowników kolejnym i kolejnym oprogramowaniem. Napisze się trackera i będzie na nim pisac raptem z 5-10 osób na cały świat. Równie dobrze mogą napisać w Vortex Trackerze na PC. Szkoda mocy przerobowych na takie coś. Tym bardziej, że tej muzyki i tak na rzeczywistym sprzęcie odsłucha maksymalnie kilkadziesiąt osób.

Standard już się wytworzył i jest nim jeden z fabrycznych Spectrumów 128k lub maksymalnie Pentagon 128+TR-DOS (szybciej to bym kupił, niż jakieś nowe ustrojstwo).
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Rosyjskie klony Spectrum
« Odpowiedź #23 dnia: 2011.11.26, 01:00:42 »
Święta racja, Pyza, to w końcu retro machine i programiści niech wykorzystują na max możliwości sprzętu, a nie dokładają coraz więcej bajerów.
Teoretycznie można stworzyć model wyposażony w 4 x Z80 @ 56MHz, koprocesory i karty graficzne pozwalające wyświeltać obraz w 1280x960, soundchipy z C64, SAM i jeszcze inne jak np. karta do mp3 - tyle, że co to będzie miało wspólnego ze Spectrum, ile powstanie dobrych programów? Kilka(naście) dem i jedna gra oparta na Space Invaders?
Rozumiem dołożenie RAM, tego nigdy za dużo i instalację urządzeń I/O umożliwiających współpracę z dzisiejszą technologią (monitor LCD, porty USB, HDD).
Wspomniałeś o PC. Dziś nawet jeśli ktoś ma któryś z modeli Spectrum/Timex/Pentagon, to i tak dodatkowo korzysta z emulatorów. Lepiej żeby programiści porozumieli się i stworzyli jeden emu obsługujący wszystkie realne i "fantazyjne" konfiguracje, tak jak np. UAE dla Amiga (choć on też nie obsługuje wszystkiego).
AY Music, ULA plus.

trawen

  • *
  • Wiadomości: 39
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Rosyjskie klony Spectrum
« Odpowiedź #24 dnia: 2011.11.26, 03:11:50 »
ehhhh, ja wiem co to Google :p
Chciałbym aby ktoś w "ludzkim" języku opisał najważniejsze cechy tego sprzętu i co on nam daje.
Już pisałem.

I jak na wygodną

1. Niewielki rozmiar tablicy (2 paczki papierosów)
2.Mały zasilacz z telefonu komórkowego (+5)
3. Nowoczesny PS / 2 klawiatury i myszy.
4. Nie ma nieporęczne napędy i taśmy - odczyt plików z karty SD (100% emulacji TR-DOS, SNA i TAP (TZX).?)
5. Tryb Turbo (do 28 MHz) nie jest dla, która pozwoliłaby mu demo! I żeby można było w jakąś grę lub demo szybko "do tyłu". Chociaż może to być przydatne w grach: Black Crow, 3D Eclipse, Castle Master m
6. Wyjście VGA! Nie trzeba szukać stary monitor lub telewizor. Możesz podłączyć do nowoczesnego monitora.

W istocie, dla mnie to jest normalne, ale wygodne Spectrum.
Ty jako użytkownik komputerów firmy monoblock nie rozumiem.

W rzeczywistości jest to ten sam Speccy Unreal, ale w gruczole. Pozwala korzystać ze wszystkich starych wydań dla przeciętnego Spektrum, ale z nowych trybów fangled.
www.zxpress.ru •www.zxtunes.com

trawen

  • *
  • Wiadomości: 39
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Rosyjskie klony Spectrum
« Odpowiedź #25 dnia: 2011.11.26, 03:21:03 »
Ok, przyjmijmy, że 2 soundchipy (niezależnie jaki jest ten drugi) będzie standardem w nowych modelach.
Czy wyobrażacie sobie user interface trackera dla 6 kanałów w rozdzielczości 256x192?
Turbo Sound Editor
Pro Tracker 3.7
Vortex Tracker II (PC)

www.zxpress.ru •www.zxtunes.com

trawen

  • *
  • Wiadomości: 39
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Rosyjskie klony Spectrum
« Odpowiedź #26 dnia: 2011.11.26, 03:35:36 »
Ok, przyjmijmy, że 2 soundchipy (niezależnie jaki jest ten drugi) będzie standardem w nowych modelach.
Napisze się trackera i będzie na nim pisac raptem z 5-10 osób na cały świat. Równie dobrze mogą napisać w Vortex Trackerze na PC. Szkoda mocy przerobowych na takie coś. Tym bardziej, że tej muzyki i tak na rzeczywistym sprzęcie odsłucha maksymalnie kilkadziesiąt osób.
Pyza nie jesteś w temacie. Turbo hurtowych dźwięku produkcji stali w 2005 roku. Od tego czasu przeprowadzono setki urządzeń. Sam pomysł pojawił się w 96. roku, w Rosji. A na zachodzie może nawet wcześniej. Oczywiście dziś nie jest 90-tych. Aktywny spektrumistov niewiele. A na zachodzie ludzie zazwyczaj lubią żyć w próżni.Hiszpański jak szalony nitowania gry, nie mając pojęcia o demosceny. Na nowoczesny sprzęt dla Spectrum. 48-Spectrum dla najbardziej popularnych, a więc to, co my wszyscy będziemy robić demo przez 48 godzin i brzęczyk? Dzisiaj każdy człowiek ma minimalny emulatora Spectrum zainteresowania. Więc jeśli piszę muzykę do Turbo dźwięku usłyszeć sto osób z rzeczywistych urządzeń. I tysięcy ludzi, którzy siedzą na emulatorze. To mi odpowiada.
www.zxpress.ru •www.zxtunes.com

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Rosyjskie klony Spectrum
« Odpowiedź #27 dnia: 2011.11.26, 16:01:51 »
Takie tam gadanie. Rosja i cała reszta to dwa różne światy. Tam to są ich lokalne wynalazki. Tutaj - to jest sprzęt retro. I tak na prawdę żaden wynalazek, żaden dziwaczny klon itp. nie zastąpi oryginalnego Spectruma.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Rosyjskie klony Spectrum
« Odpowiedź #28 dnia: 2011.11.28, 13:27:44 »
Swego czasu wieszaliśmy psy na Pentagonie, bo na zwykłych Spectrumach nie chodziły dema/programy (dłuższa ramka, często tylko dla TR-DOS). Dema się wywalały, chodziły o połowę wolniej itd. Aby to przełknąć trzeba było przerzucić się na emulatory.


To akurat nie była wina sprzętu, tylko koderów, którzy napisali te programy (błędnie).
Jeśli wciąż używasz realnego przętu (tak zakładam, bo w innym przypadku to narzekanie byłoby delikatnie mówiąc bezsensowne), to służę dużym packiem (ponad 20Mb w ZIPie) tych największych dem i innych pomniejszych, które już chodzą na Spectrum 128+ oraz +2A/+3 (głównie na tych drugich, bo autor craków miał właśnie +3).
Nie zwalniają i nie wieszają się, chodzą nawet 4-kanałowe MODy na AY (usłyszeć "Technological Death" XTD'a ze 128+ było dziiiiiiiiiwne), za to nie zawsze poprawnie chodzi multicolour - no i muzyka zamiera na pól sekundy podczas dogrywania (divIDE jest szybkie, ale to jednak procedura taśmowa - nie można podczas tego grać muzyki, jak na stacji dysków).

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Rosyjskie klony Spectrum
« Odpowiedź #29 dnia: 2011.11.28, 13:51:30 »
Niekoniecznie błędnie - im chodziło, więc więc jakie błędy? Mogli nie mieć pojęcia, że na innych maszynach niekoniecznie będzie to chodzić. Jak Kaz pisał swoje Kaz 6th, to też błędnie, skoro timing multikoloru się łamie na niektórych maszynach? Taka specyfika.
To, że ktoś przerobił aby chodziło na oryginałach (jak piszesz też nie wszystkich), nie oznacza, że poprawił kod, tylko dostosował do innego sprzętu. W sumie ciekawe, bo Pentagon miał dłuższą ramkę i procek mógł wykonać kilka operacji więcej. Ciekaw jestem w jaki sposób ów ktoś (dla którego szacun pełną gębą, że mu się chciało) przerabiał te demka. Inna sprawa, że nie wszystko pójdzie pod zwykłym 128+, bo też jest wolniejszy od +3 (najszybsza z fabrycznych maszyn), że nie wspomnę o przerabianych (jak mój) ZX na 128k.
Swoją drogą, przydałaby się specyfika poszczególnych modeli - chodzi o długość ramki itp. Kiedyś coś takiego zaczęliśmy robić i gdzieś w odmętach mojego HDD jest taki plik tekstowy. Postaram się to odgrzebać.
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...