Autor Wątek: Powitanie - Habit  (Przeczytany 3492 razy)

habit75

  • *
  • Wiadomości: 1
  • Miejsce pobytu:
    London
Powitanie - Habit
« dnia: 2023.08.16, 00:55:51 »

Witam Spectrumowo wszystkich użytkowników.
Posiadaczem ZX48k gumiaczka, stałem się 1985 r.
Podłączony był do TV z systemie Secam, gdzie namiastkę koloru uzyskiwało się
po delikatnym odstrojeniu odbiornika TV. Oczywiście na początku była tylko oryginalna kaseta Psion,
oraz przepisywanie programów z Instrukcji ZXSpectrum+, które trafiło do pracowni wodociągowej,
w jakiej pracował mój ojciec. Niedługo później przy pomocy starszego programisty języka Fortran,
napisałem program, który obliczał sieci wodociągowe. Tak, ZXSpectrum w Lublinie obliczało skomplikowane
obliczenia na tablicach DIM. Efektem tego było przyspieszenie obliczeń z 2-3 tygodni zespołu projektowego,
do 4godzin jednego Spectruma. Wydruki wypluwał na Seikosha GP-50 poprzez port Centronics.
Za to 'osiągnięcie' udało mi się uzbierać na ZXSpectrum+ oraz dokupić staje dysków 3" . A niedługo później AY. oraz bardzo tajemniczą przystawkę Turbo, z rozszerzonym BASIC, oraz przyciskiem do wywołania przerwań NMI (do dzisiaj nie mogę znaleźć żadnych informacji na temat tego urządzenia, na WOS jest malutka wzmianka o prawdopodobnym klonie tegoż)
--------------------
to tyle o mnie.

Natomiast parę dni temu udało mi się nabyć ślicznego ZXSpectrum 48k.
Gdzie, w jakim dziale i jak opisać problem, komp się nie uruchamia, w okolicy głośniczka
są dwie diody które chyba się przegrzewają. Komputer chyba wysyła jakiś sygnał nośny na TV w okolicach kanału 36.
Czy jest jakaś dobra duszyczka, która zechce - nawet za przysługę w zamian - w pomocy rozwikłania zagadki.
Niestety niezbyt potrafię czytać schematy i analizować. Ale miernik wiem jak obsługiwać, no i lutować również.

Oraz pyt. 2
Jaki jest najlepszy divMMC, lub lepdzy ? lub inny? symulator stacji dysków.

Pozdrawiam !

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 805
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Powitanie - Habit
« Odpowiedź #1 dnia: 2023.08.16, 05:05:26 »
Witaj na forum  :)
Problem możesz opisać w dziale Naprawy. Podaj tam od razu wersję płyty, a najlepiej wrzuć zdjęcie. Możesz też zmierzyć napięcia na dolnym RAM (na którymś z układów IC6-IC13). Jeśli układy te są w podstawkach to je wyjmij przed pomiarem. Prawdopodobnie masz uszkodzoną przetwornicę, więc nie włączaj komputera na dłuższy czas, a jedynie na wykonanie pomiarów.

PS: Nie męcz się z szukaniem obrazu przez RF tylko rób od razu video mod.

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Powitanie - Habit
« Odpowiedź #2 dnia: 2023.08.25, 23:34:01 »
...bardzo tajemniczą przystawkę Turbo, z rozszerzonym BASIC, oraz przyciskiem do wywołania przerwań NMI (do dzisiaj nie mogę znaleźć żadnych informacji na temat tego urządzenia

Witamy!
Może chodzi o którąś wersję Masterface?

https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=1454.msg19242#msg19242
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Powitanie - Habit
« Odpowiedź #3 dnia: 2023.08.26, 09:15:34 »
Witamy na forum.
Prędzej to był ten wynalazek z Zielonki do zgrywania pamięci na taśmę właśnie w tzw. "TURBO".
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma