Autor Wątek: Ogólnie o CPC  (Przeczytany 140919 razy)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #135 dnia: 2015.02.21, 00:23:14 »
Szkoda że tak mało precyzyjnie się wyraziłeś. :)   4-krotne szybciej od czego? 

Kiedyś pytałem o takie rzeczy na wątku http://speccy.pl/forum/index.php/topic,1390.msg17271.html#msg17271
I jeśli dobrze interpretuję odpowiedź steeva, to 1sza linijka dotyczy magnetofonu, ale użyte tam określenie "średnio" też nie daje mi pojęcia o minimalnej i maksymalnej prędkości.

A odjazdowo, brzmi jak nazwa miejscowości. ;)  Ale w ZX obrazek ma niecałe 7KB, a w CPC 16KB, a aby zaimponować FullScreeenem to nawet 25KB. Więc nawet z wolniejszych nośników krócej się wam wczytuje i więcej obrazków mieści. Szczęściarze. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #136 dnia: 2015.02.21, 10:20:39 »
Zbyniu w temacie prędkości średniej oraz innych prędkości transmisji w 8-bitowcach dałem właśnie odpowiedź we wspomnianym temacie:

http://speccy.pl/forum/index.php/topic,1390.msg24630.html



ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4695
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #137 dnia: 2015.02.21, 10:26:21 »
Zbyniu, 12 tys. Chyba doloze na plyte maly mp3 player na karty SD ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #138 dnia: 2015.02.21, 10:45:01 »
użyte tam określenie "średnio" też nie daje mi pojęcia o minimalnej i maksymalnej prędkości

Średnio dlatego, że czas trwania zera jest inny niż jedynki. Dzięki temu odczyt był możliwy nawet dla magnetów które miały problem z regulacją obrotów (wrażenie "jajowatego" koła zamachowego"), a zbyt mała czy zbyt duża prędkoś przesuwu taśmu nie robiła wrażania. W sumie to można nagrać np. 16KB zer, 16KB jedynek i porównać czasy ;)
« Ostatnia zmiana: 2015.02.21, 10:52:54 wysłana przez andy »
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #139 dnia: 2015.02.21, 12:21:34 »
Średnio dlatego, że czas trwania zera jest inny niż jedynki. Dzięki temu odczyt był możliwy nawet dla magnetów które miały problem z regulacją obrotów (wrażenie "jajowatego" koła zamachowego"), a zbyt mała czy zbyt duża prędkoś przesuwu taśmu nie robiła wrażania. W sumie to można nagrać np. 16KB zer, 16KB jedynek i porównać czasy ;)

Zamiast mierzyć, można obliczyć ;)
Impuls jedynki trwa 1710 taktów. Bit na taśmie to dwa impulsy 3.5MHz/2*1710=1023Hz czyli 1023 bitów na sekundę (=bodów)
Dla zera 3.5MHz/2*835=2095Hz (=bodów).
Średna arytmetyczna to 1559. Oczywiście efektywna prędkość transmisji musi uwzględniać także sygnały pilotujące, więc jest zawsze niższa, tym niższa im program krótszy.

Kiedy robiłem pierwsze przymiarki do magnetofonu turbo, eksperymentalnie stwierdziłem że tolerancja prędkości magnetofonu to +/- 15%.
« Ostatnia zmiana: 2015.02.21, 13:06:12 wysłana przez Phonex »

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #140 dnia: 2015.03.07, 08:05:33 »
Przenoszę temat tu by nie dostać bana za off-topy. ;)

@antonn a znałeś innych Amstradowców? Dużo miałeś softu?

Bo moi znajomi z 464 mieli po 2 czy 3 kasety z grami, jakiś prowizoryczny program graficzny, kopier i kilka Basiców z Bajtka. Jeden z nich miał Hisoft Pascala i Tasworda i nic więcej. Inny miał wujka w Niemczech i kilka zachodnich magazynów o CPC.

A ja zaczynałem skromnie, na początku miałem dwie gierki i Tasworda i jakieś bazy danych pod CPM których nie umiałem użyć. Ale po 4ech latach miałem jak szacuję (bo nigdy nie policzyłem dokładnie), około 400 gier. I użytki do wszystkiego. ;) Na początku nie znałem żadnego Amstradowca prócz faceta od którego kupiłem swojego CPC. Załatwił mi trochę pirackiego softu za grosze. Potem facet z osiedlowego klubu komputerowego (mieli tam 3x XE), załatwił mi darmowe ogłoszenie w telegazecie osiedlowej i tak poznałem 4ech posiadaczy 464. Choć początkowo nie miałem nawet kabelka do magnetu by się z nimi wymienić softem. niestety żaden z 6128 się wtedy nie znalazł na osiedlu co ma ponad 30 tys ludzi. :(
Pewnego razu zadzwoniłem do kolesia z ogłoszenia co sprzedawał 6128 z prośbą by przekazał mój adres i telefon nowemu właścicielowi. hehe ;)   Co zrobił, ale wpierw pożyczył mi wszystkie 40 dysków do przejrzenia, (w dwóch ratach po połowie), choć widział mnie 1szy raz w życiu. :)  Nowy właściciel to był koleś z technikum elektronicznego i miał kilka 8bitowców, potem też 16bitowców i nigdy nie byłem pewny które są jego, a które ktoś mu dał do naprawy. Zamieniłem się z nim kiedyś dałem mu książkę "Przewodnik po ZX Spectrum" za dużą stację SD do CPC. A po latach kupił ode mnie zielony monitor, i zamienił się na zasilacze dałem od A500 za 150W z PC. :D  Poznał mnie z kolegą co kupował wysyłkowo piraty od Gregora z Lublina. :D  Parę lat później kupiłem od niego CD-ROMa do Amigi. Ech stare czasy. W sumie poznałem 4 posiadaczy 464, oraz 5 posiadaczy 6128 z Torunia (z czego 3ech to byli kolejni właściciele tego samego), ostatnim była dziewczyna. ;)  Jeden kolega był tak dobry że gdy już miał PC a ja Amigę to pożyczył mi swój kolorowy monitor, a gdy oddałem go po 2óch latach powiedział "nie ma sprawy". Pozdrawiam Cie Rafał. Mam nadziej że jeszcze kiedyś los skrzyżuje nasze ścieżki. ;)  A propo monitorów tak ze 2/3 to były zielone, a 2 sztuki były bez przy TV.
Dwóch posiadaczy 6128 z W-wy choć już obaj mieli też Amigi, i jednego z Poznania który sprzedał go potem jednemu z tych co mieli 464. Oraz dwóch nauczycieli jeden miał 6128 na zapleczu w szkole, (hobbystycznie był też pianistą i się podjarał programem muzycznym z nutkami). hehe  A drugi prowadził kółko informatyczne w klubie na sąsiednim osiedlu, gdzie było już nie pamiętam dokładnie, ale chyba z 8 sztuk 6128. I jeszcze faceta co umiał naprawiać CPC choć nie miał żadnego w domu. Raz mi stacje uratował. Eeee no to w sumie nie tak mało. Ale mi się na wspominki zebrało. :)


PS.: Tak z innej beczki. trafiłem ostatnio na bardzo ładnie zrobioną francuską stronę o CPC. Być może już kiedyś na niej byłem, ale miała inny wygląd i dopiero teraz wpadła mi w oko. :)
http://www.amstradtoday.com   - Opisy, zdjęcia, linki. itd.  Muszę to kiedyś z translatora wchłonąć. ;)

A DevilMarkus ostatnio sobie jaja robi przerabiając ROMy do CPC tak by wyglądały jak inne 8bit kompy, ale najbardziej mi się spodobał ten udający Ruski komputer. :D  To ten czerwony obrazek:
http://www.cpcwiki.eu/forum/off-topic/just-for-fun-c64-roms-v2/msg94761/#msg94761
« Ostatnia zmiana: 2015.03.07, 09:03:19 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

kevin.c

  • *
  • Wiadomości: 21
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #141 dnia: 2015.03.18, 10:05:18 »
Wraz z moim amstradem pochodzimy z czasów w których równoległy  port drukarki był najważniejszym portem w PC-cie.
Pomijając drukarki, był to niezły, darmowy  port 8-bitowy + szyny dodatkowe dla eksperymentatorów.
Dlatego odkurzę temat... Czy ktoś próbował  łącza PC<>CPC po LPT? Jak to działa uwzględniając kulawy 7-bitowy port LPT w cpc? Czy może te programy wymagają pełnego portu LPT w cpc?
A propos 7 bitów...Teraz to prawie zapomniane, ale dawniejszych czasach był bardzo popularny program "7Plus". Pozwalał na kodowanie/dekodowanie plików binarnych na pliki tekstowe, właśnie 7-bitowe, strawne do transferu przez zwykłe programy terminalowe. Był powszechnie używany przez krótkofalowców w łącznościach Packet Radio, BBSach radiowych. (ktoś pamięta??)


ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #142 dnia: 2015.03.18, 16:02:45 »
Ja przed laty próbowałem pliki DSK kablem LPT między emulatorem w Amidze a prawdziwym CPC przesyłać. Ale efekt był kiepski. Prawdopodobnie brak ekranowania w moim kablu sprawiało że co któryś sektor był z błędem. Gdy wysyłałem plik dsk z kilkukrotnie nagranym tym samym plikiem (pod różnymi nazwami) to z jeden z nich był dobry. Program nie wymagał przerabiania kompa. Wcześniej przesyłając program odbiorczy do CPC kablem magnetofonowym.
 Kiedyś już ten temat był poruszony na tym forum. I nie pamiętam już kto to pisał że nie miał takich problemów w PC<>CPC.


Co do sugestii że 7bit jest kulawe, to była to teza głoszona przez środowiska PeCetowców które używało CPC jako tańszej alternatywy PC w domu. I byłbym zwolennikiem tej tezy oraz dorabiania 8go bitu w porcie drukarki w CPC, gdyby ten kabelek wystarczał aby wpisanie PRINT#8,CHR$(230) dawało na wydruku literkę "ć" zamiast "f " (kod 102), ale nie daje.
W praktyce trzeba było wpierw ten 8my bit "aktywować". ;)  Wczytując procedurkę która modyfikowała sposób wysyłania kodów portem drukarki. Tylko ja się pytam czyj to był tak poroniony pomysł by wczytywać taką procedurę która działała tylko na tak zmodyfikowanych komputerach. Zamiast taką która wysyłała 8bitowe kody na wszystkich CPC przez port 7bitowy? Czyżby chodziło o kasę?  By ci co nie przynieśli kompa do przeróbki nie mogli korzystać ze spiraconego programu drukującego?
A tymczasem na zachodzie właśnie taką metodą uzyskiwano narodowe znaki w językach niemieckim czy francuskim itd. Po to są kody sterujące które sekwencją 2óch kodów włączały 8 bit, a inną sekwencją go wyłączały. Wszystkie drukarki zarówno starszego standardu Proprinter (CP852) jak i nowsze Epsona (Latin2) reagują na takie kody. Lista komputerów (a niegdyś także drukarek) które miały 7bitowe złącze LPT jest dość długa. Wprawdzie głównie z czasów gdy w biurach królował jeszcze CP/M zamiast MS-DOSa. Choć Apple się tego trzymało znacznie dłużej. A e-maile do dziś wraz z dodatkami nadal są przesyłane 7bitowo. Jak widać się da! (W mailach 8my bit przechodzi do kolejnego bajta, z którego już 2 bity przechodzą do kolejnego bajta itd itd.)
W innych 8bit kompach dla odmiany nie było portu drukarki wogóle. Ewentualnie taki co pozwalał korzystać tylko z drukarek firmowych a nie dowolnych. I to dopiero było kulawe. Podobnie jak myślenie że 8-bitowych kodów nie da się przesłać przez 7bitowe złącze.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #143 dnia: 2015.03.18, 18:58:36 »
Ja przed laty próbowałem pliki DSK kablem LPT między emulatorem w Amidze, a prawdziwym CPC przesyłać. Ale efekt był kiepski. (...)
 Kiedyś już ten temat był poruszony na tym forum. I nie pamiętam już kto to pisał że nie miał takich problemów w PC<>CPC.

Ja pisałem, że bez jakichkolwiek problemów - bardzo szybko i pewnie. Program odpalany na PC i na CPC - TurboTrans.
Kabel długi (około 3m) od naszego kolegi Duddiego.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #144 dnia: 2015.03.19, 19:00:57 »
Packet Radio, BBSach radiowych. (ktoś pamięta??)
Pamięta, pamięta ;)
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

kevin.c

  • *
  • Wiadomości: 21
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #145 dnia: 2015.03.19, 21:01:43 »
Jak pamięta, to pozdrawiam Kolegę krótkofalowca!
Marek SP1CBP
Szczecin

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #146 dnia: 2015.03.19, 21:21:19 »
Również pozdrawiam! W Szczecinie zdawałem w 2001 telegrafię ;) Resztki BKI-8 i węzła pracowały do maja 2012 jako DigiNed na 144.800 i 433.800. Wtedy musieliśmy opuścić obiekt :( Na BBSie ze 2 dyskietki .z80 były jak jeszcze działał ;)
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

Dr Piotr

  • ***
  • Wiadomości: 196
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #147 dnia: 2015.03.20, 18:29:26 »
A e-maile do dziś wraz z dodatkami nadal są przesyłane 7bitowo. Jak widać się da! (W mailach 8my bit przechodzi do kolejnego bajta, z którego już 2 bity przechodzą do kolejnego bajta itd itd.)
Nie zebym sie czepial, ale emaile, zgodnie ze standardem, sa najczesciej enkodowane na dwa sposoby: base64 i quoted printable, i zaden nie sprowadza sie do przesuwania 7 bitu do nastepnego bajta. Pewnie miales na mysli base64, ktory enkoduje 3 kolejne bajty (24 bity) do 4 znakow w zakresie 6 bitowym.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #148 dnia: 2015.03.26, 13:51:25 »
W czasopiśmie IKS 9-87 s12  jest listing Emulatora Basica 1.1 dla CPC 464. Wprawdzie miałem zamiar gdzieś tam kiedyś dotrzeć i do tego numeru by to wklepać ale trafiłem na to w sieci. Jak widać wystarczy 1081 bajtów by zyskać kompatybilność z nowszym ROMem. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #149 dnia: 2015.06.27, 15:35:49 »
Mam 3 newsy z Amstradowego świata. :)

Retro Gamer w nr 143 poświęcił 6 stron konsoli GX4000 z okazji jej 25lecia.
https://www.youtube.com/watch?v=WgTjGNnipYA 
A nie tak dawno bo w nr 139 były już 4 strony o tej maszynce. :)
https://www.youtube.com/watch?v=FezBOE1oNOE

Dopiero co pojawiło się nowe środowisko do pisania w C na PC dla CPC, (mówię o CPCTelera) a już kolejny podobny kombajn do pisania na różne 8bitówki na paru systemach z x86 zapowiedział że wkrótce doda CPC do wspieranych maszynek. http://sdcc.sourceforge.net/

Pewien Australijczyk zabrał się za pisanie nowej gry dla CPC inspirowanej grą Minecraft. Czyli budowanie świata z sześcianów który na CPC będzie miał widok izometryczny. Wątek (ang) i filmik o tym tutaj:
http://www.cpcwiki.eu/forum/programming/minecraft-port/
« Ostatnia zmiana: 2015.06.27, 16:21:35 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)