Autor Wątek: Ogólnie o CPC  (Przeczytany 138174 razy)

Sir David

  • ****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #15 dnia: 2013.02.02, 17:51:40 »
W latach 92-96 CPC był moim jedynym kompem, miałem 2kę a kolega 1kę, mieliśmy wtedy z 5 całodyskowych i nie za nowych demek i na moim chodziło więcej.

Czyli wtedy widziałeś różnicę między 1 i 2, a nie wiadomo jak by się w tych demkach zachowywało 0.

Tutaj jest trochę dem, które wymagają konkretnego CRTC:
http://winape.emuunlim.com/screens.htm
Jest kilka chodzących tylko na 1 i tylko na 0, albo na 1 i 0. Albo na 3. A nie ma żadnego, które wymagałoby 2-ki i jak dotąd ja też się na takie nie natknąłem. Batman Forever też wymaga 0 albo 1 (nie wiem jak z 3), a na 2 nie idzie.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #16 dnia: 2013.02.02, 18:44:02 »
3ka to już jest ASIC z PLUSA a nie CRTC ale stare testery co rozpoznają CRTC widzą 3ę jako 0.
Wiesz kiedyś kompy były drogie, zwykle się miało tylko jeden a kolega z podobnym nie zawsze mieszkał blisko, więc się robiło tak by chodziło na twoim i nie zawsze miałeś u kogo sprawdzić jak się zachowa na innych.
To że jakieś demko wymaga konkretnego CRTC nie musi znaczyć że nie da się tego zrobić na innym, bo może się da, tylko trzeba pod niego zoptymalizować, czego jednak koder nie zrobi skoro tych kilku jego kolegów Amstradowców takiej wersji nie mają.
Sprawdziłem Batmana na WinApe i chodzi na każdym ale na 1ce z 1/3 efektów wyświetla nieprawidłowo. Co jednak nie musi znaczyć że tak samo będzie na realnych. Na tej stronce kilka demek podpisanych że tylko na 0, chodziły na mojej 2ce. Więc coś mi się wydaje że nie mieli 2ki pod ręką by to sprawdzić dlatego tak napisali. Albo krążą w necie różne wersje tych demek zoptymalizowanych na różne CRTC.
Pamiętam że te co wymagały 1ki na 2ce dziwnie mrugały ekranem i spowalniały kompa i melodyjkę. A u kolegi z 1ą część tych co na moim chodziły wyświetlały się tylko na części ekranu a reszta była czarna.
Nie ma o co kruszyć kopi. Albo może zrób ten przełącznik i sprawdź osobiście jeśli ci to spędza sen z powiek. :) Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 2013.02.02, 18:50:26 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Sir David

  • ****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #17 dnia: 2013.02.02, 22:34:31 »
Sprawdziłem Batmana na WinApe i chodzi na każdym ale na 1ce z 1/3 efektów wyświetla nieprawidłowo.

U mnie na rzeczywistej dwójce Batman nie działał. Pisał już na początku, że nie będzie działać na CRTC2.

Cytuj
Na tej stronce kilka demek podpisanych że tylko na 0, chodziły na mojej 2ce. Więc coś mi się wydaje że nie mieli 2ki pod ręką by to sprawdzić dlatego tak napisali. Albo krążą w necie różne wersje tych demek zoptymalizowanych na różne CRTC.

A ja je sprawdzałem wszystkie na rzeczywistej dwójce i większość odmawiała uruchomienia się. Część się uruchamiała, ale wyglądała źle. Na temat różnych wersji się nie wypowiem, bo dotąd żadnego nie znalazłem w różnych wersjach. Ale wkurzyłem się, że kupiłem sobie CPC6128 i najfajniejszych dem nie mogę na nim zobaczyć, dlatego pomyślałem o zmianie na 1 albo 0. To, że wstawiłem akurat 0, to przypadek (ale widać szczęśliwy). Taki znalazłem na ebayu.

Cytuj
Nie ma o co kruszyć kopi. Albo może zrób ten przełącznik i sprawdź osobiście jeśli ci to spędza sen z powiek. :)

Nie mam zamiaru :) Gdyby ktoś znał jakiś konkretny przykład, to chętnie bym sprawdził. A na pewno nie będę przeglądać wszystkich istniejących dem żeby znaleźć jakieś działające lepiej na 2. Nie spędza mi to snu z powiek, to tylko taka ciekawostka, którą fajnie by było rozgryźć.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #18 dnia: 2013.02.02, 22:52:30 »
Hmmm a może miałem 0 a nie 2kę? Podwijam ogon. Może mi się pomieliło. :| Już tego nie sprawdzę, dawno go sprzedałem z całym softem i dużą stacją, potem kupiłem innego ale gołego, który został w Polsce i nie widziałem go 6lat. :(
A tak z ciekawości,  jak przenosisz pliki z neta na dyskietki? I czy masz inną stację niż 3cale?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #19 dnia: 2013.02.03, 00:52:36 »
Ponieważ temat ogólny zadam pytanko: czy paski na borderze podczas ładowania to norma czy bajer? Właśnie odpaliłem wintzx i jedny gry mają paski inne nie...
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #20 dnia: 2013.02.03, 02:35:36 »
Z tego co wiem to w Atari i Commodorku analizą nagrania z taśmy i wysyłaniem obrazu na ekran zajmuje się ten sam scalak i paski są skutkiem ubocznym tego że właśnie "pochłania" dane. Ale w Spectrumie i Amstradzie jeśli ma to miejsce to znaczy, że ktoś się napracował by procek mimo że "wchłania" dane jednocześnie w tle na przerwaniach tworzył paseczki.
Niech mnie ktoś poprawi jeśli coś pokręciłem. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #21 dnia: 2013.02.03, 03:34:57 »
W Spectrum podczas ładowania i zapisywania przerwania są wyłączone. Border jest obsługiwany przez ten sam port 254, który służy do komunikacji z magnetofonem i generowania dźwięku przez beeper, tak więc nie ma różnicy dla procesora jaką wartość podaje na OUT 254. Bity 0, 1, 2 to kolor BORDER (składowe B,R,G), bit 3 to MIC - wysłanie danych na gniazdko, używany przy zapisie na taśmę, bit 4 to BEEP - wysłanie danych na głośnik i gniazdo MIC jednocześnie. Trochę inaczej działa IN 254 - 5 bitów używanych jest do odczytu klawiatury, jeden do czytania danych z wejścia EAR (z magnetofonu, instrumentu muzycznego itp).
« Ostatnia zmiana: 2013.02.05, 03:37:45 wysłana przez Abrimaal »
AY Music, ULA plus.

Sir David

  • ****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #22 dnia: 2013.02.03, 11:52:53 »
Hmmm a może miałem 0 a nie 2kę? Podwijam ogon. Może mi się pomieliło. :|

O, i to by wiele wyjaśniało :)

Cytuj
A tak z ciekawości,  jak przenosisz pliki z neta na dyskietki? I czy masz inną stację niż 3cale?

Dyskietek nie używam. Mam padniętą stację, ale i tak bym jej nie używał, bo o niebo wygodniejszy jest podłączony z zewnątrz SD HxC Floppy Emulator (używam go też do Sam'a Coupe i Amigi).

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #23 dnia: 2013.02.03, 14:10:37 »
O to fajnie że masz takie coś, ile kosztowało?

A co do stacji to nie ma czegoś takiego jak popsuta 3 calowa stacja, bo albo się głowica zatnie między ścieżkami i tylko "ryra" co łatwo naprawić bez rozkręcania kompa, albo gumka się rozciągnęła tak że nie obraca dyskietki i trzeba ją zmienić. Pisałem o tym na innym wątku.

http://speccy.pl/forum/index.php/topic,579.msg9721.html#msg9721

Te stacje są naprawdę dobre i o inne usterki trzeba by się postarać młotkiem itp.

A co do pasków na ekranie, ech nie ma to jak się fachowiec wypowie. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Sir David

  • ****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #24 dnia: 2013.02.03, 18:08:26 »
O to fajnie że masz takie coś, ile kosztowało?

Mam taki od Lotharka:
http://www.lotharek.pl/product.php?pid=13

Cytuj
A co do stacji to nie ma czegoś takiego jak popsuta 3 calowa stacja, bo albo się głowica zatnie między ścieżkami i tylko "ryra" co łatwo naprawić bez rozkręcania kompa, albo gumka się rozciągnęła tak że nie obraca dyskietki i trzeba ją zmienić.

O gumce wiem, wymieniałem kiedyś w ZX Spectrum +3. O głowicy nie wiedziałem, ale nie sprawdzę, bo nie mam już żadnej dyskietki 3''. Ale póki co na stacji mi nie zależy, chyba że kiedyś bym tego Amstrada sprzedawał.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #25 dnia: 2013.02.03, 19:36:04 »
Wszystko fajne, ale widziałem kiedyś takie bardzo proste i tanie rozwiązanie do ZX+3, by po zmienieniu +3dosa na ResiDos podłączyć do złącza rozszerzeń kartę SD na kilku kabelkach i diodkach. Rozpoznaje długie nazwy i wchodzi w katalogi, pozwala butować z tego kompa i obrabiać pliki większe niż by się zmieściło na dyskietce, a pliczki z wirtualnymi dyskietkami widzi jak katalogi. Pewnie tutejsi spece by wiedzieli o czym mówię. 8bitowa wersja miała tylko jednego scalaczka a 4bitowa wolniejsza nawet bez tego się obchodziła. Wolałbym coś takiego, tyle że nie słyszałem o tym do CPC. Widać fani rozbudowy wolą skomplikowane rozwiązania z twardzielami DVDkami dużymi pudełkami z ROMami i RAMami i interfejsami do myszek modemów itp. Co bez dodatkowego zasilacza się nie obejdzie. I tak szczerze to koszty mnie odstraszają. Już wolę się emulatorem pobawić. Choć troszkę tęsknię za dotknięciem klawiatury prawdziwego Arnolda krokodylka. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #26 dnia: 2013.02.03, 20:18:10 »
A Ty nie piszesz czasem o Divide ??
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #27 dnia: 2013.02.03, 20:46:30 »
Nie, to było tylko do kart SD a nie do twardego i/lub CF. To było naprawdę banalnie prościutkie. Próbowałem to dziś znaleźć by linka podać, ale bez rezultatu. Co bym nie wpisał to znajduje jakieś IDE albo HcX. :(
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Micky

  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #28 dnia: 2013.02.03, 23:21:11 »
Tutaj coś o tym wspominają http://www.worldofspectrum.org/zxplus3e/interface.html,
ale ZX-MMC nie jest oparty na kilku kabelkach http://www.zxbada.bbk.org/zxmmc/ więc to nie to.

Było proste rozwiązanie ale dla CF'ek http://piters.tripod.com/zxcf.htm

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #29 dnia: 2013.02.04, 19:09:34 »
To z 2go linka wygląda prościej niż HcX ale nie to widziałem, znalazłem coś takiego.
http://www.zxbada.bbk.org/documentazione/zx-badaloc_technical_info_4.2-ENG_file/image016.jpg
na stronce http://www.zxbada.bbk.org/documentazione/zx-badaloc_technical_info_4.2-ENG.htm
Opis się zaczyna od "SD/MMC Interface:" też prosto wygląda choć nie tak jak to co kiedyś widziałem. Odpuszczam. To i tak nie do CPC.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)