Autor Wątek: MERITUM w Polsce  (Przeczytany 132230 razy)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #60 dnia: 2019.01.09, 12:44:23 »
Spokojnie panowie. Spory nie przysporzą wam fanów.
Myślę że osiągnięcia polskich informatyków są znacznie bardziej znaczące, a nawet imponujące w skali świata, niż naszych sprzętowców. Nie mniej jednak każda forma uczczenia ich skromnych osiągnięć jest mile widziana, a docieranie do historycznych faktów i artefaktów utrudniona pokryciem grubej warstwy zapomnienia. Więc chwała za to że komuś coś się chce, chociaż nie będzie z tego ani kasy ani pomników.
Miejcie świadomość że nie chodzi tu o złote kalesony.*  Jak czytam coś takiego to przypomina mi się wpis Jenota z PPA:

"Przypomina to współczesnych "Indian" spierających się o dziedzictwo po Apaczach chociaż na codzień pracują w korporacjach, w ich żyłach płynie 1% indiańskiej krwi a pióropusze zakładają raz na ruski rok płacząc jak to dziedzictwo przepada zagrabione przez inną grupę pseudoindian, którzy twierdzą dokładnie to samo. Przy czym wszyscy mówią że chodzi o grubą kasę gdy tak naprawdę kłócą się o g...o wart metr kwadratowy pustyni, który już i tak jest własnością kogo innego."

A strony Yarka i nfsk nie były aktualizowane od ponad 10 lat więc nic to dziwnego że spadają. Peace. :)


*złote kalesony - jak byłem dzieciakiem to wyciągało się taki argument gdy ktoś się posprzeczał z kolegą o jakieś głupoty niepotrzebnie się gorączkując.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #61 dnia: 2019.01.09, 14:43:35 »
(...) naszych sprzętowców. Nie mniej jednak każda forma uczczenia ich skromnych osiągnięć jest mile widziana (...)
No teraz to pojechałeś po bandzie :)
Masz pojęcie jak trudno było w tamtych czasach w Polsce zbudować komputer ?
Do dyspozycji były tylko podstawowe podzespoły, a i to nie zawsze. Ile się trzeba było nakombinować, żeby zachodni scalak w jak najprostszy i najskuteczniejszy sposób zastąpić tym co się ma ?

Faktem jest jednak, że poza kilkoma wyjątkami, żadnymi innowacjami pochwalić się w tej dziedzinie nie było czym. Większość stanowiły kopie zachodnich rozwiązań.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #62 dnia: 2019.01.09, 15:03:10 »
Faktem jest jednak, że poza kilkoma wyjątkami, żadnymi innowacjami pochwalić się w tej dziedzinie nie było czym. Większość stanowiły kopie zachodnich rozwiązań.

Tyklo dlatego, ze w Polsce nie bylo pieniedzy, a nawet jak byly so skutecznie ukracano kogokolwiek z pomyslem, bo to przeszkadzalo w caloksztalcie demoludow. Przykladem moze byc Commodore Business Machines, albo Max Factor.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #63 dnia: 2019.01.09, 15:03:36 »
Ale na "naszych" ew. zaprzyjaźnionych towarzyszy - podzespołach i elementach :)
Było jak było i się skończyło.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #64 dnia: 2019.01.09, 15:34:22 »
(...) skutecznie ukracano kogokolwiek z pomyslem (...)
Tu się wiele nie zmieniło. Trzeba mieć bardzo dużo samozaparcia, żeby w tym kraju coś przepchnąć.
Jak już się uda, to potem okazuje się, że wynalazkiem interesują się tylko za granicą :(
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #65 dnia: 2019.01.09, 15:41:19 »
(...) skutecznie ukracano kogokolwiek z pomyslem (...)
Tu się wiele nie zmieniło. Trzeba mieć bardzo dużo samozaparcia, żeby w tym kraju coś przepchnąć.
Jak już się uda, to potem okazuje się, że wynalazkiem interesują się tylko za granicą :(

To tylko dlatego, ze w wielu miejscach wciaz jeszcze decyzje podejmuje ktos, kto twierdzi, ze mlodzi tylko siedza przy komputerach zamiast wziac sie do roboty. Widzialem miejsca, gdzie to jest juz skutecznie ukracane, "swieze" pokolenie ma trzezwiejsze spojzenie na caloksztalt i improwizacja jest wymieniana na innowacje.


Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #66 dnia: 2019.01.09, 18:25:40 »
Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego tak było i jest.
Że pomysły i wynalazki wynajdywane w tym kraju, przez jego obywateli są z zasady torpedowane przez struktury państwowe ?
To nie jest przypadek, że wielu mądrych i młodych ludzi ucieka z tego kraju, jak z tonącego okrętu.
Wystarczy poczytać dzienniki ustaw na stronach rządowych i może się włos na głowie zjeżyć, zaś wszystkie członki opaść.
Ale to nie jest temat do dyskusji na niniejszym forum.
Więc sza :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #67 dnia: 2019.01.09, 18:30:58 »
Pear - mam pojęcie że było trudno, co nie zmienia faktu że te wysiłki nie starczyły na podbicie nawet lokalnego rynku. Można się pocieszać tym że w bratnich narodach zwykle lepiej nie było. Jedyny wyjątek to bułgarski Pravetc,  przebił się z klonami zachodnich 8bitowek, i aż do dziś mają się dobrze. Może fakt że zachodnie kompy nie miały cyrylicy, a Ruscy produkowali za mało nawet dla swoich, więc byli zdani na siebie, a u nas prościej było kupić zachodnie i przymknąć oko na brak ogonków.

A czy teraz jest lepiej? Nie śledzę wiadomości gospodarczych z Polski, ale ostatnio się dowiedziałem że niedawno zamiast dofinansować wdrożenie do produkcji polski prototyp odrzutowca szkoleniowego Bielik, zakupiono gotowe włoskie. A czy to naprawdę było tańsze, lub lepsze, czy tylko ktoś kto podjął taką decyzję wziął w łapę? To już nie wiem.

Nie byłby to pierwszy ani ostatni raz że polski urzędnik podejmuje decyzję dobrą dla innego państwa niż nasze.

- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #68 dnia: 2019.01.09, 20:09:09 »
Bo to nie polski urzędnik :)
On tylko w Polsce pracuje.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 452
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #69 dnia: 2019.01.10, 12:00:00 »
Odpowiadając na wpis użytkownika pgru. Niestety mylisz mnie z inną osobą. Nie kolekcjonuję komputerów apple, to po pierwsze, po drugie adres https://polskiekomputery.pl mógł założyć każdy... jednak nikt tego nie zrobił i ja byłem pierwszy. Nie czuję tutaj żadnego moralnego zakazu, by tego nie zrobić. Po trzecie nie wydałem ani złotówki na promocję tej strony w google, pozycjonuje się organicznie, ponieważ ma ciekawe treści.
Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Elwro 804 Junior PC, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80

apk

  • ***
  • Wiadomości: 237
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #70 dnia: 2019.01.29, 00:07:00 »
Czy wie ktoś może w jaki sposób w komputerze Meritum odbywało się ładowanie Mer-Dosa? Czy tak jak w Juniorze po naciśnięciu określonych przycisków/wpisaniu komendy, czy może jakoś automatycznie komputer sprawdzał czy stacja jest podłączona i ma włożoną dyskietkę systemową?

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 452
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #71 dnia: 2019.01.29, 17:34:07 »
Jeżeli masz podłączoną stację do komputera i włożoną do napędu dyskietkę, to powinien od razu spróbować zaczytać z niej Mer-DOS albo CM/M 2.2. W zależności od tego, jaką zawartość masz na EPROMach umieszczonych w elektronice stacji. W Meritum II odpala mi się CP/M, w Meritum III startuje mi MERDOS.
Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Elwro 804 Junior PC, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80

apk

  • ***
  • Wiadomości: 237
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #72 dnia: 2019.01.31, 23:08:09 »
Rozumiem. Mam jeszcze jedno pytanie.
W DTR do flopa do Meritum jest informacja o możliwości podłączenia do magistrali pakietu wyświetlacza graficznego lub pakietu monitora kolorowego. Czy takie moduły w ogóle powstały? Zachowały się?

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 452
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #73 dnia: 2019.01.31, 23:27:10 »
Tutaj chodzi o rozwiązanie, które zostało zastosowane w Meritum 3. Nie było pakietów do Meritum ani 1 ani 2, które pozwalałyby na wyświetlanie koloru i grafiki. Przynajmniej ja takiego nie widziałem... a Meritumów już widziałem na własne oczy ponad 30 sztuk :)
Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Elwro 804 Junior PC, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: MERITUM w Polsce
« Odpowiedź #74 dnia: 2019.02.01, 11:00:47 »
Tutaj chodzi o rozwiązanie, które zostało zastosowane w Meritum 3. Nie było pakietów do Meritum ani 1 ani 2, które pozwalałyby na wyświetlanie koloru i grafiki. Przynajmniej ja takiego nie widziałem... a Meritumów już widziałem na własne oczy ponad 30 sztuk :)
Ja widziałem Meritum'ów może nieco więcej ;D , ale nurtuje mnie jedna kwestia jeśli chodzi o Meritum3... mianowicie dowiedziałem się kiedyś dawno temu od zaprzyjaźnionych pracowników Mery Elzab, że do Meritum3 był zaprojektowany kontroler stacji dyskietek wpinany bezpośrednio w jego płytę główną, na tej płycie jest nawet stosowne miejsce na złącze pod niego z tego co widzę u siebie.
Niestety nigdy nie udało mi się tego zdobyć czy nawet zobaczyć na własne oczy takiego FDC, czy alby czegoś takiego nie masz w tej swojej metalowej obudowie z napędem 5,25" do Meritum3 ?
Z tego co wiem to taki kontroler nie wszedł nigdy do produkcji i był jedynie w fazie prototypowej.
Meritum3 co prawda działa bezproblemowo ze stacją dyskietek z Meritum2, przynajmniej w wersji z EPROMami jakie mam u siebie na płycie bo to kiedyś testowałem z powodzeniem.
Jeśli miałbyś jakieś foto tej obudowy w środku to chętnie bym je zobaczył ;)
« Ostatnia zmiana: 2019.02.01, 11:07:56 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.