Autor Wątek: Moje core SAMa do MISTa  (Przeczytany 10255 razy)

Sir David

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Moje core SAMa do MISTa
« dnia: 2018.12.03, 22:00:34 »
Postanowiłem podzielić się z wami swoją modyfikacją core SAMa do MISTa, może ktoś będzie chciał się pobawić. Przede wszystkim dodałem tam dwie dodatkowe "karty dźwiękowe", czyli AY i Quazar. Parę słów o nich:
AY - w latach 90-tych więcej czasu na SAMie poświęcałem na gry i dema z ZX Spectrum, niż na programy dedykowane dla SAMa. Dlatego dość szybko podłączyłem sobie AY oraz zmodyfikowałem emulator ZX Spectrum o nazwie SAM Tape 3. AY musiał być podłączony pod inne porty niż w ZX Spectrum, więc modyfikacje emulatora dotyczyły głównie jego obsługi (dodałem kod automatycznie modyfikujący odwołania do AY). Ponadto zmieniłem trochę interfejs, bo oryginalny był jak dla mnie irytujący.
Quazar - 4 kanałowy, kwadrofoniczny przetwornik D/A (a dokładniej 4x8-bit kwadro lub 2x16-bit stereo) + sampler stereo, wykorzystywany w MOD Playerze, paru demach, kilku grach i kilkudziesięciu numerach magazynu dyskowego "Sound Byte". U mnie jest oczywiście tylko stereo (w trybie 4x8-bit łączę po 2 kanały w jeden) i bez samplera.

Udostępniam paczkę z core + 3 dyskietki z demami i grami na ZX Spectrum + AY:
https://www.dropbox.com/s/u6d7q0ursie4lv9/SAM%20Coupe%20AY%20Quazar%20MIST%20core.zip?dl=0

Tak przy okazji, zmodyfikowałem też core ZX Spectrum - rozbudowałem o Turbo Sound - 2xAY + SAA :)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6648
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Moje core SAMa do MISTa
« Odpowiedź #1 dnia: 2018.12.03, 22:11:04 »
Kawał solidnej roboty.
Podziękowania :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Jaro

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Moje core SAMa do MISTa
« Odpowiedź #2 dnia: 2018.12.04, 22:23:19 »
Człowieku, jesteś wielki!
Wielkie dzięki :)

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3184
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Moje core SAMa do MISTa
« Odpowiedź #3 dnia: 2018.12.04, 23:33:17 »
jak się ma to vs prawdziwy SAM?
dużo sprzętu mało czasu.

Sir David

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Moje core SAMa do MISTa
« Odpowiedź #4 dnia: 2018.12.05, 08:36:42 »
Zgodność emulatorów SAMa z oryginałem jest bardzo wysoka (a mówię to jako koder dużo korzystający z debuggera). Zarówno SimCoupe, jak i core do MISTa są nawet bardziej zgodne niż oryginał ;) A dokładniej, oryginał w teorii powinien działać tak, jak działają te emulatory. Oryginał ma jedną dziwną przypadłość z przerwaniami, której być nie powinno i nie występuje w emulatorach. Powoduje to, że testując swój program na emulatorach jest wszystko ok, a na oryginale muzyka może grać 2x szybciej. Na szczęście występuje to bardzo rzadko i jest łatwe do poprawienia. Mi trafiło się dopiero raz, po wielu latach kodowania, przy okazji jednego z efektów ostatniego dema High Color. Grupa DTA też musiała po party wydać fixa do swojego dema Slow Motion 2. Oprócz tego żadnych różnic nie zauważyłem. Tzn. może takie, że MIST chyba nie radzi sobie z niektórymi zabezpieczeniami dyskietek przed kopiowaniem, ale też zawsze można znaleźć wersję niezabezpieczoną. A dla 100% zgodności dźwięku, MIST wymaga wylutowania jednego rezystorka, który zmniejsza separację stereo. Na szczęście nie jest potrzebny, bo jego jedynym zadaniem jest lekkie zmiksowanie kanałów dla Amigi (co tak nawiasem mówiąc sprawia, że symulowana Amiga nie ma dźwięku zgodnego z oryginałem ;) ). Niestety na SAMie ten rezystorek potrafi zniekształcać niektóre dźwięki generowane z użyciem obwiedni.

Ilyad

  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Miejsce pobytu:
    Białystok, IV Rzesza Pospolita
Odp: Moje core SAMa do MISTa
« Odpowiedź #5 dnia: 2018.12.05, 13:05:57 »
@Sir David: a nie miałbyś ochoty dorobić wsad SAM'a do ZX UNO ? Istniejący nie wspiera stacji dyskietek.
ZX-81, ZX-Pand AY, 48k "gumiak", 48K+, 128K + "Toster", +2 "szarak" 1024k Profi, Masakrator FM, DivIDE 2K11, ZX Evolution rev. C, ZX-Uno, C64, C16 64K, Plus4 + 1541 Ultimate II + SD2IEC

Sir David

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Moje core SAMa do MISTa
« Odpowiedź #6 dnia: 2018.12.05, 13:58:28 »
Aaa, to już rozumiem skąd to pytanie w innym wątku o odczytywanie plików. Po pierwsze nie mam ZX UNO, nie miałbym na czym testować. Po drugie ciekawe dlaczego autor sam tego nie zrobił, może są jakieś techniczne przeszkody? Za mało pamięci na całą dyskietkę? Na pewno autor ma w tym zakresie większe umiejętności ode mnie. Po trzecie, dorobienie odczytu obrazu dyskietki to zupełnie inny poziom trudności niż proste modyfikacje, takie jak te moje...

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1833
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Moje core SAMa do MISTa
« Odpowiedź #7 dnia: 2018.12.05, 14:36:49 »
Wow, Dzięki Sir David!
Nie mam jeszcze MISTa, ale gdzieś tam na liście rzeczy do kupienia jest. Na pewno się przyda udostępniona paczka.  :)
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128