ZX Spectrum > HARDWARE

UVY do RGB Converter (ZX Spectrum 48)

(1/7) > >>

Waldek:
Krótkie pytanie, a odpowiedzi może będzie wiele ;)

Czy ktoś zna interfejs, który generuje czysty sygnał RGB z UVY na Spectrum 48?
Obecnie używam układu od Pera Putnika, ale niestety nie jest on zbyt dobry.
Znalazłem też interfejs UVY do RGB od Fergussona, las pełen tranzystorów, warto się zastanowić czy replika się opłaca, jeszcze nie wiem.
Może ktoś tu na forum ma jakiś pomysł lub sugestię.
Czekam na wszelkie odpowiedzi w tym temacie.

Pozdrawiam
Waldek

zaxon:
A może w tę stronę ? https://www.vretrodesign.com/products/vla82s-sinclair-spectrum-ula-replacement-with-rgb-interface-and-ay-emulator

Waldek:
Możliwe, że poszukiwania faktycznie kończą się na Charlie ULA.
Ale mam nadzieję, że znajdę inną możliwość wyposażenia pozostałych kości ULA w RGB.

trojacek:
W pełni analogowe rozwiązania idealne nie będą. Prościej będzie znaleźć TV i wpiąć YUV w odpowiednie miejsca za dekoderem PAL.
Natomiast całkiem wykonalna byłaby konwersja (do RGB) odczytów z pamięci obrazu  (a właściwie - zapisów, bo te prościej jest śledzić), podobnie, jak jest zrobiony scandoubler od Faudraja. Tylko zamiast wyjścia na VGA zrobić na SCART, oczywiście ze standardową linią 64 mikrosekundy, czyli trzeba zmienić kod w CPLD.

Waldek:

--- Cytat: trojacek w 2024.04.01, 16:26:17 ---W pełni analogowe rozwiązania idealne nie będą.

--- Koniec cytatu ---
:-[  Naprawde?

Tego Scandoubler od Faudraja nie znam, pomóż mi.
Oczywiscie, wyjście VGA jest a wiele lepsze ale takiego Konwertera z YUV na VGA jeszcze nie widziałem.
Na przykład podłączam wyjście Harlequina, jest RGB, na GBS Control i w końcu na monitorek VGA. Mam bardzo czysty obraz.
Dobrego monitora z wejściem RGB nie posiadam, najczęściej używam ten GBS C albo taki mały konwerterek z Raspberry Pico i podłączam VGA.
W Spectrum 16/48 nie mam tej możliwości.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej