Autor Wątek: wątek dla sympatyków fantastyki  (Przeczytany 52029 razy)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: wątek dla sympatyków fantastyki
« Odpowiedź #60 dnia: 2014.10.22, 17:52:23 »
Na dole 3ej strony tego wątku wspomniałem kilku pisarzy fantasy no a SiFi to co? ;)

JULES G. VERNE -    1828-1905 - był fanem żeglarstwa - 20 000 MIL PODMORSKIEJ ŻEGLUGI, Podróż do wnętrza Ziemi, W 80 dni dookoła świata, Na Księżyc... i wiele wiele innych. :)
HERBERT G. WELLS -    1866-1946 - był biologiem - WEHIKUŁ CZASU, WOJNA ŚWIATÓW, Niewidzialny człowiek, Wyspa doktora Moreau, Ludzie jak bogowie, ...
Edgar R. Burroughs -    1875-1950 - cykl o Marsie (Księżniczka Marsa, JOHN CARTER), cykl o przygodach TARZANA, (choć to nie SF) ;)...
Aldous Huxley -    1894-1963 - eseista poeta podróżnik fan LSD - NOWY WSPANIAŁY ŚWIAT, Wyspa, ...
ROBERT A. HEINLEIN -   1907-1988 - oficer - WŁADCY MARIONETEK, KAWALERIA KOSMOSU, Obcy w obcym kraju, ...
ARTHUR C. CLARKE -    1917-2008 - on pierwszy wymyślił satelity komunikacyjne - seria ODYSEJA KOSMICZNA, SPOTKANIE Z RAMĄ, Koniec dzieciństwa, ...
Frank Herbert -    1920-1986 - buddysta - KRONIKI DIUNY, ...
ISAAC ASIMOV -       1920-1992 - biochemik - JA ROBOT, POZYTRONOWY DETEKTYW, cykl FUNDACJA, Koniec wieczności, Fantastyczna podróż, ...
PHILIP K. DICK -    1928-1982 - był stuknięty - CZY ANDROIDY ŚNIĄ O ELEKTRYCZNYCH OWCACH? (ŁowcaAndroidów), PRZYPOMNIMY TO PANU HURTOWO (TotalRecall), Raport mniejszości, Zapłata, ...
William Gibson -    1948-żyje - twórca cyperpunka czyli świata w którym rządzą korporacje zamiast państw, a ludzie i cyborgi to najczęściej szumowiny -  to on wymyślił określenia: cyberprzestrzeń, virtualna rzeczywistość, sztuczna inteligencja, inżynieria genetyczna, - kultowa powieść: Neuromancer, scenariusz do Johnny Mnemonik ...

Spece od SiFi twierdzą że wszystkie pomysły jakimi do dziś się żywią twórcy opowiadań, komiksów i filmów SF, powstało w latach 50 i 60ych, a później już tylko odgrzewano kotlety. Jedynie tempa rozwoju komputerów (ani Prawa Moore'a) nikt nie przewidział. W latach 60ych w jednym z odcinków Star Treka opisywano parametry komputera pokładowego jako szczytowego osiągnięcia ludzkości. A na końcu podano pojemność jego pamięci, która miała mieścić całą wiedzę ludzkości. Uwaga uwaga: CZTERY GIGABAJTY, po czym następuje chwila ciszy, bo wszyscy w milczeniu trawią świadomość istnienia takiego ogromu. Hehe, a akcja się ponoć dzieje w 22 wieku. ;)  No cóż, wygląda na to że wszyscy mamy komputery zbudowane wg technologii z przyszłości. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: wątek dla sympatyków fantastyki
« Odpowiedź #61 dnia: 2014.10.22, 18:26:06 »
To może wypadałoby również wspomnieć naszego klasyka - Stanisław Lem
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: wątek dla sympatyków fantastyki
« Odpowiedź #62 dnia: 2014.10.22, 18:58:37 »
Nie zapomniałem o nim, rozważałem także Żuławskiego, ale nie wydaje mi się by wywarli równie wielki wpływ na światową kulturę czy też jako inspiracja dla rzesz przyszłych naukowców jak ci których wspomniałem.
Osobiście lubię czytać felietony i wywiady z Lemem, był wnikliwym obserwatorem rzeczywistości i bardzo fajnie wyrażał swoje opinie, choć nie podzielam jego pesymizmu co do przyszłości ludzkości. Ale jego opowiadań jakoś nie trawię.
« Ostatnia zmiana: 2014.10.22, 19:04:45 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: wątek dla sympatyków fantastyki
« Odpowiedź #63 dnia: 2014.10.22, 19:54:11 »
Oświecisz mnie, bo nie łapię?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: wątek dla sympatyków fantastyki
« Odpowiedź #64 dnia: 2014.10.22, 19:58:32 »
Awruk!
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: wątek dla sympatyków fantastyki
« Odpowiedź #65 dnia: 2014.10.29, 12:11:09 »
W nawiązaniu do wątku o polecanych i oczekiwanych filmach - ciekawe kiedy/czy w końcu powstanie Spotkanie z Ramą, do którego prawa kupił jakiś czas temu Morgan Freeman i już chyba od 20 lat męczy temat.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6844
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: wątek dla sympatyków fantastyki
« Odpowiedź #66 dnia: 2014.10.29, 16:25:10 »
W nawiązaniu do wątku o polecanych i oczekiwanych filmach - ciekawe kiedy/czy w końcu powstanie Spotkanie z Ramą

Przecież już było, dawno temu w TV - "Spotkanie z Ramą na działce" ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: wątek dla sympatyków fantastyki
« Odpowiedź #67 dnia: 2014.11.04, 19:58:04 »
To może doczekamy się też kontynuacji. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: wątek dla sympatyków fantastyki
« Odpowiedź #68 dnia: 2015.02.27, 23:03:08 »
Życie jest jak ogród, idealne chwile można przeżyć, ale zachować je można jedynie w pamięci...

Tak powiedział kiedyś Leonard Nimoy, najbardziej znany i lubiany za rolę Pana Spocka w serii filmów Star Trek - zmarł dziś na chorobę płuc, mając 83 lata. - Żył długo i szczęśliwie, niech spoczywa w pokoju. :( [']

http://stopklatka.pl/wiadomosci/-/150485188,nie-zyje-leonard-nimoy
http://www.filmweb.pl/person/Leonard+Nimoy-45066?id=45066
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: wątek dla sympatyków fantastyki
« Odpowiedź #69 dnia: 2015.11.22, 16:53:04 »
Kolejny film, tym razem serial, na podstawie Dicka.
Jeden sezon na razie, ale ocena wysoka: 8.4, więc są szanse na kontynuację.
Na podstawie rewelacyjnej książki "Człowiek z wysokiego zamku".
http://www.imdb.com/title/tt1740299/?ref_=fn_al_tt_1
Chętnie obejrzę - książka opisuje historię alternatywną, w której Niemcy i Japonia wygrali wojnę, Ameryka jest podzielona na strefy okupacyjne niemiecką i japońską, kwitnie technika niemiecka i japońska kultura, a dużą poczytnością cieszy się nielegalna książka SF opisująca świat w którym alianci wygrali! ;)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6665
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: wątek dla sympatyków fantastyki
« Odpowiedź #70 dnia: 2015.11.23, 21:59:22 »
Nie zapominajmy o Andrzeju Zajdlu. "Paradyzja", "Wyjście z cienia" czy "Cylinder Van Troffa" to dla mnie fajna lektura. No a "Limes inferior" to czytałem już chyba ze 20 razy.  Ze wschodu, to Strugaccy, kawał ciekawej fantastyki.

Gdyby zekranizować "Limes inferior" i zrobił by to ktoś porządnie, to byłoby super.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1365
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: wątek dla sympatyków fantastyki
« Odpowiedź #71 dnia: 2015.11.24, 00:07:36 »
Ze wschodu, to Strugaccy, kawał ciekawej fantastyki.
Ze starszych (i tylko tych których czytałem) można jeszcze sięgnąć po dłuższe i krótsze pozycje Kira Bułyczowa i Dmitrija (Dymitra) Bilenkina, oraz trylogię Siergieja Sniegowa 'Dalekie Szlaki' (uwaga - może trącić socagitmyszką ;) choć nie tak silnie jak 'Mgławica Andromedy' Jefremowa... którą z niezrozumiałych dla mnie powodów nawet lubię... tak samo jak i 'Wszystko dozwolone' Abramowów. )
Dość przyjemnie czytało mi się Olega Diwowa (choć tylko dwie pozycje).
Z nowszych warto wspomnieć Siergieja Łukjanienko. Nie wiem jak inne jego serie, ale 'patrole' czyta się bardzo dobrze (ok, czytało mi się :) )
Miłośnicy fantasy zdaje się jeszcze chwalą Nika Pierumowa - nie znam, nie czytałem.
(dla hardkorowców jest jeszcze parodia Harrego, czyli Таня Гроттер. Jeszcze się nie odważyłem :>)

Z tego co wiem, zekranizowano (lub oparto filmy na ich na kanwie) jedynie 'Patrole' Łukjanienki.
Po resztę proponuję sięgnąć w papierze lub elektronach :)
Machines should work. People should think.

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: wątek dla sympatyków fantastyki
« Odpowiedź #72 dnia: 2015.11.24, 12:25:15 »
Jesteśmy skazani na nieporządne ekranizacje, niestety.
Rosjanie zekranizowali kilka powieści Strugackich: Przenicowany świat (dwie części), Trudno być bogiem, Pora deszczów, Miliard lat do końca świata, Poniedziałek zaczyna się w sobotę (Czarodzieje), Hotel pod poległym alpinistą i oczywiście Piknik na skraju drogi (Stalker - już daaawno temu).

Przenicowany świat mi się nie podoba. Jakiś taki przerysowany, zrobili z tego film akcji. Do tego stopnia, że dwa razy próbowałem i nie obejrzałem do końca :(
W związku z tym dałem sobie spokój z Porą deszczów, ale może kiedyś...

Stalker jest tylko na podstawie Pikniku, w sensie wykorzystano kilka pomysłów z powieści. Nie wiem czemu, lubię go oglądać. Może dlatego że zrobił go Tarkowski? Świetne zdjęcia, fajna muzyka i odrobina klimatu Pikniku. Niemniej nie polecam - Tarkowski robił takie spokojne/nudne filmy, nikomu kogo znam, się nie podobał, choć ma wysoką ocenę (8.2) na IMDB ...
Za to polecam książkę Światy braci Strugackich - Czas uczniów. To kontynuacje powieści braci, napisane przez współczesnych pisarzy SF. W większości niezłe.
Jest jeszcze fiński(?) film oparty na pomyśle Strefy Lądowania. Pillman w powieści powiedział, że było 6 czy 7 Stref na całym świecie i Fini wykorzystali pomysł, że jedna jest u nich. Ale film miał zerowy budżet i kompletnie nic się tam nie działo.

Czarodzieje też tylko oparty na Poniedziałku ... OIDP.

Dopiero niedawko przeczytałem Hotel pod poległym alpinistą i skojarzyłem, że w Teatrze Telewizji była taka sztuka w latach 70, z Bilewskim, Wichniarzem i, jak się okazuje, Stalińską! http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=524167 Pamiętam że była nieźle zakręcona jak na Teatr TV.

I kolejny raz pojawia się plotka, że będzie nowa ekranizacja Pikniku - tym razem jako amerykański serial TV http://deadline.com/2015/09/roadside-picnic-tv-series-wgn-america-strugatsky-jack-paglen-alan-taylor-1201522177/
« Ostatnia zmiana: 2015.11.24, 13:21:08 wysłana przez Phonex »

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: wątek dla sympatyków fantastyki
« Odpowiedź #73 dnia: 2018.03.15, 07:25:00 »
Trafiłem ostatnio na filmik "10 najlepszych filmów science - fiction"
https://www.youtube.com/watch?v=rRgaFS-s1ao

Pozwoliłem sobie go skomentować, oraz wymienić moje typy.
I uprzedzając pytania wyjaśniam czemu nie wymieniłem Gwiezdnych Wojen? ...

Bo wg mnie to nie jest SF tylko bajka. Klasyczne SF przedstawia nam jakiś wynalazek i pokazuje jaki wywarł by wpływ na ludzkość lub na losy paru bohaterów. Daje powody do refleksji nad ludzką naturą i roli jaką w naszych losach odgrywa technika. A w Star Wars-ach co mamy? - Peleryny, miecze, zakon, księżniczka, romans, polityczna intryga, pościgi i bijatyki... Wypisz wymaluj "D'artagnan i trzej muszkieterowie". :D  A to że ich pojazdy nie mają kółek nie zmieni tego w SCIENCE FICTION.

- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: wątek dla sympatyków fantastyki
« Odpowiedź #74 dnia: 2018.03.24, 10:50:43 »
Nie jestem pewien czy ktoś już w tym wątku o tym wspominał.
Zabrałem się ostatnio za oglądanie czeskiego serialu SF "Goście" z 1984.
https://www.youtube.com/watch?v=u1uNe2yEHB8  15 x 29 min.

Dziwię się że aż tak słabo to pamiętam, np że tam jest taka fajna muzyka, albo dlaczego w ogóle cofnęli się w przeszłość. Kilka założeń jest podobnych do znacznie późniejszego serialu "Trzecia planeta od słońca" z 1996. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)