Autor Wątek: zasilanie FDD3000  (Przeczytany 17091 razy)

robreg

  • *
  • Wiadomości: 29
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Timex 2048 + FDD3000
Odp: zasilanie FDD3000
« Odpowiedź #30 dnia: 2013.08.15, 09:58:35 »
Dzięki Robreg za tak dokładny opis, w najbliższym okresie nie będę miał niestety czasu aby powalczyć z FDD, ale jak już zdarzy się jakiś wolny weekend to przysiądę i pobawię się taśmą sygnałową według Twojego opisu, może uda mi się zmusić stacje 3,5 do zabootowania TOSu.
Proszę bardzo, oby się przydał.

A teraz ciekawostka, z miesiąc temu ja też miałem chwile radości z załadowania softu na FDD3000 z pecetowskiej stacji 3,5" HD (podłączona bez żadnych przeplotów itp) nie mam zielonego pojęcia jak to się udało, podłączyłem stacje jako DF0 i drugą jako DF1, wsadziłem dyskietkę odpaliłem Timexa i szok system normalnie się załadował :D, przejrzałem trochę softu, próbowałem cosik pokopiować  z A na B, ale stacja B ni jak nie miała ochoty działać, za to A działała bez zarzutu :), z czasem zaczęła mieć problemy z odczytem dyskietek, a po jakiejś godzinie wyzionęła ducha :(. Znalazłem identyczną sprawną stację, podłączyłem ją w taki sam sposób jak poprzednią, ale nie zadziałała, podłączałem w ten sposób jeszcze kilka innych stacji 3,5 i 5,25 lecz bez skutku, w stacjach pali się non stop dioda i można sobie pomarzyć o załadowaniu czegokolwiek, jedynie kiedy podłączę oryginalną stację 3" ustawioną jako A i z wetkniętą drabinką rezystorów stacja zachowuje się tak jak powinna, czyli dioda sobie mrugnie po włączeniu/resecie i zaraz potem gaśnie, niestety nie dorobiłem się jeszcze żadnej trzy calowej dyskietki więc i tak nic nie jestem w stanie załadować :(.
Uważaj - miałem dokładnie taki sam objaw i po tym, jak udało się przez paręnaście minut pobawić się stacją 3,5" u mnie stacja na razie udaje martwą. Nie wiem, czy to jest problem uszkodzenia podczas randki z klonami ALPS-a, czy to problem z umierającymi układami programowalnymi które są kręgosłupem stacji

Dobrze wiedzieć, że nie tylko ja morduje się z tą nieszczęsną trzytysiączką, przez lata zbierania różnych retro klamotów naszarpałem z toną sprzętu, ale fdd3000 to chyba najcięższy przypadek, pół roku kombinowania i tylko godzinę radochy ;). Niestety z racji ograniczonego zasięgu tego sprzętu próżno szukać po necie pomocy na zagranicznych stronach, a u nas wszystkie opisy tłumaczą co najwyżej jak wyciąć większą dziurę w obudowie ;) (barbarzyństwo!) i podłączyć stację 3,5 jako napęd B, jak ją podłączyć jako A informacji brak.
Problem jest także inny. Układy rodziny EPLD mają to do siebie, że można w ich wnętrzu zaprogramować dowolnie skomplikowaną strukturę i jeśli nie masz dostępu do dokumentacji wnętrza takiej kostki, możesz nie mieć możliwości odbudować jej wnętrza.

Zastanawiam się, czy na podstawie logiki działania FDD (zastanawiam się, jak dokładnie logika wnętrza stacji odwzorowana jest w działaniu programowego emulatora FDD) nie dałoby się przygotować czegoś takiego jak FDD-of-TTL ;-) na wzór projektu TI-of-TTL

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1363
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: zasilanie FDD3000
« Odpowiedź #31 dnia: 2013.08.15, 10:45:23 »
Przecież FDD były też robione na TTLach (plus dwa GALe).
Schematy i wsady do GALi są dostępne w sieci...
Machines should work. People should think.

robreg

  • *
  • Wiadomości: 29
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Timex 2048 + FDD3000
Odp: zasilanie FDD3000
« Odpowiedź #32 dnia: 2013.08.15, 11:21:53 »
Przecież FDD były też robione na TTLach (plus dwa GALe).
Schematy i wsady do GALi są dostępne w sieci...
chwile po tym jak to napisałem, pomyślałem  ty leserze, paplać potrafi, czytać i kojarzyć fakty jeszcze nie bardzo - FDD3 którego schemat posiadam jest takim właśnie FDD_of_TTL :) Chyba czas przestać się stresować padniętą elektroniką w FDD3000 i siadać do zrobienia jej nowej wersji.

Poszukam, czy FDD3000 było także na układach mniejszej skali integracji. :)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6841
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: zasilanie FDD3000
« Odpowiedź #33 dnia: 2013.08.20, 14:23:30 »
W FDD3000 były dwie wersje elektroniki:
- dwupłytkowa, zapożyczona z FDD3, składająca się z układów TTL oraz jednego układu programowalnego GAL,
- jednopłytkowa, zawierająca kilka TTL-i oraz dwa układy programowalne PAL.
Oczywiście w obu wersjach były jeszcze kości pamięci, CPU, WD1770 i WD2123.
Wkład do GAL pierwszej wersji jest dostępny. Zawartość PAL-i drugiej wersji jest znana tylko poprzez reverse engineering, ale ze zwględu na kompatybilność z wersją pierwszą dość łątwo jest dorzeźbić niedziałający fragment logiki i zamontować go np. w złączu systemowym (na wlutowanie którego jest miejsce na płycie).

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1363
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: zasilanie FDD3000
« Odpowiedź #34 dnia: 2015.01.22, 16:49:16 »

Kontroler standardu Shugart (prawie taki jak w FDD3000)
4   /DS3   Drive Sel D

6   /INUSE   not used
For the records : 4 - InUse/HeadLoad, 6 - DS4 (select drive D)
Machines should work. People should think.