Autor Wątek: Cześć  (Przeczytany 9878 razy)

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Cześć
« Odpowiedź #15 dnia: 2019.04.25, 12:22:33 »
Ok, zrobię jeszcze zdjęcia kasetek, ale dem raczej tam nie ma - to jeszcze nie był ten etap ;-)
Część kaset niestety nie opisana, więc zrobię te z giełdy.
Jeśli chodzi o composite mod, to już nad tym myślałem. Zrobić z kondensatorem, czy tylko kawałek druta wsadzić, bo jak widzę na youtube szkoły są dwie? :-)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Cześć
« Odpowiedź #16 dnia: 2019.04.25, 12:31:56 »
Zrobić z kondensatorem, czy tylko kawałek druta wsadzić, bo jak widzę na youtube szkoły są dwie? :-)


Szkoly sa trzy (3):
  • drut - niepolecana metoda
  • kondensator 100uF - najprostsza polecana metoda
  • tranzystor NPN np. BC549 - kolektor do +5V, baza do wejscia sygnalu wideo do modulatora i emiter do gniazda RF; ta metoda jest polecana, jesli metoda nr 2 daje zbyt ciemny obraz
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Cześć
« Odpowiedź #17 dnia: 2019.04.25, 22:50:38 »
Dzięki. To jutro lecę po tranzystor i zrobię od razu wersje na wypasie :-)

A poniżej kasety. Zrobiłem zdjęcie tylko tych opisanych, pominąłem oryginały typu Chess, Flight simulator itp.

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1833
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Cześć
« Odpowiedź #18 dnia: 2019.04.25, 22:54:18 »
Dzięki. Fajne tytuły. Jest coś magicznego w takich kasetach, albo to tylko niepoprawna nostalgia :D
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Cześć
« Odpowiedź #19 dnia: 2019.04.25, 23:05:29 »
Mam takich podobnych kaset całą sporą reklamówkę ale niestety do C64 ;)
Dostałem kiedyś od jednego znajomego jak robił remont w mieszkaniu...
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Cześć
« Odpowiedź #20 dnia: 2019.04.26, 00:49:52 »
A ja do C64 nie mam z programów właściwie nic, więc mogę sobie co najwyżej programiki w basicu pisać. I gdzie tu sprawiedliwość? ;-)

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Cześć
« Odpowiedź #21 dnia: 2019.04.26, 01:03:56 »
Dzięki. Fajne tytuły. Jest coś magicznego w takich kasetach, albo to tylko niepoprawna nostalgia :D
Trochę magii w tym jest - wracają wspomnienia, kiedy jako dzieciak z wypiekami na twarzy czekało się na załadowanie ulubionej gry.
Z drugiej strony próbowałem sobie ostatnio przygotować kasetę dla C64. Ściągnąłem z netu tapy, przekonwertowałem do vaw'ów, nagrałem na kasetę i ... nie udało się nic wczytać :-> Z regulacją głowicy pierniczyłem się chyba ze 2 wieczory i się poddałem. Teraz nawet do 8-bit kupuje się coś w stylu sd2iec i wczytuje wszystko błyskiem. Magnetofon pozostaje ciekawostką dla młodszego pokolenia (można pokazać jak to kiedyś wczytywanie programów wyglądało, grunt żeby nie próbować tych programów wczytywać ;-)), tak jak dla mnie ciekawostką były taśmy/karty perforowane jako nośniki danych :-)

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Cześć
« Odpowiedź #22 dnia: 2019.04.27, 01:06:51 »
Szkoly sa trzy (3):
  • drut - niepolecana metoda
  • kondensator 100uF - najprostsza polecana metoda
  • tranzystor NPN np. BC549 - kolektor do +5V, baza do wejscia sygnalu wideo do modulatora i emiter do gniazda RF; ta metoda jest polecana, jesli metoda nr 2 daje zbyt ciemny obraz
Nie zdążyłem dziś kupić tranzystora, ale przymierzam się do przeróbki. Oglądałem kilka relacji z przerabiania i widzę małą różnicę na płycie - u mnie przy modulatorze są dodatkowe pola lutownicze VHF (płyta issue 4A). Miał ktoś tutaj coś wlutowane?
Mam także "pająka" w okolicy głośnika (2 diody i kondensator 22uF). Na Retroleum jest to opisane jako modyfikacja, która robiona była chyba fabrycznie na płycie issue 3B. Czy są jeszcze jakieś modyfikacje, które powinno się wprowadzić w moim wydaniu płyty?

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Cześć
« Odpowiedź #23 dnia: 2019.04.27, 09:01:06 »
Wszystko w najlepszym porządku z Twoja płytą. VHF jest miejscem na przełącznik kanałów w systemie NTSC. Sinclair miał zakusy, aby wprowadzić Spectruma na rynek amerykański. Powstała nawet ULA NTSC, ale po porażce z ZX81 na tamtym rynku, dali sobie spokój. W tych polach nie ma nic. Są tylko otwory zalane cyną i nic tam nie podłączamy.

Przy lutowaniu tranzystora, uważaj aby nie zewrzeć ścieżek w tym rejonie. Jeśli je zewrzesz, padnie przetwornica. Przykład montażu tranzystora w tym miejscu:



Modyfikacja przy głośniku jest prawidłowa.

W sumie w samym „gumiaki” trudno wymyślać jakieś specjalne modyfikacje, jeśli płyta działa. Co innego w przypadku sklerozy ROMu i należy go wymienić.

Na upartego możesz też wymienić tranzystory TR1 i TR2 na BC549 jeśli w Twojej płycie są ZTX313. Choć w tym miejscu  Sinclair/Timex/Samsung montował co im wpadło w rękę, ponieważ spotkałem fabryczne BC238, ZTX313. Ostatnio miałem wyd 6 i TR1/TR2 z BC546, choć płyta nie nosiła śladów modyfikacji.

Ale są to tematy na oddzielny wątek w innym dziale.
« Ostatnia zmiana: 2019.04.27, 09:11:15 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76