Autor Wątek: Atari Megafile 30  (Przeczytany 2622 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Atari Megafile 30
« dnia: 2021.02.26, 13:30:35 »
Dziwna sytuacja mnie zaskoczyła ostatnio... dział różności więc zapytam ostrożnie o Atari ;)
Mam dysk Megafile 30 do Atari Mega ST, kiedy ponad rok temu odkładałem go na półkę był w pełni sprawny aż do momentu kiedy to wczoraj potrzebowałem coś z niego odczytać i tutaj ku mojemu zaskoczeniu okazał się on martwy jak trup ;)
Po włączeniu zapalają się obie diody i nic dalej się nie dzieje, nie słychać nawet chwilowego charakterystycznego terkotania napędu zaraz po włączeniu zasilania.
Komputer go nie rozpoznaje i generalnie padlina.
Po rozkręceniu pacjenta i zaatakowaniu go oscyloskopem okazało się że oscylator na procku 8085 stoi, wymiana tego rezonatora ceramicznego nie przyniosła poprawy i dopiero odpięcie rezystora podciągającego 1M w układzie generatora wzbudziło oscylacje.
Niby teraz po włączeniu reaguje poprawnie i mruga oraz terkocze po starcie jak powinno, tylko komputer nadal nie widzi tego dysku a ponowne załadowanie sterownika z dyskietki daje komunikat "Device uncompatible" czy jakoś tak...
Nie udaje się nawet zrobić zrobić formatu tego dysku, bo jest komunikat że ten rodzaj dysku nie jest obsługiwany.

Poszedłem dalej i podłączyłem jumper by wprowadzić kontroler w tryb diagnostyczny za pomocą zworki na płycie, wynik jest dla mnie niejednoznaczny i nie koreluje z opisem usterek w znalezionej dokumentacji, mianowicie dioda po włączeniu miga 2 razy szybko i potem po 2 sekundowej przerwie jeszcze raz szybko i potem następuje kolejna dłuższa pauza i tak w koło.
Dodam że BIOS jest też wymieniony na nowy EPROM i efekt jest ten sam.

Czy ktoś już się kiedyś spotkał z podobnym problemem lub potrafi zidentyfikować kod z trybu serwisowago?
Czy to możliwe że procesor się popsuł od samego leżakowania i zmieniły się parametry jego oscylatora, bo sam rezonator został podmieniony kilkukrotnie bez efektu?
« Ostatnia zmiana: 2021.02.26, 14:13:22 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3188
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Atari Megafile 30
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.02.26, 15:09:35 »
najbardziej atarowski user totaj to albo Dely albo Perinoid :) Myślę Łukasza (Perinoid) możesz spokojnie jako grzebacza w Atari atakować z pytaniami.
dużo sprzętu mało czasu.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Atari Megafile 30
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.02.26, 18:13:57 »
Czy tam jest napęd/dysk MFM ?
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

dely

  • ***
  • Wiadomości: 160
  • Miejsce pobytu:
    Radom
  • Trzcinowy Zakapior
    • atari.area
Odp: Atari Megafile 30
« Odpowiedź #3 dnia: 2021.02.26, 18:32:08 »
Niestety nie pomogę, nie mam wiedzy w tym temacie.

W Megafile 30 jest Seagate ST-238R i kontroler MFM → ACSI.
Z drugiej strony barykady ~ http://www.atari.org.pl/

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Atari Megafile 30
« Odpowiedź #4 dnia: 2021.02.26, 19:39:12 »
W Megafile 30 podobnie jak w modelu 60 jest kontroler RLL, w zasadzie to są podobne jednostki różnią się tylko wielkością napędu HDD natomiast BIOS jest ten sam.
Oryginalnie w modelu 30 jest zwykle dysk dedykowany pod format RLL typu ST-238R.
https://stason.org/TULARC/pc/hard-drives-hdd/seagate/ST238R-33MB-5-25-HH-RLL-ST412.html

Od biedy można tam też wstawić dysk MFM i zostanie on sformatowany na RLL zwiększając swoją pojemność przykładowo z 20 do 30MB i analogicznie z 42 do 60 MB.

Uprzedzając pytania, urządzenie było sprawdzane na 2 zasilaczach w tym jednym po niedawnym recapie.
Na PCB nie widać też śladów korozji.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Atari Megafile 30
« Odpowiedź #5 dnia: 2021.02.26, 23:09:39 »
Dysk się "zastał".
Nawet nie pyknie przy włączeniu ?
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Atari Megafile 30
« Odpowiedź #6 dnia: 2021.02.26, 23:29:58 »
Po odblokowaniu oscylatora na procku i8085 dysk zatrybia już akustycznie poprawnie, czyli kręci się i terkocze głowicami przy inicjalizacji, podkładałem też inny napęd lecz MFM i jest dokładnie to samo.
Jednak jest problem z poprawną komunikacją z komputerem, bo sterownik HDD go odrzuca przy boot'owaniu z dyskietki z instalacją HDD.

W końcu odkopałem w archeo swój kardridż diagnostyczny do Atari ST gdzie jest dostępny test HDD i wygląda na to że jest gdzieś problem z odczytem danych, program zapisuje w nim na dysk słowo 8800 ale odczytuje tylko 8000 podczas testu.
Mam tylko nadzieję że nie padł też egzotyczny chipset do obsługi RLL Adaptec'a albo układ PAL, bo zdobycie tego będzie bardzo ciężkie. :-X

Trochę to wszystko dziwne, a myślałem że mnie w Atari nic już bardziej nie zaskoczy  :P
« Ostatnia zmiana: 2021.02.27, 00:37:50 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 193
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Atari Megafile 30
« Odpowiedź #7 dnia: 2021.02.28, 19:31:52 »
W pierwszym momencie myślałem, że masz to samo co ja (posklejana mechanika która po ręcznym poruszeniu osią dysków rusza i działa) ale jednak masz gorzej. Muszę zweryfikować, czy na pewno mam MF 30 i jeśli tak, to mogę pożyczyć do porównania - jeśli się przyda.
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1643
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: Atari Megafile 30
« Odpowiedź #8 dnia: 2021.03.01, 06:27:56 »
nie tak dawno sprzedałem za grosze całą płytę główną do tego czegoś https://photos.app.goo.gl/WP5nJQm9RZFaMiW67
moje marzenie: Timex 2048 128K

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Atari Megafile 30
« Odpowiedź #9 dnia: 2021.03.01, 16:04:53 »
@perinoid, Dzięki za ofertę wypożyczenia do testów i porównania, jak będę już w desperacji to pozwolę sobie napisać do Ciebie w tej sprawie :)

@JacekPodolski_jack, wielka szkoda że już się tego pozbyłeś  :-[

Na razie podmienię procesor i8085, bo to jego oscylator dziwnie się zachowuje i potem będę szukał dalej.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

rafid

  • **
  • Wiadomości: 78
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Atari Megafile 30
« Odpowiedź #10 dnia: 2023.10.10, 16:00:27 »
Witam. Mam pytanie czy Megafile30 będzie chodził z Atari 520STe oraz gdzie zdobyć przewód do podłączenia tego ustrojstwa.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Atari Megafile 30
« Odpowiedź #11 dnia: 2023.10.10, 19:43:42 »
Ten Megafile zadziała z każdym 16-bitowym Atari posiadającym 19-pinowy port ACSI ale wymaga on zainicjowania, konfiguracji oraz wgrania driver'a na HDD podobnie jak w każdym innym HDD do Atari.
https://temlib.org/AtariForumWiki/index.php/File:ST-ASCIPort.jpg

W moim przypadku działało to z Atari ST,STE,STFM i MegaST.

Kabelek można dorobić na bazie obciętego złącza DB25 lub zakupić właściwe DB19 jednak one nie są łatwo dostępne a ich ceny są kosmiczne w porównaniu do typowych konektorów.
Czasem na Allegro lub Ebay trafiają się gotowe kabelki ale nie jest to niestety tanie.

BTW. Mój Megafile opisywany w tym wątku leży sobie i czeka na lepsze czasy kiedy będę miał więcej czasu i samozaparcia bo niestety mimo wielu dupo-godzin nie udało mi się go jeszcze naprawić. :(
Strumień danych jaki z niego wychodzi na programie testowym wskazuje na to że co drugi bajt nie jest poprawnie generowany podczas odczytu i nie wykluczam że padł właśnie ten układ Adaptec'a czego się niestety obawiałem.
W tak zwanym między czasie kupiłem już inny Megafile 30 a tamten w najgorszym wypadku będzie na części jeśli kolejna próba naprawy zawiedzie. ;)
« Ostatnia zmiana: 2023.10.10, 20:00:33 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.