Autor Wątek: Pomysły na test układów pamięci (wlutowanych) poszukiwane  (Przeczytany 1615 razy)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6833
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Mam małą zagadkę i bronię się wszystkimi 4 kończynami, przed wylutowaniem 32 układów z płytki. Ale do rzeczy. Mam na stole komputer na Z80 z 64K RAM na pokładzie. Cała pamięć jest zbudowana z 4 banków po 16K, a każdy z banków składa się z 8 kostek 4116 (!!!). Układ zasilany jest zasilacza, który dostarcza potrzebne napięcia w tym +12V. Linia zasilająca +12V zabezpieczona jest bezpiecznikiem szybkim 2A. Przy podaniu napięcia na płytę bezpiecznik przepala się. Z linii +12V zasilany jest tylko RAM oraz generator napięcia -5V, a cała reszta chodzi na +5V. Układ generacji napięcia -5V jest jzintegrowany z płytą komputera i zbudowany na NE555.

Na szybko sprawdziłem kartę katalogową i każda z kości 4116 może "żreć" do 35mA podczas cykli zapisu i odczytu. Przy 32 kościach dawałoby 1.12A. Wygląda, że zapas mocy jest. Żadna z kości nie grzeje się.

Zmierzona rezystancja pomiędzy linią +12V a GND jest na poziomie 150 ohmów. Na moje oko, trochę zbyt niska.

Może ktoś ma jakie pomysły na przetestowanie tych scalaków w układzie, bo wylutowanie 32 sztuk nie uśmiecha się mi. Nawet nie mam aż tylu kości na wymianę.

Jeden pomysł mam, aby odciąć nogi zasilające +12V wszystkich kości RAM od PCB i odgiąć je delikatnie. Zmierzyć rezystancję i jeśli nadal jest niska, szukać zwarcia na laminacie.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Pomysły na test układów pamięci (wlutowanych) poszukiwane
« Odpowiedź #1 dnia: 2019.09.23, 11:54:10 »
Jak szybko sie pali, to nic sie nie zagrzeje - moze to przetwornica ?
Jesli DRAM, to moze da sie jakos sekcjami wylaczac - inaczej bedziesz mial sporo macania  :D
Na ZXa z tego co pamietam sa patenty na sprawdzanie kosci 4116 w plycie, ale to moze nie objac kazdego przypadku.
Kiedys mialem TC2048, ktory po wlaczeniu palil sciezke na PCB - uszkodzona byla cewka, ale miernik tego nie lapal.



KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6833
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Pomysły na test układów pamięci (wlutowanych) poszukiwane
« Odpowiedź #2 dnia: 2019.09.23, 14:02:38 »
Nie ma szans, aby winna byla przetwornica, bo to nie jest Spectrum. Zasilacz oryginalny jest taki sam jak w TRS-80, a ja zasilam z zewnetrznego zasilacza ATX. Nie da sie wylaczyc sekcji pamieci. 64K RAM zajmuje 1/4 powierzchni calego PCB, a wyglada tak, jak na zalaczonym zdjeciu.
« Ostatnia zmiana: 2019.09.23, 15:15:47 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2430
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Pomysły na test układów pamięci (wlutowanych) poszukiwane
« Odpowiedź #3 dnia: 2019.09.23, 15:53:50 »
Linię 12V odłączyć od fabrycznego zasilacza/przetwornicy i podłączyć do zasilacza laboratoryjnego ustawionego na 12V z ogranicznikiem prądowym ustawionym na wartość (przyjmijmy że 1,5A lub większą).
Sprawdzić co się grzeje lub precyzyjnym miernikiem sprawdzić napięcia bezpośrednio na "łapach" każdej pamięci z osobna i eliminować te z największymi spadkami napięcia oraz odcinać/wylutowywać elementy kolejno aż do spadku prądu do nominalnej wartości.
Taką metodę stosowaliśmy czasem podczas wykrywania zwartych kondensatorów blokujących linie zasilania 5V na płytach logiki z kilkudziesięcioma TTL'ami w sprzęcie medycznym (oczywiście zasilacz był ustawiony wtedy też nominalnie na 5V ;)).
« Ostatnia zmiana: 2019.09.23, 15:59:52 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Adix

  • ****
  • Wiadomości: 262
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: Pomysły na test układów pamięci (wlutowanych) poszukiwane
« Odpowiedź #4 dnia: 2019.09.23, 18:47:06 »
Ja miałem kiedyś uszkodzoną Amigę 500. Na linii 12V. Oryginalny zasilacz siadał pod obciążeniem. Podłączyłem 12V z zasilacza laboratoryjnego 20A. Zwiększałem prąd i po chwili uszkodzony element sam się ujawnił w postaci dymu. Uszkodzony okazał się kondensatorek ceramiczny. Po wymianie Amiga sprawna. Szybko udało się zlokalizować uszkodzony element.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6840
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Pomysły na test układów pamięci (wlutowanych) poszukiwane
« Odpowiedź #5 dnia: 2019.09.23, 18:52:08 »
Już to sugerowałem Klaudowi, ale zauważ, że elementem, który pójdzie z dymem może być któraś ścieżka. Tak więc w sumie jest to akceptowalna metoda dla A500, których jest masa na rynku, ale nie dla rzadkiego sprzętu.

Adix

  • ****
  • Wiadomości: 262
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: Pomysły na test układów pamięci (wlutowanych) poszukiwane
« Odpowiedź #6 dnia: 2019.09.23, 18:56:18 »
Tak tak wiem z rzadkim sprzętem tak bym nie postąpił. Opisałem tylko jeden z przypadków jakie miałem.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6833
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Pomysły na test układów pamięci (wlutowanych) poszukiwane
« Odpowiedź #7 dnia: 2019.09.23, 22:05:09 »
Damik, dzięki za wskazówkę z kondensatorami. Akurat w moim przypadku zwarty był tantal 15uF/16V przy generatorze -5V.  Teraz co prawda mam śmietnik na ekranie, ale napięcia jakieś normalniejsze na pamięciach. Dalej już wiem co i jak ;).

Ruszył, synchro się sypie, ale ekran powitalny jest. Będzie dobrze.
« Ostatnia zmiana: 2019.09.23, 22:45:06 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76