Ostatnie wiadomości

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 10
21
TIMEX / Odp: M-397 Multiface, czyli stacja dysków, joystick i dźwięk w jednym
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Johnny Red dnia 2024.04.21, 02:22:07 »
Sounds interesting!
What are the ports for the AY? Only 128K or also 2068?
2048 also have a kempson interface but it would be interesting to have it working on a 2068 with AY on 128K ports.
22
TIMEX / Odp: M-397 Multiface, czyli stacja dysków, joystick i dźwięk w jednym
« Ostatnia wiadomość wysłana przez steev dnia 2024.04.20, 20:49:00 »
O ile wiem praca M-397 w trybie 128K nie jest możliwa, choć gdyby ktoś się pokusił o napisanie nowego firmware to kto wie...
Istnieje ROM interface poprawiony przez STAVI dla 128k, który modyfikuje rejestr konfiguracji. Umieściłem go sobie w innym banku pamięci, ale i tak nie mam 128ki by to wypróbować.
Na emulatorze działa :)
(ale owszem, wymusza tryb 48k)
23
TIMEX / Odp: M-397 Multiface, czyli stacja dysków, joystick i dźwięk w jednym
« Ostatnia wiadomość wysłana przez ArturM dnia 2024.04.20, 19:53:47 »
W dzisiejszych czasach współpraca interface-ów z ZX 128k lub klonami jest miłym dodatkiem.
O ile wiem praca M-397 w trybie 128K nie jest możliwa, choć gdyby ktoś się pokusił o napisanie nowego firmware to kto wie...
Istnieje ROM interface poprawiony przez STAVI dla 128k, który modyfikuje rejestr konfiguracji. Umieściłem go sobie w innym banku pamięci, ale i tak nie mam 128ki by to wypróbować.

Nazwa "Multiface"" dla tego projektu jest trochę myląca, jak dla mnie, gdyż interface Multiface kojarzy mi się raczej z możliwością min. zgrywania pamięci ZX-a na taśmę ew. dyskietkę. Nie wiem, czy się nie mylę, ale konstruktorem Multiface był właśnie Artur M. (bo RODO). Czyżbyś był to ty ?
Słowo "multiface" użyłem w kontekście wielu interfejsów w jednym. A tamten Artur to nie ja.
24
TIMEX / Odp: M-397 Multiface, czyli stacja dysków, joystick i dźwięk w jednym
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Maryjan dnia 2024.04.20, 18:51:12 »
W dzisiejszych czasach współpraca interface-ów z ZX 128k lub klonami jest miłym dodatkiem.
Sam staram się do tego dążyć odrestaurując różnego rodzaju przystawki dla ZX Spectrum w moim wydaniu.

Nazwa "Multiface"" dla tego projektu jest trochę myląca, jak dla mnie, gdyż interface Multiface kojarzy mi się raczej z możliwością min. zgrywania
pamięci ZX-a na taśmę ew. dyskietkę. Nie wiem, czy się nie mylę, ale konstruktorem Multiface był właśnie Artur M. (bo RODO). Czyżbyś był to ty ?

Jeśli jesteś konstruktorem w/w Multiface, to myślę, że ciekawym pomysłem było by połączenie Multiface i M-397.
Ułatwiło by to zgrywanie programów/gier na FDD 3/3000 i zabawę z oprogramowaniem.

Wiem, że to już raczej nie ten okres na takie mix-y, ale było by to coś nietuzinkowego.

Szacunek za THT bo teraz większość robi w SMD.
25
AMSTRAD / Odp: Modyfikacja oryginalnego cartridge'a do Amstrada 464+/6128+
« Ostatnia wiadomość wysłana przez elBeton dnia 2024.04.20, 18:15:33 »
Udało mi się znaleźć rozwiązanie by można było można używać kości W27C020 (256KB) połączyłem zworkę LK4 i działa.
Na kości 512KB prawdopodobnie trzeba zewrzeć LK4 oraz LK2 ale nie sprawdziłem nie mam jeszcze takiej kości dopiero zamówiłem u chińczyka.
26
TIMEX / Odp: M-397 Multiface, czyli stacja dysków, joystick i dźwięk w jednym
« Ostatnia wiadomość wysłana przez tomi dnia 2024.04.20, 14:11:26 »

Nie uważasz, że współpraca akurat tego projektu z ZX 128K jest nieco bez sensu? Przecież na pokładzie toastrack-a masz już fabryczny AY oraz joystick...

joystick to chyba jednak dopiero od "128 +2"  ???

Sam projekt bardzo fajny ;)
27
TIMEX / Odp: M-397 Multiface, czyli stacja dysków, joystick i dźwięk w jednym
« Ostatnia wiadomość wysłana przez ArturM dnia 2024.04.20, 13:53:41 »
Ale czy działa z ZX 128k ?
Nie uważasz, że współpraca akurat tego projektu z ZX 128K jest nieco bez sensu? Przecież na pokładzie toastrack-a masz już fabryczny AY oraz joystick...
28
TIMEX / Odp: M-397 Multiface, czyli stacja dysków, joystick i dźwięk w jednym
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Maryjan dnia 2024.04.20, 13:44:24 »
Fajne, nie powiem, fajne.
Ale czy działa z ZX 128k ?
29
WSPÓŁCZESNE KLONY / Odp: Zaprogramowanie EPM7128S do ZX Max 128
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Maryjan dnia 2024.04.20, 13:41:14 »
Jak się ma czym, to kasowanie jest samą przyjemnością.
Że o zaprogramowaniu nie wspomnę :)
30
TIMEX / M-397 Multiface, czyli stacja dysków, joystick i dźwięk w jednym
« Ostatnia wiadomość wysłana przez ArturM dnia 2024.04.20, 12:47:07 »
Jak powszechnie wiadomo oryginalny ZX Spectrum 48/+ w zasadzie ma tylko podstawowy zestaw interfejsów na pokładzie, dlatego powstało wiele urządzeń przyłączanych do szyny krawędziowej. Gdybyśmy chcieli podłączyć układ dźwiękowy, interface joysticka a do tego jeszcze np. stację dyskietek to za komputerem powstał by niezły sznur interfejsów – o ile byłyby przelotowe. Ale czy musi tak być?

Nie musi. I tu mam dla Was pewien projekt zwany M-397 Multiface, który już od dawna za mną chodził. Integruje on na jednej płycie interfejsy: stacji dysków FDD 3/3000, interfejs joysticka Kempston i układ dźwiękowy AY-3-8912. A wszystko to mieści się… w obudowie oryginalnego M-397. 8)

Wszystko udało się dzięki temu, że jako logiki użyłem dwóch układów PLD (ATF22V10) a nie TI-of-TTL*), a sama płytka jest 4 warstwowa, z czego dwie warstwy wewnętrzne to tylko plany zasilania. Uprościło to znacznie prowadzenie ścieżek, a przy obecnych cenach i postępu technologii produkcja takiego PCB nie jest znacząco droższa niż płytek dwustronnych.

Układ dźwiękowy oraz Kempston mają swoje zworki, pozwalające na ich wyłączenie w razie potrzeby, gdyby zachodziła kolizja z urządzeniami wbudowanymi. Wyłączenia części odpowiedzialnej za interfejs kompatybilny z M-397 nie ma i raczej wydaje się nie mieć sensu.

W załączniku oczywiście gotowy projekt wraz z plikami do wykonania PCB, oraz wsady do układów PLD.

*) Na początku projekt miał być oparty na TI-of-TTL, ale wymagało to użycia kilkunastu układów SMD z rastrem wyprowadzeń 0,5mm.
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 10