Autor Wątek: ZX48 PCB - projekt Kamino  (Przeczytany 49142 razy)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX48 PCB - projekt Kamino
« Odpowiedź #15 dnia: 2018.12.16, 11:01:13 »
Z tego co orientuje się, to ścieżki były malowane w podziałce calowej, a nie metrycznej. Przestaw się na milsy (tysięczne części cala), ułatwisz sobie życie.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX48 PCB - projekt Kamino
« Odpowiedź #16 dnia: 2018.12.16, 11:07:09 »
Chyba wszędzie, z wyjątkiem ZSRR, PCB robiło się w calach?

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: ZX48 PCB - projekt Kamino
« Odpowiedź #17 dnia: 2018.12.16, 12:23:32 »
Z tego co orientuje się, to ścieżki były malowane w podziałce calowej, a nie metrycznej. Przestaw się na milsy (tysięczne części cala), ułatwisz sobie życie.

Już to zrobiłem dla footprintów:) Dlatego m.in. rozpocząłem rysowanie od początku :)

Dla grubości ścieżek i otworów zostawiam mm - różnica na przeliczeniach jest pomijalnie niska. Zresztą - przeczytałem fajny wątek na eevblog z którego wynika, że tak długo jak trzymamy się standardowych/rekomenowanych wartości to nie ma się czym przejmować (czyt. pełna dowolność).

Z dzisiejszych badań pod mikroskopem wynika, że:
a) pod IC i większość elementów przewlekanych w płycie ZX stosowane były przelotki 1.8mm (70mil) / 1mm (40mil)
b) pod część elementów (mi.in. vias) stosowane były przelotki o średnicy 1.5mm (60mil) / 0,9mm (35mil)
c) jest jeszcze kilka innych rozmiarów (np. głośnik, gniazda audio, zasilanie, rezystor r34 itp)

d) grubość ścieżek: 0,3mm (12mil), 1,3mm (50mil), 2,54 (100mil)
« Ostatnia zmiana: 2018.12.16, 13:12:07 wysłana przez PABB »

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX48 PCB - projekt Kamino
« Odpowiedź #18 dnia: 2018.12.16, 12:49:42 »
Cytuj
Ja wiedziałem, ze tak będzie.
Ja wiedziałem.
G. Halama ;)
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

ian67

  • **
  • Wiadomości: 94
  • Miejsce pobytu:
    Zywiec
Odp: ZX48 PCB - projekt Kamino
« Odpowiedź #19 dnia: 2018.12.16, 15:24:11 »
jesli pozwolisz Piotrze(PABB) to wtrace swoje trzy grosze ...

popieram Twoje zaangażowanie w odtworzeniu laminatów do ZX, niemniej skupiasz się na odtworzeniu sciezek , przelotek z dokaldnoscia do setki milimetra - a nie bierzesz pod uwagę czegos co się może wydawac bardzo prozaiczne.
1. wersja 1 i 2 chyba nie posiadala soldermaski - wiec wykonanie pcb w chinach chyba będzie kłopotliwe - 2 firmy odmowily mi kiedyś wykonania bez soldermaski- może uda Ci się ich przekonać.( w Polsce zrobia - ale zobaczysz ile będzie kosztowało wykonanie - około 150 pln dokumentacja ) a potem w zaleznosci od ilości sztuk - jak  zmieścisz się w 50 PLN za sztuke - będzie super
2 wersja 3-4 ma soldermaske tworzona za pomocą farby ( odtworzenie tak ' PASKUDNIE POLOZONEJ' nie będzie tak latwe) - chyba będziesz musial sam to wykonać
3 wersja 5-6  tu nie będzie chyba większych problemów

Janusz

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX48 PCB - projekt Kamino
« Odpowiedź #20 dnia: 2018.12.16, 17:07:27 »
Obustronną maskę miały tylko Spectrumy w wersji 4S produkowane przez Samsunga (zielona maska po obu stronach). Była tez seria wersji 4A, która miała od góry kremową/żółta maskę z niebieskimi nadrukami. Wszystkie inne płyty były gołe od góry (miedź pokryta cyną) i napisy wprost na tym oraz zielona maska od spodu.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX48 PCB - projekt Kamino
« Odpowiedź #21 dnia: 2018.12.16, 18:18:48 »
Żeby wykonać klona płyty 1:1 należało by użyć technologii lat 80/90-tych.
W dzisiejszych czasach, trzeba będzie pogodzić się z tym jaką technologią dysponują firmy wykonujące PCB.
Ew. wymyślić sposób na "patynowanie" gotowych-nowych PCB.
Niestety, będzie widać, że to kopia w nowym wydaniu.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX48 PCB - projekt Kamino
« Odpowiedź #22 dnia: 2018.12.16, 19:29:26 »
A co z tymi "górami i dolinami" od spodu oryginału?  :P
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX48 PCB - projekt Kamino
« Odpowiedź #23 dnia: 2018.12.16, 19:38:49 »
To są identyfikatory oryginalności produktu ;)

zipp

  • ****
  • Wiadomości: 329
  • Miejsce pobytu:
    Małopolska
Odp: ZX48 PCB - projekt Kamino
« Odpowiedź #24 dnia: 2018.12.16, 19:40:15 »
Nie problem w górkach, tylko w tym, że co egzemplarz to inne górki.   :D

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX48 PCB - projekt Kamino
« Odpowiedź #25 dnia: 2018.12.16, 19:41:13 »
Brak górek będzie dowodem na bycie klonem :)

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: ZX48 PCB - projekt Kamino
« Odpowiedź #26 dnia: 2018.12.16, 21:29:50 »
jesli pozwolisz Piotrze(PABB) to wtrace swoje trzy grosze ...

popieram Twoje zaangażowanie w odtworzeniu laminatów do ZX, niemniej skupiasz się na odtworzeniu sciezek , przelotek z dokaldnoscia do setki milimetra - a nie bierzesz pod uwagę czegos co się może wydawac bardzo prozaiczne.
1. wersja 1 i 2 chyba nie posiadala soldermaski - wiec wykonanie pcb w chinach chyba będzie kłopotliwe - 2 firmy odmowily mi kiedyś wykonania bez soldermaski- może uda Ci się ich przekonać.( w Polsce zrobia - ale zobaczysz ile będzie kosztowało wykonanie - około 150 pln dokumentacja ) a potem w zaleznosci od ilości sztuk - jak  zmieścisz się w 50 PLN za sztuke - będzie super

Po przeklikaniu się dopiero przez jedną stronę, już widzę, że z tą dokładnością do setki milimetra będzie ciężko :)
To co chcę zrobić, to odtworzenie płytek z ZXów, jednak nie za wszelką cenę - nie będę umierał za brak soldermaski czy "gładką" stronę spodnią bez pozostałości po lutowaniu na fali :) Wystarczy na razie dokładne rozmieszczenie elementów, brak zmian w schemacie - tak jak pisałem w jednym z innych wątków, chciałem mieć możliwość złożenia dokładnej kopii gumiaka na nowych częściach :)

A przy okazji może się czegoś nauczyć... Nie zapominam też o planowanej wystawce :)

Masz Janusz całkowitą rację w tym, że 100% odwzorowanie może być koszmarnie drogie - a przez to raczej nieopłacalne... Ale jak już będą pliki, to można się bawić na całego i szukać innych rozwiązań :)

Cytuj
2 wersja 3-4 ma soldermaske tworzona za pomocą farby ( odtworzenie tak ' PASKUDNIE POLOZONEJ' nie będzie tak latwe) - chyba będziesz musial sam to wykonać

Właśnie się męczę z 3B - żeby zrobić jako taki skan musiałem papierem ściernym zdzierać tak dużo cyny, żeby płyta leżała możliwie blisko szyby. Masakra jakaś ;P

Struktury po lutowaniu i tak teraz nie odtworzę, będzie musiało być "nowocześnie" :)

Cytuj
3 wersja 5-6  tu nie będzie chyba większych problemów

ISS6 idzie na drugi ogień :) Już mam porobione skany z "dziewiczej płytki :)"

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: ZX48 PCB - projekt Kamino
« Odpowiedź #27 dnia: 2018.12.16, 21:40:39 »
... raport z placu boju:

a) pierwsza wersja poszła do kosza (dosłownie i w przenośni)
b) w ramach nauki SprintLayout zrobiłem sobie zestaw symboli do ZX'a - tak na przyszłość.
c) zaliczyłem przy okazji tutorial z GIMPa - poskładanie dwóch skanów, krzywej jak diabli płyty było dla mnie ciężkim wyzwaniem :)
d) tył prawie gotowy - przód w jakiś 40%
e) żeby klon był klonem będzie trzeba go jakoś nazwać (w końcu to klon, nie kopia :) ). Może po prostu Sinclair ZX Spectrum Issue 3B, 2018?
f) poszukałem u Chińskich kolegów laminatu o takim jak w Spectrum kolorze - raczej mało prawdopodobne jest dostać coś w dokładnie takiej barwie.

Przy okazji urodził się pomysł, żeby zrobić kilka wersji z umieszczonymi jedynie elementami dotyczącymi konkretnego obwodu - np. jedynie z elementami wchodzącymi w skład przetwornicy, czy obwodu wideo. Tak tytułem zabawy, może na bazie tego powstać jakiś serwisowy tutorial?

KrisZX

  • *****
  • Wiadomości: 788
  • Miejsce pobytu:
    Wodzisław Śl
Odp: ZX48 PCB - projekt Kamino
« Odpowiedź #28 dnia: 2018.12.17, 11:22:57 »
Widzę że prace postępują i są już mocno zaawansowane. Dobrze ta płyta wygląda. Każdy ma swoja koncepcję wersji ostatecznej. Mi najbardziej odpowiadałaby płyta ze ścieżkami złoconymi w oryginale i współczesną dobrze wykonaną soldermaską w kolorze zielonym. Zastanawiam się czy jest jakaś firma produkująca PCB w której można by zlecić jakieś nietypowe wykonanie płyty np: Czarne lub białe PCB, z soldermaską tylko na ścieżkach ? Znacie może jakięś firmy które podejmują się takich dziwnych produkcji ?
Timex 2048, TI of TTL FDD35, Timex 2068, Chrome 128, Harlequin, Just Speccy 128

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX48 PCB - projekt Kamino
« Odpowiedź #29 dnia: 2018.12.17, 11:31:34 »
Kumpel mi wspominał, ze jest jakaś firma z Chin z branży elektronicznej, która zamierza otworzyć filię w Polsce.
W ofercie mają też wykonywanie PCB. Muszę się tylko dowiedzieć, jaka to firma.
Jeśli by to wypaliło, i ceny były by na normalnym poziomie, to odpadła by wysyłka z zagranicy i kilka innych niedogodności. 
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma