Autor Wątek: Wejdź tu i wybierz co wolisz (!!)  (Przeczytany 6613 razy)

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Wejdź tu i wybierz co wolisz (!!)
« dnia: 2012.07.12, 12:57:25 »
OK, zbieram informacje w związku z konwersacją o urządzeniach spectrumowatych,
które wersje podobają Wam się bardziej - te po lewej, czy te po prawej?

Po prostu chciałbym się zorientować, nic więcej, niciewo bolsze.
Ciekawość taka.

   

   


W pytaniu nie jest zawarta żadna pułapka, ani zasadzka. Po prostu zastanawialiśmy sie nad trybami SAMa/ZX i to wsjo.

Proszę o typy. Lewa, czy prawa.
Dzięki.

karlik

  • ***
  • Wiadomości: 144
  • Miejsce pobytu:
    Leszno
Odp: Wejdź tu i wybierz co wolisz (!!)
« Odpowiedź #1 dnia: 2012.07.12, 13:01:56 »
moim oczom (naprawionym laserem :)) ) bardziej widzą się wersje prawe (mniejsza 'piskeloza' i taki mały anty-aliasing  :P )
ZX81 - ZX48 - Atari 600Xl,800XL,65XE,1040ST - Commodore Vic20,C64,C128, Amiga 500, Amiga 600 - Acorn Electron - Philips VG8020 i wciąż cała masa sprzętu przede mną :)...

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Wejdź tu i wybierz co wolisz (!!)
« Odpowiedź #2 dnia: 2012.07.12, 13:04:05 »
"Podobają się" to wysoce subiektywne pojęcie - mnie się te obrazki w ogóle nie podobają ;)

Na oko sądząc ani lewa ani prawa wersja to nie jest grafika ze Spectrum. Lewa ma paletę zbliżoną do Spectrum, ale rozdzielczość koloru za dużą. Prawa ma jakąś inną paletę (prawie na pewno szerszą) stąd dithering jest mniej nachalny i technicznie wygląda trochę lepiej.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Wejdź tu i wybierz co wolisz (!!)
« Odpowiedź #3 dnia: 2012.07.12, 13:16:06 »
Ciekawe, ciekawe... Lewe obrazki to 8 standardowych spectrumowych kolorów. Prawe mają 15 kolorów, ale w górnym jest niespectrumowa szarość, a w dolnym - cała gama pomarańczy :).
No i ograniczenia atrybutów - widzę po więcej niż 2 kolory w obszarach 8x8.
Czyli żaden obrazek nie jest ze Spectrum.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Wejdź tu i wybierz co wolisz (!!)
« Odpowiedź #4 dnia: 2012.07.12, 13:29:03 »
Ciekawe, ciekawe... Lewe obrazki to 8 standardowych spectrumowych kolorów. Prawe mają 15 kolorów, ale w górnym jest niespectrumowa szarość, a w dolnym - cała gama pomarańczy :).
No i ograniczenia atrybutów - widzę po więcej niż 2 kolory w obszarach 8x8.
Czyli żaden obrazek nie jest ze Spectrum.

No tak, ale które wolisz. ;)
Jak na razie jeden głos na te z prawej oraz drugi, tradycyjnie skrajnie pokrętny, na te z prawej.
Po prostu chodzi mi o to, które wywołują lepsze wrażenia 'estetyczne'.
I wygląda, że te z prawej. A jak w Twoim przypadku? ;)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Wejdź tu i wybierz co wolisz (!!)
« Odpowiedź #5 dnia: 2012.07.12, 14:14:12 »
W moim przypadku również, tzn. korzystniejszy mam prawy profil  ;)
A tak na serio - wiadomo, że prawe. Mniej widoczny dithering.

Dalthon

  • ****
  • Wiadomości: 428
  • Miejsce pobytu:
    TriCity
Odp: Wejdź tu i wybierz co wolisz (!!)
« Odpowiedź #6 dnia: 2012.07.12, 15:19:04 »
A tak na serio - wiadomo, że prawe. Mniej widoczny dithering.
dokładnie - i tak zapewnie odpowie każdy, kto nie jest dotknięty ślepotą :)
ZX Spectrum +2 Grey | Just Speccy 128 | ZX Spectrum Next | ZX-Uno 2MB |  Murmulator | Amstrad 6128 | MSX2 Philips VG-8235 | Commodore 64 | Commodore +4 | Atari 520 STF | Amiga 1200

karwasz

  • ***
  • Wiadomości: 113
  • Miejsce pobytu:
    Nowy Prażmów
  • ♥ //// ♥
    • fubu
Odp: Wejdź tu i wybierz co wolisz (!!)
« Odpowiedź #7 dnia: 2012.07.12, 15:27:43 »
Lewe.
Lubię kropki. Jak były w tvn to naświetlałem.

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Wejdź tu i wybierz co wolisz (!!)
« Odpowiedź #8 dnia: 2012.07.12, 18:04:18 »
Oczywiście że ładniejsze są te z prawej. To jakieś podchwytliwe pytanie?  :o

Obrazki z lewej są zrobione za pomocą ditheringu z 8 podstawowych kolorów. Wygląda to w miare dobrze z odległości 10 m i większej gdy wszystko się zlewa ale z bliska mamy ziarnistość i chaos kolorowych kropek.

Te z prawej używają palety dobranej do obrazka więc wszystko jest bardziej płynne i łagodniejsze.


trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Wejdź tu i wybierz co wolisz (!!)
« Odpowiedź #9 dnia: 2012.07.12, 19:34:24 »
IMHO prawy górny na standardową paletę 15 kolorów, ino szary (biały bez brighta) jest nieco przyciemniony.

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Wejdź tu i wybierz co wolisz (!!)
« Odpowiedź #10 dnia: 2012.07.12, 20:45:31 »
Prawy, a jakże.

Z ciekawości spróbowałem skonwertować obrazek i udało mi się dopiero za pomocą BMP2SCR.
Widać że to jest jakaś odmiana multicoloru. Jestem ciekaw jak to wygląda na Spectrumie, w sensie jak bardzo miga ;)

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Wejdź tu i wybierz co wolisz (!!)
« Odpowiedź #11 dnia: 2012.07.12, 21:30:38 »
Tygrys:


> Z ciekawości spróbowałem skonwertować obrazek i udało mi się dopiero za pomocą BMP2SCR.
--------------
No i zgadłeś :) , to Spectrum 128K.


> Widać że to jest jakaś odmiana multicoloru.
--------------
Normalnie to nie. Zamienia kolejno trzy ekrany obrazka rozbitego na pececie na trzy składowe: R, G i B.
Ale wtedy mruganie jest nieładne, gdy chcemy wyświetlić jasny obrazek (na przykład taki, jak powyższy).
Żeby poprawnie to wyświetlać należy wyświetlać co linię, a tu - ponownie zgadłeś :) - wymagany byłby multocolor. Plus 2 screeny 128K. Trzeci screen korzysta z pamięci poza wideoramem (takie kopiowanie niestety spowalnia proces).
Dla modeli brytyjskich jest to na tyle trudne, że tego typu obrazek bez atrybutów musi być mniejszy, niż 256/192. Wtedy działa.

> Jestem ciekaw jak to wygląda na Spectrumie, w sensie jak bardzo miga ;)
------------------
Miga. Mniej miga jeśli masz wyjście na VGA, wtedy można podłączyć monitor LCD i obraz wygląda porządnie.
Na monitorach i TV kineskopowych, które mają większą wyrazistość/nasycenie, miganie jest większe, chociaż stosunkowo jednostajne.
Niestety całkowicie nie funkcjonuje to na emulatorach (nie mówiąc o próbach nagrywania video).

To raczej staroć, bo po raz pierwszy widziałem ten tryb w 1997 roku, w demie "Power Up" (gdzieś ok. 3:30 minuty) http://www.zxdemo.org/files/Power_up.zip w obrazku, po którym następuje napis: "Change your pampers" - i pamiętam, że wtedy faktycznie prawie musiałem go zmienić. ;)
Obrazek wyglądał trochę lepiej, niż ten pod spodem (który zrobiłem jedynie poglądowo, bo właściwego obrazka z dema nie znalazłem na sieci).




Obrazki po prawej stronie to jakaś tam wariacja z myślą o SAMie Coupe. Ten zielony wygląda na SAMie w sumie dokładnie tak samo.
Ten z zachodem słońca niestety ma jakoś przesunięta odrobinę paletę i - chociaż niby to samo - to jednak jest jakiś taki bardziej brązowy.

No ale nic - Vox populi, vox Dei, ludzie wolą te po prawej. Na przyszłość będziemy pamiętać.
« Ostatnia zmiana: 2012.07.12, 21:32:13 wysłana przez YERZMYEY/HOOY-PROGRAM »