Autor Wątek: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.  (Przeczytany 28615 razy)

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #30 dnia: 2017.03.20, 20:42:46 »
No spróbuję ją przerobić , jak rozumiem żółty to przewód sygnałowy RDY , a jak ustawić nr napędu ???
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #31 dnia: 2017.03.20, 23:03:51 »
Mam jeszcze pytanie, czy po przeróbce zworka 33-34 nadal jest potrzebna; póki co stacja niby formatuje, ale nie ma mowy o jakimkolwiek zapisie (błędy przede wszystkim podaje że niby jest protect na dyskietce). Stacyjka pracuje tylko na programach - kopierach nie ma mowy żeby była wykryta po  wpisaniu w Basicu |B, wywala Bad Command...
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #32 dnia: 2017.03.21, 00:56:59 »
Skoro Gotek ci pracuje wewnątrz jako A, to czy próbowałeś go podłączyć na zewnątrz jako B ??
Jeśli nie zadziała to będziesz wiedział że to coś z kablem, a jak zadziała że to coś ze stacją.
Sprawdź także zapis na Goteku. Może tylko ta żyłka od Write Protected nie kontaktuje.
Albo za słaby zasilacz. Wtedy też sprzęt potrafi być nieposłuszny i dziwny.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #33 dnia: 2017.03.21, 07:20:46 »
Cześć ekumenie !

Słuszna uwaga, podłączyłem na |B GOTEK tą samą łączówką już bez zworki 33-34 do masy i...wywala błędy, czyli jak mówisz , wina leżałaby po stronie kabelka, obejrzę go po raz setny i dam znać...
Opiszę sposób zasilania jaki mam : Gotek pod zewnętrzny zasilacz atarowski +5V (co najmniej 2A) i stacyjka na zasilaniu wewnętrznym od Schneidera (po stacji 3") oczywiście z zamienionym napięciem na pozycjach pinów.

 :o ??? :-\

Trochę później: wykonałem całkowicie nowy przewód (przejrzane dokładnie piny, nie ma zworek, wpięte żyła w żyłe) bez zwartych 33-34  po wpisaniu w Basic |B mam zwrot BAD COMMAND. Podejrzewałbym już złącze swoje CENTRONICS, ale pamiętam ze przed naprawą komputer na tak samo wykonanym kablu czytał z |B
« Ostatnia zmiana: 2017.03.21, 08:50:23 wysłana przez micza »
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #34 dnia: 2017.03.21, 11:29:39 »
To nie ROM czasem nawalił ?
« Ostatnia zmiana: 2017.03.21, 11:35:49 wysłana przez ikci »
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #35 dnia: 2017.03.21, 11:35:32 »
 ;D Nie, nie tutaj chodzi o Schneidera 6128 w wersji klasik...Musiałbym mieć widocznie jakiś inny schemat kabla niż ten niemiecki schemat, bo u mnie to nie pracuje: http://www.ulrich-cordes.de/cpc/image/cpcdisk1.gif
Komputer mam po wymianie ROM-u, wstawiony Parados 1.1, ale on chodzi z Gotekiem doskonale, tylko nie mogę używać programów ambitniejszych od gier (a ja nie lubię gier), konkretnie chodzi mi o to że kiedy ładuję kompilator i edytor języka C (do nauki) HiSoft C to potrzebuję przy edytorze doładować CP/M z dyskietki, stąd chęć na stację, ale już mnie nerwy ponoszą.
Szczerze powiem że od zawsze korzystam z Ataryny a ten Schneider to przyszedł dość nieoczekiwanie - są czasami babole z interpretacją softu, ale takich baboli z kompem jak mam teraz z tym Schneiderem na ATARI (8bit i 16) nigdy nie ma. Tutaj widzę porównując , że dopasowanie czegokolwiek to kolejny kłopot. Chociaż z drugiej strony wiem że się da, ponieważ moja Mama pracowała w latach 80-tych na 6128 i pisało się wtedy masę programów w CP/M które nieźle chodziły i to przemysłowo , nawet praca w sieci komutowanej była...
« Ostatnia zmiana: 2017.03.21, 11:44:10 wysłana przez micza »
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #36 dnia: 2017.03.21, 11:37:14 »
Wiem, wybacz, przeglądałem forum z telefonu i nie zauważyłem w jakim dziale.

Skąd w ogóle jesteś? Mam gdzieś działającą stację z kabelkiem ABBA  wraz ze złączem CENTRONICS własnie
do Schneidera CPC6128 i można by sprawdzić czy to u Ciebie działa i w ten sposób wyeliminujemy
ewentualnego sprawcę typu kabelek lub stacja.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #37 dnia: 2017.03.21, 11:45:54 »
Trochę daleko od Krakowa, Wielkopolska a konkretnie Poznań... Słuchaj ale jakbyś zarzucił jakimś schematem albo przynajmniej zdjęciem wtyczek i przełącznika tego kabla to byłbym niezmierzenie wdzięczny !
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #38 dnia: 2017.03.21, 11:58:27 »
No to się dobrze składa, że z Poznania... bo kolega z naszego forum Martin 381
to mistrz naprawy i od niego właśnie kupiłem ten kabelek wraz ze stacją dysków... Może skontaktuj się z nim tym bardziej, że widzę iż
bywa na forum często. Jesteście praktycznie sąsiadami   ;)
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #39 dnia: 2017.03.21, 12:22:28 »
Jeszcze raz dzięki za namiar. Mój kabelek (bez widoku pinów niestety) wygląda tak:



"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #40 dnia: 2017.03.21, 12:57:53 »
Uuuuu kolego, dla pewności jeszcze raz przejrzałem poprzednie 2ie strony, bo po raz 1szy w tym wątku wspomniałeś że masz Schneidera a nie Amstrada. One mają w tym gniazdku Cannon 36 pinów a nie 34, więc łatwo się pomylić i wpiąć taśmę na sąsiednie piny a nie na właściwe. Od strony stacji dysków, powinny zostać wolne 2 piny tzn 1 u góry i 1 na dole, a dopiero od kolejnego ten kolorowy kabelek. Tak jak na tym obrazku we wtyczce podpisanej jako Classic DE:
http://www.cpcwiki.eu/imgs/thumb/d/da/Floppy_Cable.png/800px-Floppy_Cable.png

Czy mi się wydaje czy ty masz tą czerwoną żyłkę po lewej a nie po prawej?
Tutaj mimo zmiętolonego kabelka widać że czerwona żyłka wychodzi z komputera po prawej a do stacji wchodzi po lewej. I tak ma być.
http://www.classic-computers.org.nz/blog/images/2015-09-25-amstrad-with-2nd-drive-cable.jpg

PS.: Pierwszy raz widzę taki kształt wtyczki przy CPC. Dotąd widywałem takie co nie mają tego okrągłego zwężenia i zwyczajnie wpina się je na taśmę której nie trzeba ciąć na węższe kawałki. Ale nie widzę przeszkód, pewnie nawet łatwiej taką wtyczkę złapać. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #41 dnia: 2017.03.21, 13:22:00 »
Jeszcze raz dzięki za namiar. Mój kabelek (bez widoku pinów niestety) wygląda tak:


Daj fotki jak masz polutowany kabel we wtyku , pisałem o tym do Ciebie na PW.
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #42 dnia: 2017.03.21, 13:31:51 »
Tutaj m.in. te fotki: https://fromsmash.com/6128
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #43 dnia: 2017.03.21, 13:39:23 »




Wolne są 1 i 19 pin
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: Podłączenie dodatkowej stacji 3" - pytanie o schemat kabla.
« Odpowiedź #44 dnia: 2017.03.21, 14:24:38 »
Uuuuu kolego, dla pewności jeszcze raz przejrzałem poprzednie 2ie strony, bo po raz 1szy w tym wątku wspomniałeś że masz Schneidera a nie Amstrada. One mają w tym gniazdku Cannon 36 pinów a nie 34, więc łatwo się pomylić i wpiąć taśmę na sąsiednie piny a nie na właściwe. Od strony stacji dysków, powinny zostać wolne 2 piny tzn 1 u góry i 1 na dole, a dopiero od kolejnego ten kolorowy kabelek. Tak jak na tym obrazku we wtyczce podpisanej jako Classic DE:
http://www.cpcwiki.eu/imgs/thumb/d/da/Floppy_Cable.png/800px-Floppy_Cable.png

Czy mi się wydaje czy ty masz tą czerwoną żyłkę po lewej a nie po prawej?
Tutaj mimo zmiętolonego kabelka widać że czerwona żyłka wychodzi z komputera po prawej a do stacji wchodzi po lewej. I tak ma być.
http://www.classic-computers.org.nz/blog/images/2015-09-25-amstrad-with-2nd-drive-cable.jpg

PS.: Pierwszy raz widzę taki kształt wtyczki przy CPC. Dotąd widywałem takie co nie mają tego okrągłego zwężenia i zwyczajnie wpina się je na taśmę której nie trzeba ciąć na węższe kawałki. Ale nie widzę przeszkód, pewnie nawet łatwiej taką wtyczkę złapać. :)


@ZbyniuR: wedle wszelkich praw przyrody ...mam to dobrze polutowane od właściwej strony, Ty wspominasz o AMSTRADZIE w którym zdaje się (nie wiem bo fizycznie nie miałem) złacze krawędziowe jest odwrotnie niż w Schneiderze, poza tym co wiem odwrotny jest też rysunek złacza krawędziowego w książce o Schneiderze więc się tym nie kierowałem. WOLNY 1 i 19 PIN. Te piny mają rozpiskę na tyle wtyczki więc trudno to pomylić...ALE wszystko możliwe...Dzięki.
P.S.Moim zdaniem w Schneiderze to wypada czerwona żyłka od strony wtyczki monitora
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.