Autor Wątek: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone  (Przeczytany 64065 razy)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #240 dnia: 2022.02.22, 12:33:46 »
Mnie zastanawiają dwie inne sprawy (patrz załączniki) w Krabasie i kilku innych klonach łącznie z Harlequinami, skąd one biorą swój początek. Może ktoś mógłby je wyjaśnić nie-elektronikowi.
« Ostatnia zmiana: 2022.02.22, 12:43:13 wysłana przez KWF »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

canseco

  • *
  • Wiadomości: 9
  • Miejsce pobytu:
    Wrocław
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #241 dnia: 2022.02.22, 13:44:14 »
Propos pierwszego case to było to dyskutowane na wielu forach. Co więcej HQ48 rev. D nie miał właśnie tego dodatkowego podłączenia CRMA (patrz załącznik). Przyznam szczerze, że uparcie w innych klonach pomijam to połączenie ponieważ mam z reguły problem z synchronizacją obrazu.
ZX Spectrum+ Issue 6A, ZX Spectrum Superfo Harlequin Rev. D, ZX Spectrum Superfo Harlequin 128k Rev. 2D, ZX Max 128 Issue 3, ZX Nuvo +2A ZX Spectrum 128K Issue 4, Karabas 128 Rev. B1, ZX-UNO VGA 2M from ManuFerHi , DivIDE from noby with RTC add-on, PlusD Clone from merlinkv

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #242 dnia: 2022.02.22, 14:19:29 »
CRMA to chyba wyjście chromy? Bez sensu to połączenie, tak na moje oko.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #243 dnia: 2022.02.22, 22:28:23 »
Prędzej połączenie do LUMA pin11 miało by sens w przypadku kiedy TV nie jest w stanie zinterpretować/przełączyć sygnału w tryb RGB i obraz wyświetla się wtedy jako BW, jeśli Synchro w SCART podajemy na CVideo by było wiadomo co jest nie tak...
Ale ten rezystor R16 trochę za wielki moim zdaniem i kondensator C29 nieco większy być powinien, ale ja się tam nie znam, tylko tak szacuję ;)

Jeśli chodzi o R3 to może na wypadek jeśli ktoś zasadził by tam inny układ nie w technologii CMOS.
« Ostatnia zmiana: 2022.02.22, 23:13:14 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #244 dnia: 2022.02.22, 23:19:04 »
@damik: dzięki, bo miałem podobne myśli co to pierwszego. Może to lumą było intencją pomysłodawcy, tylko coś nie wyszło. A ten "błąd" jest bezmyślnie powielany w wielu konstrukcjach.

A co do drugiego, to bez sensu, szczególnie w Karabasie, w którym sygnał z generatora idzie tylko do CPLD, które przyjmuje poziomy TTL. A w HQ48K, wsadzenie LSa w generator, w zasadzie zablokuje działanie komputera. Bardziej martwiący jest brak pull-upa na sygnale zegarowym do CPU na wyjściu z CPLD.

Tylko staram się zrozumieć, ale to nie mój cyrk, nie moje małpy.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #245 dnia: 2022.02.22, 23:25:10 »
Ale wsadzenie tam np. serii F to już chyba powinno ożywić generator i zadziałać z tym rezystorem
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #246 dnia: 2022.02.22, 23:30:54 »
W HQ48? Nie, to nie chodzi o generator, tylko o pozostałe bramki z tego układu scalonego, które są wykorzystane w logice do generowania sygnału zegarowego dla CPU i są pomiędzy bramkami HC (CMOS). W Karabasie one raczej leżą odłogiem.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #247 dnia: 2022.02.22, 23:35:00 »
No to może dla 74LS14 powinno zatrybić, nie mam przed sobą teraz schematu HQ48, więc gdybam.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #248 dnia: 2022.02.22, 23:38:34 »
Moim zdaniem nie bardzo, bo wyjścia z U13 idą na inne bramki CMOS. Proszę bardzo, ale odbiegamy od tematu tego wątku.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #249 dnia: 2022.02.22, 23:42:52 »
OK, niby nie powinno się łączyć LS z HC lecz w praktyce to często działa poprawnie, ale nie mam pewności czy akurat w tym układzie będzie to dobre.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

canseco

  • *
  • Wiadomości: 9
  • Miejsce pobytu:
    Wrocław
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #250 dnia: 2022.02.23, 09:46:25 »
Wracając do tematu AY i braku dźwięku na DIN, ale też na Speaker (dolutowałem) to chyba jednak takie "works as designed" ;)

Faktycznie ten dzielnik/drabinka(?) rezystorowa na wyjściu kanałów audio AY oraz różnica poziomów napięć AY vs. Beeper robi robotę.

Dla tych co doświadczą tego samego myślę, że to cenna wiedza ze dźwięk z AY działa tylko na Stereo Out natomiast dźwięk z beepera na DIN, Stereo Out oraz Speaker.
ZX Spectrum+ Issue 6A, ZX Spectrum Superfo Harlequin Rev. D, ZX Spectrum Superfo Harlequin 128k Rev. 2D, ZX Max 128 Issue 3, ZX Nuvo +2A ZX Spectrum 128K Issue 4, Karabas 128 Rev. B1, ZX-UNO VGA 2M from ManuFerHi , DivIDE from noby with RTC add-on, PlusD Clone from merlinkv

superfo

  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #251 dnia: 2022.02.23, 21:38:09 »
Mnie zastanawiają dwie inne sprawy (patrz załączniki) w Krabasie i kilku innych klonach łącznie z Harlequinami, skąd one biorą swój początek. Może ktoś mógłby je wyjaśnić nie-elektronikowi.

This resistor and capacitor add by Ingo from Germany, he said it help to make picture be in the middle of screen.
Also it was discussed here:

https://www.sinclairzxworld.com/viewtopic.php?f=14&t=1453&start=20

For 4K7 resistor at clock circuit, it was original from Chris Smith.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #252 dnia: 2022.02.23, 21:50:22 »
Mnie bardziej zastanawia ten upór ładowania dodatkowego konwertera  video , na Composite Out w klonach... Do tego na tym wiekowym scalaku, podrabianym aż furczy. Komplikuje to PCB klona, a efekty są i tak przeważnie żałosne. Do tego, jak ktoś ma TV z wejściem composite to i pewnie jest tam SCART RGB ? Więc po co ? 
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #253 dnia: 2022.02.23, 23:24:01 »
This resistor and capacitor add by Ingo from Germany, he said it help to make picture be in the middle of screen.

Doesn't make any sense.
It is a pure image voodoo solution.
If someone claims it improves image, he (or she) should get a decent TV.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Karabas-128 - ZX Spectrum 128k clone
« Odpowiedź #254 dnia: 2022.02.23, 23:25:49 »
Mnie bardziej zastanawia ten upór ładowania dodatkowego konwertera  video , na Composite Out w klonach... Do tego na tym wiekowym scalaku, podrabianym aż furczy. Komplikuje to PCB klona, a efekty są i tak przeważnie żałosne. Do tego, jak ktoś ma TV z wejściem composite to i pewnie jest tam SCART RGB ? Więc po co ?

W pełni się zgadzam. No ale można dać przecież ludziom wybór, kto chce, ten montuje. Ja nie montuję, RGB jest zawsze lepsze.
A brak* złącza w TV to żaden argument. W dzisiejszych czasach telewizory ze złączem SCART rozdają za darmo. Wystarczy poszukać na odpowiednich grupach na FB.

* - Oczywiście w Europie jesteśmy pod tym względem uprzywilejowani. W USA nie mają SCART i muszą kombinować.