Autor Wątek: Poradnik: Jak wczytywać programy na Spectruma przez wejście audio  (Przeczytany 14522 razy)

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Poradnik: Jak wczytywać programy na Spectruma przez wejście audio
« Odpowiedź #15 dnia: 2016.09.24, 19:23:07 »
Czyli w ogóle nie da się go zsamplować? :P
Sam odpowiem: po zapisaniu na taśmie już na 100% nie jest prostokątny.
« Ostatnia zmiana: 2016.09.24, 19:36:35 wysłana przez Phonex »

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Poradnik: Jak wczytywać programy na Spectruma przez wejście audio
« Odpowiedź #16 dnia: 2016.09.24, 19:42:16 »
Bo już wtedy jest zdegenerowany ;)
Ale nawet gdyby stał się sinusoidą, to powinien dać się wczytać do komputera.

amigancik

  • **
  • Wiadomości: 62
  • Miejsce pobytu:
    Podlaskie
Odp: Poradnik: Jak wczytywać programy na Spectruma przez wejście audio
« Odpowiedź #17 dnia: 2016.09.24, 20:40:46 »
Praktycznie zawsze zaczyna się wczytywać ok, wyskakuje nazwa programu, potem za chwile te "dziwne paski" i juz jakis skopany rysunek, kwadratoza, zwiecha, tudzież reset...
Regulacja głośności nic nie zmienia.
Cokolwiek to znaczy że sygnał ma nieskończone widmo - czy można przyjąć że któraś Encoding technic  jest "najskuteczniejsza" na potrzeby tego wgrywania w HiSpeed ?
Zakładając zaś że mamy dość wolnych GB na dysku i skoro im więcej bps = szybciej wczytany program/gra , to po cóż w ogóle kombinować z mniejszymi ?
Czy mógłby któryś z kolegów pokusić się w oparciu o swoją wiedzę podać "łopatologiczną instrukcję" pkt po pkt jak zabrać się od próby wczytania w najwyższej prędkości do skutecznego/poprawnego wczytania programu/gry w technice HiSpeed ?  ;)

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Poradnik: Jak wczytywać programy na Spectruma przez wejście audio
« Odpowiedź #18 dnia: 2016.09.24, 21:09:17 »
Praktycznie zawsze zaczyna się wczytywać ok, wyskakuje nazwa programu, potem za chwile te "dziwne paski" i juz jakis skopany rysunek, kwadratoza, zwiecha, tudzież reset...
Regulacja głośności nic nie zmienia.
Jaki ZX i jaki odtwarzacz?
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

amigancik

  • **
  • Wiadomości: 62
  • Miejsce pobytu:
    Podlaskie
Odp: Poradnik: Jak wczytywać programy na Spectruma przez wejście audio
« Odpowiedź #19 dnia: 2016.09.24, 21:17:56 »
ZX Spectrum 128K, odtwarzacz siłą rzeczy PC z racji na program k7zx, a dokładniej Laptop Dell Latitude E6420 (szkoda że nie ma na Androida tego programu)
Jeśli dobrze zrozumiałem w HiSpeed da się wczytać programy tylko z rozszerzeniem .z80 ?

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Poradnik: Jak wczytywać programy na Spectruma przez wejście audio
« Odpowiedź #20 dnia: 2016.09.24, 21:31:40 »
Przetestuj przygotowane przeze mnie demo ENEMIES.MP3 zrobione w trybie Ultra. Testowałem na emulatorze ZX 128 i działa ok. Powinno wczytać się w 13 sekund, tylko dostosuj głośność - ciszej lub głośniej - u mnie wchodzi przy głośności ok. 5% w emulator lub 2/3 głośności w prawdziwy sprzęt - klon ZX48 z odtwarzacza MP3 SansaClip.
« Ostatnia zmiana: 2016.09.24, 22:01:50 wysłana przez Gelip »
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

amigancik

  • **
  • Wiadomości: 62
  • Miejsce pobytu:
    Podlaskie
Odp: Poradnik: Jak wczytywać programy na Spectruma przez wejście audio
« Odpowiedź #21 dnia: 2016.09.24, 23:06:47 »
Ta Twoja "mp3" wczytuje sie za kazdym razem od 50-100% poziomu głośności co potwierdza moje przypuszczenia że u mnie poziom głośności nie ma dużego znaczenia...
Czy można wczytywać programy .tap czy .z80 w HiSpeed bezpośrednio z programu k7zx ?
Wciąż nie mogę poprawnie nic wgrać w HiSpeed...

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Poradnik: Jak wczytywać programy na Spectruma przez wejście audio
« Odpowiedź #22 dnia: 2016.09.25, 09:50:40 »
Ta Twoja "mp3" wczytuje sie za kazdym razem od 50-100% poziomu głośności co potwierdza moje przypuszczenia że u mnie poziom głośności nie ma dużego znaczenia...
Czy można wczytywać programy .tap czy .z80 w HiSpeed bezpośrednio z programu k7zx ?
Wciąż nie mogę poprawnie nic wgrać w HiSpeed...
Oczywiście, że można wgrywać bezpośrednio z programu. W katalogu K7ZX/samples/tap_tzx/fastable masz kilka przykładowych gier np. Manic Miner. Łączysz kablem audio laptop z ZX128 i w programie zaznaczasz plik MANICMINER.TAP i klikasz Play (domyślne ustawienia HiSpeed S.Raudo 16036 bps) - testowałem i do emulatora ZX128 wchodzi bez problemu ale głośność jest ważna i nie może być na maxa: https://www.youtube.com/watch?v=2g8WIl3R8hY
« Ostatnia zmiana: 2016.09.25, 10:00:27 wysłana przez Gelip »
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

amigancik

  • **
  • Wiadomości: 62
  • Miejsce pobytu:
    Podlaskie
Odp: Poradnik: Jak wczytywać programy na Spectruma przez wejście audio
« Odpowiedź #23 dnia: 2016.09.25, 22:46:36 »
Ustawilem Shaving Raudo ale nie ma w ogóle wartości 16036 - tylko od 2.75 (17454 bps) do 1.75 (27.428 bps)
a co z pozostałymi parametrami jak Wave form i 5 mozliwymi opcjami do "zaptaszkowania" oraz Loading Scheme ?
Czy Shaving Raudo jest najlepsze czy tylko w jakiś ściśle określonych warunkach ?
Niestety u mnie nie chce się tą metodą wgrać. Udało się ManicMiner wrzucić do wav i z tego wav wgrywam teraz za każdym razem bez znaczenia na glosność w zakresie 70-100%, taki wynikowy plik otrzymalem, "MANICMINER.TAP_ULT_3.00.wav"
Ale jak tą samą metodą próbuję inny program/grę tak samo do wav to już niestety nie wczytuje się... nie mogę znaleźć jakiś prawidłowości, powtarzalności działań, oprócz tego zrobionego wav z ManicMinerem który z tego wav wczytuję się za każdym razem...

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Poradnik: Jak wczytywać programy na Spectruma przez wejście audio
« Odpowiedź #24 dnia: 2016.09.26, 01:26:08 »
Ustawilem Shaving Raudo ale nie ma w ogóle wartości 16036 - tylko od 2.75 (17454 bps) do 1.75 (27.428 bps)
Nie wiem skąd masz takie wartości w Shavings Raudo, może używasz innej wersji programu? Ja używam 4.3 (w About pisze 4.2): k7zx_win_bin_4.3.zip

Szczerze to sam nie wiem po co jest aż tyle różnych schematów wgrywania skoro mają podobne prędkości. Najlepiej jak pisałem rób testy i trzymaj się zasady - czym wyższa prędkość bps tym lepszej jakości rób plik WAV np. 48000Hz 16-bit Stereo

Odnośnie kształtu fali to nie wiem jaki to ma wpływ na wgrywanie ale robiłem kiedyś porównania jak wygląda sygnał po zgraniu poleceniem SAVE a jak np. po przerobieniu programem Tapir lub Tape2wav. Przeczytaj sobie mój post i popatrz na załącznik Compare signal.PNG:
ładowanie z odtwarzacza MP3
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

amigancik

  • **
  • Wiadomości: 62
  • Miejsce pobytu:
    Podlaskie
Odp: Poradnik: Jak wczytywać programy na Spectruma przez wejście audio
« Odpowiedź #25 dnia: 2019.02.21, 21:36:25 »
Pytanie mam konkretne, podpowiecie na jakich konkretnych ustawieniach turbo mozna wczytać Bomb Jacka ? Czy Bomb Jacka nie da sie wczytac w turbo ?