Autor Wątek: Speccy w polskiej TV, filmie itp.  (Przeczytany 46514 razy)

popocop

  • *****
  • Wiadomości: 834
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Speccy w polskiej TV, filmie itp.
« Odpowiedź #60 dnia: 2013.10.20, 20:10:12 »
Film nie ogranicza się tylko do lat 1982-83. Zaczyna się pod koniec lat 70-tych, a kończy w czasach Sinclaira QL.
"Micro Men" obejrzałem sobie dziś i podobał mi się. Nie wiem, czy wybuchowy charakter Clive'a pokazano zgodnie z prawdą, ale incydent bójki w pubie z Chrisem Curry jest prawdziwy.
Zdziwiła mnie za to scena, gdy Sinclair rozmawia z dziennikarzem pisma "Sinclair User". Jest to moment, gdy na rynku nie ma jeszcze ZX81, a "SU" zaczął się ukazywać w 1982.
ZX Spectrum +2 & PicoDiv SD,
Timex 2048 & divIDE 57c

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Speccy w polskiej TV, filmie itp.
« Odpowiedź #61 dnia: 2013.10.21, 17:46:53 »
Jest w ogóle sporo dziwności a raczej błędów...
Np  00:27:04  są pokazane Amstrady CPC 464 - to jest na targach na których Acorn anonsuje swoją
nową maszynę Acorn Atom - czyli jest to rok 1980

Także  01:04:14  Sinclair rozmawia ze swoimi pracownikami, którzy przekonują go aby inwestował w tworzenie oprogramowania,
przede wszystkim gier dla ZX Spectrum który jest wielkim sukcesem. Sinclair dostaje szału i twierdzi, że wszyscy go kojarzą jedynie
z grami. Mówi o sobie: "Clive Sinclair, the man who brought you Jet Set Fucking Willy" przetłumaczyłem to:
"Clive Sinclair, człowiek który dostarczył wam Jet Set Cipko-Willy
Wtedy jeden z pracowników - szef działu komputerowego spogląda na drugiego i z usmiechem mówi: "Mój syn dotarł już do 7 poziomu"
Później sekretarka Sinclair'a dostarcza mu pismo zawiadamiające, ze otrzymał tytuł szlachecki od królowej.

Dwa błędy:   Jet Set Willy nie ma poziomów, a druga sprawa - Jet Set Willy powstał w 1984, zaś ta rozmowa dzieje się jeszcze w 1983 (wtedy otrzymał
tytuł szlachecki)


ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Speccy w polskiej TV, filmie itp.
« Odpowiedź #62 dnia: 2013.10.21, 19:51:06 »
Cytuj
Mówi o sobie: "Clive Sinclair, the man who brought you Jet Set Fucking Willy" przetłumaczyłem to:
"Clive Sinclair, człowiek który dostarczył wam Jet Set Cipko-Willy

Ja bym przetłumaczył po prostu "pieprzony Jet Set Willy". To jest zresztą chyba prawdziwy cytat, a jeśli nawet nie to prawdą jest że Clive miał dużą niechęć i pogardę do gier.

Swoją drogą akurat w  tworzeniu Jet Set Willy, Sinclair i jego firma nie mieli żadnego udziału :)


RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Speccy w polskiej TV, filmie itp.
« Odpowiedź #63 dnia: 2013.10.22, 12:21:34 »
Obejrzałem.

Fajnie się ogląda chociaż koniec jest trochę smutny.

Wszystko zdarzyło się bardzo szybko. Raptem góra 5 lat. Rozbłysło i równie szybko zgasło. Jakieś kilkuosobowe firemki nagle zaczęły mieć milionowe obroty i zamówienia i nie poradziły sobie z tym. Doszły nietrafione decyzje biznesowe, zapewne szastanie pieniędzmi na pensje, nowe biura i samochody i ani się Clive nie obejrzał a już był bankrutem.

Pewnie do dzisiaj siedzi i zastanawia się czy mogło być inaczej :)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Speccy w polskiej TV, filmie itp.
« Odpowiedź #64 dnia: 2013.10.22, 15:47:13 »
No to niech zrobią film o szefie Amstrada. ;) Ten w porę zauważył że walec historii miażdży wszelkie inne standardy komputerów, by przygotować pole dla wszechpanoszącego się PC, a produkowanego za grosze na dalekim wschodzie.
Przez jakiś czas sam je tam produkował, ale uznał że długo tak nie pociągnie i w przeciwieństwie do Atari czy Commodore wycofał się z tego zanim zaczęło przynosić straty. Sam słyszałem jak we filmie dokumentalnym mówił że wprawdzie pierwszego miliona dorobił się na 8bitowych komputerach, ale więcej zarobił potem na dekoderach do telewizji, a najwięcej jeszcze później na handlu nieruchomościami. Dziś jego majątek liczy ponad 770 mln funtów i mieści się w 90ce najbogatszych Brytyjczyków. :)

Sorry za off top.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Speccy w polskiej TV, filmie itp.
« Odpowiedź #65 dnia: 2013.10.22, 15:57:32 »
Z taka kasa moglby sie szarpnac na wyprodukowanie jubileuszowej wersji ZX Spectrum. Ale jak ma sie kase, to traci sie sentyment.

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Speccy w polskiej TV, filmie itp.
« Odpowiedź #66 dnia: 2013.10.22, 16:41:43 »
Co ciekawe wujek Clive też nie wiadomo skąd ciągle ma kasę :)

Przypuszczam że od kiedy sprzedał firmę w 1985 roku to z pracy nie zarobił ani funta. Coś tam próbował jakieś gadżety jeszcze tworzyć ale nikogo już to nie obchodziło i pewnie więcej włożył w te projekty niż miał z tych kilku sprzedanych egzemplarzy.

Natomiast cały czas żyje jak milioner, ostatnio "sprawił" sobie prawie 40 lat młodszą żonę ;) i najwyraźniej na brak gotówki nie cierpi.

Czyżby to były nie kończące się odsetki ze sprzedaży Spektruma???

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Speccy w polskiej TV, filmie itp.
« Odpowiedź #67 dnia: 2013.10.22, 20:45:58 »
A czy przypadkiem wraz z przyznanym tytułem Sir nie dostaje się jakiejś dożywotniej pensyjki od królowej?

Clinton też był spłukany jak skończył prezydenturę bo inwestowali w kampanię żony, a jednak głodni nie chodzili. Podobno sporo zarabiał na odczytach na jakie go zapraszały różne placówki. Wystarczyło że uświetniał swoją obecnością okolicznościowe imprezy. Może z Clivem było podobnie? Jak przysłowie mówi stare prędzej chudy zdechnie niż gruby schudnie. ;)

Commodorowcy i Spectrumowcy 30chę mają za sobą. Było parę spotkań artykułów w necie i prasie a nawet okolicznościowe książki i tyle. Ja jestem ciekaw jak Amstradowcy będą świętować 30kę za rok. :)

A tak na marginesie czy wiecie że Alan jest z pochodzenia Irańczykiem. Choć nie aż tak sławnym jak Jobs czy Freddy Mercury. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Speccy w polskiej TV, filmie itp.
« Odpowiedź #68 dnia: 2013.10.25, 12:09:17 »
Wczoraj trafiłem w przelocie w TV na film "Prywatne śledztwo" (1986). I pan bohater (Wilhelmi) zabrał materiały do pracy w pudełku po ZX Spectrum+  ;)
A potem stukał w klawisze Comodore...

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Speccy w polskiej TV, filmie itp.
« Odpowiedź #69 dnia: 2013.10.25, 19:44:50 »
@Phonex  - bravo za spostrzegawczość!



ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

popocop

  • *****
  • Wiadomości: 834
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Speccy w polskiej TV, filmie itp.
« Odpowiedź #70 dnia: 2013.10.25, 22:17:50 »
Prawdziwy profesjonalizm jak na PRL w 1986 roku :)
Komputer z polskim oprogramowaniem, a do tego podłączony do firmowego monitora, a nie jakiegoś ruskiego TV.
ZX Spectrum +2 & PicoDiv SD,
Timex 2048 & divIDE 57c

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Speccy w polskiej TV, filmie itp.
« Odpowiedź #71 dnia: 2013.11.06, 21:42:05 »
Mam nowy pomysł by podtrzymać temat, nieco go skręcając. ;)
Na jakich okładkach polskich czasopism gościły interesujące nas komputery?

Amstrada kojarzę tylko na dwóch, IKS 7/86 grupka dzieci otacza kolegę dłubiącego coś na 6128
i IKS 12/87 - trzy fotki ze szkoły oficerskiej z kupą Amstradów CPC 6128. Więcej nie kojarzę. :)

Jeszcze ciekawostka Bajtek 8/91 Sam Coupe. A rzadko Bajtek miał prawdziwy komputer na okładce. :)
A Spectrumów to można by wymieniać i wymieniać. Kto zacznie? ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

popocop

  • *****
  • Wiadomości: 834
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Speccy w polskiej TV, filmie itp.
« Odpowiedź #72 dnia: 2013.11.09, 14:52:10 »
Skoro piszesz o okładkach polskich czasopism, to ciekawiej wziąć pod uwagę te niekomputerowe. Bo żadnym zaskoczeniem jest to, że pismo komputerowe ma na okładce komputer. Poza tym większość ludzi kupowało "Bajtka", "Komputer", "IKSa" i pamięta co tam było.
ZX Spectrum +2 & PicoDiv SD,
Timex 2048 & divIDE 57c

popocop

  • *****
  • Wiadomości: 834
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Speccy w polskiej TV, filmie itp.
« Odpowiedź #73 dnia: 2013.11.10, 16:10:07 »
Spectrumowy akcent w 15 tomie przygód Wilqa.


ZX Spectrum +2 & PicoDiv SD,
Timex 2048 & divIDE 57c

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Speccy w polskiej TV, filmie itp.
« Odpowiedź #74 dnia: 2013.11.10, 18:34:00 »
Eee to przypadkowa zbieżność nazw, bo ten Spectrum nie jest od Sinclaira ani od Amstrada, a z firmy Łubudubu. hahahaha
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)