Autor Wątek: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto  (Przeczytany 40490 razy)

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #45 dnia: 2016.10.25, 16:42:40 »
No tak, tylko, że rozumiem iż masz w tych głośniczkach  gniazdo stereo (do podłączenia słuchawek) które po włożenia jacka 3.5 stereo, odłącza
głośniki i do tego gniazda chcesz wtykać kabelek, który będzie wchodził do gniazda EAR w komputerze.
Ten kabelek powinien być mono czyli jack 3.5 mono <--> jack 3.5 mono  jeżeli takiego "mono jacka" wetkniesz do gniazda stereo w głośniczkach
to zrobisz zwarcie.

Dobrze byłoby kupić taką przejściówkę:



Wtedy do głośniczków podłączasz się kabelkiem  jack 3.5 stereo <--> jack 3.5 stereo czyli najbardziej obecnie dostępnym,
a na drugi koniec nakładasz tą przejściówkę i łączysz do Spektrusia.  Nie ma zwarcia. Nie ma kombinowania z kanałami lewy, prawy itd.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #46 dnia: 2016.10.25, 16:47:52 »
Odpowiedni kabelek już kolega ma (stereo-mono), a tych przejściówek niestety polecić nie mogę.
Cóż z tego, że mają właściwe gniazdo i wtyk, jeśli wewnętrznie są oba kanały połączone ?
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #47 dnia: 2016.10.25, 16:58:41 »
Masz rację, z całą pewnością są w środku połączone co wedle tego co tutaj było pisane, nie jest idealnym rozwiązaniem,
ale opieram się na własnych doświadczeniach  ZX Spectrum + magnetofony różnych typów lub inne źródła sygnału (laptop, MP3)
i to u mnie najlepiej pracowało. Zaznaczam: nie na jednym komputerze ale na różnych modelach ZX Spectrum.
Jestem "pisko-zbokiem" i najwięcej frajdy sprawia mi samo wczytywanie programu do ZX Spectrum oczywiście zwieńczone sukcesem,
ale później chętnie resetuję maszynkę i wczytuję kolejny program :)  (Żona ma mnie już naprawdę dość)
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

Cadderlik

  • **
  • Wiadomości: 74
  • Miejsce pobytu:
    Rumia
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #48 dnia: 2016.10.25, 17:13:43 »
tak jak kolega Pear napisał Zrobiłem sobie kabelek z tutoriala o wgrywaniu gier mono jack-stereo jack z odseparowanym jednym kanałem i właśnie to będę zapodawał do gniazda kolumienek i spektruma.
Bardziej zastanawiałem się czy nie spalę czegoś podłączając kolumienki stereo pod magnefiks mono - ale na to już koledzy z forum rozwiali wątpliwości.


Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #49 dnia: 2016.10.25, 17:21:43 »
Dlatego z wiela zlego najlepszy jest juz kabel mono - kazde wyjscie sluchawkowe powinno to wytrzymac, przynajmniej ja nie spotkalem jeszcze laptopa, ktoremu by to zaszkodzilo :-) Co innego wyjscia ze wzmacniaczy audio - tam nawet nie probowalem.
Panasonica moge sprawdzic, bo mam, ale dyktafony (Sony, Philips) przewaznie dobrze dzialaja, wystarczy poregulowac sila glosu. Jedyny ktory odradzam, to Elta - zjada tasme i nierowno ciagnie. Mozna uzyc tez adaptera mp3->tasma i np. MK455.

Cadderlik

  • **
  • Wiadomości: 74
  • Miejsce pobytu:
    Rumia
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #50 dnia: 2016.10.25, 17:30:43 »
Od elty z daleka szkoda taśm. Mam wyrób gramofonopodobny tej firmy tzw. szlifierka do płyt

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2137
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #51 dnia: 2016.10.25, 18:52:26 »
A może dałoby się jakoś adaptować magnetofon z c64? Dość często wiszą na allegro nówki sztuki, nawet teraz, a patrząc na pinout to może coś by z tego było? Tak tylko gdybam, nie widzę tam regulacji głośności w ogóle i te 6V dla silnika dziwne jakieś.

https://www.c64-wiki.com/index.php/Cassette_Port


tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3189
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #52 dnia: 2016.10.25, 19:39:28 »
będę odcinał magnetofon od szaraka +2 to będzie do zabrania :P
dużo sprzętu mało czasu.

V-12/Tropyx

  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #53 dnia: 2017.05.10, 00:05:18 »
Odkopuję dinozaura.

Pytanie może wydawać się zbyt oczywiste, ale czy mogę prosić o poradę dotyczącą doboru nowego monofonicznego magnetofonu desktopowego, z którego da się normalne wczytywać gierki na ZX/Timexa i który miałby też wyjście słuchawkowe oraz możliwość regulacji głowicy?

W swoich zasobach taki jeden magnet gdzieś mam, ale jest to już bardzo wysłużony egzemplarz, który wymagałby gruntownego remontu, ma problemy z prawidłowym kręceniem i prędkością. Wolałbym zainwestować w coś porządniejszego. Skoro polecany w tym wątku Panasonic RQ-2102 ma niski poziom sygnału, to odpada. Nie chcę też inwestować w zabytki typu Kapral, bo nie o klimat chodzi, ale o funkcjonalność. Chciałbym też takim magnetem mieć możliwość zgrania taśmy z C64 do .wav i z moich wstępnych experymentów wynika, że sygnał z taśmy z C64 musi być bardzo głośny, wręcz na granicy przesteru. Jeżeli zgram dane o niskim poziomie sygnału, nic z tym nie zrobię. Nawet programowe wzmocnienie sygnału nie pomaga. Sygnał do komputera archiwizującego (peceta) musi trafiać już odpowiednio wzmocniony.

Tak więc mile widziane sugestie bazujące na osobistym doświadczeniu. Nie oczekuję przypuszczeń, ale konkretów. Miło by było poczytać, czym zgrywaliście kasetki z ZX-a do wave'ów. :)

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #54 dnia: 2017.05.10, 07:17:07 »
Używam Sony TCM 919 i mogę go polecić.



V-12/Tropyx

  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #55 dnia: 2017.05.10, 11:02:24 »
Dzięki serdeczne za info - rozejrzę się. Widzę, że to jest sprzęcik pełniący również rolę dyktafonu. :)

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3189
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #56 dnia: 2017.05.10, 11:16:03 »
Sony TCM 939 - mam takie dwa:


jeden chyba wystawiłem w bazarze nawet.

Drugi jaki używam to SANYO DR101.
dużo sprzętu mało czasu.

V-12/Tropyx

  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #57 dnia: 2017.05.10, 13:31:59 »
Wyciągnąłem z czeluści szafy rarytasowy dyktafonowalkman Sanyo M1118 i jako tako daje radę, ale na razie testowałem go tylko z C64 z ciekawości. Fabrycznie miał ustawioną głowicę i jeszcze nigdy nie była kręcona. :) Jak widać Sanyo dobra marka. :)

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3189
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #58 dnia: 2017.05.10, 13:40:21 »
czasy made in Japan.
dużo sprzętu mało czasu.

Boyo

  • *****
  • Wiadomości: 751
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Magnetofon do ZX Spectrum - jaki polecacie / czy warto
« Odpowiedź #59 dnia: 2017.05.11, 00:17:07 »
Polecam Philips AQ 6350
Posiada bardzo przydatne opcje takie jak: regulacja szybkosci odtwarzania I mozliwosc regulowania jakoscia dzwieku.
ZX81 / 2x ZX Spectrum 48kB / 3x ZX Spectrum+ 48kB / Inves Spectrum+ / ZX Spectrum+ 128kB / 2x ZX Spectrum +2 / ZX Spectrum +2A Action Pack / ZX Spectrum +3 / Didaktik Gama / TC 2048 / 2x JustSpeccy 128K
A500 2,5MB RAM Gotek HxC / A1200 Blizzard 1220/4+ADD4