forum speccy.pl

Komputery z Z80 => AMSTRAD => Wątek zaczęty przez: zaxon w 2014.01.26, 13:57:13

Tytuł: Amstrad, jaki model kupic ?
Wiadomość wysłana przez: zaxon w 2014.01.26, 13:57:13
Decyzja zapadla, trza kupic Amstrada ;)
Przegladam Ebaya i modeli jest sporo a ja jestem totalnie zielony w temacie Amstradow. Kieruje sie w strone cpc 6128 tylko u mnie jest sporo 6128 plus. W czym one sa lepsze od zwyklych 6128?
Do tego sprzedaja np

http://www.ebay.fr/itm/ORDINATEUR-AMSTRAD-CPC-6128-COURROIE-CHANGEE-NOTICE-JEU-CATASTROPHIES-/390753694750?pt=FR_GH_Informatique_Ordinateurs_Ordinateurs_de_Collection&hash=item5afabc341e

Z tego co mi sie wieki temu obilo o uszy to ten model mial zasilacz w monitorze wiec moze lepiej poszukac calego zestawu?
Wszelkie porady mile widziane.
Tytuł: Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
Wiadomość wysłana przez: martin381 w 2014.01.26, 15:03:35
Masz rację  te modele mają zasilanie z monitora cpc464 , 664 , 6128 w sumie dwa napięcia ( +5 , +12v) można dostosować dwunapięciowy oryginał do zasilania przenośnych  dysków twardych 3,5" , łatwo tez dorobić  kabel RGB z audio i podłączyć się pod większy TV.
Ewentualnie dołożyć stację 3,5" i zabawa na całego
6128 plus to dla mnie zagadka nie miałem w rękach chociaż czasami próbowałem upolować na Ebay.

Jak kupisz cpc 6128 to na pewno będzie pasek do wymiany w stacji 3" jak nikt tego przed tobą nie robił.
Innych problemów z nimi nie miałem w moich doświadczeniach z tymi sprzętami :D
Tytuł: Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
Wiadomość wysłana przez: zaxon w 2014.01.26, 15:19:33
Zasilanie to nie problem, podciagnie sie z ATX od Pc,   czesto sie tu pojawiaja cale zestawy  z monitorami, Amstrad we Francji jest dosyc popularny . Tyle ze azerty klawisze....
To 6128  plus mnie korci choc brzydkie jest jak noc, wyglada jak elektryczna maszyna do pisania  :D . Zwykle 6128 to ma wyglad porzadny ,prostokatny .
Paskow od stacji sie w spectrum +3 nawymienialem to i w amstradzie dam rade.
Tytuł: Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
Wiadomość wysłana przez: trojacek w 2014.01.26, 15:36:53
Decyzja zapadla, trza kupic Amstrada ;)
Przegladam Ebaya i modeli jest sporo a ja jestem totalnie zielony w temacie Amstradow. Kieruje sie w strone cpc 6128 tylko u mnie jest sporo 6128 plus. W czym one sa lepsze od zwyklych 6128?

Czytałem na cpcwiki o tym, że najistotniejszą różnicą jest nowa generacja układu graficznego, który potrafi wyświetlać znacznie więcej kolorów.
Tytuł: Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
Wiadomość wysłana przez: sect0r w 2014.01.26, 15:40:05
Bierz plusa, doszły sprzętowe sprajty i rozszerzyli palete z 27 do 4096 kolorów
 www.cpcwiki.eu/index.php/Plus
Tytuł: Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
Wiadomość wysłana przez: pear w 2014.01.26, 16:44:52
A co Ty będziesz z tym CPC robił ?
Jeśli planujesz jakieś przystawki do niego budować, to lepiej zwykły CPC 6128 (Amstrad ma złącza krawędziowe jak w ZX, Schneider ma gniazda takie jak do drukarki Centronics).
Jak do zabawy, to CPC + ma więcej bajerów, ale też nie do końca jest kompatybilny wstecz (nie wszystkie gry ze zwykłego CPC działają poprawnie).
Ma za to gniazdo na cardridge - standardowo w komplecie jest od razu jeden z grą i BASIC-iem.
Tytuł: Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
Wiadomość wysłana przez: Ender w 2014.01.26, 18:11:06
Ja bym brał Plusa, bo ładniejszy, lepszy układ graficzny, dwa porty do joya od razu, rzadszy częściej trafiają się zwykłe. Ceny nie zachęcają do kupna.
Tytuł: Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.01.27, 04:04:55
Pear czy możesz podać jakiś przykład programu który nie chodzi poprawnie na plusie?
To nie Spectrum czy Amiga i zadano sobie sporo trudu by był kompatybilny. Jedyne co kojarzę to inne doprowadzenie 8go bitu do złącza drukarki (z nóżki ASIC) niż to z typowych przeróbek w starszych CPC (pin z PIO). Przez co wydruk od strony programowej wymaga innej procedury i tylko najnowsze edytory rozpoznawały konfigurację i stosowały odpowiedni sposób, a starsze programy które coś drukują na plusie dają wydruk 7bitowy. Drobnych różnic na pinach jest jeszcze parę na każdym złączu z wyjątkiem portu rozszerzeń. Nie chce mi się opisywać szczegółów. Każde pytanie zadane w tym wątku było już opisywane na forum przynajmniej raz. :)

Wszystkie Amstrady i Schneidery serii CPC także Plusy były sprzedawane w zestawach z monitorem w których był zasilacz. (Wyjątek to konsolka GX4000) Były też dostępne zasilacze z modulatorem TV dla tych którym padł monitor ewentualnie chcieli na kolor popatrzeć a mieli monitor monochromatyczny. Współcześnie łatwiej kupić zasilacz taki mały przerabiany z takich od laptopów z dostosowanymi już wtyczkami dla CPC, najlepiej przy okazji kupić kabel do Euro/Scart w TV i wtedy monitor nie jest potrzebny. Lub zrobić samemu. ;)

U mnie zasilacz od PC się nie "aktywował" bo CPC żarł za mało prądu, więc musiałem jednocześnie podłączać przynajmniej napęd CD, by zwiększyć obciążenie wtedy działało. :)
Najrzadszym modelem jest 664, produkowano je tylko 3-4 miesiące w 1985 nim zastąpiono modelem 6128.

Nie tylko plusy mają większą paletę ale też wersje LC modeli 464 i 6128 produkowane w latach 1988-89. Choć w nich nie ma sprzętowego scrollingu o piksel ani sprzętowych sprajtów tak jak w Plusach. Są trudne do kupienia bo rzadko posiadacze chcą się ich pozbyć. Mają w sobie CRTC4 zwany też PreASIC lub mały ASIC. Np najnowsze Art Studio potrafi rozpoznać ten model i obsługuje w nim poszerzoną paletę. :)

Z ponad 4 tys gier zaledwie kilkanaście działa tylko na Plusach a kolejne kilkanaście w wersjach na Kartridżach dla plusa ma większy obrazek startowy z overscanem i zmienioną paletą. Reszta bez zmian. Nawiasem mówiąc jeśli zmieniono paletę to na bardziej szaroburą, wiec wolę cukierkowo/soczystą ze starszych modeli. Wg. mnie nowa paleta lepiej się sprawdza w artystycznych obrazkach niż w grach. Nieliczne gry w wersji plusowej demonstrują więcej sprajtów na ekranie niż na zwykłym CPC. Co może i wygląda bardziej cool ale w grze raczej przeszkadza bo zwyczajnie zasłania to co się dzieje z naszym bohaterem. Zresztą te Kartridże są trudne do kupienia i drogie. Podrabiane od kolesia z Austrii na ebayu po 30Euro. To ja już wolę te parę gierek na Emulcu sobie włączyć. Demek tylko na Plusa jest trochę więcej niż gier, ale zaledwie kilka naprawdę ładnych, i nie są to wcale najlepsze demka na CPC. Dlatego moim zdaniem Plusa bym polecał jedynie tym co taka wersja bardziej im się podoba z wyglądu, lub mają ambicje zebrać kolekcję wszystkich CPC. :)

Większe różnice z kompatybilnością są między tańszymi 464 (magnetofon) których wyprodukowano 2 razy więcej, a tymi droższymi 6128 (stacja + więcej ramu + nieco lepszy Basic). Tak z ok 80% gier miało wersję także na kasetach. Te 20% należą do bardziej rozbudowanych, które doczytują sobie coś zależnie od tego co wybierzemy jak np "Defender of the Crown", co ciężko zrobić na kasecie. Za to z tych najlepszych użytków z 80% działało tylko na 6128 lub ewentualnie na 464 z dodaną stacją i ramem. Bez tego, posiadacze 464 musieli zadowolić się użytkami o skromniejszych możliwościach.

Co do wersji narodowych to Francuska ma nie tylko litery w innej kolejności na klawiszach ale także zmieniony wygląd kilku znaków na literki z ogonkami. Oraz cyfry dostępne po wciśnięciu ze Shiftem. Znacznie mniej zmian ma w sobie wersja Hiszpańska, a niemieckie Schneidery klawiaturę mają taką jak Brytyjski. Jedynie wtyczki są inne a nie gołe krawędziówki. Istnieją też skandynawskie ale jeszcze ich na ebayu nie widziałem. :)

Trudniej rozpoznać po fotkach jaką wersję scalaczka do grafiki ma sprzedawany model. tzn CRTC 3 zwany też ASIC jest we wszystkich plusach i tylko w nich. Ale wcześniejsze prócz wspomnianego CRTC4 miewały wersję 0 lub 2 w starszych albo 1 i 4 w nowszych. Dotyczy to w równym stopniu 464 jak i 6128. Starsze mają na obudowie AMSTRAD większą czcionką a nowsze mniejszą w prostokąciku z ukośnym ciemniejszym paskiem. 4ka przez wiele zwłaszcza starszych demek jest rozpoznawana jako 0 bo jest z nią kompatybilna, podobnie jak 3ka w plusie. Na 0 chodzi najwięcej demek, 2ka jest z nią w dużym stopniu kompatybilna i nie raz dobrze na niej chodzą demka co twierdzą że pójdą tylko na 0, a 1ka uchodzi za najsłabszą  jednak sprzedawano ją w okresie gdy scena na CPC sie rozkręcała więc trochę demek chodzi tylko na niej i ekstremiści montują sobie w swoich CPC 0 i 1kę z przełącznikiem. Jednak na wszystkich wersjach CRTC gry i użytki chodzą tak samo. Z wyjątkiem graficznych które rozpoznają większą paletę w 3 i 4. :)

By rozpoznać CRTC trzeba albo mieć demko które rozpoznaje konfig i o tym informuje albo rozkręcić obudowę i przeczytać numerek na właściwym scalaku. ;)  Patrz 1sza tabelka > http://www.cpcwiki.eu/index.php/CRTC

Monitory do Plusów (te białe/kremowe obudowy) mają w sobie przyzwoite głośniki stereo i 2 dodatkowe piny we wtyczce, przez co nie pasują do starszych (bez przejściówki). A starsze CPC mają kiepski mono głośniczek w klawiaturach. Kolorowe monitory mają nagminnie źle ustawiony focus, (pokrętło z tyłu w otworku, wymaga małego krzyżaka)  przez co mają rozmyty obraz. Z dobrym ustawieniem jakość obrazu taka jak w monitorach do Amig. A telewizory z tamtej epoki nie miały tak małej plamki. :)

By przetestować czy sprawny podłączamy kabelki i patrzymy czy kolory są właściwe żółte litery na niebieskim tle, jeśli inne na kolorowym to nie kontaktuje jakaś żyłka w kablu. Poruszaj nim to może się poprawi. ;)
Wciskaj po kolei wszystkie klawisze czy kontaktują. Każdy powinien dawać jeden znak na ekranie. Wyjątki to:
Enter i strzałki - przesuwają kursor
ESC - daje napis *Break*
Caps Lock, Shift i Control (Ctrl) - zmieniają znaczenie innych klawiszy.
Można też podłączyć jakiś dżojstik przechylanie powinno dawać strzałki na ekranie a Fire znak X lub Z.
Wciśnij dowolną literę a potem potrzymaj chwilę dowolną strzałkę, jeśli to spowoduje pisk to znak że głos jest. ;)

Teraz w 6128 w nowej linijce wpisz cat i wduś Return, jeśli wyskoczy napis "Disc missing" mimo włożonej dyskietki to znak że pasek trzeba wymienić. Jeśli głośno warczy i po chwili wyświetla "read error" to zresetuj w trakcie gdy to robi (ESC + SHIFT + Control), spróbuj tak kilka razy jak nie zacznie działać normalnie na dyskietce sprawnej w innej stacji, to albo coś poważniejszego, albo leżała w kurzu z otwartą obudową i pomoże wacik lub zaśliniony palec by przetrzeć głowicę. ;)

W 464 jeśli nie działa przewijanie kasety to pasek do wymiany. Jeśli jakiś były Comodorowiec zechce regulować głowicę to dać mu po łapach i zabrać śrubokręt. A jeśli się z tym spóźniłeś to włóż kasetę z dowolną muzyką podgłoś na maksa głośniczek i przekręć śrubokręt maksymalnie o 180` w jedną i drugą i cofnij do pozycji w której wysokie tony były najgłośniejsze i więcej nie ruszaj. Amstrady nie są tak wrażliwe na ustawianie głowicy i dobrze nagrana kaseta wczyta się nawet na sporych odchyleniach. :)  I to chyba tyle. ;)
Tytuł: Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
Wiadomość wysłana przez: pear w 2014.01.27, 06:35:06
Kajam się. Było tak jak napisałeś, czyli odwrotnie niż ja - z Plusa nie wszystko działa na zwykłym CPC  ;D
Tytuł: Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
Wiadomość wysłana przez: zaxon w 2014.01.27, 21:36:34
Ok, no to mam jasnosc, najlepiej upolowac 6128 plus z monitorem  i  w zapasie miec zwykly 6128 tez ;) Choroba, miejsca mam malo.
Glownie chce kupic bo warto by jakiegos fejsa do Amstrada popelnic ale najpierw sie trzeba zapoznac ze sprzetem i miec na czym testowac.
 Co do francuskiej klawiatury, mialem ja poltora roku na laptopie, przyzwyczailem sie . Z naprawa i konserwacja raczej sobie poradze bo teraz wiem na czym stoje. Pozostaje polowac na ebay.fr. Qurde,jeszcze latem bylo kilkanascie 6128 plus ponizej 100 Euro a teraz tylko jakies 2 i to  wybrakowane.
Dzieki za rozjasnienie tematu.
Tytuł: Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.01.27, 21:47:39
Co to znaczy fejsa popełnić?


http://uk.comparero.com/offers?k=amstrad+6128&cid=1-9-2-1-12&acv3=%281/10-4/10-2/10-3/10%29
http://www.ebay.co.uk/itm/Amstrad-CPC6128-vintage-computer/291065832381?rt=nc&_trksid=p2047675.m1851&_trkparms=aid%3D222002%26algo%3DSIC.FIT%26ao%3D1%26asc%3D286%26meid%3D4420249059935123398%26pid%3D100005%26prg%3D1048%26rk%3D3%26rkt%3D5%26sd%3D191018262539%26
http://www.ebay.co.uk/itm/Amstrad-CPC6128-with-GT-65-mono-monitor-new-disk-drive-belt-vintage-computer/310855603383?rt=nc&_trksid=p2047675.m1851&_trkparms=aid%3D222002%26algo%3DSIC.FIT%26ao%3D1%26asc%3D286%26meid%3D4420249059935123398%26pid%3D100005%26prg%3D1048%26rk%3D1%26rkt%3D5%26sd%3D191018262539%26
http://www.ebay.co.uk/itm/Amstrad-CPC-6128-x-3-for-Spares-or-Repair/181308857710?rt=nc&_trksid=p2047675.m1851&_trkparms=aid%3D222002%26algo%3DSIC.FIT%26ao%3D1%26asc%3D286%26meid%3D4420322906571712995%26pid%3D100005%26prg%3D1048%26rk%3D4%26rkt%3D5%26sd%3D310855603383%26
http://www.ebay.co.uk/itm/AMSTRAD-CPC-6128-RETRO-COMPUTER-MUG-CAN-BE-PERSONALISED-/191044935643?lgeo=1&clk_rvr_id=578668245866&vectorid=229508
Tytuł: Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
Wiadomość wysłana przez: sect0r w 2014.01.27, 22:15:24
Znaczy żę wyprodukuje i dla was jakąś cudowną przystaweczkę :D
Tytuł: Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.01.27, 22:19:27
Ech takie sobie to są dostępne, ale cudowne to jeszcze nie, a opisywałem już jaka mi się marzy. ;)
Tytuł: Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
Wiadomość wysłana przez: zaxon w 2014.02.15, 16:26:28
Ok amstrad nr 2 kupiony  :D

http://www.ebay.co.uk/itm/181325344826?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649
Tytuł: Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
Wiadomość wysłana przez: Ender w 2014.02.15, 20:58:24
A nie myślałeś o wypuszczeniu jakiegoś sprzętowego emulatora CPC Plusa?
Tytuł: Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.02.16, 01:05:49
To pogratulować, ładny zestaw i tanio. :)
Tytuł: Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
Wiadomość wysłana przez: zaxon w 2014.02.16, 15:49:05
W zasadzie to drugi ktory kupilem, troche przez przypadek bo szukalem paskow do stacji i dyskietek a akurat ten mi sie pojawil wiec go kupilem od reki. Paski na wszelki wypadek tez i teraz dopiero zauwazylem ze on jest QWERTY a nie to nieszczesne AZERTY.

Co do klona Amstrada, Tygrys mnie motywowal i troche sie rozgladalem w temacie,  cos tam ludzie robia ale  ja za cienki jestem zeby cos takiego samemu zrobic.
Prawde mowiac sprzet jest bo prawdopodobnie dalo by sie amstrada na plycie speccy2010  czy v6 uruchomic ale jak mowie, ja jestem za cienki zeby wsad napisac.
Tytuł: Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.02.17, 13:29:55
Nie słyszałem o czymś takim jak PLUS w FPGA. Chyba nie ma kto rozkminić nowych kości.

A tu kolejny na sprzedaż. Ładny ale drogi i zdaje się ze bez dyskietek.

http://www.ebay.pl/itm/Amstrad-CPC6128-Refurbished-90-Day-Warrranty-/111275368364?pt=UK_VintageComputing_RL&hash=item19e8875fac
Tytuł: Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
Wiadomość wysłana przez: zaxon w 2014.02.18, 17:31:46
No i Amstrady dotarly, ten ladny z uwalona klawiatura i stacja, ten brzydszy z uwalona stacja.Zasilanie zrobilem, klawiature juz zrobilem, kabel scart zamowilem, hcx flopy zamowilem, paski do stacji zamowilem jakis czas temu, walcze dalej ;)

Pytanie, jeden amstrad ma zlacza krawedziowe jak w Spectrum a drugi ma gniazda jak w centroniksowych drukarkach, o co tu chodzi? Oba 6128 tyle ze jeden angielski a drugi francuski.
Tytuł: Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
Wiadomość wysłana przez: pear w 2014.02.18, 17:42:44
Ten ze złączami krawędziowymi był produkowany pod marką Amstrad, a ten ze gniazdami to Schneider (lub Amstrad na rynek francuski).
Chociaż ten Twój jest w ogóle jakiś inny, bo logo ma od francuza (bez czerwono-czarnego paska), a blachę na FDD brytyjską :)

EDIT: Doczytałem, zanim mnie ZbyniuR znowu naprostuje :), pierwsze francuskie egzemplarze wyglądały, tak jak Twój. Dopiero późniejsze wersje miały inną blachę na FDD i trochę inne logo z paskiem bez kolorów. A logo z tym czerwono-czarnym paskiem, to chyba tylko raz widziałem - na swoim egzemplarzu-dawcy - kurde wychodzi, że unikat :)
Tytuł: Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
Wiadomość wysłana przez: zaxon w 2014.02.18, 17:51:40
No tak ale to ten z angielska klawiatura ma te gniazda wlutowane. No nic poko co je musze oba przeserwisowac i doprowadzic do ladu.
Tytuł: Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.02.18, 22:01:29
Cholera wie, może jakieś składaki. :)

 Logo z czerwono/czarnym paskiem?

   Na początku ich logo to był napis AMSTRAD dużymi literami, a około 1987/88 wstawili go w rameczkę i dodano ukośny pasek w kolorze amarantowym (ciemny róż). Jednak na wierzchu CPC logo było w odcieniach szarości. Choć naklejka pod spodem miała już kolorek. Dopiero PLUS z 1990 miał kolorowy pasek w logo na wierzchu. A około 1991 logo stało się fioletowym napisem z dużą literą tylko na początku. Amstrad. :)

   Tak na marginesie, Amstradowych Schneiderów od 1988 już nie produkowano, bo Niemcy zaczęli własnej konstrukcji PC robić. Choć jeszcze myszki do CPC też produkowali. ;)
Tytuł: Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
Wiadomość wysłana przez: zaxon w 2014.02.28, 18:06:42
Hmm, w koncu z 2 poskladalem jednego. Angielski ma uszkodzony kontroler flopa na plycie a nie mam czasu nad tym posiedziec teraz wiec przerzucilem rom i klawiature do francuskiego. Jednak wole QWERTY. Zamontowalem  HxC wewnetrznie, przerobilem troche plyte zeby sie do SCART w TV podlaczyc a teraz siedze i podziwiam demka  :D.
Tytuł: Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.02.28, 19:00:50
No to pogratulować. :) Ale nie rozumiem co ty pod scarta przerabiałeś?  Kabelek RGB się zwyczajniy robi, nic nie trzeba przerabiać. :)
Tytuł: Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
Wiadomość wysłana przez: zaxon w 2014.02.28, 19:16:29
A dluzsza historia. Kupilem kabel na Ebay bo nienawidze sam kabli lutowac, przyslali ale do 6128 plus, tam jest inna wtyczka. No to zacisnalem zeby i zrobilem kabelek zgodnie ze sztuka ale moj monitor nie bardzo chcial sie przelaczac w RGB , mialem mono obraz.  Musialem podciagnac 5v na RGB switch.
Anyway, fajna maszyna, obejrzalem pare demek, w tym Batman Forever ktore widzialem w 2011 roku na Foreverze , jestem pod wrazeniem. Tylko dzwiek jakos taki....., trzeba bedzie turbosounda dostosowac ;)
Tytuł: Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2014.02.28, 19:44:02
Ten wbudowany w CPC głośniczek szału nie robi. Ale jak masz w tym kablu do tv też pociągnięte stereo z wyjścia z boku Arnoldka to nie wiem co ci się nie podoba. A jak nie to jakiś wzmacniacz trzeba bo dźwięk w tym gniazdku jest za cichy na słuchawki. Można też Covoxa dorobić i słuchać przez niego z Protrackera modułków przekonwertowanych z Amigi. Takie co cały ramdysk zajmują, a nie jakieś kilkukilobajtowce z innych trackerów. Mi to kapcie pospadały jak pierwszy raz tak zrobiłem. :D
Tytuł: Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.03.24, 04:44:23

Kolejny raz zapytano mnie o wersje i różnice między różnymi CRTC w Amstradach. Chodzi o układ grafiki. Tym razem postaram się wyczerpać temat by następnym razem już tylko podawać linka do tego wpisu. ;)

Określa się je jedną cyferką od 0 do 4, ale ich kolejność nie odzwierciedla ich "lepszości", ani tego w jakich latach były produkowane. Te od 0 do 2 mają taki sam kształt i wielkość (podobną do Z80), i z lutownicą można je podmienić na inny z nich. Ze 3 i 4 tak się nie da bo są malutkie i mają nóżki dookoła (1.5x1.5cm w 3 / 1x1.5cm w 4). Te dwa są także zintegrowane z Gate Array w jednym chipie, a te starsze mają go osobno na płycie zwykle na podstawce podobnie jak procesor i mają podobne do niego rozmiary.

Gate Array był produkowany tylko przez Amstrada i jest tak zakręcony by trudno go było skopiować. Sporadycznie od czasu do czasu wycieka po parę sztuk z jakiegoś magazynu. Jego rola to rozdzielanie właściwych częstotliwości (branych z kwarcu), do różnych układów na płycie głównej oraz nadawanie pikselom kolorów. Co miesza ze sygnałem synchronizacji obrazu generowanym przez CRTC. Drugą rzeczą jaką robi CRTC to obliczanie adresu w pamięci ekranu dla każdej pikselowej linii, z której GA ma w danej chwili czytać dane.

Wszystkie 3 te starsze (osobne niezintegrowane) Gate Array mają paletę 27 kolorów i choć NIE RÓŻNIĄ SIĘ DZIAŁANIEM występują w trzech wersjach:
40007 - najstarsza, wymaga radiatora z blachy i ma inną kolejność nóżek niż pozostałe dwie, więc nie można jej z nimi podmieniać, zdarzają się też płyty główne z miejscami pod obie wersje, (tzn tą i drugą dla tych dwóch nowszych).
40008 - najrzadsza wersja, można zamienić na 40010 ale nie na 40007. (no chyba że masz płytę z miejscem na obie wersje).
40010 - najczęściej spotykana.
Te trzy wersje GA podobnie jak CRTC od 0 do 2 mogą się zdarzyć w różnych kombinacjach w każdym z modeli 464, 664 i 6128. Po prostu Amstrad montował takie jakie w danym momencie miał, lub w przypadku CTRC jakie udało mu się ostatnio taniej kupić. Bo są to scalaki produkowane przez wiele firm i stosowane w przeróżnych komputerach z różnymi procesorami, oraz w kartach CGA do PC.

Wersja 40226 jest zintegrowana z CRTC 4 i kilkoma mniejszymi scalakami i montowano je w 464LC i 6128LC, w latach 1988-89. Mają poszerzoną paletę do 4096 kolorów. Jednak nie wszystkie modele z tych lat to wersje LC. Ale przeciwnie do wcześniejszych tu da się rozpoznać bez włączania i bez rozkręcania kompa czy nasz egzemplarz to LC. Trzeba zajrzeć w szparę Expansion Port i jeśli najbliższy scalak jest duży NA PODSTAWCE (długi jak to złącze), to mamy zwykłe 27 kolorów, a jak w pobliżu jest scalak mniejszy niż Expansion Port, i widać na całej szerokości tego złącza czarny kabelek, to masz LC z 4096 kolorów. :)  Do Schneidera tak nie zajrzymy, ale i nie ma po co bo ta firma przestała "robić" CPC zanim LC się pojawiły.
      Wersja 40489 jest zintegrowana z CRTC 3 i montowano je w tych białych 464PLUS i 6128PLUS w latach 1990-92, (Oraz w konsoli GX4000).


-------------------------------

Teraz o CRTC. Wymienię je w kolejności od najsłabszego do najbardziejszego. Ale wpierw zaznaczę wyraźnie że WSZYSTKIE GRY I UŻYTKI CHODZĄ TAK SAMO NA KAŻDYM CRTC od 0 do 2. Zwykle także na 3ce i 4ce. Choć zdarzają się wyjątki tzn gry i dema które korzystają i wymagają sprzętowych sprajtów lub skrolingu w CRTC 3 w CPC+. Oraz parę gier i programów graficznych które na 4ce w LC ujawnią obsługę poszerzonej palety kolorów, choć działają także na tych o mniejszych numerach.

Gorzej jest z demkami. Większość jest pisana na CRTC 0 - i to z kilku powodów. Po 1sze późniejsze modele LC i PLUS stanowią niewielką część wszystkich sprzedanych CPC, (choć często są w rękach ich największych miłośników). ;)  To starsze demka, te które nie potrzebują sprzętowych sprajtów ani kolorów więcej niż 27, rozpoznają LC i PLUSy jako CRTC 0, bo są z nimi 100% zgodne. Egzemplarze z CRTC 0 produkowano najdłużej we wszystkich latach od 84 do 89. Natomiast 2ki zdarzały się raczej tylko w początku tego okresu, a 1ki pod jego koniec.

Większość demek testuje rodzaj CRTC na początku i wyświetla komunikat o tym jaki masz, a czasem nie pozwala pójść dalej, albo się wiesza zwłaszcza na 1kach. Oczywiście nie uruchomimy demek przeznaczonych na PLUSa (te białe obudowy), na starszych modelach. Ale sporo demek pisanych z myślą o 0ce działa też na 1ce i/lub 2ce, mimo że autor wcześniej tego nie testował. - Dobra zacznijmy wyliczankę....

(1)ka - a ściślej UM6845R firmy UMC. - Niestety jako jedyny CRTC nie generuje pewnych sygnałów zwrotnych na niektórych rejestrach, które program może śledzić i używać do zsynchronizowania ze sobą pewnych zadań dziejących się równocześnie na przerwaniach. Choć z niektórych źródeł wynika że potrafi podawać co się w nim w danej chwili dzieje ale w inny sposób niż w pozostałych CRTC. Niektórzy mają do niej sentyment, choć większość nie chce jej mieć. ;)
   W praktyce jeśli program jest pisany na 0, ale nie przerwie działania nawet na 1ce to objawia się to tym, że pewne fragmenty ekranu dziwnie mrugają albo są puste i jednocześnie słychać że muzyka dziwnie spowolniła (jakby się jąkała), bo nie trzyma tępa, (ale w inny sposób niż kiedy gra muza i czyta coś z dysku), a to jąkanie się muzyki jest zsynchronizowane z mruganiem ekranu. Tak jakby jakiś podprogram chwilę na coś czekał po czym mija kolejka i ruszy kawałek mignie czymś po czym znowu czeka. W starszych produkcjach zwykle nie zatrzymuje to programu a gdy efekt minie kolejny już wygląda w porządku. Z powodu braku tych sygnałów z 1ką nie działają też pistolety ani pióra świetlne, nawet na TV lub monitorze z kineskopem.
   Jednak istnieje też garść demek (choć częściej intra niż dema), które działają tylko na 1ce, a na 0 i 2ce objawiają się podobnie jak to co pisałem przed chwilą, lub się wieszają. Stąd maniacy montują sobie jednocześnie CRTC 0 i 1kę jedną na drugim, z przełącznikiem na nóżce z voltami. (rzadziej 2kę i 1kę razem).
   Tylko błagam nie pytajcie mnie które demka chodzą tylko na 1ce. Nie chce mi się tego szukać, a tym bardziej testować. Zresztą niektóre emulatory nawet ustawione na 1kę, puszczają demka które czytam że na 1ce nie powinny chodzić. Jakby co przestawiam opcję w emulcu lub puszczam to na YouTube. ;) Stąd nie zapamiętuję co na czym nie chodzi. Wiem tylko że demka grupy 'Semilanceata' nie chcą działać na emulatorach tylko pokazują jęzor i każą ci kupić prawdziwego CPC. To pamiętam bo to mnie boli. ;)  tzn. bolało póki nie znalazłem ich na YT. :P


(2)ka - MC6845 od Motoroli - Ta od CRTC 0 różni się tylko nieco timingami, stąd nie raz programy testujące rozpoznają go jako 0, nic się nie wiesza a jedynie w demkach pisanych na 0 sporadycznie brakuje na ekranie jakiegoś drobiazgu, czego nie zauważysz no chyba że wcześniej widziałeś to wiele razy na 0 i pamiętasz tam każdy piksel. Ja przed laty miałem właśnie 2kę. :) Co jest mniej przykre dla demkowego oglądacza niż posiadanie 1ki. Choć bywa że autor nie zna nikogo z 2ką i nawet nie wie że jego praca działa także na niej. I piszą na forach że to działa tylko na 0. Choć to nieprawda. :)

(0) - HD6845S od Hitachi lub UM6845 od UMC (nie mylić z UM6845R tego samego producenta) - Jak wspominałem to najczęściej spotykana wersja CRTC. Większość demek jest pisana a przynajmniej testowana właśnie na nią. Wszystko co na niej chodzi działa też identycznie na 3 i 4. A na ogół także na 2ce, choć w niej sporadycznie brakuje np jakiegoś paseczka który skacze w rytm muzyki. Gorzej na 1ce gdzie znikają i/lub mrugają całe połacie ekranu i jąka się muzyka co wygląda kiepsko o ile wogóle wygląda.

(4)ka - 40226 od Amstrada, zwana też PreASIC lub mały ASIC - Starsze produkcje działają na niej jak na CRTC 0. Nowsze bywa że potrafią skorzystać w nim z lepszej palety kolorów. :)  Marzę o tym by dorwać takiego 6128 LC za sto funciaków bez monitora. Mógłby nawet nie mieć zasilacza ani stacji. ;)
   Ciekawostką jest że firma Amstrad wcale się nie chwaliła że w 1988 wprowadziła je do produkcji i że miały więcej kolorów. Wieść niesie że można je uszkodzić niewłaściwą kombinacją parametrów w nowych rejestrach. Stąd firma ukryła nowe walory które odblokowują się dopiero po wysłaniu to pewnych rejestrów właściwej sekwencji kodów. I czekali czy ktoś zgłosi uszkodzenie spowodowane przypadkowym odblokowaniem i wysłaniem zabójczej mieszanki parametrów w nowych rejestrach. Ale nikt nie zgłosił. Baaa o tym że zrobili taki numer użytkownicy dowiedzieli się 2 lata później po tym jak pojawiły się PLUSy tym razem zapowiadane w zachodniej Amstradowej prasie z wielką pompą. Okazało się że wczesne programy testujące czy są uruchomione na PLUSie z 3ką pisane przez scenowców, dawały odpowiedź twierdzącą także w modelach LC z 4ką i odblokowywały w nich poszerzoną paletę, choć nie widziały w nich sprajtów. Jednocześnie z 4ką były produkowane 1ki i 0ra. 4ki były i są rzadsze, zresztą do dziś nie każdy Amstradowiec jest świadom istnienia takiej wersji komputera a nawet jak czytał to nie zetkną się z nim osobiście. ;)

(3)ka - 40489 od Amstrada, zwany też duży ASIC lub po prostu ASIC przez tych co nie słyszeli o modelach z małym - Ten scalak to obiekt westchnień i marzeń wielu Amstradowców. Nie dość że kolorów ma więcej niż inne 8bit, więcej niż EGA czy starsze ST, za to tyle samo co Amiga, to jeszcze sprajty lepsze niż w NESie, C64 czy MSXie. Nie 4 jak w Atarce nie 8 jak w Komodzie, ale aż 16 sprajtów i to nie w mono czy w 3ech kolorach ale aż w 15tu. Och Ach ;)  W dodatku w innych niż tło, a przecież jest z czego wybierać. 16x16 pikseli. Oki to mniej niż C64 (24x21mono lub 12x21 w 3kol) Ale tu są kolorowsze i jest ich 16 a nie 8. :P  To nie koniec, jeszcze dźwięk jest tu na DMA w tym nie tylko po parę kanałów, ale sample 8bit mono lub 4bit stereo. I to sprzętowo bez obciążania procka. Klękajcie narody. ;)



A wracając do rzeczywistości, to jak rozpoznać przed zakupem czy w starym CPC jest 1, 2, 0 czy 4. O 4ce pisałem ale to się uda tylko gdy mamy go w łapkach. Pozostałe kupowane z neta to loteria. Może uda się namówić właściciela na rozkręcenie komputera by przeczytać nr na scalaku, albo skołować jeszcze przed jego kupnem komputera dysk z demkiem, które nam powie o ile się pofatygujemy a stacja jest sprawna, co to za wersja CRTC.
   np. Demko Voyage93 czytelnie pokazuje na początku w obrazku jaki scalaczek rozpoznał, jednak w przypadku 2ki uruchamiane raz za razem czasem widzi 2kę a czasem 0. Dalej w menu z Porsche (Return przełącza między nim a planetami), i te pionowe paseczki na dole w ciepłych kolorach, nie są widoczne na 2ce. Co zauważyłem dopiero po latach. ;)  Inne demka na ogół testują to dyskretnie i komunikują to tylko jak znajdą 1kę. Co rzadko kiedy widywałem, więc nie pomnę co to za demka. ;)

Jakby co to stosunkowo łatwo sobie kupić innego (czyt.ZERO) CRTC i dolutować. Może mnie też to kiedyś czeka, gdy zawitam za ileś lat do PL po mojego CPC. Bo w tym co tam na mnie czeka mam 1kę. ;)


Tytuł: Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
Wiadomość wysłana przez: Sir David w 2015.03.24, 10:32:34
(2)ka - MC6845 od Motoroli - Ta od CRTC 0 różni się tylko nieco timingami, stąd nie raz programy testujące rozpoznają go jako 0, nic się nie wiesza a jedynie w demkach pisanych na 0 sporadycznie brakuje na ekranie jakiegoś drobiazgu

Ja mam akurat zupełnie inne doświadczenia z 2-ką. Nie chciało działać prawie ŻADNE z lepszych dem. Wszystkie mówiły, że chcą CRTC 0 lub 1 albo się wieszały. Dlatego nalutowałem sobie na nią CRTC 0 i problem się rozwiązał.
Tytuł: Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
Wiadomość wysłana przez: Rzeznik w 2015.03.24, 12:41:30
A nie ma ktoś na zbyciu odpowiedniego chipa? Właśnie mam ten problem w CPC 6128, w środku siedzi MC6845 i nie działa prawie żadne demo z serduszkami z poueta... Rozumiem, że chodzi o coś takiego http://www.ebay.com/itm/1PCS-HD6845S-Encapsulation-DIP-40-CRT-CONTROLLER-CRTC-/131332761785?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e940ae8b9 (http://www.ebay.com/itm/1PCS-HD6845S-Encapsulation-DIP-40-CRT-CONTROLLER-CRTC-/131332761785?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e940ae8b9) ?
Tytuł: Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.03.24, 13:04:52
Ja oglądałem demka na mojej 2ce w pierwszej połowie lat 90ych. Może teraz robią inne demka. I faktycznie z tymi z ostatnich paru lat (bo raczej takie są na top liście w pouet), jest gorzej niż napisałem.
Raz już się z kimś poróżniłem na ten temat na forum. Prawdziwego od lat nie używałem, a emulatory nie są miarodajne. Parę razy uruchomiłem jakieś demko o którym czytałem na forum że na jakimś CRTC nie chodzi, ale najwyraźniej emulator o tym nie wie że z takim ustawieniem to demko ma na nim nie działać. ;)

A na tym linku nazwa się zgadza ale obrazek z pewnością nie. Przecież CRTC ma ze 40 nóżek a nie kilkanaście. :D
Ale może ten sprzedawca ma tą sama fotkę na wielu swoich ofertach i nie należy się nią sugerować.
Tytuł: Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
Wiadomość wysłana przez: Rzeznik w 2015.03.24, 13:14:37
Ta, obrazek nie zachęca ale opis wygląda na prawidłowy. Powiedzmy, że traktuję tą aukcję jako ostatecznośc, jeśli nie znajdę gdzie indziej.
Tytuł: Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
Wiadomość wysłana przez: ZbyniuR w 2015.03.24, 13:45:35
Właśnie tak sobie pomyślałem że może ten problem niechodzenia jest sztuczny. I tak naprawdę właściwości tego czy innego CRTC nie są przeszkodą w napisaniu na nim tak samo działającego demka.
Np. ci z grupy Semilanceata gdyby chcieli zrobić tak aby ich dema działały na emulatorach to by tak zrobili.
I ja to odbieram jako rodzaj dyskryminacji lub jak kto woli złośliwości wobec tych co korzystają z innych rozwiązań niż oni preferują.
Niektórzy powiedzą że robią tak by ożywić retro rynek aby te maszynki nie zginęły. Ale z tych samych powodów inni piszą te emulatory. Osobiście mam poważne wątpliwości czy pisanie takich demek zwiększy ilość realnych sprzętów w użytku. To już prędzej zmniejszy się grono osób którzy zobaczą ich pracę.No ale kto wie może mają udziały we firmie handlującej starymi kompami albo sprzedające te CeeRTeCiaki. ;)

Przed laty nie spotkałem się z demkiem które ci powie że sorry masz innego scalaka więc nic ci nie pokarzemy. Co najwyżej informowały że niektóre fragmenty dema mogą na twoim działać nieprawidłowo ale leciało dalej i czasem się coś trzęsło albo fałszowało ale leciało dalej. A teraz jakaś moda na wymaganie od ludzi by zmieniali sprzęt cholera! Zarazili się od PeCetowców. wrrrr.
Tytuł: Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
Wiadomość wysłana przez: Dr Piotr w 2015.03.25, 20:09:16

Wersja 40226 jest zintegrowana z CRTC 4 i kilkoma mniejszymi scalakami i montowano je w 464LC i 6128LC, w latach 1988-89. Mają poszerzoną paletę do 4096 kolorów. Jednak nie wszystkie modele z tych lat to wersje LC. Ale przeciwnie do wcześniejszych tu da się rozpoznać bez włączania i bez rozkręcania kompa czy nasz egzemplarz to LC. Trzeba zajrzeć w szparę Expansion Port i jeśli najbliższy scalak jest duży NA PODSTAWCE (długi jak to złącze), to mamy zwykłe 27 kolorów, a jak w pobliżu jest scalak mniejszy niż Expansion Port, i widać na całej szerokości tego złącza czarny kabelek, to masz LC z 4096 kolorów. :) 
Wersja 40489 jest zintegrowana z CRTC 3 i montowano je w tych białych 464PLUS i 6128PLUS w latach 1990-92, (Oraz w konsoli GX4000).
...
(4)ka - 40226 od Amstrada, zwana też PreASIC lub mały ASIC - Starsze produkcje działają na niej jak na CRTC 0. Nowsze bywa że potrafią skorzystać w nim z lepszej palety kolorów. :)  Marzę o tym by dorwać takiego 6128 LC za sto funciaków bez monitora. Mógłby nawet nie mieć zasilacza ani stacji. ;)
   Ciekawostką jest że firma Amstrad wcale się nie chwaliła że w 1988 wprowadziła je do produkcji i że miały więcej kolorów. Wieść niesie że można je uszkodzić niewłaściwą kombinacją parametrów w nowych rejestrach. Stąd firma ukryła nowe walory które odblokowują się dopiero po wysłaniu to pewnych rejestrów właściwej sekwencji kodów. I czekali czy ktoś zgłosi uszkodzenie spowodowane przypadkowym odblokowaniem i wysłaniem zabójczej mieszanki parametrów w nowych rejestrach. Ale nikt nie zgłosił. Baaa o tym że zrobili taki numer użytkownicy dowiedzieli się 2 lata później po tym jak pojawiły się PLUSy tym razem zapowiadane w zachodniej Amstradowej prasie z wielką pompą. Okazało się że wczesne programy testujące czy są uruchomione na PLUSie z 3ką pisane przez scenowców, dawały odpowiedź twierdzącą także w modelach LC z 4ką i odblokowywały w nich poszerzoną paletę, choć nie widziały w nich sprajtów. Jednocześnie z 4ką były produkowane 1ki i 0ra. 4ki były i są rzadsze, zresztą do dziś nie każdy Amstradowiec jest świadom istnienia takiej wersji komputera a nawet jak czytał to nie zetkną się z nim osobiście. ;)
Dla zainteresowanych tematem wersja skondensowana i prostujaca pewne informacje:
- Typ 3 i 4 nie sa zintegrowane z CRTC, one emuluja CRTC.
- Typ 4 nie posiada dodatkowych trybow graficznych, ani rozszerzonej palety - jedynie troche inne poziomy sygnalow RGB.  Amstrady CPC z 40226 nie maja rozszerzonej palety, tylko stara.

Typy Gate Array i CRTC w roznych Amstradach:

model   Start   Koniec   wersja Gate Array      typ CRTC
cpc 464      6.1984     9.1990   40007/40010/40226      0,1,2,4
cpc 664      5.1985   11.1985   40008         0,2
cpc 6128      8.1985     9.1990   40010/40226      0,1,2,4
464+      9.1990   40489         3
6128+      9.1990   40489         3
GX 4000      9.1990        1991   40489         3

uwagi:
Kolejne wersje GA trafialy takze do starszych modeli - np po wypuszczeniu 664 z wersja 40008 taka wersja byla tez montowana w produkowanych 464. Analogicznie po wypuszczeniu 6128 z wersja 40010, taka wersja byla tez montowana w cpc 464 i 664.

Rozklad cpc/GA w czasie :)

cpc/GA      40007   40008   40010   40226   40489
cpc 464      6.1984    5.1985    8.1985     1988   x
cpc 664        x    5.1985      x      x   x
cpc 6128         x     x    8.1985     1988   x
464+        x     x      x      x   9.1990
6128+        x     x      x      x   9.1990
GX 4000        x     x      x      x   9.1990

40008 i 40010 sa kompatybilne ze soba, ale nie z 40007 - inny rozklad sygnalow na pinach.
40226 to uklad Amstrada, emulujacy CRTC, Gate Array i PAL, pinowo niekompatybilny z 40007, 40008 i 40010
40489 to uklad Amstrada, emulujacy CRTC, Gate Array, PAL, 8255 PPI i pare innych rzeczy, plus nowe tryby graficzne, sprite, dma itp. , pinowo niekompatybilny z poprzednimi ukladami

CRTC w Amstradzie wystepuje w kilku odmianach, ktore zostaly przez koderow oznaczone nastepujaco:

Typ 0 - Hitachi HD6845S, UMC UM6845 montowany w cpc, wyprodukowanych miedzy 85-87
Typ 1 - UMC UM6845R    spotykany w cpc z lat 88-90
Typ 2 - Motorola MC6845, UMC UM6845S    w wiekszosci starych cpc 464 i 664
Typ 3 - 40489 (ASIC)    tylko w 464+, 6128+, GX4000
Typ 4 - 40226 (preASIC)w komputerach 464, 6128 z 1990

typ 2 jest w rzeczywistosci pierwotna konstrukcja Motoroli, na ktorej opieraja sie wszystkie pozostale.
Najwazniejsze roznice:
typ 1 ma dodatkowy rejestr stanu do odczytu.
typ 2 jest przez demo koderow uwazany za najgorszy, poniewaz nie wspiera niektorych trickow, uzywanych w demach. Dla normalnych programow i gier nie ma to praktycznie znaczenia.
typ 3 i 4 to w rzeczywistosci emulacja 6845, zrobiona przez Amstrada, nie obslugujaca pelnej specyfikacji 6845 a tylko tyle, ile potrzebne do prawidlowego dzialania, zachowujaca sie troche inaczej niz oryginalny uklad.
Typ 3 ma dodatkowe tryby graficzne, rozszerzona palete, sprites itp.
Wszystkie te informacje mozna wykorzystac do detekcji wersji CRTC - zamiast rozkrecac cpc, wystarczy uruchomic odpowiedni program, ktory to sprawdzi.
Algorytm jest dosyc prosty i opiera sie na sprawdzaniu roznic miedzy poszczegolnymi wersjam CRTCi:
- wpisanie do R12 jakies wartosci
- odczyt z rejestru stanu i odczyt z rejestru R12 - jesli wartosc odczytana z obu rejestrow jest taka sama -> jest to wersja 3 lub 4
- jesli odczyt z rejestru R12 jest rowny wpisanej wartosci, to mamy wersje 0 -> koniec
- jesli jest rowny 0, to mamy typ 1 lub 2
- jesli wartosc odczytana z rejestru stanu and &1F=0, to jest to wersja 1, w innym przypadku wersja 2 -> koniec

Rozrozneinie miedy wersja 3 i 4 polega na sprawdzeniu zachowania emulowanego w ASICu PPI (8255) , ktore jest inne dla oryginalnych 8255 - na 8255 ustawienie rejestru kontroli zeruje wpisana do portu wartosc, w ASICu ta wartosc jest zachowana:
- wpisanie wartosci do PPI (8255) port C, (np aktywowanie wszystkich linii klawiatury),
- ustawienie portu do odczytu i odczytanie
- jesli odczytana wartosc jest rowna wpisanej, to mamy wersje 3.
Program w sumie na parenascie linii w asm, jak bede mial czas to go tu wrzuce.
Tytuł: Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
Wiadomość wysłana przez: Tygrys w 2015.03.25, 20:50:13
Może temat opiszecie na wiki?
Tytuł: Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
Wiadomość wysłana przez: Rzeznik w 2015.04.09, 13:55:49
Tak jeszcze wracając do mojego poprzedniego pytanka - czy ten układ będzie się nadawał na zastępstwo za tą Motorolę (w celu uzyskania CRTC0), czy to będzie to samo?

http://www.ebay.pl/itm/4x-CM607P-CRT-Controller-NOS-IC-6845-MC6845P-UM6845-6800-family-/301587998473?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item46380ba709 (http://www.ebay.pl/itm/4x-CM607P-CRT-Controller-NOS-IC-6845-MC6845P-UM6845-6800-family-/301587998473?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item46380ba709)
Tytuł: Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
Wiadomość wysłana przez: Dr Piotr w 2015.04.10, 07:16:53
Tak jeszcze wracając do mojego poprzedniego pytanka - czy ten układ będzie się nadawał na zastępstwo za tą Motorolę (w celu uzyskania CRTC0), czy to będzie to samo?

http://www.ebay.pl/itm/4x-CM607P-CRT-Controller-NOS-IC-6845-MC6845P-UM6845-6800-family-/301587998473?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item46380ba709 (http://www.ebay.pl/itm/4x-CM607P-CRT-Controller-NOS-IC-6845-MC6845P-UM6845-6800-family-/301587998473?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item46380ba709)

To jest chyba  bulgarski klon MC6845, wiec powinien sie zachowywac jak oryginal (czyli typ 2)