Autor Wątek: Amstrad, jaki model kupic ?  (Przeczytany 25663 razy)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Amstrad, jaki model kupic ?
« dnia: 2014.01.26, 13:57:13 »
Decyzja zapadla, trza kupic Amstrada ;)
Przegladam Ebaya i modeli jest sporo a ja jestem totalnie zielony w temacie Amstradow. Kieruje sie w strone cpc 6128 tylko u mnie jest sporo 6128 plus. W czym one sa lepsze od zwyklych 6128?
Do tego sprzedaja np

http://www.ebay.fr/itm/ORDINATEUR-AMSTRAD-CPC-6128-COURROIE-CHANGEE-NOTICE-JEU-CATASTROPHIES-/390753694750?pt=FR_GH_Informatique_Ordinateurs_Ordinateurs_de_Collection&hash=item5afabc341e

Z tego co mi sie wieki temu obilo o uszy to ten model mial zasilacz w monitorze wiec moze lepiej poszukac calego zestawu?
Wszelkie porady mile widziane.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
« Odpowiedź #1 dnia: 2014.01.26, 15:03:35 »
Masz rację  te modele mają zasilanie z monitora cpc464 , 664 , 6128 w sumie dwa napięcia ( +5 , +12v) można dostosować dwunapięciowy oryginał do zasilania przenośnych  dysków twardych 3,5" , łatwo tez dorobić  kabel RGB z audio i podłączyć się pod większy TV.
Ewentualnie dołożyć stację 3,5" i zabawa na całego
6128 plus to dla mnie zagadka nie miałem w rękach chociaż czasami próbowałem upolować na Ebay.

Jak kupisz cpc 6128 to na pewno będzie pasek do wymiany w stacji 3" jak nikt tego przed tobą nie robił.
Innych problemów z nimi nie miałem w moich doświadczeniach z tymi sprzętami :D
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
« Odpowiedź #2 dnia: 2014.01.26, 15:19:33 »
Zasilanie to nie problem, podciagnie sie z ATX od Pc,   czesto sie tu pojawiaja cale zestawy  z monitorami, Amstrad we Francji jest dosyc popularny . Tyle ze azerty klawisze....
To 6128  plus mnie korci choc brzydkie jest jak noc, wyglada jak elektryczna maszyna do pisania  :D . Zwykle 6128 to ma wyglad porzadny ,prostokatny .
Paskow od stacji sie w spectrum +3 nawymienialem to i w amstradzie dam rade.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
« Odpowiedź #3 dnia: 2014.01.26, 15:36:53 »
Decyzja zapadla, trza kupic Amstrada ;)
Przegladam Ebaya i modeli jest sporo a ja jestem totalnie zielony w temacie Amstradow. Kieruje sie w strone cpc 6128 tylko u mnie jest sporo 6128 plus. W czym one sa lepsze od zwyklych 6128?

Czytałem na cpcwiki o tym, że najistotniejszą różnicą jest nowa generacja układu graficznego, który potrafi wyświetlać znacznie więcej kolorów.

sect0r

  • *****
  • Wiadomości: 698
  • Miejsce pobytu:
    Oltedal/NO
  • speccyholic
Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
« Odpowiedź #4 dnia: 2014.01.26, 15:40:05 »
Bierz plusa, doszły sprzętowe sprajty i rozszerzyli palete z 27 do 4096 kolorów
 www.cpcwiki.eu/index.php/Plus
Szarak # DivIDE+ # MasakratorFM DeluXe by Zaxon

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
« Odpowiedź #5 dnia: 2014.01.26, 16:44:52 »
A co Ty będziesz z tym CPC robił ?
Jeśli planujesz jakieś przystawki do niego budować, to lepiej zwykły CPC 6128 (Amstrad ma złącza krawędziowe jak w ZX, Schneider ma gniazda takie jak do drukarki Centronics).
Jak do zabawy, to CPC + ma więcej bajerów, ale też nie do końca jest kompatybilny wstecz (nie wszystkie gry ze zwykłego CPC działają poprawnie).
Ma za to gniazdo na cardridge - standardowo w komplecie jest od razu jeden z grą i BASIC-iem.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Ender

  • **
  • Wiadomości: 76
  • Miejsce pobytu:
    Ostrowo/powiat gostyński/Wielkopolska
  • Amiga 1200, PM MDD - MorphOS, Dreamcast, Xbox, Wii
Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
« Odpowiedź #6 dnia: 2014.01.26, 18:11:06 »
Ja bym brał Plusa, bo ładniejszy, lepszy układ graficzny, dwa porty do joya od razu, rzadszy częściej trafiają się zwykłe. Ceny nie zachęcają do kupna.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
« Odpowiedź #7 dnia: 2014.01.27, 04:04:55 »
Pear czy możesz podać jakiś przykład programu który nie chodzi poprawnie na plusie?
To nie Spectrum czy Amiga i zadano sobie sporo trudu by był kompatybilny. Jedyne co kojarzę to inne doprowadzenie 8go bitu do złącza drukarki (z nóżki ASIC) niż to z typowych przeróbek w starszych CPC (pin z PIO). Przez co wydruk od strony programowej wymaga innej procedury i tylko najnowsze edytory rozpoznawały konfigurację i stosowały odpowiedni sposób, a starsze programy które coś drukują na plusie dają wydruk 7bitowy. Drobnych różnic na pinach jest jeszcze parę na każdym złączu z wyjątkiem portu rozszerzeń. Nie chce mi się opisywać szczegółów. Każde pytanie zadane w tym wątku było już opisywane na forum przynajmniej raz. :)

Wszystkie Amstrady i Schneidery serii CPC także Plusy były sprzedawane w zestawach z monitorem w których był zasilacz. (Wyjątek to konsolka GX4000) Były też dostępne zasilacze z modulatorem TV dla tych którym padł monitor ewentualnie chcieli na kolor popatrzeć a mieli monitor monochromatyczny. Współcześnie łatwiej kupić zasilacz taki mały przerabiany z takich od laptopów z dostosowanymi już wtyczkami dla CPC, najlepiej przy okazji kupić kabel do Euro/Scart w TV i wtedy monitor nie jest potrzebny. Lub zrobić samemu. ;)

U mnie zasilacz od PC się nie "aktywował" bo CPC żarł za mało prądu, więc musiałem jednocześnie podłączać przynajmniej napęd CD, by zwiększyć obciążenie wtedy działało. :)
Najrzadszym modelem jest 664, produkowano je tylko 3-4 miesiące w 1985 nim zastąpiono modelem 6128.

Nie tylko plusy mają większą paletę ale też wersje LC modeli 464 i 6128 produkowane w latach 1988-89. Choć w nich nie ma sprzętowego scrollingu o piksel ani sprzętowych sprajtów tak jak w Plusach. Są trudne do kupienia bo rzadko posiadacze chcą się ich pozbyć. Mają w sobie CRTC4 zwany też PreASIC lub mały ASIC. Np najnowsze Art Studio potrafi rozpoznać ten model i obsługuje w nim poszerzoną paletę. :)

Z ponad 4 tys gier zaledwie kilkanaście działa tylko na Plusach a kolejne kilkanaście w wersjach na Kartridżach dla plusa ma większy obrazek startowy z overscanem i zmienioną paletą. Reszta bez zmian. Nawiasem mówiąc jeśli zmieniono paletę to na bardziej szaroburą, wiec wolę cukierkowo/soczystą ze starszych modeli. Wg. mnie nowa paleta lepiej się sprawdza w artystycznych obrazkach niż w grach. Nieliczne gry w wersji plusowej demonstrują więcej sprajtów na ekranie niż na zwykłym CPC. Co może i wygląda bardziej cool ale w grze raczej przeszkadza bo zwyczajnie zasłania to co się dzieje z naszym bohaterem. Zresztą te Kartridże są trudne do kupienia i drogie. Podrabiane od kolesia z Austrii na ebayu po 30Euro. To ja już wolę te parę gierek na Emulcu sobie włączyć. Demek tylko na Plusa jest trochę więcej niż gier, ale zaledwie kilka naprawdę ładnych, i nie są to wcale najlepsze demka na CPC. Dlatego moim zdaniem Plusa bym polecał jedynie tym co taka wersja bardziej im się podoba z wyglądu, lub mają ambicje zebrać kolekcję wszystkich CPC. :)

Większe różnice z kompatybilnością są między tańszymi 464 (magnetofon) których wyprodukowano 2 razy więcej, a tymi droższymi 6128 (stacja + więcej ramu + nieco lepszy Basic). Tak z ok 80% gier miało wersję także na kasetach. Te 20% należą do bardziej rozbudowanych, które doczytują sobie coś zależnie od tego co wybierzemy jak np "Defender of the Crown", co ciężko zrobić na kasecie. Za to z tych najlepszych użytków z 80% działało tylko na 6128 lub ewentualnie na 464 z dodaną stacją i ramem. Bez tego, posiadacze 464 musieli zadowolić się użytkami o skromniejszych możliwościach.

Co do wersji narodowych to Francuska ma nie tylko litery w innej kolejności na klawiszach ale także zmieniony wygląd kilku znaków na literki z ogonkami. Oraz cyfry dostępne po wciśnięciu ze Shiftem. Znacznie mniej zmian ma w sobie wersja Hiszpańska, a niemieckie Schneidery klawiaturę mają taką jak Brytyjski. Jedynie wtyczki są inne a nie gołe krawędziówki. Istnieją też skandynawskie ale jeszcze ich na ebayu nie widziałem. :)

Trudniej rozpoznać po fotkach jaką wersję scalaczka do grafiki ma sprzedawany model. tzn CRTC 3 zwany też ASIC jest we wszystkich plusach i tylko w nich. Ale wcześniejsze prócz wspomnianego CRTC4 miewały wersję 0 lub 2 w starszych albo 1 i 4 w nowszych. Dotyczy to w równym stopniu 464 jak i 6128. Starsze mają na obudowie AMSTRAD większą czcionką a nowsze mniejszą w prostokąciku z ukośnym ciemniejszym paskiem. 4ka przez wiele zwłaszcza starszych demek jest rozpoznawana jako 0 bo jest z nią kompatybilna, podobnie jak 3ka w plusie. Na 0 chodzi najwięcej demek, 2ka jest z nią w dużym stopniu kompatybilna i nie raz dobrze na niej chodzą demka co twierdzą że pójdą tylko na 0, a 1ka uchodzi za najsłabszą  jednak sprzedawano ją w okresie gdy scena na CPC sie rozkręcała więc trochę demek chodzi tylko na niej i ekstremiści montują sobie w swoich CPC 0 i 1kę z przełącznikiem. Jednak na wszystkich wersjach CRTC gry i użytki chodzą tak samo. Z wyjątkiem graficznych które rozpoznają większą paletę w 3 i 4. :)

By rozpoznać CRTC trzeba albo mieć demko które rozpoznaje konfig i o tym informuje albo rozkręcić obudowę i przeczytać numerek na właściwym scalaku. ;)  Patrz 1sza tabelka > http://www.cpcwiki.eu/index.php/CRTC

Monitory do Plusów (te białe/kremowe obudowy) mają w sobie przyzwoite głośniki stereo i 2 dodatkowe piny we wtyczce, przez co nie pasują do starszych (bez przejściówki). A starsze CPC mają kiepski mono głośniczek w klawiaturach. Kolorowe monitory mają nagminnie źle ustawiony focus, (pokrętło z tyłu w otworku, wymaga małego krzyżaka)  przez co mają rozmyty obraz. Z dobrym ustawieniem jakość obrazu taka jak w monitorach do Amig. A telewizory z tamtej epoki nie miały tak małej plamki. :)

By przetestować czy sprawny podłączamy kabelki i patrzymy czy kolory są właściwe żółte litery na niebieskim tle, jeśli inne na kolorowym to nie kontaktuje jakaś żyłka w kablu. Poruszaj nim to może się poprawi. ;)
Wciskaj po kolei wszystkie klawisze czy kontaktują. Każdy powinien dawać jeden znak na ekranie. Wyjątki to:
Enter i strzałki - przesuwają kursor
ESC - daje napis *Break*
Caps Lock, Shift i Control (Ctrl) - zmieniają znaczenie innych klawiszy.
Można też podłączyć jakiś dżojstik przechylanie powinno dawać strzałki na ekranie a Fire znak X lub Z.
Wciśnij dowolną literę a potem potrzymaj chwilę dowolną strzałkę, jeśli to spowoduje pisk to znak że głos jest. ;)

Teraz w 6128 w nowej linijce wpisz cat i wduś Return, jeśli wyskoczy napis "Disc missing" mimo włożonej dyskietki to znak że pasek trzeba wymienić. Jeśli głośno warczy i po chwili wyświetla "read error" to zresetuj w trakcie gdy to robi (ESC + SHIFT + Control), spróbuj tak kilka razy jak nie zacznie działać normalnie na dyskietce sprawnej w innej stacji, to albo coś poważniejszego, albo leżała w kurzu z otwartą obudową i pomoże wacik lub zaśliniony palec by przetrzeć głowicę. ;)

W 464 jeśli nie działa przewijanie kasety to pasek do wymiany. Jeśli jakiś były Comodorowiec zechce regulować głowicę to dać mu po łapach i zabrać śrubokręt. A jeśli się z tym spóźniłeś to włóż kasetę z dowolną muzyką podgłoś na maksa głośniczek i przekręć śrubokręt maksymalnie o 180` w jedną i drugą i cofnij do pozycji w której wysokie tony były najgłośniejsze i więcej nie ruszaj. Amstrady nie są tak wrażliwe na ustawianie głowicy i dobrze nagrana kaseta wczyta się nawet na sporych odchyleniach. :)  I to chyba tyle. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
« Odpowiedź #8 dnia: 2014.01.27, 06:35:06 »
Kajam się. Było tak jak napisałeś, czyli odwrotnie niż ja - z Plusa nie wszystko działa na zwykłym CPC  ;D
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
« Odpowiedź #9 dnia: 2014.01.27, 21:36:34 »
Ok, no to mam jasnosc, najlepiej upolowac 6128 plus z monitorem  i  w zapasie miec zwykly 6128 tez ;) Choroba, miejsca mam malo.
Glownie chce kupic bo warto by jakiegos fejsa do Amstrada popelnic ale najpierw sie trzeba zapoznac ze sprzetem i miec na czym testowac.
 Co do francuskiej klawiatury, mialem ja poltora roku na laptopie, przyzwyczailem sie . Z naprawa i konserwacja raczej sobie poradze bo teraz wiem na czym stoje. Pozostaje polowac na ebay.fr. Qurde,jeszcze latem bylo kilkanascie 6128 plus ponizej 100 Euro a teraz tylko jakies 2 i to  wybrakowane.
Dzieki za rozjasnienie tematu.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993


sect0r

  • *****
  • Wiadomości: 698
  • Miejsce pobytu:
    Oltedal/NO
  • speccyholic
Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
« Odpowiedź #11 dnia: 2014.01.27, 22:15:24 »
Znaczy żę wyprodukuje i dla was jakąś cudowną przystaweczkę :D
Szarak # DivIDE+ # MasakratorFM DeluXe by Zaxon

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
« Odpowiedź #12 dnia: 2014.01.27, 22:19:27 »
Ech takie sobie to są dostępne, ale cudowne to jeszcze nie, a opisywałem już jaka mi się marzy. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Ender

  • **
  • Wiadomości: 76
  • Miejsce pobytu:
    Ostrowo/powiat gostyński/Wielkopolska
  • Amiga 1200, PM MDD - MorphOS, Dreamcast, Xbox, Wii
Odp: Amstrad, jaki model kupic ?
« Odpowiedź #14 dnia: 2014.02.15, 20:58:24 »
A nie myślałeś o wypuszczeniu jakiegoś sprzętowego emulatora CPC Plusa?