Autor Wątek: co zakupić na start?  (Przeczytany 32509 razy)

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: co zakupić na start?
« Odpowiedź #30 dnia: 2011.11.28, 09:44:22 »
Każdy firmware ma inaczej. Nie wiem jak jest w ESXDOS, ale Fatware obsługuje FAT16. +D - ma swój własny. ResiDOS chyba też FAT32. Demfir - ISO9660.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

Tewenin

  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: co zakupić na start?
« Odpowiedź #31 dnia: 2011.11.28, 11:43:31 »
ESXDOS obsługuje FAT16 (używam, nie miałem problemów z przenoszeniem danych) oraz FAT32 (nie sprawdzałem), więcej tu:

http://velesoft.speccy.cz/zx/divide/divide-esxdos.htm

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: co zakupić na start?
« Odpowiedź #32 dnia: 2011.11.28, 13:28:01 »
No właśnie wcześniej jak czytałem, to ten ESXDOS wydawał się najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego większość używa FatWare? No i chyba można tych dwóch firmware używać zamiennie z jedną kartą - oba pracują pod FAT16. :)
« Ostatnia zmiana: 2011.11.28, 13:30:56 wysłana przez Pyza^Illusion »
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: co zakupić na start?
« Odpowiedź #33 dnia: 2011.11.28, 13:32:25 »
Większość używa FatWare, bo większości nie jest potrzebne zapisywanie na dysku itp a tylko szybkie ładowanie gierek, dem itp. A to się w FatWare robi wyjątkowo szybko i sprawnie :)

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: co zakupić na start?
« Odpowiedź #34 dnia: 2011.11.28, 13:37:03 »
Większość używa FatWare, bo większości nie jest potrzebne zapisywanie na dysku itp a tylko szybkie ładowanie gierek, dem itp. A to się w FatWare robi wyjątkowo szybko i sprawnie :)

Zgadza się.
Z resztą nie raz namawiałem różne osoby do dodania do FatWARE możliwości zapisu, ale nikt się nie podjął, bo to ponoć za trudne. :)
Miałem wówczas na myśli taki sposób save'owania, jaki jest w emulatorze X128. Z tym całym "Open TAP for saving" itp.

Tewenin

  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: co zakupić na start?
« Odpowiedź #35 dnia: 2011.11.28, 13:50:18 »
No właśnie wcześniej jak czytałem, to ten ESXDOS wydawał się najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego większość używa FatWare? No i chyba można tych dwóch firmware używać zamiennie z jedną kartą - oba pracują pod FAT16. :)

Oczywiście można ich używać zamiennie. Zapomniałbym o jednej rzeczy - dla niektórych pewnie ważnej: ESXDOS (przynajmniej wersja, której używam), w przeciwieństwie do FatWare nie obsługuje długich nazw plików.

PS Poprawcie mnie jeśli się mylę - nie powstała czasem nakładka-przeglądarka plików do ESX?

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: co zakupić na start?
« Odpowiedź #36 dnia: 2011.11.28, 13:56:47 »
No to teraz przydałoby się, aby ktoś obeznany stworzył "encyklopedię" firmware'ów z ich cechami, zaletami i wadami i umieścił to w jednym miejscu. Oczywiście od podstaw i z czasem rozwijałoby się temat. Pomogłoby to wybrać ewentualnym użytkownikom najbardziej odpowiedni system do pracy.
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: co zakupić na start?
« Odpowiedź #37 dnia: 2011.11.28, 14:07:44 »
No to teraz przydałoby się, aby ktoś obeznany stworzył "encyklopedię" firmware'ów z ich cechami, zaletami i wadami i umieścił to w jednym miejscu.

Pyza, a może byś sam przygotował coś takiego? To byłby dobry początek na polski opis firmware, umiesczony gdzieś na główej stronie speccy.pl ?

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: co zakupić na start?
« Odpowiedź #38 dnia: 2011.11.28, 14:35:49 »
Taaaa, ja, który ma (mało powiedzieć) nikłe pojęcie o DIVIDE etc.
Mogę to zrobić dla FDD3000 i wielu innych rzeczy. Mam również ZXVGS Yarka, który się niestety nie przyjął, a moim zdaniem był ciekawszą alternatywą niż divide. Też mógłbym coś opisać, choć wymagałoby to sporo konsultacji z Yarkiem (od kilku lat Speccy leży w szafie i niewiele już pamiętam :p).
Służę pomocą również w innych dziedzinach, ale na pewno nie jestem specjalistą od divide. No i jestem zwolennikiem "chłopskiego" pisania, bo posty od geeków dla geeków raczej odstraszają potencjalnych zainteresowanych :)
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...