Autor Wątek: ZXy na Avangardzie X 6-9 sierpnia 2015  (Przeczytany 12252 razy)

Tomasz

  • *
  • Wiadomości: 20
  • Miejsce pobytu:
    x
ZXy na Avangardzie X 6-9 sierpnia 2015
« dnia: 2015.06.23, 22:16:50 »
Witajcie!

Jestem od lat organizatorem bloku retro na Avangardzie/Polconie - jest to czterodniowy konwent miłośników fantastyki, jednak co ważne trwa aż 4 dni. Głównymi atrakcjami tego typu imprez jest wiedza i zabawa, czyli głównie wykłady, panele, pokazy, spotkania, granie itp. A nawiązując do pod tematu tego działu forum - to alkohol jest zakazany ;)

W ostatnich latach imprezy te odbywały się w Politechnice Warszawskiej (Avangarda zawsze jest w Warszawie), jednak teraz jeszcze nie mam potwierdzenia, że będzie to też PW, niemniej prawdopodobnie tak;) Zwykle na Avangardzie pojawiają się stali bywalcy tego typu imprez i liczy się ich w tysiącach - jak organizatorzy się postarają to może będzie ich w tym roku jeszcze więcej - zobaczymy;)
Należy jednak pamiętać, że impreza jest dość duża odbywa się w wielu budynkach PW i przekłada się to na niewiele osób zaglądających do nas - po prostu uprzedzam, że to nie będą dzikie tłumy jak w przypadku targów itp.

1. Jak rozmawialiśmy już wcześniej na Wap-niaku, bardzo liczę na Waszą społeczność, że zechcenie pokazać swoje ulubione komputery oraz to co na nich robicie od najlepszej strony;) Gotów jestem Wam zaoferować wiele godzin naszego bloku retro,  które możecie wykorzystać w dowolny sposób (na razie program powstaje więc jest w tej chwili dowolność programowa i czasowa, potem będzie gorzej, bo wiele osób zadeklarowało swój udział).

2. Dla wyjaśnienia, jak konwent wygląda w praktyce:
- czwartek jest dniem bardziej luźnym i raczej nastawionym na wakacjującą młodzież. Dlatego również z naszej strony podchodzimy do tego luźno - być może że nic nie będziemy organizować tego dnia jak rok temu, choć oczywiście jak ktoś koniecznie chce to problemu nie ma;)
- piątek jest pierwszym prawdziwym dniem, jednak liczonym raczej od godziny 17:00 - tzn. rano uczestników może być mniej będą to głównie młodzi ludzie, później jest to już impreza czynna pełną parą, choć:
- sobota jest głównym dniem imprezy, kiedy obywają się najważniejsze punkty programu itp.
- niedziela jest ponownie luźniejsza, mniej ludzi itp. jednak nie jest to aż tak chudy dzień jak czwartek, impreza w niedzielę trwa na dobre, choć wszyscy są nieco ospali;)

3. Oto przykład naszego bloku programowego, z zeszłego roku. Bardzo bym chciał aby w tym roku zaangażowała się Wasza społeczność i aby Waszych punktów programu było pełno!;)
Jeśli chodzi o mnie to nie ma żadnych ograniczeń czasowych czy ilościowych;)

Prosiłbym Was abyście przygotowali punkty programu jakie możecie zorganizować, jeśli ktoś nie ma doświadczenia a bardzo kocha swój komputer to można zaprezentować zwykły pokaz gier czy dem. Nie trzeba wtedy mówić, wystarczy udostępnić komputery do grania uczestnikom lub odpalać demka itp.

Można pomyśleć o opisie historii Waszej społeczności, historii Waszej stronki itp. itd. Tematyka jest całkowicie dowolna, jeśli uważacie że jakiś temat jest wart zaprezentowania, opracowania, nagłośnienia to Avangarda jest dla Was!;)
Przykładowo ja widzę jeden bardzo dobry temat: gry jakie dziś powstają na ZX Spectrum, macie ich wiele, są fajne, warto pokazać te gry oraz uzmysłowić słuchaczom ile ich co roku powstaje (czyli oprzeć się na faktach, latami itp. itd.).

Przeprowadzaliśmy też warsztaty z programowania, więc można też pomyśleć o czymś takim na ZX Spectrum oraz w ogóle jakieś programistyczne tematy są mile widziane;)

4. Proszę Was abyście przygotowali i podesłali do mnie:
- tytuł punktu programu + opis (dla mnie) co tam planujecie i jak zademonstrować
- ile czasu będzie trwał taki punkt programu + kiedy Wam pasuje czas przeprowadzenia - będę się starał to dostosować, ale im później tym więcej terminów będzie już zajętych
- opis tego punktu, który pójdzie na stronkę WWW Avangardy oraz do druku dla uczestników
- co do przeprowadzenia potrzebujecie np. rzutnik, mikrofon + nagłośnienie z kompa, dżojstiki itp. itd.
- wszelkie dodatkowe zagadnienia i uwagi;)

Czekam również na Wasze propozycje, pomysły itp. Macie wszelką swobodę twórczą;)

Ja zwykle bardzo stawiam na historię komputerów i ich oprogramowania, więc liczyłbym bardzo jeśli i Wy byście uczestnikom Avangardy przybliżyli historię powstania ZX Spectrum itp. oraz samo Specturm. Jeśli potrzebujecie pomocy merytorycznej czy też prowadzenia wykładu to mogę osobiście Wam w tym pomóc, w tym mogę też wziąć udział w takim wykładzie, aby wesprzeć Was - co wiele ułatwi jeśli ktoś nie ma doświadczenia w wystąpieniach publicznych itp.

Na kiedy: ostateczny termin zgłaszania punktów programu to np. 3 tygodnie przed imprezą, jeszcze podam ostateczną datę. Niemniej taka moja dobra rada: im szybciej tym lepiej - oczywiście z wielu względów;)

5. Do tego jeśli ktoś ma taki zamiar to można przeprowadzić punkt programu, który kompletnie nie jest związany ani z ZXami ani z Retro (np. gry, informatyka współczesna), a mile widziana jest oczywiście tematyka SF i fantasy - minimum w tle;)

6. Jest możliwość zaproszenia gościa specjalnego, jeśli macie kogoś takiego na myśli to warto rozważyć spotkanie, na którym może skorzystać cała Wasza społeczność. Organizatorzy Avangardy mogą w takim wypadku zwrócić koszty dojazdu (w ramach Polski oraz zwykłych biletów) oraz noclegu. Tu naprawdę można zrobić coś ciekawego.

7. Sala: nie mogę nic jeszcze powiedzieć, gdyż organizatorom przedstawiłem propozycję aby dano do naszej dyspozycji nową salę. Niemniej zakładać można że będziemy mieli rzutnik (z pewnością taki z analogowym wejściem), nagłośnienie oraz zaplecze, gdzie będzie można przechowywać sprzęt; w ubiegłych latach mieliśmy do tego celu dwie sale.

8. Planujemy uruchomienie kilku stanowisk (gdyż impreza to głównie wykłady), które będą cały czas dostępne dla uczestników - tu liczę na Wasz sprzęt oraz można też pomyśleć o wystawie (czyli sprzęty, które niekoniecznie są kompletne czy sprawne).

9. Jeśli Wy macie jakieś możliwości, które mogłoby w jakikolwiek sposób wesprzeć nas jako organizatorów bloku retro - to dajcie znać, gdyż wszystko zawsze robimy we własnym gronie, własnym potem i sumptem itp. itd. więc każda pomoc się przyda;)

10. W tym roku odbywa się dziesiąta Avangarda, więc organizatorzy planują zrobić większą imprezę z większą pompą niż w latach ubiegłych - jeśli się im to uda to odbędzie się to również z zyskiem dla propagowania ZX Spectrum;)

11. Kto jest uczestnikiem/odbiorcą naszego bloku retro?
Zwykle jest to wiele bardzo młodych ludzi, ale też zwykle nasz blok ściąga ludzi którzy dobrze pamiętają i wspominają klasyczne komputery jak ZXy itp. Zwykle odbiorca jest osobą wyróżniającą się inteligencją i wiedzą, więc spotkania (wykłady) które się tam odbywają są ciekawym doświadczeniem (również dla nas jako organizatorów i prowadzących). W dodatku czasami bardzo młodzi ludzie, którzy nie mają żadnych szans cokolwiek pamiętać z dawnych czasów, mają gigantyczną wiedzę - wprost zadziwiającą!;)

12. Na miejscu są dostępni gżdacze, którzy mogą pomóc przenieść czy przywieźć jakiś sprzęt, coś ciężkiego, wielkiego itp. Na transport bym raczej nie liczył, gdyż taka możliwość istnieje, ale w praktyce impreza jest tak duża, że doczekania się na to nie ma sensu - może bardziej ktoś z Was by nas pod tym względem wspomógł.


W razie wszelkich pytań jestem do Waszej dyspozycji, chętnie we wszystkim pomogę, wyjaśnię, załatwię itp. Dajcie znać kolegom, znajomym, z różnych kręgów i różnych "klanów" (jak to w Bajtku;), bo każdy miłośnik komputerów jest u nas mile widziany;)

Jestem otwarty na Wasze pomysły i bardzo liczę, że wspólnie zrobimy coś fajnego!;)
« Ostatnia zmiana: 2015.06.23, 22:35:28 wysłana przez Tomasz »

Tomasz

  • *
  • Wiadomości: 20
  • Miejsce pobytu:
    x
Odp: ZXy na Avangardzie X
« Odpowiedź #1 dnia: 2015.06.23, 22:21:02 »
Aha, jeśli uda się Wam stworzyć choćby mały team do organizowania Waszych punktów programu to warto, abyście wybrali osobę, która będzie współorganizatorem bloku retro z Waszego ramienia - myślę że to wiele ułatwi.

Tomasz

  • *
  • Wiadomości: 20
  • Miejsce pobytu:
    x
Odp: ZXy na Avangardzie X 6-9 sierpnia 2015
« Odpowiedź #2 dnia: 2015.06.25, 07:11:35 »
Założyłem stronkę wydarzenia na fejsie, warto tam wrzucić coś o ZX - czekam na materiały;)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4695
Odp: ZXy na Avangardzie X 6-9 sierpnia 2015
« Odpowiedź #3 dnia: 2015.06.25, 08:50:16 »
Wezmy sie i zrobcie ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Tomasz

  • *
  • Wiadomości: 20
  • Miejsce pobytu:
    x
Odp: ZXy na Avangardzie X 6-9 sierpnia 2015
« Odpowiedź #4 dnia: 2015.06.25, 20:22:38 »
Zaxon - ale masz fajnego błyszczącego i DALEKIEGO awatara;)

Z takimi awatarami to na Avangardzie byś się z pewnością świetnie bawił. Swoją drogą trzeba będzie kiedyś zrobić grę Doktor Who na małe Atari;)
...no na Spectruma oczywiście też:P

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: ZXy na Avangardzie X 6-9 sierpnia 2015
« Odpowiedź #5 dnia: 2015.06.26, 08:35:32 »
Dzięki za te obszerne informacje o imprezie.
Niestety, jej termin, wypada dokładnie w środku urlopu.

Jeżeli ktoś chciałby przedstawić ZX Spectrum na imprezie, to mogę pomóc w przygotowaniach.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4695
Odp: ZXy na Avangardzie X 6-9 sierpnia 2015
« Odpowiedź #6 dnia: 2015.06.26, 12:56:28 »
Tomasz, alez na ZX Spectrum jak najbardziej jest ;) https://www.youtube.com/watch?v=BLymLxYykpo

Ja nie pomoge bo sie bede przeprowadzal...
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Tomasz

  • *
  • Wiadomości: 20
  • Miejsce pobytu:
    x
Odp: ZXy na Avangardzie X 6-9 sierpnia 2015
« Odpowiedź #7 dnia: 2015.07.04, 12:55:26 »
Szkoda Tygrys że nie dasz rady, ale cieszę się z góry za Twoją pomoc!

@zaxon, piękna giera, trzeba będzie kiedyś taką zrobić na Atari;) (tzn. ja zrobię;) Pisząc to miałem na myśli coś innego, ale można zrobić obie gry;)


Co do Avangardy, czy ktoś z Was się szykuje ze swoim ZXem?

Tomasz

  • *
  • Wiadomości: 20
  • Miejsce pobytu:
    x
Odp: ZXy na Avangardzie X 6-9 sierpnia 2015
« Odpowiedź #8 dnia: 2015.07.07, 15:58:27 »
Czas zgłaszania punktów programu mija 12 lipca, dlatego proszę o przesłanie do mnie swoich propozycji.

Tomasz

  • *
  • Wiadomości: 20
  • Miejsce pobytu:
    x
Odp: ZXy na Avangardzie X 6-9 sierpnia 2015
« Odpowiedź #9 dnia: 2015.07.12, 23:32:01 »
Ok, mamy pierwszy duży(!) punkt programu pt. "Fenomen komputera ZX Spectrum".

Fajnie że mamy jeden, porządny punkt o ZX Spectrum!

Jeśli jeszcze ktoś coś planuje to proszę pilnie mi dać znać, bo program muszę już zamykać (czekam jeszcze do jutra).

Tomasz

  • *
  • Wiadomości: 20
  • Miejsce pobytu:
    x
Odp: ZXy na Avangardzie X 6-9 sierpnia 2015
« Odpowiedź #10 dnia: 2015.07.30, 17:41:23 »
Na głównej stronie Avangardy zamieszczono wstępny program imprezy.
Myślę że każdy znajdzie coś dla siebie - więc zapraszam !;)

Tomasz

  • *
  • Wiadomości: 20
  • Miejsce pobytu:
    x
Odp: ZXy na Avangardzie X 6-9 sierpnia 2015
« Odpowiedź #11 dnia: 2015.08.03, 01:54:37 »
Oto najciekawsze punkty programu tegorocznego Bloku Retro na Avangardzie:

- Fenomen komputera ZX Spectrum
- Pokazy produkcji demoscenicznych z 2015 roku oraz starsze
- Elektromuzyka
- Historia gier 3D
- Demoscena z czym się to je?
- Polska branża gier: dawno, niedawno i dziś; Panel z Tomaszem Mazurem (Mirage Software)
- Robbo, Fred, Rockford - nasi przyjaciele
I inne ;)

Na "Fenomen komputera ZX Spectrum" zapraszam w piątek 7 sierpnia w godzinach 18:00 - 20:00. Dodatkowo być może połączymy kolejny punkt programu dzięki czemu jeszcze więcej czasu Avangardy zostanie przeznaczone ZX Spectrum ;)

Jeśli się wybieracie, możecie zabrać ze sobą jakieś komputery, sprzęty, kasety itp. aby zademonstrować je innym - będziemy mieli (skromny) dział muzealny, w którym będzie można choć na czas trwania wykładu udostępnić coś uczestnikom.

Nasza sala znajdować się będzie w nowoczesnym budynku Politechniki Warszawskiej, tzw. MiNI - więc będzie wygodniej niż rok temu ;)

Aktualne informacje na facebooku.

Zapraszam do nas!

Tomasz

  • *
  • Wiadomości: 20
  • Miejsce pobytu:
    x
Odp: ZXy na Avangardzie X 6-9 sierpnia 2015
« Odpowiedź #12 dnia: 2015.08.04, 19:53:14 »
Niestety! otrzymałem właśnie informację od prowadzącego punkt programu o ZX że wyskoczył mu problem natury osobistej i nie wie czy uda się ten punkt programu w piątek przeprowadzić.

Dlatego może ktoś z Was mógłby przynieść swojego ZXa uruchomić trochę softu - tak aby ratować ten punkt programu. Może Wy oraz ja - wspólnymi siłami jakoś damy radę ;)

Pomocy! bo jeśli wszystko nawali to ten punkt programu się nie odbędzie :/


Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: ZXy na Avangardzie X 6-9 sierpnia 2015
« Odpowiedź #13 dnia: 2015.08.04, 20:23:21 »
Niestety, u mnie nic się nie zmieniło i nie będę mógł wesprzeć imprezy, gdyż nie będzie mnie wtedy w Warszawie.
Mam nadzieję że wszystko uda się jak należy. Powodzenia!

Tomasz

  • *
  • Wiadomości: 20
  • Miejsce pobytu:
    x
Odp: ZXy na Avangardzie X 6-9 sierpnia 2015
« Odpowiedź #14 dnia: 2015.08.04, 20:59:06 »
Też mam taką nadzieję;)

Czy ktoś jeszcze mógłby nas wesprzeć?