Autor Wątek: Multimetry  (Przeczytany 3997 razy)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6833
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Multimetry
« Odpowiedź #15 dnia: 2020.01.10, 23:34:28 »
Stałem się posiadaczem mini-kombajnu o nazwie Mustool MDS8207, multimetr i oscyloskop w jednym. Szumna nazwa, specyfikacja jeszcze fajniejsza, ale ... można stosować jako podręczny wskaźnik (nie urządzenie pomiarowe) do szybkiego znajdowania sygnałów w sprzęcie retro, o częstotliwościach do 15MHz. Pomiaru rezystancji, napięć, pojemności (z dużą dozą rezerwy).

Za żadne skarby nie próbowałbym tym mierzyć sygnałów o napięciu powyżej 50V, bo życie jeszcze mi miłe. Izolacja pewnie wytrzyma 500V, ale nie mam zamiaru próbować.

Funkcja oscyloskopu używa tych samych przewodów pomiarowych co multimetr, a one działają jak antena. Sygnał 3.5MHz zegara Z80 zdecydowanie nie przypomina prostokąta, pomimo, że taki ma przebieg.

Poza tym szybkie toto nie jest, dokładność średnia, więc klasa - wskaźnik. A beeper obudzi umarłego.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Artu2tu

  • ****
  • Wiadomości: 284
  • Miejsce pobytu:
    Prawie Szczecin.
Odp: Multimetry
« Odpowiedź #16 dnia: 2020.01.11, 00:23:28 »
Co nie zmienia faktu, że porównując kształt przebiegów na pamięciach swojego Mini (będę musiał w końcu sprawdzić tę ostatnią wersję wsadu do Altery), znacząco różniły się. Nie pamiętam już teraz, ale chyba na lewej nie wyglądały na książkowe.