Autor Wątek: Procesory w polskich komputerach i systemach mikroprocesorowych  (Przeczytany 16319 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Procesory w polskich komputerach i systemach mikroprocesorowych
« Odpowiedź #15 dnia: 2019.02.20, 19:13:10 »
Jeśli to też się liczy to niektóre terminale z MERA Elzab były zrobione na i8031.

Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

MCbx

  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Procesory w polskich komputerach i systemach mikroprocesorowych
« Odpowiedź #16 dnia: 2019.02.21, 00:10:12 »
Już nawet nie pamiętam skąd to wytrzasnąłem, ale raczej źródło było papierowe. Parę lat temu robiłem listę polskich kompów, próbując znaleźć w necie więcej informacji i o polskich Apple w necie nic nie znalazłem, a mam na tej liście oprócz Lidii od Kajkowskich podobną wzmiankę  o innych klonach Apple: EMIX II oraz PPZ Impol II. Wszystkie 3 firmy robiły też klony PC, choć może wszystkie były tylko prototypami.

Kuryłowicz Madej Marasek, "Komputery osobiste", rozdział "Komputery osobiste w Polsce".
Wygrzebałem, Cytuję:
Cytuj
Obecnie jedynym produkowanym w Polsce mikroprocesorem jest MCY7880 wzorowany na przestarzałym 8-bitowym mikroprocesorze INTEL 8080. Pamięci zewnętrzne na dyskach elastycznych (8-calowych, ostatnio też i 5 1/4-calowe), produkowane przez krakowską fabrykę MERA KFAP w bardzo małej liczbie, nie zabezpieczają wewnętrznego popytu i nie są najwyższej jakości. Realizacja zamówienia na drukarkę mozaikową z rodziny D-100 wyprodukowaną przez ZMP MERA Błonie trwa kilka lat.
Sytuacja ta spowodowała powstanie wielu prywatnych przedsiębiorstw (część z nich powstała w kooperacji z firmami zachodnimi), które zajęły się produkcją lub tylko pośrednictwem w sprzedaży zestawów mikrokomputerowych. W wyniku ich działalności montowano lub były tylko sprzedawane takie mikrokomputery jak:
 - ZX 81 (AC 581), AC 805, AC 8115, AC 825, AC 864, AC 8512 (rozpowszechnione przez PPZ Ameprod)
 - ZX Spectrum, ZX Spectrum +, APC 16 (IBM PC) (z firmy PPZ Apina)
 - ZX Spectrum, ZX Spectrum +, Polbrit 2086 (firma PPZ Polbrit)
 - EMIX 86 (IBM PC/XT), EMIX II (Apple II), (Przedsiębiorstwo Zagraniczne Wielobranżowe EMIX),
 - Komputery zgodne z Apple II oraz LIDIA II (IBM PC/XT) (Computer Studio Kajkowscy),
 - CS-80 PC, CS-88 PC (PPZ Computex),
 - imp 85, imp 85w, imp 86 (IBM PC) (PPZ IMPOL II)
 - NEPTUN 184 (Pracownia Elektroniki Medycznej)
 - Amstrad/Schneider CPC 464 oraz komputery zgodne z IBM PC/XT (PPZ POL-ROL),
 - Komputery zgodne z IBM PC/XT oraz IBM PC/AT - Reflex

Niektóre oznaczenia prawdopodobnie odnoszą się do zachodnich maszyn, i zostały wprowadzone na zasadzie ominięcia ograniczeń eksportowych w krajach zachodnich bądź importowych u nas - zamiast komputerów sprowadzano takie "części" jak płyta główna, klawiatura i obudowa, po czym składano komputer. Robiła to z pecetami Agrotechnika, po której lata temu pozostało "stado" obudów klawiatur PC z odpowiednimi napisami. Gdzieś, nie pamiętam gdzie, chyba na skanie jakiegoś czasopisma widziałem AC 805, który przypominał Dragona 32, jednak z innym układem klawiatury. W tej pozycji mamy dodatkowo podane, że Lidia to XTek, na co na fotografii z Entera nie wygląda. Może być to spowodowane omyłką - istniał równolegle system K&K LIDIA (soft CSK), który rzeczywiście zawierał peceta oraz terminale szeregowe (konstrukcja obudowy jak Alph'owskie Acary, konstrukcja wewnętrzna mniej-więcej jak znane później vdm'y w końcowej fazie "zmikrokontroleryzowania" :) ).
Klawiatura MP-85w wydaje się (poza przyklejoną tabliczką) niczym szczególnie odmiennym nie różnić od jednego z wykonań MK45, a technicznie to Impol i KFAP dzieli odległość kilku przystanków tramwajowych.

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 452
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Odp: Procesory w polskich komputerach i systemach mikroprocesorowych
« Odpowiedź #17 dnia: 2019.02.21, 18:17:56 »
Cytuj
Klawiatura IMP-85w wydaje się (poza przyklejoną tabliczką) niczym szczególnie odmiennym nie różnić od jednego z wykonań MK45, a technicznie to Impol i KFAP dzieli odległość kilku przystanków tramwajowych.

Impol był pierwotnym zakładem gdzie skonstruowano IMP-85, IMP85w to wersja sieciowa. Rozmawiałem z konstruktorem IMP85w. IMP 8501 to wersja terminalowa, za pomocą specjalnej przystawki można było podłączyć IMP 8501 do Odry 1305, jako terminal wprowadzania danych. Klawiatury faktycznie niczym się konstrukcyjnie nie różnią, poza obudową i oznaczeniami, natomiast wnętrze komputera już tak. Mera KFAP przejął produkcję i komputery nazwał MK45 (wersja ze stacjami 8"), a potem MK50 wersja obsługująca stacje 5,25". Wszystkie komputery mam, czekają na zrobienie zdjęć, są już uruchomione i wyczyszczone. Mam nawet dokumenty patentowe IMP-85.

Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Elwro 804 Junior PC, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80