Autor Wątek: Klon na bazie ZX Max 128  (Przeczytany 45419 razy)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Klon na bazie ZX Max 128
« Odpowiedź #195 dnia: 2018.09.03, 20:06:05 »
Panowie, nie kłócić się, proszę!
Wszyscy jedziemy na tym samym wózku, tj. jesteśmy zainteresowani tym, by powstawały nowe, coraz doskonalsze klony, i by nie powstawały w jednym egzemplarzu - to chyba oczywiste. Jako "płytkowicze-spawacze" wiecie najlepiej, jak cały proces powinien wyglądać pod względem technicznym i moralnym.


osoby trzecie, robiące szum na FB, mające chęć skomercjalizowania klona, muszą postarać się o jasne zasady licencjonowania wsadu.

Klaud - odnośnie zasad licencjonowania to zgoda, i w pełni ufam Zaxonowi, bo zawsze bardzo dbał o takie sprawy. Myślę, że dobrym przykładem mogą być SLAM-y, od których musi płacić royalty za każdą sprzedaną sztukę.

Ale co do skomercjalizowania - serio? Sam przecież często zamawiasz PCB i rozdajesz lub sprzedajesz po kosztach, więc nie wrzucałbym tego, co zaproponował Zaxon, tak z automatu w przegródkę z etykietką "komercja".  Obaj dużo robicie nie dla zysku, lecz pro publico bono. Chyba się trochę pospieszyłeś z oceną zamiarów:

3. Pomyślałem że mam troche doświadczenia i kontaktów wiec łatwiej by mi było utargować dobrą cene na elementy, płytki itp, przepraszam, to sie nie powtórzy.

Moim zdaniem wszystko da się ustalić bez skakania sobie do oczu, panowie - jesteśmy już na to ZA STARZY! :)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Klon na bazie ZX Max 128
« Odpowiedź #196 dnia: 2018.09.03, 20:06:41 »
Kochani, czegoś tu nie rozumiem.
Zaxon - pytałeś o sprawy hardware-owe tego projektu - tak zrozumiałem.
Klaud - odniósł się do części firmware, którego prawa są na razie na etapie nieustalonym - tak to zrozumiałem.

Klaud, odpowiedział cyt. "Skoti może sprzedawać nawet gotowe urządzenia, jeśli ma taką chęć. Od niego zależy, czy jego sprzęt będzie zgodny z wsadami na wiki".
Więc o sprawy hardware tego projektu należy pytać Skoti-ego - tak zrozumiałem.

Skoti napisał cyt."Na wersji 1.2 z wiki też działa ok."

No chyba, że ja coś opatrznie zrozumiałem i jestem debilem  :P

Myślę, że po testach i dopracowaniu wsadu, klon ten będzie wart uwagi.
Projekt jest ciekawy, zwłaszcza, że bierze w nim udział wiele osób z różnych krajów.

Proponuję wyzerować emocje i zacząć dyskutować na spokojnie.

"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Klon na bazie ZX Max 128
« Odpowiedź #197 dnia: 2018.09.03, 20:07:36 »
Hmm, ja bym to komercyjnie przejął do produkcji ;) Nie wiem jak to widzisz.

Khe? Polski język trudna?

Wiecie, co? Róbcie co chcecie. Dla mnie przygoda z tym klonem właśnie skończyła się.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Klon na bazie ZX Max 128
« Odpowiedź #198 dnia: 2018.09.03, 20:30:12 »
No trudna  :) Wyraziłem chęć produkcji i grzecznie (chyba ??) sie zapytałem jak Skoti to widzi. Jakby widział pozytywnie  to zapytał bym sie wtedy Dona o firmware bo po co mu głowe zawracać jakbym nie miał płytk i? Nie wiedziałem że też w tym bierzesz udział bo też bym sie zapytał.  :o
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Klon na bazie ZX Max 128
« Odpowiedź #199 dnia: 2018.09.03, 20:42:45 »
Hmm, Zaxon, może nie śledziłeś uważnie wątku (a w zasadzie trzech wątków - tego, o Max48 i Max128), bo Klaud był cały czas animatorem wszelkich ewolucji we wsadach (i nie tylko) do Altery - czy to metodą szturchania Dona, czy też samodzielnie.
Zatem Don i Klaud to kluczowe osoby, których zgodę do użycia wsadu należałoby uzyskać.

Proponuję zostawić temat do ogarnięcia Skotiemu - to jego wątek w końcu.

NineX

  • *
  • Wiadomości: 12
  • Miejsce pobytu:
    Radziszów
Odp: Klon na bazie ZX Max 128
« Odpowiedź #200 dnia: 2018.09.04, 00:10:38 »
4. Klaudiusz, prosze o usunięcie z Speccy Wiki wszystkich moich projektów.

RYLY?! To z czego ja się teraz będę uczył? ;P

Z powodu nieporozumienia?!
Może jestem świerzakiem pasjonatem, ale strasznie przykro patrzeć na flame z niczego.

Zaxon (nie obrazaj sie teraz) nasz nadworny hurtownik zaoferował chęć wdrożenia produkcji co by się projekt nie marnował i mógł cieszyć choćby takich ludzi jak ja(produkcja masowa != komercjalizacja). Sorry ale za małą głowę mam na projektowanie komputerów. Co nie przeszkadza mi się nimi bawić.
Klaud moim zdaniem tylko dał znać że pasowało by pogadać z autorami wsadu, tu też jest racja, w końcu się napracowali.
I tak jak i na SLAM można odprowadzić tantiem dla twórców, chociażby. Albo polecieć po bandzie i opensourceować całość. (tu otwiera się szansa że społeczność wyłapie błędy i ew rozwinie całość)

Moim skromnym zdaniem szkoda by projekt skończył się na kilku egzemplarzach które Skoti zbudował/rozdał. Ot straszne marnotrawstwo pracy.
A nóż widelec ktoś kto nad takim egzemplarzem, wpadnie na lepszy pomysł i urodzi się coś jeszcze fajniejszego.

Nie kłóćcie się panowie.

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Klon na bazie ZX Max 128
« Odpowiedź #201 dnia: 2018.09.05, 09:18:53 »
No coź, zamiast poczekać aż opadną emocje, które nie pozwalają na trzeźwą interpretację tego co napisali inni (bo może mają racje - ze swojej perspektywy) to w rezultacie mamy wiki uszczuplone o kilka rzeczy oraz obrażone osoby.

Klaud, który najwięcej grzebał w software (oprócz autora projektu), zaznaczył że należy pamiętać o autorach softu (tak, bo soft nie jest za darmo, jak się większosci wydaje), zaś zaxon zamiast wyjaśnić swoje ewentualne plany oraz realizacje, najpierw strzelił focha.. a póżniej próbował opisać swoje ewentualne kroki.

Obaj dla portalu zrobili wiele.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Klon na bazie ZX Max 128
« Odpowiedź #202 dnia: 2018.09.05, 10:03:10 »
1. Od mojego zapytania do pretensji Klaudiusza mineła godzina? Nie zdażyłem nawet kawy zrobić i dobrze sie z tematem zapoznać a już zostałem posądzony że klientów zbieram, co było wierutną bzdurą, zamieściłem tylko info że pokazało sie coś nowego, włącznie z tym gdzie i kto zrobił. Bynajmniej nie rzuciłem płytek do produkcji i nie zaczałem kasy zbierać ;) I tak jak pisałem wcześniej nie zdążyłem sie ze wszystkimi biorącymi udział skontaktować.

2. Właściwie to wyszedłem na pazernego cwaniaka który chce sie na cudzym projekcie i na Speccy dorobić ,więc cóż .... zabrałem swoje zabawki. Niech inni po raz kolejny wynajdują koło na nowo. Przecież to kupa zabawy. A ja sobie na Speccy zarobie ;)

3. O ile pamiętam to Skotiemu też do jego projektów podsyłałem gotowe schematy w Diptrace i Turbosound i MMC. Nie wiem czy wykorzystał ale nie miałem problemów z podzieleniem sie moją rysowaniną wiec skromny udział też mam w tym projekcie ?

I to by było na tyle z mojej strony. Zamiast normalnie pogadać i wyjaśnić  (Klaudiusz jak ma interes to potrafi normalnie napisać na PRV) , wyszło jak wyszło, trudno.



 
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Klon na bazie ZX Max 128
« Odpowiedź #203 dnia: 2018.09.05, 10:54:42 »
Zaxon, za słowa odpowiada się tam samo jak i za czyny. Sam wyjechales z komercjalizacja projektu. Z łaski swojej zaglądnij do Słownika Języka Polskiego i przeczytaj że zrozumieniem hasło "komercja".

Ogólnie wziąłeś się za popularyzację to od tyłu, a teraz grasz ucisnionego. Tak jestem ten zły, bo za dużo włożyłem w ten projekt pomimo Twojego nabijania się, szydzenia i niemilych przytykow.

Aha, aby było jasne, mój wklad projekt nie jest do dowolnego rozpowszechniania, bez mojej wiedzy i zgody, obejmuje to modyfikacje we wsadzie jak i pinologie Altery w QFP100.

P.S. Z wiki usunąłem, to co chciałeś.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

hexelab

  • *
  • Wiadomości: 18
  • Miejsce pobytu:
    Okolice Stolicy
Odp: Klon na bazie ZX Max 128
« Odpowiedź #204 dnia: 2018.09.05, 12:43:57 »
Witajcie.
Czy w związku z zaistniałą sytuacją jest szansa na budowę tej wersji Maxa? Oczywiście niekomercyjne.
PS. liczę na polubowne wyjaśnienie całej sytuacji. W/g mnie szkoda życia na kłótnie itp.
Pozdrawiam Grzegorz

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Klon na bazie ZX Max 128
« Odpowiedź #205 dnia: 2018.09.05, 13:51:40 »
Panowie, cytując klasyka "zluzujcie poślady". Chyba nie zrozumieliście się i poszło to zdecydowanie w złą stronę.
dużo sprzętu mało czasu.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Klon na bazie ZX Max 128
« Odpowiedź #206 dnia: 2018.09.05, 23:11:19 »
Ależ ja jestem wyluzowany , robie działające fejsy  :D  To co Klaudiusz zrozumiał i usłyszał bo chciał usłyszeć to jest jego problem, moze to on za długo przebywa poza PL i jemu by sie słownik przydał ? Ode mnie wychodzi w tym momencie okokoło 200 fejsów miesiecznie za rozsądną cene do użytowników którzy ich używają, dzieki temu powstają nowe produkcje. No ale moje działają  :D

Co tak naprawde zrobił Klaudiusz ? Kilka tematów ciągnących sie latami , typu jak doprowadzić do działania Maxa 48 czy 128. Ludzie nakupili Alter, pamięci,  połowa nie działa, połowa szwankuje. Zrobił Tapera, reka w góre komu on działa i kto go używa na codzień? Mnie nie działa, jeden soft sie wiesza na dzien dobry, drugi resetuje jak mu popadnie.

Domyslam sie ze to forum też po prostu zmierza w strone gadania a nie robienia. I jako taki tu po prostu nie pasuje dłużej  ;D
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Klon na bazie ZX Max 128
« Odpowiedź #207 dnia: 2018.09.06, 08:21:20 »
Przepraszam całe forum za swoją obecność tutaj, jeśli kogoś urodziłem, coś komuś zabrałem a szczególnie Zaxona. Przepraszam skotiego, bo całe zamieszanie pod jego wątkiem.

Czas zakończyć te szopkę, życie jest zbyt krótkie na pyskowki, są ciekawsze rzeczy do roboty.

Bywajcie i powodzenia.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Klon na bazie ZX Max 128
« Odpowiedź #208 dnia: 2018.09.06, 09:07:12 »
Wątek poszedł za daleko, wycieczki personalne nie będą tolerowane!