Autor Wątek: "Spectrum Today" - nowy zin o ZX Spectrum.  (Przeczytany 17929 razy)

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
"Spectrum Today" - nowy zin o ZX Spectrum.
« dnia: 2014.02.10, 09:17:52 »
Ukazał się nowy magazyn poświęcony ZX Spectrum - Spectrum Today.
Jego autorem a za razem całą redakcję stanowi evills.

Pismo póki co jest po słowacku, ale już powstaje anglojęzyczna wersja. Mam nadzieję że zaraz po tym i polska.

News z pismem na stronie http://zxm.speccy.cz/index.php?clanek=567

Zin miał się ukazać na JHCon lecz jego premiera lekko się opóźniła.

Wielki szacun dla autora i gratulacje za ukończenie tego numeru, które jest 'one man show'.

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: "Spectrum Today" - nowy zin o ZX Spectrum.
« Odpowiedź #1 dnia: 2014.02.10, 10:16:55 »
Świetna robota! Jak ktoś tylko z doskoku śledzi to co się dzieje w świecie Spectrum, to ma teraz szanse nadrobić zaległości.

Nie pochwaliłeś się Tygrysie że jest wywiad z tobą, więc niniejszym ja to ogłaszam :)

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: "Spectrum Today" - nowy zin o ZX Spectrum.
« Odpowiedź #2 dnia: 2014.02.10, 15:25:24 »
W numerze jest znacznie więcej, ciekawszych rzeczy ;) Język słowacki nie powinien stanowić wielkiego problemu.

popocop

  • *****
  • Wiadomości: 830
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: "Spectrum Today" - nowy zin o ZX Spectrum.
« Odpowiedź #3 dnia: 2014.02.10, 20:16:38 »
Będę brutalny: jak zin wychodzi w języku innym niż polski lub angielski to dla mnie nie istnieje. Czekam więc na zapowiadaną wersję angielską.
ZX Spectrum +2 & PicoDiv SD,
Timex 2048 & divIDE 57c

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: "Spectrum Today" - nowy zin o ZX Spectrum.
« Odpowiedź #4 dnia: 2014.02.11, 20:14:22 »
"Nápad na speccy.pl pochádza z roku 2005. (...) "  (fragment wywiadu z Tygrysem)

Hmm w roku 2005 nie było jeszcze naszego portalu.. zatem kto dopuścił się (podchodził) napadu na ten portal ???

  :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Dżisus jakie to jest komiczne kiedy dwa języki brzmią tak bardzo do siebie podobnie, a jednocześnie słowa mają
tak różne znaczenia...
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: "Spectrum Today" - nowy zin o ZX Spectrum.
« Odpowiedź #5 dnia: 2014.02.11, 20:21:10 »
A chodzi o to ze co portalu (lub coś w tym stylu) podchodziłem już w 2005 roku.;]
Nie udało się / zabrakło zapału - to kilka lat później było kolejne podejście. Czy się udało - oceńcie sami.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: "Spectrum Today" - nowy zin o ZX Spectrum.
« Odpowiedź #6 dnia: 2014.02.11, 20:49:34 »
Pewnie, że się udało. Nie wiem tylko dlaczego sam w to nie wierzysz ?
Może za wysoko sobie poprzeczkę ustawiłeś i tracisz ją z oczu ? :)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Ilyad

  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Miejsce pobytu:
    Białystok, IV Rzesza Pospolita
Odp: "Spectrum Today" - nowy zin o ZX Spectrum.
« Odpowiedź #7 dnia: 2014.02.12, 10:01:08 »
...Gdyby portal powstał wcześniej, np. w 1997 roku dzisiaj Spektrumowców byłoby może nawet tak wielu co Atarowców. Powstanie portalu oceniam pozytywnie  :D
ZX-81, ZX-Pand AY, 48k "gumiak", 48K+, 128K + "Toster", +2 "szarak" 1024k Profi, Masakrator FM, DivIDE 2K11, ZX Evolution rev. C, ZX-Uno, C64, C16 64K, Plus4 + 1541 Ultimate II + SD2IEC

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: "Spectrum Today" - nowy zin o ZX Spectrum.
« Odpowiedź #8 dnia: 2014.02.12, 13:39:06 »
Cytuj
...Gdyby portal powstał wcześniej, np. w 1997 roku dzisiaj Spektrumowców byłoby może nawet tak wielu co Atarowców.
Chyba nie bo ich ogólnie było kilka razy więcej w Polsce niż Spectrumowców. Mieli też bardzo aktywne środowisko, powstawały setki polskich gier na Atari, nawet w 1995 roku. Na Spectrum tego nie było. Zresztą w 1997 roku i tak nikt nie miał internetu.

Cytuj
Nie udało się / zabrakło zapału - to kilka lat później było kolejne podejście. Czy się udało - oceńcie sami.

Trochę się udało, trochę się nie udało ;)

Na pewno wykonałeś dużo pracy z portalem i za to należy się szacunek.
Z tego co zauważyłem to masz ambicję nie tylko postawić stronę ale i rozruszać ludzi by zaczęli się udzielać. Ja na przykład takich ambicji nie mam, dłubię sobie swoje projekty i nie oglądam się na nikogo.

Z tym udzielaniem to jest jak jest. Bywa że i przez tydzień nikt nie napisze nic w sekcji Gry albo Programowanie. Zastanawiam się czemu i chyba po prostu ludzie są nienawykli bo to wcale nie wymaga jakiegoś wysiłku czy specjalistycznej wiedzy.

Chyba tego się nie zmieni. Rób co ci sprawia przyjemność i nie zwracaj uwagi na dziadów, którym nic się nie chce ;)

Ilyad

  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Miejsce pobytu:
    Białystok, IV Rzesza Pospolita
Odp: "Spectrum Today" - nowy zin o ZX Spectrum.
« Odpowiedź #9 dnia: 2014.02.12, 14:02:07 »
RafałM:...Zresztą w 1997 roku i tak nikt nie miał internetu.

Ja miałem. WOS znam jeszcze z tamtych czasów. Dużo ściągałem gier z FTP "VOID". Potem chyba zintegrowali się z WOS.

Cytuj
Rób co ci sprawia przyjemność i nie zwracaj uwagi na dziadów, którym nic się nie chce ;)

Spektrumowcy to dzisiaj oldboje, często po czterdziestce (jak ja  ;)). Niektórzy może by i chcieli coś robić na ZX, ale mają dzieci, firmy, obowiązki itp. Ja np. musiałbym na nowo uczyć się asemblera, a przynajmniej na razie nie mam do tego skutecznej motywacji.
pozdr.
ZX-81, ZX-Pand AY, 48k "gumiak", 48K+, 128K + "Toster", +2 "szarak" 1024k Profi, Masakrator FM, DivIDE 2K11, ZX Evolution rev. C, ZX-Uno, C64, C16 64K, Plus4 + 1541 Ultimate II + SD2IEC

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: "Spectrum Today" - nowy zin o ZX Spectrum.
« Odpowiedź #10 dnia: 2014.02.12, 14:16:56 »
Cytuj
Spektrumowcy to dzisiaj oldboje, często po czterdziestce (jak ja)
Nikt z nas nie ma 15 lat. Właśnie mi stuknęło 38 :)

Zauważ że wspomniałem o tym że ludziom się nawet nie chce pisać na forum. Nauczyć się asemblera - zgodzę się, jest to duża rzecz i niełatwa. Ale popisać sobie o tym jaka jest najlepsza bijatyka na Spectrum, jaka jest najlepsza konwersja z automatów czy  wymienić opiniami o jakiejś nowej produkcji to już nie jest taki wielki wysiłek. Na WOSie takie dyskusje dobrze się mają.

Chociaż uczciwie muszę przyznać że tam jest po prostu więcej ludzi tak więc takie porównania są nie do końca sprawiedliwe. W UK Spectrumy miało kilka milionów użytkowników, u nas może 100 tysięcy. To się przekłada na aktywność także dziś, po latach.

Ilyad

  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Miejsce pobytu:
    Białystok, IV Rzesza Pospolita
Odp: "Spectrum Today" - nowy zin o ZX Spectrum.
« Odpowiedź #11 dnia: 2014.02.12, 14:35:31 »
... Ale popisać sobie o tym jaka jest najlepsza bijatyka na Spectrum, jaka jest najlepsza konwersja z automatów czy  wymienić opiniami o jakiejś nowej produkcji to już nie jest taki wielki wysiłek. Na WOSie takie dyskusje dobrze się mają.

Załóż wątek Chętnie podyskutuję. Grałem w to i owo. :D
ZX-81, ZX-Pand AY, 48k "gumiak", 48K+, 128K + "Toster", +2 "szarak" 1024k Profi, Masakrator FM, DivIDE 2K11, ZX Evolution rev. C, ZX-Uno, C64, C16 64K, Plus4 + 1541 Ultimate II + SD2IEC

twip

  • **
  • Wiadomości: 61
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa, PL
Odp: "Spectrum Today" - nowy zin o ZX Spectrum.
« Odpowiedź #12 dnia: 2014.02.12, 23:15:16 »
Muszę powiedzieć, że bardzo sympatycznie czyta się tego zina. Jestem zaskoczony, że tyle można zrozumieć ze słowackiego, choć z drugiej strony mam ciągle wrażenie, że wszystkie teksty mają zabarwienie lekko humorystyczne. :) Tak czy inaczej dobra lektura i mam nadzieję, że będzie kolejny numer. A tak z ciekawości: wiadomo m/w kiedy ukaże się wersja angielska?
ZX Spectrum+, "szarak" +2, DivIDE+, Speccy2010, "chlebak" C64 + SD2IEC i plany na więcej...

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: "Spectrum Today" - nowy zin o ZX Spectrum.
« Odpowiedź #13 dnia: 2014.02.13, 10:36:32 »
Rafał, dzięki za słowa uznania.

Wersja angielska powinna być dostępna w tym samym czasie co wersją polską. Jeżeli zainteresowanie polską wersją będzie znikome, następnym razem będzie Kononowicz ;-)

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: "Spectrum Today" - nowy zin o ZX Spectrum.
« Odpowiedź #14 dnia: 2014.02.13, 12:25:24 »
Będę brutalny: jak zin wychodzi w języku innym niż polski lub angielski to dla mnie nie istnieje. Czekam więc na zapowiadaną wersję angielską.

Ja też.
Musiałby w nim być coś naprawdę ciekawego/wciągającego, żebym w epoce zalewu informacją podjął próbę przebrnięcia przez tekst w języku, którego nie znam/znam słabo.


I, jeśli wolno mi dodać, takie teksty

Jeżeli zainteresowanie polską wersją będzie znikome, następnym razem będzie Kononowicz ;-)

nie są sposobem na zwiększenie zainteresowania wśród ludzi starszych niż 8 lat. Mnie na przykład narzekanie odrzuca...