Autor Wątek: ZX Spectrum +3 - rzecz o dyskietkach, stacjach etc  (Przeczytany 15098 razy)

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
ZX Spectrum +3 - rzecz o dyskietkach, stacjach etc
« dnia: 2012.11.28, 19:25:48 »
Ponieważ nie znalazłem nigdzie takiego tematu na naszym forum, a użytkowników Spectrum +3 (a mam nadzieje także kiedyś Amstrad'ów) u nas przybywa,
więc chciałem założyć temat o współpracy Spectrusia (+3, ze stajni Amstrada) z własną wbudowaną stacją dysków... i nie tylko wbudowaną.

Zapewne wielu z Was od razu stwierdzi, że przecież jest ogólny problem z dyskietkami. Dyskietki HD sprzedawane obecnie to jednorazowy chłam. Dyskietki DD (nowe) zarówno 5.25" jak i 3.5" w gęstości DD to rarytas, a już zupełnym wyjątkowym okazem jest dyskietka 3"

Ale w dziale różności w tym temacie: http://speccy.pl/forum/index.php/topic,729.0.html zaczęliśmy się wypowiadać, że dziwnym jest posiadać kolekcję sprzętu i nigdy go nie podłączyć, nie pobawić się, nie przetestować.

Ja tez jestem praktykiem z wielką dozą nostalgii (dlatego zabawa z Divide mnie nie rajcuje)  i to co mnie najbardziej cieszy i na co jestem skłonny wydawać kasiurkę to oczywiście korzystanie z tego co mam w swojej kolekcji.
Zatem przybył mi Spectrum +3
Pierwsza sprawa - posiada złącze do podłączenia magnetofonu więc można do niego wgrywać programy za pomocą zewnętrznego źródła z jedną tylko uwagą - tam jest gniazdo jack stereo które ma zarówno wejście jak i wyjście i nie można do tego wpychać zwykłej wtyczki mono (od starszych Spectrumów) bo można sobie napytać biedy.

Wracając do tematu dyskietek. Pojawiają się na Allegro używki. Ich stan jest naprawdę różny. Z moich doświadczeń zakupowych wynikających z Allegro jak i angielskiego Ebayu wynika że średnia cena sprzedawanej jako "nietestowana" dyskietki 3"  to około 10zł.
Od razu przestrzegam - to co jest opisane zwłaszcza na naszym Allegro jako nietestowane to najczęściej totalne plewy - odpad, który komuś pozostał po zakupie większej ilości i przy testach okazał się po prostu zrypaną dyskietką.  To bardzo bolesna prawda, ale kupiłem przez Allegro masę "niesprawdzonych" dyskietek 3.5" w gęstości DD do mojego Atari 1040STF jak i Amigi, a także  5.25" DD do  8-bitowych Atari i Commodore i statystyka jest taka, że na 100 kupionych dyskietek jakieś 20-25% nadaje się do czegoś. W przypadku 8-bitowego Atari to już jest zupełna klęska bo tam jak tylko się pojawi jeden bad sector to już dyskietka jest nieformatowalna i w zasadzie - kosz.

Tutaj anegdota....  Niedawno wyczaiłem na amerykańskim Ebayu dużą ilość markowych nie używanych zafoliowanych dyskietek 5.25 DD w cenie 7.50 USD za pudełko 10szt.
Przeliczyłem sobie, że 100 szt to będzie 75 dolców paza tym koszt przesyłki do Polski widniał jako 20 USD więc zamówiłem od razu 100szt.
Jakież było moje zdziwienie kiedy w ciągu krótkiego czasu dostałem od sprzedawcy Total Invoice gdzie kwota za wysyłkę do Polski była prawie 90 USD!!
Ale co miałem robić? Ryzykować negatywa? Wpłaciłem gościowi 75 +90 = 165 USD i czekam.
Przesyłka szła prawie miesiąc bo utknęła na urzędzie celnym a ci debile na urzędzie mimo wyraźnego opisu na fakturze "Vintage 5.25 floppy diskettes"
doliczyli mi jeszcze około 170zł VATu za TWARDE DYSKI !!! Poszedłem na pocztę, odebrałem dyskietki, zapłaciłem 170zł i była to moja transakcja stulecia...


Znowu zaczynam dryfować więc wrócę do dyskietek 3"
Mogę polecić firmę z UK i jej własciciela Malcolma. Sprzedaje używane, ale testowane i markowe "100% error free" dyskietki 3" po cenie 1.5 GBP za sztuke.
Także koszt wysyłki do Polski nie jest jakiś straszny (co się zdarza w przypadku wielu sprzedawców z Ebayu)  Ja koszty przesyłki 50szt zapłaciłem jakieś 11 GBP
Tutaj link: http://www.luxsoft.demon.co.uk/lux/pcw.html#Disc

Dla totalnych nowicjuszy - te dyskietki 3" są również opisywane jako CF2

Warto mieć kilka dyskietek 3" tylko dla samej radochy żeby to przetestować na realnym sprzęcie.

Ale w jaki sposób można wczytywać programy z dyskietek do naszego Spectrum +3 (Amstrada CPC6128) jeśli nie mamy dyskietek 3" ??

Facet z Grecji sprzedaje na Ebayu kabelek który podłączamy do naszej maszynki jako dodatkową stację.

http://www.ebay.co.uk/itm/AMSTRAD-SPECTRUM-3-CABLE-FOR-3-5-FLOPPY-DRIVE-OR-HxC-EMU-WITH-DRIVE-SIDE-SELECT-/121019210173



Cena obecnie 5.50 GBP
(ja jeszcze miesiąc temu kupiłem to u niego za 4 funciaki więc widać, że gość zaczyna się cenić ale to nie dziwne bo na tym samym Ebayu gość z Austrii sprzedaje
te same kabelki już po 10 GBP)
Ten kabelek podejdzie do Spectrum +3 oraz Amstrada CPC6128. Niemiecki brat czyli Schneider CPC6128 ma niestety inne wyjście w standardzie Centronics,
ale nasz sprzedawca oferuję taki kabelek z wtyczką do Schneider'a za jednego  funta drożej.

Ten kabelek to przerobiona stara (starego typu) taśma stacji dysków 5.25" od PCeta. Ma dodatkowo 2 switche - do zamiany urządzeń aby zewnętrzna stacja stała się stacją A natomiast wewnętrzna stacją B (niektóre gry tego wymagają) poza tym drugi przełącznik służy do wirtualnej zmiany strony dyskietki (czyli tak jakbyśmy
prawdziwą dyskietkę 3" obrócili na stronę B)
Informacja dla nowicjuszy: dyskietki 3" sa zapisywane jednostronnie i obrócenie dyskietki to jak obrócenie kasety w magnetofonie w celu zmiany strony.

Co dalej?
Z drugiej strony kabelka jest gniazdo do podłączenia zwykłej PCtowskiej stacji 3.5"
Taka stacja wymaga dodatkowego zasilania - ja używam starego zasilacza ATX (przerobionego czyli zwartego aby działał non stop)
Mam starego PCta do zadań specjalnych z gniazdem FDD na płycie. W nim mam stacje dysków 3.5".
Na PCcie odpalam windowsowy programik (pracujacy z wiersza poleceń) SAMdisk  http://simonowen.com/samdisk/
Można tez korzystać z amstradowskiego CPCdiskXP http://www.cpcmania.com/cpcdiskxp/cpcdiskxp.htm
Jednak mnie bardziej się podoba SAMdisk i ma możliwość kopiowania chyba wszystkich obrazów DSK dyskietek zabezpieczonych
speedlockami, alcatrazami czy też innym świństwem.
(Oba wspomniane wyżej programy są cały czas rozwijane - czyli nikt nie porzucił tych projektów - to też jest ważne)

Więc na tym moim retro PC-cie nagrywam tym programem obraz dyskietki DSK na dyskietkę 3.5"
Dyskietki 3.5" HD 1.44 Mb się nie bardzo nadają. Nawet jak zakleimy taśmą okienko aby dyskietka "udawała" dyskietkę DD 720Kb
to zapis odczyt będzie bardzo niepewny.

Zapisaną dyskietkę wkładam do stacji 3.5 cala podłaczonej wyżej wspomnianym kabelkiem do Spectrum +3
wpisuję komendę CAT  i  stacja odpala i za chwilę mam listing katalogu dyskietki.
Później LOAD "a:nazwa"
I w ciągu kilku sekund gra jest wczytana ! Prawie jak Divide :-))))

Acha.. Podobno można wczytywać programy z dyskietek poprzez "loader" naszego Spectrusia??

http://www.worldofspectrum.org/ZXSpectrum128+3Manual/chapter3.html
Tak wyczytałem w instrukcji ale jeszcze tego nie próbowałem.

Rozumiem też, że jeśli bym chciał przegrać grę ze stacji zewnętrznej 3.5" na dysk 3" w stacji wewnętrznej.
Przy założeniu, że stacja zewnętrzna jest ustawiona jako A natomiast stacja wewnętrzna jako B
to wystarczy wydać komendę  COPY "a:nazwa" TO "b:"
Dobrze kminię?
A jak sprawa z dyskietkami zabezpieczonymi? Czy ten program SAMdisk podczas konwersji z DSK
od razu to odbezpiecza ?
Podobno przy kopiowaniu z kasety wystarczy komenda LOAD "T:nazwa": SAVE "A:NAZWA".
Ale to chyba w bardzo małej ilości gier działa??

Podpowiedzcie coś, proszę bo nie jestem (jeszcze) specjalistą od tego, a to ma być taki poradnik dla
początkujących :-)
Aha - nie udało mi się sformatować z poziomu Spectrum +3 dyskietki w tej zewnętrznej stacji 3.5"
To normalne?
 
 




ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: ZX Spectrum +3 - rzecz o dyskietkach, stacjach etc
« Odpowiedź #1 dnia: 2012.11.28, 20:04:47 »
Cena kabelka rzeczywiście dla nas "wymiata", lepiej poszukać starych kabli od flopów. Za grosze można kupić i przerobić. Wtyki  też bywają. Kiedyś za pomocą imadła dorabiałem sobie dłuższe/krótsze kable do HDD i FDD. Ostatnio wtykiem od FDD 5" próbowałem zrobić Compoment Video z ZX-a ;)

pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

Sir David

  • ****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: ZX Spectrum +3 - rzecz o dyskietkach, stacjach etc
« Odpowiedź #2 dnia: 2012.11.28, 21:56:02 »
Rozumiem też, że jeśli bym chciał przegrać grę ze stacji zewnętrznej 3.5" na dysk 3" w stacji wewnętrznej.
Przy założeniu, że stacja zewnętrzna jest ustawiona jako A natomiast stacja wewnętrzna jako B
to wystarczy wydać komendę  COPY "a:nazwa" TO "b:"

Chyba raczej COPY "a:" TO "b:"? Jakiś czas temu miałem +3 i kopiowałem obrazy dyskietek z WOS za pomocą HxC SD Floppy Emulatora, podłączonego z zewnątrz jako stacja b:, na 3'' dyskietki w stacji a:. Później, po małej przeróbce wewnątrz i dodaniu przełącznika mogłem sobie wybierać, która stacja jest "a:" i kopiowanie przestało być potrzebne (większość gier uruchamia się tylko ze stacji a).

karlik

  • ***
  • Wiadomości: 144
  • Miejsce pobytu:
    Leszno
Odp: ZX Spectrum +3 - rzecz o dyskietkach, stacjach etc
« Odpowiedź #3 dnia: 2012.11.29, 14:01:09 »
Takie pytanko ogólne. Będzie ktoś może kupował dyskietki 3" ze stronki podanej przez Ikci (albo może ma na sprzedaż ze 3-5 sztuk (potrzebuję do Amstrada 6128)??).
Pozdr,
Grzegorz
ZX81 - ZX48 - Atari 600Xl,800XL,65XE,1040ST - Commodore Vic20,C64,C128, Amiga 500, Amiga 600 - Acorn Electron - Philips VG8020 i wciąż cała masa sprzętu przede mną :)...

gorzyga

  • ***
  • Wiadomości: 171
  • Miejsce pobytu:
    Giełda na Grzybowskiej
Odp: ZX Spectrum +3 - rzecz o dyskietkach, stacjach etc
« Odpowiedź #4 dnia: 2012.11.29, 15:20:21 »
Jeżeli chodzi o nowe dyskietki 5,25 cala, można je kupić tutaj : http://www.vesalia.de/e_525disks.htm - niestety, są bez kopert...
« Ostatnia zmiana: 2012.11.29, 15:21:55 wysłana przez gorzyga »
* ZX Spectrum +2 / Divide+ / ZX Spectrum 48k
* A1200T / Blizzard PPC 68060-50MHz & 603-200MHz / 192MB Fast / BVision PPC / Fast ATA MK3 / Delfina DSP
* Minimig (samoróba) / 2MB chip + 1,5 MB slow / ARM Controller
* 2*C64C + 1541 Ultimate II
* Atari 65XE / 1MB / 2xPokey / Covox Stereo / SIO2SD

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX Spectrum +3 - rzecz o dyskietkach, stacjach etc
« Odpowiedź #5 dnia: 2012.11.29, 16:25:20 »
Także tutaj: http://www.jschoenfeld.com/products/flippy_e.htm
ceny mają podobne jak w Vesalia http://www.jschoenfeld.com/home/prices.htm
Piszą że mają największe zapasy nowych dyskietek 5.25" w Europie.

Muszę jeszcze doszukać ile by kosztowała przesyłka z Niemiec.


ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

klauz

  • **
  • Wiadomości: 75
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
Odp: ZX Spectrum +3 - rzecz o dyskietkach, stacjach etc
« Odpowiedź #6 dnia: 2012.12.02, 20:34:35 »
a czy taką stację Brother FB100 jest szansa jakoś wykorzystać ? niby jest to stacja dedykowana maszynom dziewiarskim ;) ale ja akurat miałem ją do Husky Hunter 2 (też na z80).
C=

Adix

  • ****
  • Wiadomości: 262
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: ZX Spectrum +3 - rzecz o dyskietkach, stacjach etc
« Odpowiedź #7 dnia: 2012.12.03, 14:00:25 »
Na stronie kupazlomu jest opisane jak podłączyć stację do Schneidera. Może się przyda komuś kto chciałby samemu zrobić sobie kabelek do stacji. W Amstradzie można wykorzystać taśmę która umożliwiała podłączenie dwóch flopów 5,25 i 3,5".

http://www.kupazlomu.ovh.org/kolekcja/serwisamstrad.htm

Na poniższej stronie zrobione naklejki na dyskietki 3" w corelu. Można sobie wydrukować na papierze samoprzylepnym.

http://www.kupazlomu.ovh.org/kolekcja/download.htm

michalh

  • *
  • Wiadomości: 24
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum +3 - rzecz o dyskietkach, stacjach etc
« Odpowiedź #8 dnia: 2023.09.19, 10:35:14 »
A czy nie da się jakimś programem na ZX Spectrum 3+ wgrać z "taśmy" przez audio-in programu, a potem to nagrać na dyskietkę cf2?
No gdyby ktoś chciał się pomęczyć na piechotę, albo może jakoś przez esxdos z SD nieco szybciej może by się dało załadować kolejno na dyskietkę?

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1833
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum +3 - rzecz o dyskietkach, stacjach etc
« Odpowiedź #9 dnia: 2023.09.19, 13:10:06 »
W teorii, jest coś z dawnych czasów, co się nazywa "tape to +3 disk utility", ale to jest droga przez mękę. Chyba łatwiej kupić multiface lub jego klon ;)
EsxDos i dyskietka +3 jednocześnie to chyba się nie uda. esxDos pracuje domyślnie w trybie usr0, czyli ROM bez wparcia dyskietek. Jest niby komenda .128 uruchamiająca tryb 128k...... ale na 99% softu kopiującego nie ma. Ktoś? Coś?
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum +3 - rzecz o dyskietkach, stacjach etc
« Odpowiedź #10 dnia: 2023.09.19, 16:02:06 »
Cytuj
Ktoś? Coś?

Nie ma czegos takiego, bo ESXDOS nie jest kompatybilny z +3 ROM. Od FDD i divXXX jest +3e. W teorii gdyby napisac obsluge FDC pod ESXDOS chyba dalo by rade przenosic bezposrednio proste pliki DSK. Pod +3e jest mozliwosc uzywania programu DU54 (?), ale problemem zawsze beda dyski zabezpieczone. Wtedy zostaje Gotek. Ogolnie brak dyskietek 3 cale, czyni cala zabawe historia.

michalh

  • *
  • Wiadomości: 24
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum +3 - rzecz o dyskietkach, stacjach etc
« Odpowiedź #11 dnia: 2023.09.21, 23:39:09 »
Poszukałem różnych utility, ale na razie żaden sobie na 3+ z tape (tzx) na dyskietkę niestety nie radzi.
Dyskietki CF2 mam od Amstradowców, ale póki co mogę sobie w +3 Basic zrobić save/load/cat :-\

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX Spectrum +3 - rzecz o dyskietkach, stacjach etc
« Odpowiedź #12 dnia: 2023.09.22, 15:27:10 »
Tu przydatny jest interface typu Multiface 3.
Na pewno są jakieś kopiery taśma-dysk dla ZX +3, ale ja ich nie widziałem.
Może niezbyt dokładnie szukałem ?
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum +3 - rzecz o dyskietkach, stacjach etc
« Odpowiedź #13 dnia: 2023.09.22, 16:21:45 »
TZX to w ogole bez sensu, najlatwiej przekonwertowac snapshoty, o ile zadzialaja na +3, ewentualnie proste TAPy.
Jak program to Basic + prosty blok kodu, mozna wgrac z lapy, zapisac na dysk i dopisac loader.  Tu masz przyklad jak to wyglada:
http://randomkak.blogspot.com/2013/06/tape-to-disc-conversion.html
z linkiem do prostego programu kopiowania.
A jak skomplikowany loader, to trzeba i tak pisac custom loadery dyskowe - wyzsza szkola.
Klonow MF3 chyba nikt teraz nie sprzedaje - za malo chetnych ?

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: ZX Spectrum +3 - rzecz o dyskietkach, stacjach etc
« Odpowiedź #14 dnia: 2023.09.22, 18:15:24 »
TAP/TZX to chyba najprościej skonwertować na DSK via FUSE (czy inny emulator) z włączonym MF3 i potem to DSK nagrać na dyskietkę.
Napisanie jakiegoś prostego konwertera TAP->DSK to też nie jest jakiś kosmiczny problem, ale potem trzeba ręcznie poprawiać procedury ładujące...
(Sprawdzić czy nie dogrywa poziomów :))
Machines should work. People should think.