Autor Wątek: TRD-OS (nie mylić z TR-DOS ;) ) Velesofta  (Przeczytany 8905 razy)

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
TRD-OS (nie mylić z TR-DOS ;) ) Velesofta
« dnia: 2012.07.04, 16:14:26 »
Widzę tu http://velesoft.speccy.cz/zx/divide/trd-os.htm że VELESOFT przygotowuje (mam nadzieję, że to już niedługo potrwa ;) )
wersję TR-DOSa dla divIDE.
Nazwa "TRD-OS" wydaje mi się bardzo zabawna i trafiona, gdyż system bazować ma na plikach TRD. ;)
Velesoft pisze:
"TRD-OS is a divIDE enhancement of TR-DOS system which were used in BETA-DISC interface. TRD-OS work with raw diskette images (.TRD with format up to 1MB) and supporting up to 4 virtual drives."
Brzmi to doskonale i nie ukrywam, że chciałbym to mieć po prostu na stałe na jednym z moich divIDE.
Biorąc pod uwagę użyte pliki wnoszę, że oczywiście system normalnie w nich zapisuje.

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: TRD-OS (nie mylić z TR-DOS ;) ) Velesofta
« Odpowiedź #1 dnia: 2012.07.04, 17:01:03 »
I to byłaby rewolucja ponad kolejne i kolejne przystawki! Zawsze uważałem, żeby wykorzystać istniejące rozwiązania hardware'owe i tylko wzbogacać je o nowe oprogramowanie.

Jestem gorącym zwolennikiem tego projektu i z pewnością będę mu kibicował. Mam również nadzieję, że oprócz wsparcia dla .TRD będzie zaimplementowana pełna obsługa .TAP. Bo co by nie mówić:
1. TRD służyć będzie w głównej mierze do korzystania z bogatej biblioteki programów w której można coś zrobić, ale...
2. Obsługa .TAP pozwoliłaby na łatwe przerzucenie gotowego materiału na bardziej przyjazny użytkownikowi format.
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: TRD-OS (nie mylić z TR-DOS ;) ) Velesofta
« Odpowiedź #2 dnia: 2012.07.04, 21:56:28 »
Ile softu pojdzie z TRD bez emulacji HW ? Inne pytanie to ile softu w TRD jest dla ZX Spectrum - na wschodzie to raczej ZX wystepowal jako Pientagon. Mam wrazenie, ze tam w ogole nie bylo oryginalow, tylko wlasna produkcja klonow.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: TRD-OS (nie mylić z TR-DOS ;) ) Velesofta
« Odpowiedź #3 dnia: 2012.07.05, 01:58:22 »
Gryzor:


> Ile softu pojdzie z TRD bez emulacji HW ?
---------------
Hmmm. Nie bardzo rozumiem pytanie.


> Inne pytanie to ile softu w TRD jest dla ZX Spectrum - na wschodzie to raczej ZX wystepowal jako Pientagon. Mam wrazenie, ze tam w ogole nie bylo oryginalow, tylko wlasna produkcja klonow.
-------------------
Softu jest dokładnie tyle, ile w TAPach plus 3 razy tyle w TRD, co nie było przerzucane do TAP.
Dema, gry, no i oczywiście masa nowych i porządnych użytków.

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: TRD-OS (nie mylić z TR-DOS ;) ) Velesofta
« Odpowiedź #4 dnia: 2012.07.05, 08:36:53 »
Gryzor:
> Ile softu pojdzie z TRD bez emulacji HW ?
---------------
Hmmm. Nie bardzo rozumiem pytanie.

Na ZXVGS Yarka była zrobiona emulacja/operacje na obiektach dyskowych TRD (a także HoBeTa i .SCL). Niepełna i potrafiła się wykrzaczyć przy części programów. Oparte to było o pułapki software'owe, które czekały na odwołanie do procedur ROM'owych. Działało średnio, ale i było we wczesnej fazie developingu.

Dema, gry, no i oczywiście masa nowych i porządnych użytków.

O tak... Jest tego sporo, ale i podejście do obsługi nasi wschodni sąsiedzi mieli jakieś dziwne. Sprawdzałem kiedyś programy graficzne i w sumie... pozostałbym przy Art Studio ;)
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: TRD-OS (nie mylić z TR-DOS ;) ) Velesofta
« Odpowiedź #5 dnia: 2012.07.05, 09:24:12 »
Pyza:

> Na ZXVGS Yarka była zrobiona emulacja/operacje na obiektach dyskowych TRD (a także HoBeTa i .SCL). Niepełna i potrafiła się wykrzaczyć przy części programów. Oparte to było o pułapki software'owe, które czekały na odwołanie do procedur ROM'owych. Działało średnio, ale i było we wczesnej fazie developingu.
----------------
Aaa. ZXVGS. Mam. Faktycznie coś tam się starał robić po naciśnięciu SCL.


> O tak... Jest tego sporo, ale i podejście do obsługi nasi wschodni sąsiedzi mieli jakieś dziwne. Sprawdzałem kiedyś programy graficzne i w sumie... pozostałbym przy Art Studio ;)
-------------------------
No głośno to nie musimy tego mówić :) :) ale ja to faktycznie pozostałEM :) przy ArtStudio 48K, heh.
Ale prócz tego, to większości (100%?) toolsów używam od nich. Edytory tekstu, packery, commandery dyskowe, parę muzycznych, viewery, playery - łotewa.
No i edytorów graficznych do trybów innych, niż standardowy.

Wyniki wrzucam na zestaw BusySoftwa do konwersji TAP<=>beta.
Pliki SCL mozna zapisać tylko raz, więc po utworzeniu, są to de facto pliki do odczytu, ale wszystkie rzeczy robocze można sobie mniej niż w sekundę przerobić do TRD (program AMD jest fajny). A do wydziubania plików spectrumowych z image'u TRD używam programu TRD-Folder (dla użytkowników Amigi tłumaczę: coś jak ADF_Opus, tylko mniej się wykrzacza :) ).

VELESOFT

  • ****
  • Wiadomości: 272
Odp: TRD-OS (nie mylić z TR-DOS ;) ) Velesofta
« Odpowiedź #6 dnia: 2012.07.05, 10:06:46 »
http://www.worldofspectrum.org/forums/showthread.php?p=489576#post489576

http://www.worldofspectrum.org/forums/showthread.php?p=310946#post310946

Project is actually closed, but I have source code and can in future write new better version. :-)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: TRD-OS (nie mylić z TR-DOS ;) ) Velesofta
« Odpowiedź #7 dnia: 2012.07.05, 23:15:53 »
Yerzmyey, ale na czym tego uzywasz - na emulatorach ?
Mam wrazenie, ze Rosjanie w ogole nie testuja programow na oryginalnych ZXach. Dlatego czesc softu pojdzie tylko na klonach Pentagona, a czesc tylko na sprzetowym Beta128.  Niestety TRD ma ta zalete, ze nie ma w sobie typu modelu ZXa - trudno wyczuc na czym to chodzi. Jedyny emulator na swiecie, ktory umozliwia takie proby to EmuZwin, porzucony przez autora wiele lat temu.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: TRD-OS (nie mylić z TR-DOS ;) ) Velesofta
« Odpowiedź #8 dnia: 2012.07.05, 23:34:21 »
Gryzor:

> Yerzmyey, ale na czym tego uzywasz - na emulatorach ?
---------------
Na sprzęcie.
Na Evie i Sprinterze.
Emulatory głównie używam do pracy - z konieczności - muzyka/grafika.


> Mam wrazenie, ze Rosjanie w ogole nie testuja programow na oryginalnych ZXach. Dlatego czesc softu pojdzie tylko na klonach Pentagona, a czesc tylko na sprzetowym Beta128.  Niestety TRD ma ta zalete, ze nie ma w sobie typu modelu ZXa - trudno wyczuc na czym to chodzi. Jedyny emulator na swiecie, ktory umozliwia takie proby to EmuZwin, porzucony przez autora wiele lat temu.
----------------------
Zależy do czego odnosisz. Jeśli dema, to fakt.
Jeśli użytki - to sprawdziłbyś, czy chodzi i tyle. Jak nie chodzi, to - cyk! - następny. W cholerę tego jest na Spectrum. Dlatego ja tam nie wyczuwam, tylko testuję. No a jak nie działa, to faktycznie kiszka.
Dlatego kupiłem sobie dwa powyższe spectrumy. Większośc problemów się skończyła.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: TRD-OS (nie mylić z TR-DOS ;) ) Velesofta
« Odpowiedź #9 dnia: 2012.07.06, 22:35:10 »
Jasne, zapomnialem ze masz tez Sprintera. Zeby jechac na ZX trzeba najpierw zlozyc sobie BetaDisc.
A to mi od razu przypomina czego nie zrobilem  :'(

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: TRD-OS (nie mylić z TR-DOS ;) ) Velesofta
« Odpowiedź #10 dnia: 2012.07.06, 23:37:52 »
Jasne, zapomnialem ze masz tez Sprintera. Zeby jechac na ZX trzeba najpierw zlozyc sobie BetaDisc.
A to mi od razu przypomina czego nie zrobilem  :'(

No tak, ale zmierzam do tego, że ten system _miał_ działać właśnie na divIDE i plikach TRD.
Dlatego wielka szkoda, że został poniechany. :(

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: TRD-OS (nie mylić z TR-DOS ;) ) Velesofta
« Odpowiedź #11 dnia: 2012.07.07, 22:39:49 »
Ja tam bym wolal normalny Beta-Interface, choc divIDE z TRD tez zawsze cos.
Kiedy w koncu Duddie zrobi TO wszysto co mial zrobic ? >:(

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: TRD-OS (nie mylić z TR-DOS ;) ) Velesofta
« Odpowiedź #12 dnia: 2012.07.08, 00:20:04 »
Nie wiadomo. ;)  ;)  ;)

Chociaż masz rację - nawet Rosjanom nie udało się w 100% zaemulować TR-DOSa na kartach SD i twardych dyskach. Do obu komputerów nadal mam podpięte stacje FDD i czasami korzystam, jak coś nie chodzi z SD.