Autor Wątek: Brak dzięku i brak charaterystycznych migotan przy ładowaniu programów z kasety.  (Przeczytany 7413 razy)

HTBoss

  • ****
  • Wiadomości: 299
  • Miejsce pobytu:
    Warszaw
Witam, mój post przedni jest tu: http://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=3640.0

Po wymianach podzespołów(kondensatory i tranzystorów) udało odpalić Spectrum-a.   
Niestety nic nie mogę zrobić dalej (czyli wgrać program)
Nic nie słychać w głośniku. Tranzystor TR7 jest sprawny, dioda D9 była przepalona.
Po wymianie grzeje się tranzystor TR7 i też dioda D9. Sprawdziłem napięcia 9V jest ok.
Ale na bramce TR7 jest ok.4V. Wszystko  idzie do ULA na 28 pin.
Mam obawy ze jest ULA walnięty...
Jakieś macie pomysły na naprawę? coś sprawdzić?
« Ostatnia zmiana: 2017.09.20, 11:39:29 wysłana przez HTBoss »

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Sprawdź głośnik. Może się spalił i robi zwarcie.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
ULA generuje dźwięk, jeżeli tylko ma być wysterowane wyjście MIC (D4=0, D3 zmienne), poziomy sygnałów są:
- logiczne 0 - 0.4V
- logiczne 1 - 0.7V

Jednak kiedy dźwięk ma iść też na głośnik (D4=1, D3 zmienne), sprawa zmienia się diametralnie, ponieważ dodany jest offset 3.1V, a sygnały wyglądają tak:
- logiczne 0 - 3.5V
- logiczne 1 - 3.8V

Dla wyjścia MIC nie robi to żadnej różnicy, ponieważ stała DC będzie i tak wycieta przez kondensator  na wyjściu. Te poziomy napięć miały znaczenie dla starszych wersji płyty, w których głośnik był wprost podpięty do ULA. W Twojej płycie ULA zachowuje się tak samo, z tym że masz bufor na trazystorze. Baza przychodzi z pinu 28 ULA, poprzez diodę. Ale także na beeper wpiete jest wejście EAR. Nie mam schematu pod ręką a nie jestem przekonany, że kolektor tranzystora jest podpiety do +9V. Z tego co pamiętam raczej do +5V, chyba jest błąd na schemacie.

KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

HTBoss

  • ****
  • Wiadomości: 299
  • Miejsce pobytu:
    Warszaw
Sprawdź głośnik. Może się spalił i robi zwarcie.
Tak już sprawdziłem ma 40oma - jest ok.
teraz jestem już pewny ze pin 28 z ULA daje ok.4V Zrobiłem prosty test - wyciągnąłem ULA i po ponownym włożeniu ULA  nie włożyłem Pin 28 - sprawdziłem napięcie sam układ ULA daje 4V na pin 28 bez żadnego obciążenia. 

HTBoss

  • ****
  • Wiadomości: 299
  • Miejsce pobytu:
    Warszaw
ULA generuje dźwięk, jeżeli tylko ma być wysterowane wyjście MIC (D4=0, D3 zmienne), poziomy sygnałów są:
- logiczne 0 - 0.4V
- logiczne 1 - 0.7V

Jednak kiedy dźwięk ma iść też na głośnik (D4=1, D3 zmienne), sprawa zmienia się diametralnie, ponieważ dodany jest offset 3.1V, a sygnały wyglądają tak:
- logiczne 0 - 3.5V
- logiczne 1 - 3.8V

Dla wyjścia MIC nie robi to żadnej różnicy, ponieważ stała DC będzie i tak wycięta przez kondensator  na wyjściu. Te poziomy napięć miały znaczenie dla starszych wersji płyty, w których głośnik był wprost podpięty do ULA. W Twojej płycie ULA zachowuje się tak samo, z tym że masz bufor na tranzystorze. Baza przychodzi z pinu 28 ULA, poprzez diodę. Ale także na beeper wpięte jest wejście EAR. Nie mam schematu pod ręką a nie jestem przekonany, że kolektor tranzystora jest podpięty do +9V. Z tego co pamiętam raczej do +5V, chyba jest błąd na schemacie.

Jest zasilane +9V tak jest na schemacie i płycie.
Raczej te 4V jest za duże na pin28 ULA czy ktoś może to zweryfikować ? i dać mi znać. (pomiar przy ekranie powitalnym bez dodatkowej pracy)
4V na bazę idzie TR7 oczywiście przez diodę ale takie napięcie to powoduje grzałkę na tym TR7...
SprawdzęTR8 TR9 może coś generuje napięcie na ULA-e i dlatego jest takie napięcie na pin28...

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Pin 28, 0.36V , ZX iss6 ula E-7
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

HTBoss

  • ****
  • Wiadomości: 299
  • Miejsce pobytu:
    Warszaw
Pin 28, 0.36V , ZX iss6 ula E-7

Dzięki chyba mam uwalony okład ULA.
Mam ktoś do sprzedania ULA ? ;))))

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3187
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
tak, razem z całą płytą.
dużo sprzętu mało czasu.

HTBoss

  • ****
  • Wiadomości: 299
  • Miejsce pobytu:
    Warszaw
Ufff udało się. Dzięki Tooloudtoowide mam sprawny układ ULA.
Wszystkie testy RAM  128K przechodzą ok.

Wyświetlacz pokazuje w którym banku pamięci jest teraz program. 

Układ ULA działa można wgrywać programy tradycyjną metodą. Słychać też dźwięki z głośnika.
Układ AY też przechodzi testy ale jeszcze go nie sprawdzałem 100%.

1) Mam pytanie czy jest jakiś prosty sposób aby wgrać (metodą tradycyjną ) lepsze testery AY lub dema AY.
Szukam w necie plików programów nagranych na MP3 lub WAV do testowania AY ale jakoś kiepsko mi to idzie.
A jeżeli macie inne źródła do przetestowania całkowicie ZX to też poproszę. ( programy do wgrywania na MP3 lub WAV)

2) Mam teraz tylko kosmetyczne sprawy typu jak najlepiej ulepszyć obraz ekranu? (Są delikatne zakłócenia.)
Mam pytanko czy są jakieś metody aby coś polepszyć? wymienić? dołożyć? ( z tymi zakłóceniami obrazu) może Pear pomoże ;)))

3) No też potrzebuję interfejsu z kartą SD lub CF aby wszystko było na miejscu i pod ręką (chodzi o programy i gry, które mogą wgrywać z kart pamięci;)))) )
W tej sprawię już rozmawiałem z Klaud ale czy ktoś wie o innych interfejsach w przystępnych cenach?
« Ostatnia zmiana: 2017.09.24, 14:23:09 wysłana przez HTBoss »

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Zaxon ma parę zewnętrznych fejsow na karty SD. Myślę, że będzie w stanie pomóc.

Do wgrywania wprost polecam albo TZXDuino, albo poszukaj O.T.L.A. pod Windowsa.

Ordynator Pear, pomoże z szumami w zasilaniu ;) Najczęściej nowe kondensatory na linii 12V pomagają.
« Ostatnia zmiana: 2017.09.24, 14:30:28 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

HTBoss

  • ****
  • Wiadomości: 299
  • Miejsce pobytu:
    Warszaw
Dzięki Klaud już znalazłem otla_bin_win_2.2.0 ;)

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3187
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
patrzyłeś oba softy do diagnostyki - na tym multiROMie ode mnie masz dwa.
dużo sprzętu mało czasu.

HTBoss

  • ****
  • Wiadomości: 299
  • Miejsce pobytu:
    Warszaw
Tak  Tooloudtoowide, ale działa tylko Alford Rom test. Nie dział lub nie wiem co mam robić przy Mcleod Rom test porostu nie startuje
Testowałem też TestProg.tab i wszystko ok.

Może macie inne testy pod ręka? jakiś link?
Macie coś lepszego od otla_bin_win_2.2.0? testowałem kilka programów na ZX i ale otla chyba za szybko wgrywa do pamięci. Tez mam problemy przy większych programach na zx.   

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Zmniejsz prędkość w OTLA (4-12000bps), daj kształt sygnału sinusoida lub cubic, częstotliwość na 48kHz, zaznacz "make loader", odznacz "accelerate", glosnosc prawie na maxa i powinno pójść, o ile tylko adresy start i exec są poprowne. Zacznij od załączonego w pakiecie ManicMinera.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

HTBoss

  • ****
  • Wiadomości: 299
  • Miejsce pobytu:
    Warszaw
Dziękuję Klaud jest już lepiej:)
Muszę coś zorganizować  z tym wgrywaniem ...