Autor Wątek: ZX-Spectrum+ przesuwający się obraz  (Przeczytany 2698 razy)

Zak6

  • *
  • Wiadomości: 14
  • Miejsce pobytu:
    Nowy Sącz
ZX-Spectrum+ przesuwający się obraz
« dnia: 2021.08.08, 17:08:39 »
Witam, jest nowym za przeproszeniem członkiem :) tego portalu i chciałem zapytać o poradę przy naprawie Spectruma, którego chcę reanimować.
Na forum znalazłem jeden podobny temat ale wydaje mi się, że objawy były nie identyczne do moich, więc chciałbym się upewnić. Zaczynając od początku,  nabyłem niesprawny ZX-Spectrum+ Issue 6A z nietypową klawiaturą mechaniczną opartą o przełączniki Unitra Dolam M-24-112, którą widziałem na tym forum tylko w jednym wątku. Płyta główna miała jakieś przeróbki w sekcji zasilania przy cewce, które usunąłem oraz dolutowane gniazdo DIN z boku, które też wywaliłem. Testuję tą płytę na nieoryginalnym zasilaczu ale spełniającym parametry - zapewniłem odwrócenie polaryzacji. Podłączam wizję przez sygnał Composite do TV CRT. Efekt jest taki, że mam obraz, który jest raczej ostry ale miga w pionie tak jakby się szybko przesuwał. Na razie nie jestem wstanie sprawdzić czy jest kolorowy czy czarno-biały ale widać napis "1982 Sinclair Research Ltd.". Wyczytałem na tym forum, że może być to uszkodzony LM1889N lub rezonator kwarcowy 4.433619. Chciałbym zapytać czy po tym co widać na zdjęciach to faktycznie może chodzić o te dwa elementy czy może na coś jeszcze trzeba zwrócić uwagę ? Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX-Spectrum+ przesuwający się obraz
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.08.08, 18:09:32 »
Witaj! I czuj się tu jak w domu bez żony i/lub dzieci!  :D

• Masz  może inny monitor lub TV, na którym mógłbyś sprawdzić ten komputer?
• Jak masz zrobiony video-mod? Drut, kondensator czy tranzystor?
• Wrzuciłbyś fotki tej klawiatury, bo brzmi ona intrygująco :)

Zak6

  • *
  • Wiadomości: 14
  • Miejsce pobytu:
    Nowy Sącz
Odp: ZX-Spectrum+ przesuwający się obraz
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.08.08, 20:31:25 »
Czułe, że ta klawiatura może bardziej zainteresować niż główny problem  z obrazem :). Jeśli chodzi o AV moda to z zrobiłem na razie prowizorkę na samym przewodzie, próbowałem z kondensatorem ale nie miał wpływu na stabilność obrazu. Obraz jedynie obraz ciemniejszy. Zdjęcie przewodu dodaje w załączniku poniżej. Telewizora na razie lepszego nie mam ale wątpię żeby to była jego wina bo na nim mam podłączone też inne urządzenia jak Commodore 64 czy Atari 130XE i obraz jest bez zarzutu, wręcz wspaniały. Na tym samym telewizorze i zasilaczu, który używam do ZX 48 testowałem też płytę Sizif 512 i nie ma problemu, oczywiście zdaje sobie sprawę, że Sizif ma wizję na RGB.
Co do klawiatury to już nie chciało mi się jej rozkręcać ale chętnie to zrobię jak doprowadzę płytę główną do porządku. Na razie zrobiłem tylko zdjęcie z zewnątrz pokazujące, że klawiatura jest bardzo gruba i nie mieści się w standardowej obudowie dlatego musi być dołożona aluminiowa opaska podwyższająca cała konstrukcję żeby całość dało się zamknąć. płyta drukowana klawiatury jest z dwóch warstw tzn. dwie płyty nałożone na siebie co daje efekt że część ścieżek jest na zewnątrz a część jest zamknięta wewnątrz między płytami. Oprócz druku na płycie klawiatury jest 8 scalaków T74LS32 B1, które według opisu zawierają w sobie jedynie 4 bramki OR.

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: ZX-Spectrum+ przesuwający się obraz
« Odpowiedź #3 dnia: 2021.08.08, 20:41:13 »
Proponuję spróbować ekranowanym kabelkiem koncentrycznym. Masa podłączona? Najlepiej od razu ominąć modulator.
« Ostatnia zmiana: 2021.08.08, 21:23:07 wysłana przez andy »
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX-Spectrum+ przesuwający się obraz
« Odpowiedź #4 dnia: 2021.08.08, 20:44:21 »
Ten kabel jest ekranowany, ale na zdjęciu wygląda, jakby ekran nie był używany.

Zak6

  • *
  • Wiadomości: 14
  • Miejsce pobytu:
    Nowy Sącz
Odp: ZX-Spectrum+ przesuwający się obraz
« Odpowiedź #5 dnia: 2021.08.08, 20:55:05 »
Zgadza się ekranem na razie nie zawracałem sobie głowy.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX-Spectrum+ przesuwający się obraz
« Odpowiedź #6 dnia: 2021.08.08, 21:01:45 »
No to nie dziw się, że obraz skacze :)
A ta klawiatura faktycznie już gdzieś na forum się pojawiła. Od dawna masz ten komputer? Może to ten sam egzemplarz, jeśli go kupiłeś jakoś ostatnio.

Zak6

  • *
  • Wiadomości: 14
  • Miejsce pobytu:
    Nowy Sącz
Odp: ZX-Spectrum+ przesuwający się obraz
« Odpowiedź #7 dnia: 2021.08.08, 21:17:03 »
Kupiłem go jakieś 3 tygodnie temu. Ale tamten z poprzedniego wątku na forum miał inna rewizje płyty, poza tym kolory przełączników w klawiaturze miał w innej kolejności :). No dobra to rozumiem, że ekran mam przylutować razem masą tak ? i to może mieć aż taki wpływ na obraz ?

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX-Spectrum+ przesuwający się obraz
« Odpowiedź #8 dnia: 2021.08.08, 21:21:08 »
Masę przewodu podłącz pod masę modulatora.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX-Spectrum+ przesuwający się obraz
« Odpowiedź #9 dnia: 2021.08.08, 21:22:44 »
Tak, absolutnie może mieć to wpływ i trzeba to poprawić :)
Jeśli to nie pomoże - szukać dalej źródła problemu.
Ekran lutujesz gdzieś możliwie blisko modulatora, natomiast kabelek sygnałowy wychodzący poza ekran powinien być jak najkrótszy. Ale znacznie lepiej jest zrobić mod w samym modulatorze i korzystać ze standardowego kabla wideo z końcówkami cynch po obu stronach.

Zak6

  • *
  • Wiadomości: 14
  • Miejsce pobytu:
    Nowy Sącz
Odp: ZX-Spectrum+ przesuwający się obraz
« Odpowiedź #10 dnia: 2021.08.09, 18:14:27 »
Panowie zrobiłem dzisiaj ten ekran na przewodzie ale gdzie tam, żadnej poprawy nie ma. Spróbuje wymienić rezonator.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX-Spectrum+ przesuwający się obraz
« Odpowiedź #11 dnia: 2021.08.09, 18:55:17 »
A nie lepiej zamiast od razu "rwać" kwarc, spróbować podłączyć do innego TV ?
Niekoniecznie CRT, może do LCD ?
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: ZX-Spectrum+ przesuwający się obraz
« Odpowiedź #12 dnia: 2021.08.09, 20:39:32 »
Dokładnie. No i lepszy kabelek. Używam kabelka cinch - cinch, szkoda sprzętu na takie kabelki - mogą zrobić zwarcie. Aha - zasilacz też bym sprawdził, w poprzednim spectrumowym życiu po zapięciu do plusa pociągu zaczęły dymić diody w prostowniku. Przy jednej połówce obraz też się chwiał... No i kondensator czy żyje?
« Ostatnia zmiana: 2021.08.09, 21:46:49 wysłana przez andy »
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

Zak6

  • *
  • Wiadomości: 14
  • Miejsce pobytu:
    Nowy Sącz
Odp: ZX-Spectrum+ przesuwający się obraz
« Odpowiedź #13 dnia: 2021.08.10, 20:36:33 »
Panowie nie wierzyłem w to co proponujecie ale postanowiłem, że dla świętego spokoju wypróbuję na innych telewizorach. Testowałem na małym 24 calowym LCD i na drugim CRT ale 100Hz Daewoo i szczęka mi opadła. Okazało się, że na obu tych telewizorach obraz stoi sztywno jak wbita siekiera i to bez najmniejszych zniekształceń i szumów. Zdjęcie z Daewoo daje w załączniku. Czyli z jakiegoś powodu nie działa tylko na 14 calowym Elemisie z 1993 roku, co wydaje mi się dziwne bo wydawało mi się, że najlepszy będzie stary telewizor CRT z epoki. Przypomnę, że ten telewizor z innymi komputerami nie sprawiał, żadnych problemów. Czy w takiej sytuacji możecie mi coś doradzić co można byłoby zrobić żeby na tym sprawiającym problemy telewizorze Elemis też obraz był stabilny ?

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: ZX-Spectrum+ przesuwający się obraz
« Odpowiedź #14 dnia: 2021.08.10, 20:47:34 »
Podłączałeś coś innego do elemisa? Inna rzecz że możesz mieć jakieś szopki z masą - w niektórych TV (np. Vela) masa tv była włączona w dzielnik pojemnościowy wpięty w sieć (kiedyś antena teleskopowa "ugryzła" mnie w ucho i wtedy wyciąłem pojemności).
Cyrk z obrazem jest też współcześniej widoczny po włączeniu laptopa do innego obwodu niż projektor, zwłaszcza po VGA...
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464