Autor Wątek: Pozdrowienia z Bytomia  (Przeczytany 3913 razy)

marad

  • *
  • Wiadomości: 2
  • Miejsce pobytu:
    Bytom
Pozdrowienia z Bytomia
« dnia: 2019.06.09, 19:29:37 »
Miło mi dołączyć do tak zacnego grona, mam nadzieję, że będę miał okazję dołożyć coś pozytywnego do Spectrumowej społeczności.

Mój stan Spectrumowego posiadania obejmuje m.in. dwa Timexy 2048. Jeden z nich przeleżał nieużywany od późnych lat osiemdziesiątych. To właściwie mój pierwszy komputer, a ściśle drugi bo pierwszy był ZX Spectrum+, ale dość szybko wymieniłem go na Timexa (uwiedziony portem joysticka). Komputer działał do samego końca, ale teraz nie odpala i będę miał przyjemność przywrócić go do życia. Drugiego Timexa nabawiłem się już w XXI wieku, ale miał uszkodzony górny RAM, ograniczyłem się wtedy do wlutowania podstawek (to też już prawie 20 lat) i ten akurat uruchamia się bez problemu. Na deser zostawiam sobie gumiaka (Assembled and Tested by LABO) z przystawką LightPen PZ Apina, którego uratowałem przed wyrzuceniem na złom w pewnej instytucji ;). Stan na razie nieznany.

Przy okazji zapytam czy ktoś spotkał się z tym LightPenem? Chodzi o to, że po włożeniu do złącza zasłania gniazdo zasilacza i nie bardzo sobie wyobrażam jak to działało. Dołączony zasilacz to zaledwie 9V/300mA, wiec służył chyba tylko do zasilania samej przystawki... z drugiej strony wygląda to tak, jakby komputer miał być zasilany przez złącze krawędziowe via LightPen.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2429
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Pozdrowienia z Bytomia
« Odpowiedź #1 dnia: 2019.06.09, 21:20:19 »
Witam sąsiada ;)

Mam nadzieję że znajdziesz tu też odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości związane z komputerami ZX Spectrum i im podobnymi.
« Ostatnia zmiana: 2019.06.09, 21:48:47 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6839
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Pozdrowienia z Bytomia
« Odpowiedź #2 dnia: 2019.06.09, 22:44:31 »
Witaj na forum!
Mógłbyś wrzucić tu zdjęcia tego light pena?

marad

  • *
  • Wiadomości: 2
  • Miejsce pobytu:
    Bytom
Odp: Pozdrowienia z Bytomia
« Odpowiedź #3 dnia: 2019.06.10, 08:28:24 »
Tak to wygląda. Po włożeniu do gumiaczka zakrywa gniazdo zasilania. Z tyłu jest gniazdo zasilania light pena i gniazdo na podłączenie "rysika". To co początkowo wziąłem za zasilacz przy bliższych oględzinach okazało się samym transformatorem w obudowie z wtyczką (która na dodatek nie bardzo pasuje do light pena - za krótka), być może gdzieś się przypadkowo zaplątał. Chyba trzeba będzie w wolnej chwili rozebrać to cudo... ale ta fabryczna plomba... :)