Autor Wątek: Zgrywanie *.TAP na taśmę za pomocą Spectrum  (Przeczytany 13612 razy)

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Zgrywanie *.TAP na taśmę za pomocą Spectrum
« dnia: 2016.12.14, 19:21:01 »
Proszę nie bić za bardzo proste pytanie ;-) Aż mi trochę wstyd pytać, ale... co mi tam.

Mam DivNano od Zaxona do moich Spectrumów. Tak mi przyszło do głowy, że chciałbym wiedzieć, jak zgrać coś co mam na SD w formacie *.TAP na fizyczną kasetę. Sprzęt do eksperymentu o szarak 128K+2. Da się to zrobić jakoś z poziomu systemu? Jeśli nie, to jakiego softu można do tego użyć?

Może będzie to prostsze jak w Atari 8-bit ;-)
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Zgrywanie *.TAP na taśmę za pomocą Spectrum
« Odpowiedź #1 dnia: 2016.12.14, 19:45:22 »
Masz masę programów konwertujących obrazy pamięci czy też taśmy na pliki WAV czy MP3. No a jak nagrać WAV czy MP3 to już chyba wiesz.

Nie napisałeś czym dysponujesz - PC, Mac, smartfon Android, iOS - ale możesz przejrzeć sobie na szybko:

http://www.worldofspectrum.org/utilities.html
dużo sprzętu mało czasu.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Zgrywanie *.TAP na taśmę za pomocą Spectrum
« Odpowiedź #2 dnia: 2016.12.14, 19:56:55 »
Qurna, chyba musze magnetofony do ZX zaczac drukowac i robic.  Ale ogolnie to jak masz plik .tap na PC to go konwertujesz do wav programikiem tap2wav  i wtedy moje Nano nie jest do niczego potrzebne ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Zgrywanie *.TAP na taśmę za pomocą Spectrum
« Odpowiedź #3 dnia: 2016.12.14, 21:13:16 »
Tapir jest the best.
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1833
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zgrywanie *.TAP na taśmę za pomocą Spectrum
« Odpowiedź #4 dnia: 2016.12.14, 22:14:45 »
Jest jeszcze inna metoda. Plik tap lub tzx wczytujemy pod emulatorem z wyłączonymi opcjami przyspieszania wczytywania i z włączonym dźwiękiem. A to co słychać, nagrywamy na taśmę. :)
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zgrywanie *.TAP na taśmę za pomocą Spectrum
« Odpowiedź #5 dnia: 2016.12.14, 22:16:35 »
Panowie, zgrywanie TAP-ów z PC-ta do wav-ów albo bezpośrednio na kaseciaka to ja już znam. Tak testowałem swojego szaraka zanim dostałem DivNano. Ale nie o to chodzi. Chodzi o wykorzystanie magnetofonu wbudowanego w szaraka - wczytać do pamięci obraz z DivNano, a potem nagrać na kasetę. Nie chce mi się uwierzyć, że na Spectrum nie  było/nie ma programowych kopierów plików!
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Zgrywanie *.TAP na taśmę za pomocą Spectrum
« Odpowiedź #6 dnia: 2016.12.14, 22:22:51 »
W skrócie; potrzebujesz kopiera, który do ładowania danych odwołuje się do ROMu (tylko te wywołania są przechwytywane przez urządzenia typu divide), zapis zaś powinien realizować własną procedurą (nie używać tej bezpośrednio w ROM, bo to tez zostanie przejęte przez divmmc.

Znane mi kopiery albo wykorzystują procedury do zapisu/odczytu z ROM albo mają własną implementację. Żaden bez modyfikacji nie spełni zadania, które od niego oczekujesz.

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zgrywanie *.TAP na taśmę za pomocą Spectrum
« Odpowiedź #7 dnia: 2016.12.14, 22:55:27 »
Odpowiedź mało pozytywna, ale rzeczowa. Dziękuję. No to muszę zapomnieć o sprawie. Sam tego nie zakoduję z powodu totalnego braku wiedzy o programowaniu na Spectrum :-( Pozdrawiam.
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zgrywanie *.TAP na taśmę za pomocą Spectrum
« Odpowiedź #8 dnia: 2016.12.14, 23:13:11 »
Znane mi kopiery albo wykorzystują procedury do zapisu/odczytu z ROM albo mają własną implementację. Żaden bez modyfikacji nie spełni zadania, które od niego oczekujesz.

COPY COPY Wilczka z nakładką TURBO ma taką opcję. Może byłby odpowiedni.
Polecenie PAUSE n przełącza prędkości własnej procedury LOAD/SAVE, a samo PAUSE bez parametru włącza standardowe procedury LOAD/SAVE z ROM.
Tylko skąd go wziąć?
W Archiwum jest moja przeróbka "OutRun COPY", ale ten dla każdego parameru PAUSE n nagrywa na taśmę w turbo (czyli dwa razy szybciej)...
Możnaby to zrobić, gdyby interfejs miał wyłącznik - wtedy ładujemy do kopiera z włączonym interfejsem, a zgrywamy z wyłączonym.

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Zgrywanie *.TAP na taśmę za pomocą Spectrum
« Odpowiedź #9 dnia: 2016.12.15, 00:20:23 »
Odpowiedź mało pozytywna, ale rzeczowa. Dziękuję. No to muszę zapomnieć o sprawie. Sam tego nie zakoduję z powodu totalnego braku wiedzy o programowaniu na Spectrum :-( Pozdrawiam.
Zależy co kto lubi, ja wgrywałem na +2 do kopiera z peceta przez kabelek, a potem nagrywałem sobie na kasetę na magnecie w kompie - stracisz na tym tylko troszkę więcej czasu po prostu ale uzyskasz to co myślę że chcesz uzyskać, czyli swoje zestawy na kasetach. Drobna uwaga - jak nagrywałem gry z levelami albo takie co wykorzystywały 128kB to w czasie  wgrania/zgrania 1 pozycji akurat starczało czasu na wypicie 1 browara. Teraz możesz sobie policzyć, że po całej kasecie był już koniec jakiegokolwiek kopiowania, więc jak chcesz nagrać więcej to proponuję robić to jednak bez browarów  ;D

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zgrywanie *.TAP na taśmę za pomocą Spectrum
« Odpowiedź #10 dnia: 2016.12.15, 09:43:24 »
Na pewno sa programy do kopiowania tasma ->divide. Kopiowanie w druga strone na ZX troche malo sensowne, skoro mozna zrobic to z PC.
Nie przychodzi mi nic do glowy, ale pewno mozna sprawdzic rozne programy kopiujace.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Zgrywanie *.TAP na taśmę za pomocą Spectrum
« Odpowiedź #11 dnia: 2016.12.15, 10:53:19 »
w +2 to jest EAR na gnieździe audio? pytam bo mam po modzie i już nie pamiętam jak w oryginale jest.
dużo sprzętu mało czasu.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Zgrywanie *.TAP na taśmę za pomocą Spectrum
« Odpowiedź #12 dnia: 2016.12.15, 11:11:16 »
Tak, tylko EAR wyjście MIC. [Gniazda na komputerze są oznaczone tak jak je należy podłączyć do magnetofonu]
Wejście EAR jest tylko w +3.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Zgrywanie *.TAP na taśmę za pomocą Spectrum
« Odpowiedź #13 dnia: 2016.12.15, 11:16:40 »
w +3 to wiem jak jest, bo mam kabel stereo>2x mono do +3.
dużo sprzętu mało czasu.

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Zgrywanie *.TAP na taśmę za pomocą Spectrum
« Odpowiedź #14 dnia: 2016.12.15, 11:25:31 »
W +2 mam moda produkcji Pear'a do takich zabaw.