Autor Wątek: RFT KC 85/4  (Przeczytany 2718 razy)

anton

  • ****
  • Wiadomości: 351
  • Miejsce pobytu:
    Nowa Sól
RFT KC 85/4
« dnia: 2016.10.10, 07:19:29 »
Ma  może któryś z kolegów doświadczenie z tym komputerkiem jeżeli chodzi o wczytywanie programów przez TAPE ?
lista moich komputerów nie mieści się tutaj.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: RFT KC 85/4
« Odpowiedź #1 dnia: 2016.10.10, 07:58:17 »
Mam wersję KC 85/3, ale póki co sprawdzałem tylko czy działa i czy moduły dodatkowe pasują.
Mnie najbardziej fascynuje klawiatura tego komputera.
Jest podłączona do komputera małym jack'iem mono! W tamtym czasie 1-Wire ?
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

MCbx

  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: RFT KC 85/4
« Odpowiedź #2 dnia: 2016.10.10, 08:25:59 »
Zacznijmy od klawiatury
O ile pamiętam, wtykiem idzie zasilanie i ładuje kondensator, z kondensatora jest zasilany układ Siemensa od pilota do TV. Po naciśnięciu klawisza układ stykiem diody podczerwieni kluczuje linię zasilającą, a całość pracuje z kondensatora. Z drugiej strony zasilanie jest przez rezystor + jakiś komparator. Stąd "dzikie" zachowanie przy wciskaniu wielu klawiszy na raz, co w latach 80-tych było nie do zaakceptowania a dzisiaj w klawiaturach USB jest normą :).

Wczytywanie:
Gniazdo DIN: 2 - GND, 3 - wejście, 1 - wyjście.
Programy w kodzie maszynowym: W CAOSie (tym co uruchamia się na początku): Po prostu LOAD lub LOAD [adres] i odtwarzamy. Na ekranie wychodzi nazwa programu, odczytana długość, kolejne bloki. Jeżeli nie wchodzą bloki lub kolejne numery są nie po kolei - za cicho. Jeżeli numery są "FF" - za głośno. Po załadowaniu czasami trzeba wcisnąć fizycznie ten Reset (lub bodajże któryś z F-ów?), a program "Automagicznie" pojawia się w menu CAOS'a.
Programy w Basicu: CLOAD / BLOAD (jeżeli chcemy z Basic'a załadować program binarny).

anton

  • ****
  • Wiadomości: 351
  • Miejsce pobytu:
    Nowa Sól
Odp: RFT KC 85/4
« Odpowiedź #3 dnia: 2016.10.10, 13:07:06 »
Przy próbie ładowania wyskakuje 00 ? Albo FF ? Do zmiany tap na wav użyłem wintzx ,kcload nie działa pod win 7
lista moich komputerów nie mieści się tutaj.

anton

  • ****
  • Wiadomości: 351
  • Miejsce pobytu:
    Nowa Sól
Odp: RFT KC 85/4
« Odpowiedź #4 dnia: 2016.10.10, 20:07:42 »
wygląda na to że próbowałem wgrać programy z 85/3. Jakieś dema na 85/4 mi się ładują ,zna może ktoś strony z grami na 85/4 ?
lista moich komputerów nie mieści się tutaj.

MCbx

  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: RFT KC 85/4
« Odpowiedź #5 dnia: 2016.10.12, 01:26:54 »
Jest na Internet Archive zbiór z TOSEC, ale nieduży.
Jeszcze KC Club. Uprzedzam, nie wiem co zrobić z plikami A-Z.