ZX Spectrum > RÓŻNOŚCI

Skąd pochodzi to zdjęcie szarego +2?

<< < (2/2)

trojacek:

--- Cytat: popocop w 2019.08.28, 17:07:56 ---Widocznie przetłumaczono "key" jako "klucz", chociaż oznacza to też "klawisz". A może kiedyś na klawisze mówiło się też klucze?

--- Koniec cytatu ---

Tak się mówiło. Słyszałem to od ludzi pracujących w ośrodkach obliczeniowych w latach ,'70 i '80, w Świerku itp. Podejrzewam, że to rusycyzm, przekalkowany przez dokumentacje w erze "jednolitego systemu".


--- Cytuj ---I jeszcze jedna sprawa: na ostatniej stronie broszurki wpisano, że jako pamięć masowa może być użyty magnetofon albo "volatile silicon disc". Co to miało być?

--- Koniec cytatu ---

Po prostu RAM-dysk.

matofesi:

--- Cytat: trojacek w 2019.08.28, 17:16:14 ---Podejrzewam, że to rusycyzm, przekalkowany przez dokumentacje w erze "jednolitego systemu".

--- Koniec cytatu ---

Nie jestem pewien tego rusycyzmu - po rosyjsku odpowiednikiem naszego "klawisz" było w literaturze raczej "кнопка" a później także "клавиша". Użycie "klucz" to raczej jednak kalka z angielskiego.

apk:

--- Cytat: popocop w 2019.08.28, 17:07:56 ---... albo "volatile silicon disc". Co to miało być?

--- Koniec cytatu ---

Może jakiś RAM-dysk?

trojacek:

--- Cytat: trojacek w 2019.08.28, 17:16:14 ---Po prostu RAM-dysk.

--- Koniec cytatu ---


--- Cytat: apk w 2019.08.29, 20:56:12 ---Może jakiś RAM-dysk?

--- Koniec cytatu ---

Hmm, po dłuższym zastanowieniu doszedłem do zaskakującego wniosku, że to  jednak RAM-dysk ;)

ZbyniuR:
Ten sam obrazek był w IKS-ie 4-87, na tylnej okładce. :)

Macie więcej linków do dobrej jakości skanów ulotek do innych kompów z tamtych czasów?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej