Autor Wątek: Najmniejszy monitor do Spectrum?  (Przeczytany 7199 razy)

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Najmniejszy monitor do Spectrum?
« dnia: 2012.06.20, 14:46:36 »
Yo,

mam monitor RGB 7" LCD, ale jest za mały - produkuje sam dla siebie takie 'interlace', żeby się wszystko mieściło na ekranie. No kupa jest to, zważywaszy, że mam do ZX81 kineskopowy MNIEJSZY (czarnobiały, turystyczny) i oczywiście działa.

Jaki jest sens kupować najmniejszy monitor do 8bit? LCD mam na myśli.

Ludzie z C=264 sugerują 8", ponoć to działa już całkowicie normalnie.
PL 8006 8" TFT LCD Color TV - ale oczywiście na allegro nie ma, a jakże.

http://www.youtube.com/watch?v=jyIifcmuZ_4
http://www.dealextreme.com/p/pl8006-portable-8-color-lcd-monitor-tv-w-ypbpr-vga-input-47-870mhz-55245

Czyli co - musi być min. 8", czy ja nadziałem się na jakiś gów.niany 7"?






« Ostatnia zmiana: 2012.06.20, 14:49:55 wysłana przez YERZMYEY/HOOY-PROGRAM »

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Najmniejszy monitor do Spectrum?
« Odpowiedź #1 dnia: 2012.06.20, 15:10:18 »
Wydaje mi się, że to nie jest kwestia rozmiaru telewizora/monitora tylko tego o czym większość chińskich producentów nie pisze - rozmiaru matrycy. Widziałem parę razy takie małe telewizorki podłączane do różnego rodzaju odtwarzaczy i większość tych tanich ma jakieś strasznie kijowe matryce co to potrafią mieć np. 200 linii i wszystko powyżej jest skalowane w dół i wygląda paskudnie.

Jeśli jednak matryca ma wystarczającą rozdzielczość to nie widzę powodu, żeby się nie miało dać zrobić dobrej jakości monitora/telewizora nawet mniejszego niż 7 cali.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Najmniejszy monitor do Spectrum?
« Odpowiedź #2 dnia: 2012.06.20, 15:16:45 »
Wydaje mi się, że to nie jest kwestia rozmiaru telewizora/monitora tylko tego o czym większość chińskich producentów nie pisze
(...)
Jeśli jednak matryca ma wystarczającą rozdzielczość to nie widzę powodu, żeby się nie miało dać zrobić dobrej jakości monitora/telewizora nawet mniejszego niż 7 cali.

Uuuu. Czyli skoro nie piszą, to jak nie wezmę Spectruma do sklepu RTV, to nie będę widział, heh.
No trudno, fęks!

Technomancer

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    SF Bay Area
Odp: Najmniejszy monitor do Spectrum?
« Odpowiedź #3 dnia: 2012.06.21, 06:53:23 »
Chinskie monitorki z eBaya chodzą w miarę OK i- używałem taki prawie 10 lat temu. Iwiekszosc z nich wspiera PAL i w zasadzie wszystko inne bo sa przeznaczone do współpracy z innym sprzętem z Chin ktory zwykle ma dość luźne tolerancje.
Na wiekszości aukcji widze ze rozdzielczość jest podawana, ale trzeba uważać bo poziomo piksele są podawane pomnożone przez 3. Spektrum daje 200 linii (256 pikseli w poziomie) wiec pewnie nawet najslabsze pociagna.
Mysle wiec ze nawet takie cos sobie poradzi http://www.ebay.com/itm/new-7-LCD-Car-Rear-View-Headrest-Monitor-Camera-DVR-Monitor-/180911709904
Lepsze maja i VGA i nawet touchscreen http://www.ebay.com/itm/7-Car-PC-Reverse-Color-Display-2-RCA-AV-VGA-POS-Touch-Screen-TFT-LCD-Monitor-CA-/130711663038
Dosyc dobra marka jest Lilliput.
Takie cos tez jest ciekawe http://www.ebay.com/itm/7-Touchscreen-LCD-SKD-Viewer-VGA-Monitor-Module-800x480-with-Remote-Control-/230814233584 bo gotowe do zamontowania w obudowie, wiec jak ktoś chciałby sobie zrobic laptopika Spektrum to akurat.
« Ostatnia zmiana: 2012.06.21, 06:56:52 wysłana przez Technomancer »
--
Dominik
Lista starych gratow: Timex 2048 z divIDE+, ZX Evo, Atari 130XE z SIO2SD, Amiga 1200+BlizzardPPC 64MB 68040/25 PPC/166

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Najmniejszy monitor do Spectrum?
« Odpowiedź #4 dnia: 2012.06.21, 08:32:04 »
No tak, tylko wciąż pozostaje kwestia jakości sygnału wychodzącego z naszego Spectrum. 
Na zdjęciu widzę TC2048. Obraz composite video generowany przez niego na wyjściu RCA jest znacząco lepszy niż w przerobionym na CV "gumiaczku" czy też Plusie. Pozostałe wyższe modele pomijam bo wychodzący z nich obraz jest "crystal clear" na chyba każdym nowoczesnym TV (rozdzielone sygnały RGB).

Od jakiegoś czasu usiłuję doprowadzić do uzyskania przyzwoitego obrazu z wcześniejszych modeli Spectrum i jak na razie straszna kiszka. Mówie oczywiście o współpracy z nowoczesnymi telewizorami mającymi większe wymagania, a nie kineskopowymi, na których nawet obraz po RF da się znieść.

Wspólnie z Kolegą Martin381 usiłowaliśmy opanować sygnał RGB generowany przez urządzenie FERGUSON M20 - jest to interface nasuwany na szynę krawędziową i wykorzystujący sygnały podane na tą szynę (UVY). Niestety wynikiem tych wysiłków jest obraz bardzo marnej jakości - można go porównać do obrazu poprzez RF.
Prawdopodobnie powodem jest już mocno zakłócony sygnał UVY na złączu krawędziowym Spectrusia. Aby uzyskać lepszy sygnał trzeba by dostać się bezpośrednio do ULA.
Tylko że założeniem było uzyskanie przyzwoitego obrazu bez dobierania się do środka maszynki...
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Najmniejszy monitor do Spectrum?
« Odpowiedź #5 dnia: 2012.06.21, 09:41:25 »
No tak, tylko wciąż pozostaje kwestia jakości sygnału wychodzącego z naszego Spectrum. 



Bluuuuuuuuuźnisz. ;)
Obraz, jak obraz. Ja tam różnicy z antenowym nie widzę, więc dla mnie plan minimum to obraz _przynajmniej_ taki, jak na antenowym. A tu mowa o czymś, co jest de facto zdeformowane - z daleka, jak spojrzysz, to obraz prawidłowy, podejdziesz bliżej - i cały się rusza, takie robaczki, zamiast pixeli - monitor ma w sobie jakiś interlace, żeby uniknąć zdemaskowania, że rozdzielczość monitora jest mniejsza, niż cywilizowany standard.
Jak oglądasz "Santa Barbara", to tego nie widać, ale jak się podłączy komputer, to wychodzi kiszka.

Obraz potrzebuję stabilny, żeby litery przeczytać itd, to znaczy, żeby kropka to była kropka, a nie wijący się w konwulsjach robaczek.

Wożę to ze sobą czasami, ale przyznaję, że wolałbym coś normalnego - i nadal niedużego.

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Najmniejszy monitor do Spectrum?
« Odpowiedź #6 dnia: 2012.06.21, 15:42:21 »
Yerzmyey - nie widzisz różnicy bo jedziesz na telewizorze kineskopowym. Ale jeszcze trochę i padnie i nie będzie się opłacać naprawiać bo taniej wyjdzie LCD. Wtedy się zapłaczesz jak zobaczysz co ta maszynka (Spektruś) zapodaje z siebie jako obraz.
Próbowałem na różnych telewizorach LCD (raczej z tej lepszej półki) i jakość obrazu nawet po Composite Video jest podobna do tego co Ty widzisz na tym małym 7"

Stąd to moje biadolenie i szukanie rozwiązań. Nie zrozumiesz tego dopóki nie bedziesz zmuszony przejsc na stałe na LCD. 
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Najmniejszy monitor do Spectrum?
« Odpowiedź #7 dnia: 2012.06.21, 22:39:37 »
Nie trzeba LCD, wystarczy dobry tuner analogowy do PC i analogowy monitor VGA  :D

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Najmniejszy monitor do Spectrum?
« Odpowiedź #8 dnia: 2012.06.21, 22:44:15 »
No nie wiem - na razie kiepsko z kasą, zwłaszcza, że tu od kolegi kupuję to i owo, po cenie, więc nie experymentuję.
Ale przydałby się jakiś lepszy - a mały - monitorek, więc pewnie w końcu coś wyłowię.

Technomancer

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    SF Bay Area
Odp: Najmniejszy monitor do Spectrum?
« Odpowiedź #9 dnia: 2012.06.23, 12:20:35 »
Hmm, zniknelo nieco postów. Czyzby baza danych sie zwalila i z backupu byla odtworzona czy cos?
Czy moze snilo mi sie ze wczoraj pisalem o roznicy miedzy VGA i DVI i telewizja analogowa i cyfrowa HD w tym watku?


edit: Aaaaa, widze ze "się przeniosło" do Różności.
« Ostatnia zmiana: 2012.06.23, 14:28:09 wysłana przez Technomancer »
--
Dominik
Lista starych gratow: Timex 2048 z divIDE+, ZX Evo, Atari 130XE z SIO2SD, Amiga 1200+BlizzardPPC 64MB 68040/25 PPC/166