Autor Wątek: Poszukuję chętnych do udziału w ankiecie na temat nauki programowania  (Przeczytany 5899 razy)

patryk_wasiak

  • *
  • Wiadomości: 4
Witam wszystkich,
Nazywam się Patryk Wasiak, jestem naukowcem pracującym nad historią użytkowania komputerów domowych w Polsce. Obecnie piszę artykuł naukowy o tym, jak ludzie uczyli się samodzielnie programować Spectrum, Atari XE/XL/ST, C-64 i Amigi za pomocą artykułów w pismach komputerowych, różnego typu broszur i kursów w klubach komputerowych. Chciałbym oprzeć artykuł na wspomnieniach osób, które w ten sposób uczyły się programować i chciałbym zapytać, czy ktoś z forumowiczów zgodziłby się na odpowiedzi na kilka pytań w krótkiej ankiecie? Ankieta ma 9 pytań i udział w  niej zająłby może ze 20 minut.  Mój tekst będzie opublikowany w książce Historia Informatyki w Polsce wydanym przez Polskie Towarzystwo Informatyczne i w artykule byłyby podziękowania dla uczestników ankiety i wszystkim udostępniłbym ten artykuł.
W załączniku można znaleźć formularz ankiety.


PS. Tu można znaleźć moje poprzednie publikacje o komputerach w Polsce
https://wroc.academia.edu/PatrykWasiak

Patryk Wasiak
Instytut Kulturoznawstwa, Uniwersytet Wrocławski

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Mam jeszcze stare zeszyty z tamtych czasów, w których wklejałem wycinki o komputerach z różnych gazet.
W innym zeszycie mam rozpisane instrukcje assemblera Z80.
Niestety nie zachowały się notatki, w których assemblowałem "na piechotę" programy do postaci kodu maszynowego.
Mogę odpowiedzieć na pytania jak to wyglądało w praktyce :)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Do kogo jest skierowania ta ankieta?

Czy do ludzi którzy już wtedy coś programowali na bardziej poważnie czy do każdego?

Bo i owszem miałem wtedy 12 lat, Spectrum+ i pisałem w Basicu jakieś proste rzeczy ale czy to można nazwać programowaniem? ;)

patryk_wasiak

  • *
  • Wiadomości: 4
Witam wszystkich,

Serdecznie dziękuję za zainteresowanie.

Do Pear:

Oczywście, byłbym bardzo wdzięczny za krótką relację o robieniu tych notatek. 


RafalM: Ankieta jest skierowana do wszystkich, którzy coś sami robili i pisanie rzeczy w  BASICu w wieku 12 lat jak najbardziej się liczy jako programowanie.

Patryk



ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Przyznać się kto wypełnił albo ma zamiar to zrobić?

Tam są intymniejsze pytania niż w zeznaniu  podatkowym. ;)

Ale przymierzam się do napisania.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Jeszcze nie wypełniałem, bo nie chcę tego robić po łebkach ...
Poza tym trzeba sobie co nieco przypomnieć - jak to było i gdzie ja to schowałem ;)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1834
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Plik pobrałem, zamierzam wypełnić. Być może w niedzielę to zrobię.
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4538
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
A ja wypełniłem i wysłałem już wczoraj. Widzę że Patryk poszukuje ludzi na wielu forach. U nas jakby mniej offtopu i bezsensownych dywagacji ;-)

patryk_wasiak

  • *
  • Wiadomości: 4
Witam,

Dzięki dla wszystkich za pomoc!

@Tygrys:  Dzięki za wysłanie ankiety, fakt, na Speccy nikomu jakoś nie przeszkadza, że ankieta jest w zwykłym pliku worda i nie ma pretensji że się wysługuję kapitalistom.

Patryk   

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Też zrobię. Trzeba wspierać takie inicjatywy.


ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Mi przeszkadza, bo WordPad go nie rozpoznaje, ale wydłubałem tekst z Listera, a dzięki Ctrl+H usunąłem zbędne spacje i przywróciłem polskie znaczki. :P

10KB tekstu liczą w sumie moje odpowiedzi. nie wiem czy to dużo czy mało. Jeszcze poprawię orty i wyślę jako TXT.
A swoją drogą to założę się że niejedna ciekawa historia kryje się wśród odpowiedzi i chętnie bym je sobie poczytał. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Cytuj
Mi przeszkadza, bo WordPad go nie rozpoznaje, ale wydłubałem tekst z Listera, a dzięki Ctrl+H usunąłem zbędne spacje i przywróciłem polskie znaczki.

Nieźle.  I to wszystko by odczytać tekst zapisany w najpopularniejszym edytorze na świecie :)

Zainstalujcie sobie ludzie Open Office jak już religia wam zabrania korzystać z produktów Microsoftu.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Przecież korzystam z produktu Microsoftu "WordPad". A ma go każdy posiadacz Windowsa, przeciwnie do Officów jakichkolwiek. Nie każdy kończył studia i nie każdy pracuje w biurze lub jako informatyk by potrzebować coś takiego częściej niż raz na parę lat, a dla mnie to kiepski powód by sobie instalować coś co mi się panoszy w systemie. :P

Chwilunia... właśnie zauważyłem że mam OO zainstalowane. Hahahaha! Nie pamiętam ile lat temu i do czego go potrzebowałem. I dlaczego nie otwiera mi DOC-ów domyślnie? :D
Dziwne, pliki doc jakie mi znajdzie Google otwierają się w przeglądarce a te z twardziela nie chcą.
Nie mniej jednak widzę że tekst jaki uzyskałem z Listera niczym się nie różni, co dowodzi że można nie mieć Office-a i żyć. :D
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1834
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Ok, odpowiedzi udzieliłem, dopisałem prawie 4.5k znaków. :) Gdzie odpowiedzi wysłać?
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

patryk_wasiak

  • *
  • Wiadomości: 4
@ ZX Freeq

Dzięki wielkie. W ankiecie jest podany mail, podaję go jeszcze raz:    patrykwasiak(at)gmail.com