Autor Wątek: Modyfikacje Amstradów  (Przeczytany 47606 razy)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #60 dnia: 2015.06.06, 17:44:14 »
Czy jest tu ktoś kto ma schemat rozszerzenia 4 MB od Yarka,
albo ma je działające i mógłby udostępnić komuś kto potrafi zrobić schemat, lub kontakt z Yarkiem???

Linki na jego stronie nie są aktualne, a na angielskim forum od czasu do czasu się o to rozpytują i zero odzewu.
http://www.cpcwiki.eu/forum/amstrad-cpc-hardware/yarek%27s-4mb-ram-expansion
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #61 dnia: 2015.06.14, 13:56:58 »
Jeżeli ktoś jest zainteresowany zakupem Gotka z HXC, to koledzy Amigowcy organizują zbiorówkę po 142 PLN już zaprogramowane z wysyłką w cenie.

http://www.ppa.pl/forum/amiga/32703/zbiorowe-zamowienie-na-goteka-z-hxc

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #62 dnia: 2016.05.12, 14:15:10 »
Od miesięcy z coraz większym znudzeniem śledzę na cpcwiki/forum wątki o dwóch nowych projektach mających dać Amstradom porządnie działający masowy nośnik. Czyli coś a'la twardziel. Mówię o hiszpańskim Albireo oraz francusko-niemieckim X-MASS.

To drugie jeszcze nie tak dawno można było kupić za 20 kilka €, ale widzę że się skończyły. Przypomnę - wliczona karta CF 128MB i tyle też maks obsługuje przez IDE, podłączana przez przejściówkę za kilkanaście €. Niby ma w sobie ROM do obsługi, ale tak niedopracowany że częste aktualizacje wymagają przystawki ROM-BOX za kolejne ok 20 €. Nawiasem mówiąc ta sama ekipa zrobiła kartę pozwalającą wgrywać dane z PC przez WiFi. Już niedostępne. Które nie jest na szczęście konieczne do działania X-Mass.

Nad Albireo prace trwają znacznie krócej, a dostęp do tego mają tylko koledzy kolegów, obsługuje karty SD ale wolniej niż byśmy po twardzielu oczekiwali. i też się motają z dopracowaniem sterownika i co rusz wymieniają się na forum fachowymi maszynowymi poradami o klastrach, bitach i innych tegasach które nawet nie wiem czym są. Zresztą podobnie jak ta druga ekipa.

A tymczasem pewien Duńczyk o ksywce Duke wziął i zrobił to:
http://www.octoate.de/wp/2016/05/11/wifi-hardware-expansion-for-the-amstrad-cpc/
Nazywa to Amstrad CPC WiFi, w bebeszkach ma tylko 2 scalaki w tym jeden to ARM, i jest kartą ROM-BOX (16x 16KB), czytnikiem kart mSD (max 32GB), i WiFi z protokołem do obsługi neta. 8)

Filmik jest demonstracją tego co to potrafi. Widać że wpisuje czarodziejskie polecenia wprawiające to rozszerzenie na odbiór danych, wysyła je z laptopa za pomocą specjalnie przygotowanej stronki, widać że wgrał dwa ROMy, Protext i Maxam.
Po resecie wchodzi w katalog Gry/Gryzor i uruchamia go z luźnych pliczków, potem wchodzi w katalog Dyski  oraz w plik DSK tak jak w katalog i odpala z DSK grę Uridium. (na razie z DSK tylko odczyt). Potem jeszcze ściąga sobie pliczek z internetu (transfer między WiFi a SD to ok 500KB/s) i uruchamia. Co za skromny człowiek, bo gdy pytam o obsługę DSK wspomniane wcześniej dwie ekipy to odpowiadają że - tak tak zrobią. A ten nawet się nie pochwalił na forum jakie cudo tworzy. Tylko na swojej stronce i ktoś inny o tym doniósł.

Cóż, nie jest to jeszcze gotowy produkt i nie wiemy ile będzie kosztował. Prototypowa wersja nie ma zegara czasu rzeczywistego i łączy się z CPC przez taką samą przelotkę jak X-Mass. Ale zegar ma być, a czy bezpośrednie połączenie też to jeszcze nie wiem. Nie wiem czy ten pośrednik ma z nim bliższy kontakt ale jak uda mi się dowiedzieć coś więcej to dam tu znać. :)
« Ostatnia zmiana: 2016.05.12, 15:02:22 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #63 dnia: 2018.12.12, 05:58:32 »
Już z 10 lat minęło od 2iej wersji tego ustrojstwa, a teraz widzę że zrobili 3ie.
Symbiface III - 512KB, czytnik USB (podobno 700kbps), bezprzewodowa mysz, RTC ... 



Oczywiście jak to od Prodatrona śmiga pod SymbOS-em.
Wolałbym wiedzieć czy ma jakieś użyteczne funkcje pod Basiciem. Więcej tu:

http://www.cpcwiki.eu/forum/amstrad-cpc-hardware/symbiface-iii-in-development

- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #64 dnia: 2018.12.12, 06:09:44 »
To na pewno do Amstrada ? Widziałem na razie tylko wersję do MSX.
Wiem też, że "buduje się" wersja dla Enterprise.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #65 dnia: 2018.12.12, 07:21:11 »
Podpisane wyraźnie, to ta następna pierdółka jest do MSX. http://www.tmtlogic.com

Projekt jest prototypem i poczytałem jakie ludzie mają tam oczekiwania do ostatecznej wersji.
Moje przy nich to pikuś. Widzę też że kolejna wersja karty rozszerzeń w którą można kilka kart wetknąć, ma także porty dla kartridżów od MSX. Czyżby zamierzali do karty graficznej ze scalakiem od MSX3 dorobić emulator MSXów? Hmmm.  Może ja mało postępowy jestem, ale jak dla mnie to tak jakby kobiece piersi facetowi przyczepiać żeby był ładniejszy.


- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #66 dnia: 2018.12.12, 08:08:25 »
Niby podpisane jest, ale to złącze trochę nietypowe jak na CPC.
Może jakiś dynks jest w stylu jak Zaxon zrobił do swoich interfejsów, żeby pasowały do Amstrada i Schneidera.

GFX Nine udało się podłączyć do Enterprise z wykorzystaniem niewielkiego konwertera.
Też uważam, że to takie trochę naciągane podłączać graficzny dopalacz. Mimo, że układ jest jeszcze właściwie z epoki ;)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #67 dnia: 2018.12.12, 08:28:17 »
Gdyby to dopalało standardową grafę to spoko, ale to wymaga pisania wszystkiego od nowa, podczas gdy prościej jest kupić MSX i nie trzeba na nic czekać, tylko możesz się bawić całym softem jaki już na nim istnieje. A w dodatku ma osobne wyjście na inny monitor, więc trzeba mieć dwa., jakby jeden kloc to było za mało.

A gniazdo jest inne bo to się nie wtyka bezpośrednio w CPC tylko w taką przejściówkę z kilkoma slotami, coś jak złącza Zorro dla Amigi. Mnie to się nie podoba, za duże to jest.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #68 dnia: 2018.12.12, 19:55:50 »
Pear, to mi wygląda na złącze pod Mother X4 , ale wtedy ten fejs byłby montowany w pionie ? Troche wysoki i będzie sie kolebotał w gnieździe M4 ? No ale chyba wiedzą co robią ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

romeks

  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Miejsce pobytu:
    Toruń
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #69 dnia: 2018.12.13, 20:42:01 »
Zainteresował mnie temat dodatkowej stacji do Amstrada. Trochę zmieniłem założenia  i postanowiłem…
1)   Zrobić kabel do RGB SCART – zrobiony z dodatkowym złączem do Spectrum
2)   Wszystko zasilić  5V i 12V
3)   Wymienić AmsDOS na Parados v1.1 – wymieniony
4)   Zamontować w obudowie zewnętrznej zasilacz (5/12)  i stację 3.5`

Najpierw przerobiłem stację FDD (no name) i sprawdziłem czy działa. Początkowo były kłopoty bo dyskietka 3,5’ była niesprawna. Należy na to zwrócić uwagę, bo straciłem cały wieczór zanim to „odkryłem”. Stację przerobiłem tak aby można było przełącznikami na płycie czołowej obudowy zewnętrznej zmieniać stronę dyskietki (pin 31-32) oraz poprzez pin 11-12 kolejność stacji. Piny 33 z 34 zalałem kroplą cyny. Myślę, że każda FDD może być w ten sposób przerobiona. W FDD wylutowałem włącznik rozpoznawania dyskietki (720/1,44) i zwarłem zworą. Nie trzeba teraz zaklejać otworu w dyskietce. Reszta na załączonych fotkach. Na razie czekam na obudowę.

Pozdrawiam
ZX 81;Timex 1000; ZX 48; ZX +; ZX +2; ZX MAX 48; CPC 464; CPC 6128; 65XE; 600XL; C64C; C16; C+4,
Travel Mate 4000 WinDX2 (Win3,11); PC 486SX (Win95).

romeks

  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Miejsce pobytu:
    Toruń
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #70 dnia: 2018.12.13, 20:44:38 »
Zworka.
ZX 81;Timex 1000; ZX 48; ZX +; ZX +2; ZX MAX 48; CPC 464; CPC 6128; 65XE; 600XL; C64C; C16; C+4,
Travel Mate 4000 WinDX2 (Win3,11); PC 486SX (Win95).

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #71 dnia: 2018.12.13, 21:10:51 »
Fajne, fajne!
Ja bym co prawda wybrał inną obudowę (taką od zewnętrznego dysku twardego 3,5"), ale to już kwestia gustu.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #72 dnia: 2018.12.14, 00:54:28 »
Ehe fajne, choć ja bym zasilacz ustawił w poprzek, aby było krótsze pudełko. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

rzookol

  • ***
  • Wiadomości: 214
  • Miejsce pobytu:
    Lublin/Stasin
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #73 dnia: 2018.12.14, 14:02:48 »
Ten scalak video z MSX3 nie jest kompatybilny z MSX1,2,2+ więc z kartą graficzną i tak pewnie nic by się osiagnąć nie dało. Z drugiej strony pewnie kompatybilność z MSX1 była by dość łatwa z msx engine.  Chociaż może te sloty na kartidge byłyby dla kartów muzycznych dla MSXa. Zawsze to dodatkowe kanały.
+2, +3, CPC128Plus, kilka Amigi, kilkadziesiąt Maków, walające się Commodore

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Modyfikacje Amstradów
« Odpowiedź #74 dnia: 2018.12.14, 14:43:54 »
>> Ten scalak video z MSX3 nie jest kompatybilny z MSX1,2,2+ <<

Skąd taka informacja?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)