Autor Wątek: Reaktywacja (?) ZX Spectrum+  (Przeczytany 8764 razy)

pitu

  • *
  • Wiadomości: 31
  • Miejsce pobytu:
    UK
Reaktywacja (?) ZX Spectrum+
« dnia: 2014.11.20, 10:36:41 »
Przed chwilą odpaliłem plusa (który leżał na lofcie przez kilka miesięcy) i jest problem. Komputer się uruchamia - widać copyright Sinclaira, ale nie reaguje na klawiaturę. Z wyjątkiem klawiszy INV VIDEO (po wciśnięciu pojawia sie na ekranie "4") i klawisza przecinka "," (po wciśnięciu - pojawia się "NEXT/n".
ENTER niezbyt "sprężynuje" - ale tak już miał "od zawsze".
Membrana czy coś poważniejszego?

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Reaktywacja (?) ZX Spectrum+
« Odpowiedź #1 dnia: 2014.11.20, 11:16:33 »
Membrana.

pitu

  • *
  • Wiadomości: 31
  • Miejsce pobytu:
    UK
Odp: Reaktywacja (?) ZX Spectrum+
« Odpowiedź #2 dnia: 2014.11.20, 11:47:25 »
Dzieki za odpowiedz. Jako, że lubię drążyć temet to zadam jeszcze jedno pytanie. Czy normalną sprawą jes (w przypadku sprzętu Sinclaira) ta "podmiana" klawaiszy? Już raz mialem do czynienia z wadliwą membraną (w innym modelu) ale tam po prostu pewne klawisze nie działały a pozostałe działały normalnie - wciskałem "M" > wyświtlało się PAUSE, "K" - LIST itd. Co jest przyczyną tego, że nastąpiła "podmiana" "działających" klawiszy?

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Reaktywacja (?) ZX Spectrum+
« Odpowiedź #3 dnia: 2014.11.20, 12:03:44 »
Membrana w plusie jest po prostu dwuwarstwowa, bo w podstawowej matrycy 8x5 nie ma przewidzianych klawiszy BREAK, EDIT, DELETE, przecinka, cudzysłowu itp. To są kombinacje, uzyskiwane przez wciśnięcie któregoś z shiftów i następnie jakiejś litery czy cyfry. Zatem dodatkowa warstwa folii pod klawiaturą służy do zwierania linii dla klawiszy SYMBOL SHIFT i CAPS SHIFT, tak, by jednym naciśnięciem klawisza można było uzyskać kombinację SHIFT + odpowiednia litera/cyfra.
Na przykład klawisz INV VIDEO to kombinacja CAPS SHIFT + cyfra 4. Masz uszkodzenie na warstwie z shiftami, dlatego wyskakuje "4".
Jak rozkręcisz obudowę i rzucisz okiem na jej górną część od wewnątrz, tam, gdzie są "wąsy" od klawiatury, zapewne ujrzysz kruszące się ze starości, zbrązowiałe paski folii z metalizacją, nader często z pęknięciami na wygięciu w okolicy, gdzie te paski folii są przykręcone do obudowy.
Nie ma siły, jeżeli chcesz, by to dobrze działało, na 99% musisz kupić nową membranę. Pozostały 1% rezerwuję na możliwość, że  poprzedni użytkownik coś kombinował i źle złożył (np. jest za słaby ścisk na śrubach po tej stronie, gdzie dwie warstwy folii łączą swoje ścieżki).

pitu

  • *
  • Wiadomości: 31
  • Miejsce pobytu:
    UK
Odp: Reaktywacja (?) ZX Spectrum+
« Odpowiedź #4 dnia: 2014.11.20, 12:21:29 »
trojacek - teraz wszystko jasne. Wielkie dzięki za pomoc i info.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Reaktywacja (?) ZX Spectrum+
« Odpowiedź #6 dnia: 2014.11.23, 08:14:27 »
Polecam te zachodnie z naszymi czasami są kłopoty , np trzeba mocniej naciskać itp.  >:( doświadczyłem na własnej skórze :'(
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Reaktywacja (?) ZX Spectrum+
« Odpowiedź #7 dnia: 2014.11.23, 09:26:08 »
Polecam te zachodnie z naszymi czasami są kłopoty , np trzeba mocniej naciskać itp.  >:( doświadczyłem na własnej skórze :'(
Mnie też niestety się to przytrafiło :-(
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

pitu

  • *
  • Wiadomości: 31
  • Miejsce pobytu:
    UK
Odp: Reaktywacja (?) ZX Spectrum+
« Odpowiedź #8 dnia: 2014.11.27, 23:30:56 »
Membrana zakupiona (na SellMR), zamontowana i wszystko chodzi jak zyleta! Dzieki za pomoc.

kevin.c

  • *
  • Wiadomości: 21
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Reaktywacja (?) ZX Spectrum+
« Odpowiedź #9 dnia: 2015.03.19, 22:26:59 »
Koledzy gdzie w Polsce można dostać dobrą folię do zx+ ?
Moja stara się w rękach rozleciała...

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4695
Odp: Reaktywacja (?) ZX Spectrum+
« Odpowiedź #10 dnia: 2015.03.19, 22:53:03 »
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

kevin.c

  • *
  • Wiadomości: 21
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Reaktywacja (?) ZX Spectrum+
« Odpowiedź #11 dnia: 2015.03.20, 11:29:52 »
Niestety w sellmyretro "wyszły". A z KEYPOL są niepolecane?

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Reaktywacja (?) ZX Spectrum+
« Odpowiedź #12 dnia: 2015.03.20, 15:12:37 »
Do gumiaka moze byc, ale do Plusa nie polecam.

kevin.c

  • *
  • Wiadomości: 21
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Reaktywacja (?) ZX Spectrum+
« Odpowiedź #13 dnia: 2015.03.23, 08:48:33 »
A na czym polega ich "marność"? Problem w tym, że wielkiego wyboru nie ma. Jeszcze wyjdzie na to, że będę musiał sam zrobić klawiaturę...

michal_no

  • Gość
Odp: Reaktywacja (?) ZX Spectrum+
« Odpowiedź #14 dnia: 2015.03.23, 10:50:55 »
To trzeba przeżyć samemu.
Wciskasz - nie działa, mocno wciskasz - to samo, wciskasz, przytrzymujesz i przekręcasz - działa.