Autor Wątek: ZX Spectrum + - problem z TV  (Przeczytany 10238 razy)

canga

  • Gość
ZX Spectrum + - problem z TV
« dnia: 2015.08.20, 13:09:16 »
Witam
Mam kolejny problem ze swoim komputerem, tym razem ZX Spectrum +. Posiadam takie trzy sztuki i tylko z jednym mam problem odnośnie TV. Obraz Video - jest (sprawdzony za pomocą interface - zdjęcie nr. 1), lecz gdy chcę podłączyć pod TV, to nie znajduje obrazu automatycznie (ani na LCD ani na starym kineskopie). Gdy ręcznie wyszukam to gdzieś ok. 600MHz pokazuje się obraz, który przepływa (na 100% pochodzi ze Spectruma - zdjęcie nr.2).
Będę wdzięczny za wypowiedzi kogoś kto ma pojęcie co może być powodem (nie chcę wymieniać całego modulatora, chyba że będzie taka konieczność).




ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1835
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum + - problem z TV
« Odpowiedź #1 dnia: 2015.08.20, 13:55:11 »
A czy po przeróbce na COMPOSITE (wystarczy póki co ta bez użycia lutownicy) też obraz jest kiepski?
Na poprawę jakości obrazu pomaga wymiana kondensatorów.

Rozumiem, że zdjęcie pierwsze pokazuje obraz "z szyny"?

ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

canga

  • Gość
Odp: ZX Spectrum + - problem z TV
« Odpowiedź #2 dnia: 2015.08.20, 13:59:31 »
Pierwszy obraz jest z szyny.
Nie podłączałem pod composite bezpośrednio z PCB, jeżeli na szynie jest oki, więc myślę, że i composite będzie dobry (mogę się mylić).
Czy mogę otrzymać informacje, które kondensatorki odpowiadają bezpośrednio za obraz?
Tylko te, w modulatorze czy jeszcze gdzieś?

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1835
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum + - problem z TV
« Odpowiedź #3 dnia: 2015.08.20, 14:55:05 »
Ja wymieniam zawsze wszystkie i z taką opinią już nie raz się zetknąłem, aczkolwiek dotyczy to zx'a podłączanego przez composite. JEśli będziesz podłączał poprzez composite to do spradzenia jeszcze TR2, to pomoże ustalić czy to faktycznie "lewy" modulator.
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4695
Odp: ZX Spectrum + - problem z TV
« Odpowiedź #4 dnia: 2015.08.20, 21:16:53 »
No,  kolego Canga , mylisz sie. Akurat tor video w ZX jest dosyc rozbudowany. Dobre wiesci to to ze ZX dziala.
Przede wszystkim ktora wersja plyty jest w ZX , domyslam sie ze iss2......

No ale metoda profesora Macajewa wiecznie zywa ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

canga

  • Gość
Odp: ZX Spectrum + - problem z TV
« Odpowiedź #5 dnia: 2015.08.20, 21:21:19 »
Jutro do niego zaglądne i podam, która to wersja.
Napisz czy mam się już martwić, czy dopiero później?
Jaka metoda? Wymiany wszystkich kondensatorów?

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4695
Odp: ZX Spectrum + - problem z TV
« Odpowiedź #6 dnia: 2015.08.20, 22:09:31 »
Metoda profesora Macajewa,  ironiczne okreslenie stosowane przez zawodowcow w latach 70-90 dla poczatkujacych naprawiaczy ,ktorzy wymieniaja wszystko co wyda im sie podejrzane jak leci, bez pomiarow, bez analizy dzialania ukladu. Metoda w zasadzie skuteczna bo predzej czy pozniej wymieni sie wadliwy element.  To tylko kwestia posiadanych zasobow.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

canga

  • Gość
Odp: ZX Spectrum + - problem z TV
« Odpowiedź #7 dnia: 2015.08.20, 22:14:15 »
Rozumiem.
Aż idę sprawdzić wersję pcb.
Ledwo czytelny napis, wygląda jak starty: ISSUE 6A - taki odczytałem i to z ledwością

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum + - problem z TV
« Odpowiedź #8 dnia: 2015.08.21, 00:20:45 »
Zgaduję, że masz komputer przerobiony na Composite, ale podłączasz go pod RF :)

canga

  • Gość
Odp: ZX Spectrum + - problem z TV
« Odpowiedź #9 dnia: 2015.08.21, 07:22:05 »
Nie jest przerobiony.
Jeszcze raz napiszę. Przez interface na szynie i wyjście video w interface obraz ze zdjęcia nr.1.
Przez wyjście na tv obraz nr.2.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum + - problem z TV
« Odpowiedź #10 dnia: 2015.08.21, 23:21:45 »
Sprawdz czy cos w modulatorze nie jest urwane. Jak nie widac to podlacz przez sam przewod video, zeby sprawdzic czy obraz na wejsciu jest ok. Osobiscie nie widze sensu w trzymaniu wyjsciu TV z ZXa.

canga

  • Gość
Odp: ZX Spectrum + - problem z TV
« Odpowiedź #11 dnia: 2015.08.22, 08:42:05 »
A jak niby w modulatorze mogło się coś urwać?
Tak nagle samo?
Może Ty nie widzisz sensu w trzymaniu TV z ZX Spectrum - ja uważam inaczej.
A jaki sens widzisz w trzymaniu w ogóle ZX Spectrum w dobie Iphone 6, tablet itd?
Nie o takie odpowiedzi mi chodzi. Dla mnie każdy komputer, który posiadam musi być w pełni sprawny (nie do połowy, lub częściowo), gdyż kolekcjonuję w pełni sprawne komputery a nie tylko takie, które mają wyglądać.
Posiadam kilkadziesiąt komputerów i jeżeli, któryś z biegiem czasu się uszkodzi, będę go chciał naprawić - tak jest z tym ZX Spectrum +.

Komputery zasługują by dać im drugie życie!
« Ostatnia zmiana: 2015.08.22, 08:48:31 wysłana przez canga »

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: ZX Spectrum + - problem z TV
« Odpowiedź #12 dnia: 2015.08.22, 09:44:41 »
Owszem, mogło się samo urwać.
Mógł np. pęknąć jakiś kondensator ceramiczny. Upływ czasu, wstrząsy, warunki otoczenia - to wzzystko ma wpływ.
Również uważam, że sens ma wyłącznie kolekcjonowanie sprawnego sprzętu.
Ja jednak nie staram się za wszelką cenę przywracać fabrycznego stanu.
Historia swoją drogą, ale czasy się zmieniły, technologia gna nieubłaganie naprzód.
Żeby móc nadal ciezzyć się z użytkowania oryginalnych maszyn trzeba je czasem nieco usprawnić.
Nie chodzi o robienie z komputera choinki, ale subtelne zmiany poprawiające komfort użytkowania i dostosowanie do wspòłpracy ze współcześnie dostępnym sprzętem.

Wracając do głównego tematu. Niestety komputery Sinclaira są pełne kompromisów, czytaj uproszczeń. Zwłaszcza w kwesti generowania sygnału wideo. Nie wszystkie dzisiejsze odbiorniki są wystarczająco tolerancyjne, żeby sobie poradzić z takim wyzwaniem jak ZX Spectrum.

Moim zdaniem rezygnacja z modulatora na rzecz sygnału CV nie jest zbrodnią. Przeróbka jest prosta i dobrze wykonana zupełnie nie inwazyjna.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

canga

  • Gość
Odp: ZX Spectrum + - problem z TV
« Odpowiedź #13 dnia: 2015.08.22, 10:05:34 »
Idąc tym torem, nie było by muzeum - bo po co trzymać rzeczy.
Po co auta z żółtymi tablicami - chodzi o ilość oryginalnych i autentycznych części.
Ktoś kto kolekcjonuje, chce swoje sprzęty utrzymać w stanie takim jakim wyszły z fabryki.
W takim wypadku po co trzymacie swoje komputery? Są emulatory..

Co do "urwania" a możliwości uszkodzonego kondensatora - dla mnie dwie różne sprawy, ale mało znaczące - rozumiem.
Jak bym każdy tak komputer traktował, że jak nie działa to trudno i nie starał się go naprawić, zwłaszcza że koszt naprawy to nie wybudowanie domu, to będę naprawiał za wszelką cenę.
Im więcej osób będzie w ten sposób podchodzić to tym więcej sprzętu zachowa się w pełni sprawnego.
Nie naprawiać za wszelką cenę: to za chwilę będą tylko uszkodzone, nie w pełni sprawne, do połowy działające itd.

Nie chcę na ten temat prowadzić dyskusji, chcę każdy swój komputer, który okaże się uszkodzony naprawić, gdyż jestem kolekcjonerem i chcę by pozostały w pełni sprawne moje komputery.

Co do przeróbki na CV - po co przerabiać skoro mam Timex2048 - ma już fabrycznie wyprowadzone, +2 ma wyjście RGB, to mogę tego używać.
To nie o to chodzi, chodzi o pełną sprawność moich komputerów, oraz to by pozostały w jak największym oryginale, bez dodatkowych wyjść przeróbek.


zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4695
Odp: ZX Spectrum + - problem z TV
« Odpowiedź #14 dnia: 2015.08.22, 10:16:05 »
Przerobic na 15 minut i podlaczyc pod composite. Szybko i sprawnie wtedy wiesz czy jest problem przed czy za modulatorem..........

Anyway, moze by jakis formulaz zmajstrowac do NAPRAW?

1. Model, wersja plyty, jak podlaczone jaki zasilacz,
2. Objawy,
3 itp
 To by duzo ulatwilo "wrozenie" ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993