Autor Wątek: Jak przechowujecie swoje zbiory?  (Przeczytany 2031 razy)

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 452
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Jak przechowujecie swoje zbiory?
« dnia: 2020.01.20, 14:59:51 »
Jestem ciekaw jak przechowujecie swoje zbiory. Macie jakieś gablotki? Leży wszystko w kartonach? Czy na kupie? Pokażcie Wasze sanktuaria :)
Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Elwro 804 Junior PC, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Jak przechowujecie swoje zbiory?
« Odpowiedź #1 dnia: 2020.01.20, 15:18:27 »
Hehe, Ciekawy temat :)

Moja kolekcja dzieli sie na dwie czesci, Czesc Stala, nie ruszana i czesc dynamiczna, czli rzeczy podreczne, nowe lub przejsciowe, ktore po czasie przechodza do kolecji stalej. Stala czesc to sa arefakty kompletne i w oryginalnych pudelkach. Te sa zapakowane tak jak w fabryce a potem owiniete w folie bombelkowa i zapakowane w czarny, nie przepuszczajacy swiatla worek. To sobie potem lezy w suchym, cieplym miejscu, czyli na strychu, gdzie raz od czasu wysylam ktoregos z kotow na inspekcje, czy to wszystko jeszcze stoi. Czesc dynamiczna to np cztery Atari XE czy kilka Zx Spectrum, ktore nie sa jeszcze sprawdzone lub sa w jakis sposob niekompletne, jak np po prostu bez pudelka.

Teraz dochodzi jeszcze takie cos, ze kolekcja przechodzi fazy, czyli czasem wiecej jest w czesci dynamicznej a czasem w statycznej, gdzie do nie dawna to wszystko logarytmicznie roslo. Teraz juz szukam tylko kilku artefaktow, ktorych mi brakuje.

<Ogloszenie>
Pilnie poszukuje oryginalnego pudelka do Elwro 800 Junior :)
</Ogloszenie>

Przestalem sledzic aukcje i bazar, bo raz, ze wlasciwie wszystko, co sie pojawia juz mam i czesto w lepszym stanie to po drugie, zwlaszcza na bazarze, ceny juz po prostu nawet przestaly byc zabawne. Pod koniec listopada widzialem gumiaka w pudelku, sprzedanego za £27 a potem golego na bazarze, czy allegro za jakies 500+ zlotowek.

Pozdr.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jak przechowujecie swoje zbiory?
« Odpowiedź #2 dnia: 2020.01.20, 15:59:49 »
Wole nie wiedziec co mam i gdzie  :) Ostatnio zaczalem remanent, ale rzeczy nowe mam wymieszane ze starociami i nie potrafie tego podzielic na czesc stala i dynamiczna. Chcialbym dojsc do kilku rzeczy pod reka, ale na razie to marzenie. Na szczescie ogranicza mnie mocno przestrzen - nie mam stodoly.

avision

  • ****
  • Wiadomości: 256
  • Miejsce pobytu:
    Dolny Śląsk
    • Latam sobie tu i tam.
Odp: Jak przechowujecie swoje zbiory?
« Odpowiedź #3 dnia: 2020.01.20, 16:57:04 »
Ja mam taki mały kącik komputerowy i trochę większy audiowy :)
Pozdrawiam
Wojtek

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Jak przechowujecie swoje zbiory?
« Odpowiedź #5 dnia: 2020.01.20, 17:21:25 »
Ale rozumiem, że wszyscy kolekcjonerzy zdają sobie sprawę, że po ich przejściu do krainy Wiecznych Łowów/ Valhall-i /łona Abrahama, Szeol-u itd.
w większości zbiory te wylądują na śmietniku - niekoniecznie historii.

Przeważnie rodziny kolekcjonerów starych komputerów uważają takie kolekcje za nieszkodliwego bzika i nie mają pojęcia, co ile jest warte.
Ile razy to kupując nowy sprzęt mówiło się małżonce, że to kolegi, kupiłem z wyprzedaży za 20 pln etc.
Bo jakby się niektóre panie dowiedziały, co ile jest warte. a zabrakło by w domu kasy, to dalej ze słowami "Sprzedaj mi te stare graty !".

Już dawno doszedłem do wniosku, że nie ma sensu gromadzić wszystkiego, co by się chciało "na siłę".
Zabijać się po aukcjach, brać pożyczki by zakupić wymarzony okaz kolekcjonerski etc.

To co mam, używam sporadycznie, więc...
Szkoda życia.

Może lepiej nie wstawiać zdjęć swoich zbiorów, gdyż nie wiadomo, kto nas czyta i ogląda.
Przekonał się o tym jeden kolekcjoner znaczków, który nieopatrznie pochwalił się zbiorami.
Został kolekcjonerem klaserów - pustych.

Co prawda stare komputery to nie znaczki, ale ceny ich już zaczynają skakać do góry.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Jak przechowujecie swoje zbiory?
« Odpowiedź #6 dnia: 2020.01.20, 21:19:08 »
Ciekawe czy małżonki też mają kolekcje butów albo torebek za gruby hajs, o czym partner nie wie, i jakby się coś jej stało to też by wylądowały na śmietniku, a nie na aukcjach czy w muzeum. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Jak przechowujecie swoje zbiory?
« Odpowiedź #7 dnia: 2020.01.20, 21:23:49 »
Nawet był już taki wątek o tych torebkach i butach  ;D
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

zibi

  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Miejsce pobytu:
    Gdańsk
  • gg: 2830
Odp: Jak przechowujecie swoje zbiory?
« Odpowiedź #8 dnia: 2020.01.20, 22:58:23 »
Ja żonie powiedziałem, że jakby mnie szlag trafił to ma zadzwonić po któregoś z moich kumpli, co siedzą w IT i kazać im to sensownie ogarnąć. Wie o moich zakupach i ich kosztach, wie, że niektóre z tych gratów są znacznie więcej warte, niż to, co dostanie się na skupie metali kolorowych.

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Jak przechowujecie swoje zbiory?
« Odpowiedź #9 dnia: 2020.01.21, 07:29:04 »
... tak bywa chyba z każdym, rodzajem hobby :)

A wracając do głównego wątku - podobnie jak Sajmosia podzieliłem swoje skarby na 3 grupy:
a) wersje kolekcjonerskie (pudełko, wyposażenie, ładny stan wizualny i techniczny) - te leżą w jednym z pokoi poustawiane na dużym regale. Raczej nie wyciągam z opakowań, czasami tylko przetrę z kurzu :)
b) wersje "na co dzień"- w warsztaciku, na półce, bez opakowania. Takie konie robocze - wartością nadrzędną jest sprawność techniczna. Na nich testuje też nowe rozwiązania sprzętowe - jak coś nie wyjdzie, cóż... :) Są tu też gołe płyty, które mają specjalne cechy - np. każdy element w podstawce, łatwo więc zamienić na inny.
c) reszta - całe stadko sprzętu, które czeka na naprawę, dopieszczenie czy inne prace konserwacyjne. Część z nich nie ma oryginalnych opakowań czy elementów wyposażenia. Więc leżą sobie owinięte folią bąbelkową w pudłach zbiorczych, płyty w woreczkach ESD, inne elementy w opisanych pudełeczkach... W związku z tym, że mam na tym punkcie świra - wszystko skatalogowane, opisane, oklejone.

Staram się utrzymywać względny porządek i trzymać sprzęt zgodnie z przyjętą konwencją - na razie się udaje. Choć patrząc na ilość zajmowanego przezeń miejsca :)