Autor Wątek: Witam wszystkich  (Przeczytany 4571 razy)

tzok

  • *
  • Wiadomości: 19
Witam wszystkich
« dnia: 2019.02.13, 00:09:08 »
Witam wszystkich. Dotychczas "siedziałem" głównie w Atari 16bit (ST), ale dość przypadkowo wszedłem w posiadanie dwóch Spectrumów. Jeden to ZX Spectrum+, a drugi TIMEX Computer 2048 (właściwie to kolejność była odwrotna ;) ). Jeszcze nie wiem co będę chciał z nimi zrobić.

Timex jest w idealnym stanie, z fabryczną plombą, pierwotnie kupiony w CSH z dystrybucji PolBritu. Mam do niego oryginale styropiany, pudełko (niestety dość mocno zniszczone) , taśmę z programem HORYZONT (lub HORYZONTY, bo inaczej jest na kasecie, inaczej w programie) i zasilacz. Komputerek działa w 100%, podobnie udało mi się odczytać całą taśmę bez jednego błędu.

Nieco gorzej wygląda sprawa z plusem, co prawda też mam do niego styropiany i pudełko (nawet w całkiem dobrym stanie), ale sam komputerek wygląda już gorzej. Poza tym, że wymagał mycia, to niestety nie działa w nim klawiatura (parę klawiszy tylko działa). Miał też jakieś przeróbki z epoki - typu przycisk reset zastąpiony isostatem i dodane gniazdo DIN-5. Przycisk od resetu wymieniłem na wyglądający jak oryginał, gniazdo DIN-5 usunąłem... pozostało mi zakleić dziury po nich. NIe jestem też pewny przeznaczenia gniazda DIN-5 był na nim sygnał composite video ale również sygnał z gniazda EAR?!? W kazdym razie usunąłem to i wykonałem standardową przeróbkę modulatora, tj. odłączenie go i "wystawienie" composite video na jego wyjście. Ale w porównaniu z Timexem jakość obrazu na tym wyjściu jest fatalna. Chyba muszę wymienić kondensatory, zwłaszcza, że przetwornica dość głośno "świszczy".

Do tego mam nieco nie od kompletu magnetofon SVI-767TP, który jeśli dobrze doczytałem pochodził od komputera klasy MSX - Spectravideo SVI-728... i o dziwo działa.