Autor Wątek: Ogólnie o CPC  (Przeczytany 139381 razy)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #45 dnia: 2013.03.05, 22:51:56 »
Gierki ani demka na więcej niż 128KB lepiej chodzić nie będą. Jak się uprzesz, możesz podłączyć 512KB, drugie 64KB wewnętrzne jest wtedy niewidoczne, więc razem masz 574KB, można też max 4MB ale to wymaga zmiany scalaczka co przełącza banki pamięci. Są takie gotowce nawet wewnętrzne. Ale szaremu posiadaczowi się to przyda co najwyżej do tego że kopiując dyskietkę na jednej stacji, mniej razy będziesz przekładał źródłową i docelową. Dawniej to się przydawało do edycji większych baz danych lub większych plików tekstowych, ale kto by dziś to robił na 8bit? Wprawdzie twórcy SymbOS-a i FutureOS-a wymyślają jakieś cuda na kiju, które z tego korzystają, ale zanim bym wydał na to kaskę sprawdził bym na emulatorze czy potrzebne mi to do szczęścia.

Każdy monitor który łapie PAL-oskie częstotliwości przez RGB się nadaje. Zwykle ludzie przez Euro-Scart podłączają. Schematy do tego i innych rzeczy znajdziesz tu -> http://cpcwiki.eu/index.php/DIY  Wystarczy R,G,B, Synch i Masę i gra. :) Trudniej z VGA, do takich sobie podłączają elektronicy ze skłonnościami do uprawiania sztuki dla sztuki. Przejściówki nawet z Hong-Kongu są droższe niż jest to warte, a i tak będziesz musiał dorabiać wtyczki. ;)

Jeśli kupujesz bez monitora, najlepiej by już poprzedni właściciel rozwiązał problem zasilania, lub szukaj oryginalny zasilacz MP2 do CPC, wtyczki wtedy pasują na dzień dobry. (MP1 ma tylko 5V bez 12V). Lub poradź się kolegi elektronika. Zresztą kabel to TV też wtedy powinien być w zestawie.
Co do stacji 3,5 najpewniej że nada się do CPC to znaleźć stację DD (720/880KB) od ST lub Amigi, PeCetowe są HD 1,44MB i trzeba je przestawić na DD. Niektóre się same przestawiają gdy włożysz dysk bez drugiej dziurki albo ją zakleisz naklejką, w innych trzeba przestawić jakąś zworkę lub zewrzeć jakiś pin na taśmie, w jeszcze innych cholera wie jak to zrobić. Jest o tym w linku powyżej. Jeśli będziesz ją podłączał jako zewnętrzną, zwróć uwagę że numery pinów w złączu do zewnętrznej stacji są inaczej numerowane w Amstradzie OLD inaczej w Schneider i jeszcze inaczej w Plusie. Tzn nie tylko jest inna wtyczka ale też raz taśma powinna być przesunięta do lewej raz do prawej. Patrz dołączony obrazek.
Jeśli kolega martin381 ma także romy z ParaDos-em to już komplet, cóż więcej potrzeba do szczęścia? - Kartę CF jako twardziel chyba, wmontowaną wewnętrznie pod stacje 3,5. ;) Na Stacji 3,5 nie odczytasz 3 calówek. Ja bym 3,5` wsadził w środek i się przestawił na takie dyskietki (max 820KB) a 3` (180KB na każdej stronie) sporadycznie przyczepiał na zewnątrz jakby się jakieś archaiczne dyskietki trafiły. Chyba że nie miałbym ParaDosa wtedy 3,5` służyła by do przenoszenia plików z PC. ;)

Do myszek PS/2 z PC są interfejsy podłączane do złącza rozszerzeń, czasem są jako dodatkowa opcja w rozszerzeniach pamięci lub w interfejsie do twardego. Taka myszkę w programie w opcjach wybierasz jako mysz AMX. Albo myszkę od ST, C64 lub Amigi podłączysz do gniazda dżojstika przez kilka diodek i trzeba jej +5V dostarczyć osobnym kabelkiem, bo w tym gnieździe CPC takiego napięcia nie ma. Lub przerobić to gniazdo tak by na jednym z pinów to +5V było, ale wtedy trzeba zrezygnować albo z możliwości podłączania tam rozgałęzienia na 2 dżoje, albo z drugiego klawisza fire/też w myszce, co nie jest problemem bo jeden wystarcza. W plusie nie wiem czy jest tam +5V, nawet jak nie, to można tak zrobić by z niczego nie rezygnować. Taka myszkę w opcjach wybierasz jako sterowanie joystickiem. O przełączniku ABBA w przypadku posiadania dwóch stacji kolega już wspomniał to chyba wsjo. ;)

Aha jedynym problemem przy zakupie starszego CPC jest jak rozpoznać kość CRTC, jak nie masz stosownego demka pod ręką, zakładając że stacja dysków w nim działa, to trzeba rozkręcić i obejrzeć numerek na scalaczku. Nie chce mi się teraz tego opisywać, uparciuch znajdzie to w CPCWiki.
« Ostatnia zmiana: 2013.04.03, 18:20:12 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Ender

  • **
  • Wiadomości: 76
  • Miejsce pobytu:
    Ostrowo/powiat gostyński/Wielkopolska
  • Amiga 1200, PM MDD - MorphOS, Dreamcast, Xbox, Wii
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #46 dnia: 2013.03.05, 23:14:50 »
Najpierw to ja muszę upolować jakiegoś Amstrada i wtedy ewentualnie kable. Bardzo podoba mi się ten Plusik z kangurem na fotce, dodaje takiego uroku temu sprzętowi.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #47 dnia: 2013.03.06, 00:07:36 »
Kolega widzę że na PPA też zagląda a ja się zastanawiałem gdzie widziałem tą ksywkę. No to ciesz oczy. ;)

http://blog.kangaroo.cmo.de/schneider-amstrad-cpc/meine-cpc-sammlung/amstrad-6128-plus-airbrushed/
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #48 dnia: 2013.03.06, 06:22:21 »
Dyskietki 3" i 3,5" to zupełnie różne dyskietki. Nie ma możliwości odczytać 3" dyskietki w 3,5" stacji i vice versa.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Ender

  • **
  • Wiadomości: 76
  • Miejsce pobytu:
    Ostrowo/powiat gostyński/Wielkopolska
  • Amiga 1200, PM MDD - MorphOS, Dreamcast, Xbox, Wii
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #49 dnia: 2013.03.06, 22:13:23 »
Macie może wykaz literatury do CPC po polsku? A może jakieś PDF-y albo ktoś chce sprzedać?

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #50 dnia: 2013.03.06, 23:38:03 »
Po polsku to mizeria była i jest. Była instrukcja obsługi w tym lista i wyjaśnienie rozkazów Basica, w niewielkim nakładzie, i książka do Turbo Pascala którego wersja w CPC była niemal taka sama jak tam opisana. A Bajtek drukował kiedyś opis Kernela (to lista wszystkich procedur w ROMie) po polsku w odcinkach. I o niczym więcej nie słyszałem. Więcej jest o procesorze Z80 ale to raczej dla bardziej zaawansowanych.
No i parę listingów i testów kompa w Bajtku i w IKS-ie. Jak dobrze poszperasz to też znajdziesz skany w necie. Bo poza tym, to po polsku o Amstradzie CPC nie widziałem nic bardziej obszernego, niż to co sam tu wklepałem. Odszczekam to jeśli ktoś mi pokarze coś lepszego. Za to po angielsku lub francusku, jest wszystko, sporo też po niemiecku. Na szczęście Dr. Google potrafi tłumaczyć te strony. Jest też masa skanów Amstradowych czasopism w tych trzech językach i troszeczkę po hiszpańsku. Niestety skanów Google, tłumaczyć jeszcze nie umie. Polska Wiki nie wspomina nawet słowem o nowych CPC Plusach.Jeśli jeszcze się nie zapoznałeś z tym działem to polecam, a potem zadaj pytania co byś chciał wiedzieć jeszcze, to jakaś dobra dusza ci odpowie. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Ender

  • **
  • Wiadomości: 76
  • Miejsce pobytu:
    Ostrowo/powiat gostyński/Wielkopolska
  • Amiga 1200, PM MDD - MorphOS, Dreamcast, Xbox, Wii
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #51 dnia: 2013.03.09, 22:50:14 »
Coś ciężko upolować tego Amstrada jak się chce.  :) Ma ktoś skan instrukcji CPC po polsku (kiedyś czytałem, w liceum pozyczyłem od kumpla), chętnie przejrzałbym znowu. A z serii Mikrokomputery wydawnictwa chyba NT nie było nic o Amstradzie? Ja mam sporo publikacji od nich i tam często piszą programy były sprawdzane na CPC, C64.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #52 dnia: 2013.03.10, 04:17:22 »

Cierpliwości, unikat chcesz kupić. ;) 20 lat temu jak swojego kupowałem, parę tygodni wertowałem gazety z ogłoszeniami nim trafiłem na przystępną cenę w miarę blisko domu. Ja bym rozsyłał wici, czyli pytał niemal każdego spotkanego człowieka, czy zna kogoś kto ma jakiś bardzo stary komputer, albo w sklepach komputerowych każdego kto ma więcej niż 30 lat, czy pamięta taki komputer Amstrad. Na pewno niejeden taki zalega na strychu i niejeden jego właściciel oddałby go za piwo, bo nie wie że to jest warte więcej. Gdyby wiedział to by mu nie pozwalał rdzewieć. ;) Na Allegro od czasu do czasu się jakiś pojawia. W tej chwili żadnego 6128 nie ma.

   Na angielskim e-bay są dwa, oba z kolorowym, 62Ł i 2gi za 30Ł z uszkodzoną stacją (pewnie tylko paseczek), przesyłka każdego na terenie UK 25Ł. Instrukcja obsługi za 12Ł. Plusów w tej chwili nie widać. We Francji jest ich więcej i są tańsze. Niestety wszystkie z francuską klawiaturą. Choć na upartego można by podmienić klawisze z innym egzemplarzem, albo naklejki porobić, a w plusie stosunkowo łatwo rom z angielskim ustawieniem zdobyć. W starszym tak łatwo romów nie zmienisz i trzeba by po każdym resecie linijkę basica dogrywać co zmienia ustawienia na angielskie. Ceny zwykle po 40Eu choć niektórzy chcą aż 130 za plusa, pewnie bardzo go kocha. ;) Po kilkanaście Euro ładne małe zasilacze z kablem do TV, 40Eu za zewnętrzną stację 3.5, sprawna wewnętrzna 3` za 5Eu. Jeden koleś 3 Amstrady na raz chce sprzedać 464 ze stacją drukarka i 2 Plusy za 200Eu. Są też z brakującymi klawiszami, (co oni z nimi robili). Przesyłka po kilka Euro, jak ktoś "palewu franse" to może się dogada by wysłali za granicę. ;) Oryginalne gry od kilku do kilkudziesięciu, choć jeden całe pudełko za kilkanaście daje, kasety podobnie. Puste dyski nowe po 4Eu, a 8 używanych za 7Eu. Na niemieckiej same Schneidery za którymi nie przepadam, choć w nich przynajmniej klawiatury są normalne. Za to wtyczki z tyłu dziwne wielkie i pełno blachy w środku. 33Eu - nie znam języka, ale na obrazkach nie ma monitora. Inny co wygląda na gołego aż za 150, ooo boziu! za co? Jedyny Plus z pożółkłymi klawiszami za 80Eu, ciekawostka z hiszpańską klawiaturą, która przeciwnie do francuskiej niewiele się różni od angielskiej. W podobnych cenach są w samej Hiszpanii, zarówno starsze jak i plusy, a i po 150 jest jeden, z zielonym, 25letni a wygląda jak nowy.    

   Cóż, Amigi 1200 są tańsze a dużo więcej potrafią, ale taki już urok kupowania zabytkowych już dziś sprzętów. Na ich cenę nie mają wpływu parametry i moc obliczeniowa a ich rzadkość, oraz stan w jakim się zachowały. Osobiście na ołtarzyk bym nie kupował tylko do używania i wolałbym takiego troszkę przerobionego. :)

Szukałem ParaDosa (to ROM bez którego niezbyt wygodnie i nie w pełni wykorzystasz zalety dyskietek 3,5`) i jakiś koleś sprzedaje ile chcesz z Austrii za 3 funty z wysyłką. Wersja do Plusa 10 razy droższa bo w trudno dostępnym Cardridgu, w którym też klawisze ustawione po angielsku by były. Myszka od Amigi 500 którą łatwo przerobić by działała z CPC za 5zł. :)

http://www.ebay.co.uk/itm/amstrad-CPC-6128-Monitor-CTM-644-/181093771075?pt=UK_VintageComputing_RL&hash=item2a2a07a743
http://www.ebay.fr/itm/ORDINATEUR-AMSTRAD-CPC-6128-/321078195591?pt=FR_GH_Informatique_Ordinateurs_Ordinateurs_de_Collection&hash=item4ac1c07587
http://www.ebay.fr/itm/Moniteur-Amstrad-Pour-CPC-6128-/281057149115?pt=FR_GH_Informatique_Ordinateurs_Ordinateurs_de_Collection&hash=item41704fc0bb
http://www.ebay.fr/itm/1-amstrad-cpc-464-et-2-cpc-6128-/261176812827?pt=FR_GH_Informatique_Ordinateurs_Ordinateurs_de_Collection&hash=item3ccf59e51b
http://www.ebay.de/itm/Amstrad-Schneider-Personal-Computer-CPC-6128-mit-Disk-Drive-/230937166395?pt=Klassische_Computer&hash=item35c4ed823b
http://www.ebay.de/itm/ORDENADOR-AMSTRAD-CPC-6128-PLUS-/140919780459?pt=LH_DefaultDomain_186&hash=item20cf79346b

PS.: A tu masz masę dobra za jedyne 10 Funtów, ale odbiór tylko osobisty w Nottingham UK. ;)
http://www.ebay.co.uk/itm/Amstrad-Cpc-6128-Everything-Else-Youll-Need-/111021820375?_trksid=p2047675.m2109&_trkparms=aid%3D555001%26algo%3DPW.CURRENT%26ao%3D1%26asc%3D14513%26meid%3D6134537293998968954%26pid%3D100010%26prg%3D1013%26rk%3D1%26sd%3D230926774648%26
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Ender

  • **
  • Wiadomości: 76
  • Miejsce pobytu:
    Ostrowo/powiat gostyński/Wielkopolska
  • Amiga 1200, PM MDD - MorphOS, Dreamcast, Xbox, Wii
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #53 dnia: 2013.03.10, 12:24:52 »
Ja nie szukam box-a do szklanej witrynki.  :) Muzealnikiem jeszcze nie jestem. Zamarzył mi się plusik i przyozdobienie go jakimś ładnym obrazkiem (nie, to nie będzie kangur). Jeżeli trafię 6128 też biorę klawirka byle jaka, ważne żeby sprzęt hulał. Muszę zagadać z kuzynem siedzi w UK (nie wiem gdzie), może coś trafi i wysle kurierem, bo pocztą to koszty kosmiczne.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #54 dnia: 2013.03.10, 13:36:11 »
W CPC wystarczy przelutować jedną zworkę, żeby zmienić wersję językową na stałe. Osobny ROM jest bodajże tylko dla wersji hiszpańskiej. Do wyboru zworką jest również napis przy starcie Amstrad albo Schneider.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #55 dnia: 2013.03.10, 14:50:58 »
Zworką to się zmienia nazwę komputera jaką się zgłasza po butowaniu. http://cpcwiki.eu/index.php/LK-selectable_Brand_Names

A romy narodowe różnią się tylko domyślną mapą klawiatury i wyglądem kilku znaków, by pasowało do tego co mamy na klawiszach. Obie rzeczy można zmienić w jednej linijce Basica. Choć nie zawsze ta zmiana przetrwa po uruchomieniu innego programu niż nasz. Prezentowałem na Trickach taką zmianę na polskie. :)
http://cpcwiki.eu/index.php/Keyboard_Versions#Character_Set_ROMs
« Ostatnia zmiana: 2013.03.10, 17:06:42 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

timex2048

  • *
  • Wiadomości: 20
  • Miejsce pobytu:
    Nowa Sól
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #56 dnia: 2013.04.28, 13:10:20 »
znacie jakiś kopier na cpc464?
amstrad cpc464,commodore 64,atari 65xe,timex2048, a500, pc xt,286,386,486,p60

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #57 dnia: 2013.04.28, 22:06:58 »
Dobre pytanie. A tak konkretniej to z czego na co chcesz kopiować? tzn w jakiej postaci masz dane i na jaką chcesz je przekształcić?
Musiałbym poszperać jak się kopiery pod 464 nazywały. Jak masz dobrej jakości kasety to na jamniku da radę. :)
Discology ma opcję do nagrywania na kasety z dysków ale nie chodzi na 64KB. Ale można by go pod emulatorem uruchomić i dźwięk nagrywać na kasety.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

timex2048

  • *
  • Wiadomości: 20
  • Miejsce pobytu:
    Nowa Sól
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #58 dnia: 2013.04.29, 19:56:40 »
kiedyś miałem taki że wgrywałem gry na ten "program kopier" a następnie wkładałem inną kasetę i tą grę  nagrywałem na nią
amstrad cpc464,commodore 64,atari 65xe,timex2048, a500, pc xt,286,386,486,p60

Ender

  • **
  • Wiadomości: 76
  • Miejsce pobytu:
    Ostrowo/powiat gostyński/Wielkopolska
  • Amiga 1200, PM MDD - MorphOS, Dreamcast, Xbox, Wii
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #59 dnia: 2013.05.06, 19:00:08 »
Zastanawiałem się, czy podmiana Z80A 4 Mhz na Z80H 8 Mhz, gdyby takiego zdobyć, w Amstradzie, unieruchomi komputer, czy sprzęt wykryje szybszy procesor i wszystko będzie działać? Czy w Amstafie CPC  ;) są jakieś układy specjalizowane jak w innych mikrokomputerach i zmiana taktowania rozreguluje cały sprzęt? Gdzieś wpadło mi w oko, że nasz komputerek nie ma takich układów specjalizowanych (podejrzane, ale uwierzyłem).