Autor Wątek: Ogólnie o CPC  (Przeczytany 141274 razy)

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #75 dnia: 2013.11.30, 16:22:42 »
Sieję zamęt na Atari.org.pl ;)

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=8644&p=4


Zamęt, co? ;)
Cytuj
"Jednakże uważam że (...) C64 prezentują więcej miodu niż XE i ZX..."
Zdrajca. Po co ja czytałem te Amstradowe opowieści?

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #76 dnia: 2013.11.30, 16:40:13 »
Cytuj
Cytuj
"Jednakże uważam że (...) C64 prezentują więcej miodu niż XE i ZX..."
Zdrajca. Po co ja czytałem te Amstradowe opowieści?

Oj tam, oj tam. Na pewno chodziło o ZX81 :-)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #77 dnia: 2013.11.30, 17:04:15 »
Yyyy eee ale w sensie że co? ;)

zaxon - Nie rozumiem pytania. Co to jest wgrywadełko? Jak chcesz testować coś czego jeszcze nie ma na kompie którego nie masz? :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

sect0r

  • *****
  • Wiadomości: 698
  • Miejsce pobytu:
    Oltedal/NO
  • speccyholic
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #78 dnia: 2013.11.30, 18:18:54 »
Zdrajca ! Antyreklame spektrusiowi robic. Potem se ludziska pomysla jeszcze ze c64 od spektrusia lepsiejsze.
A spektrus jak kazdy zapewne wie, niema sobie rownych :-)
Szarak # DivIDE+ # MasakratorFM DeluXe by Zaxon

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #79 dnia: 2013.11.30, 18:49:01 »
Wszyscy tak myślą od 30 lat. ;)

Przecież speccy.pl reklamuję. Ech, żadnej wdzięczności. <foch>
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #80 dnia: 2013.12.05, 20:45:15 »
A ja uważam, że Zbynia należy wychłostać, oblać gorącą smołą, wytaplać w pierzu i puścić w las na pożarcie przez wilcy!
Po prostu bezczelna zdrada! :) W dodatku jakimś "wgrywadełkiem" nam w głowach mąci coby swą winę umniejszyć i
ewentualnej kary uniknąć! :) Zdrada Panowie, zaprawdę powiadam Wam: ZDRRRADA !!!!
 
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

robecc

  • *
  • Wiadomości: 1
  • Miejsce pobytu:
    Ożarów Maz.
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #81 dnia: 2013.12.06, 12:42:47 »
Witam na forum.
W końcu jakieś forum dotyczące Amstradów. Mam pytanie. Nie jestem znawcą Amstradów ale mam fioła na punkcie starych komputerów. Jakiś czas temu wszedł w moje posiadanie Amstrad 6128. Był martwy ale trochę pracy z lutownicą i studiowaniem schematu i komputerek wrócił do życia. Uszkodzone kości pamięci i trochę analogowej drobnicy. Ktoś już przy nich grzebał dość nieumiejętnie i pouszkadzał ścieżki ale dało się uratować. Potem gdzieś w sieci trafiłem na informację że Amstrad robił płyty ze złączami krawędziowymi natomiast Schneider ze złączami Centronics. Trochę mnie to zdziwiło bo podczas naprawy zauważyłem, że moja płyta jest Amstrada ze złączami Centronics. Trafiłem też na coś takiego    http://www.cpcwiki.eu/index.php/LK-selectable_Brand_Names     Mój Amstradzik wyświetla Solavox. Wyczytałem że nazwy zmienia się odpowiednio lutując zwory. Dobrałem się ponownie do płyty by sprawdzić czy ktoś czegoś tam nie przerabiał ale oprócz grzebania przy pamięciach wszystkie luty wydają się być oryginalne. No i teraz po długim wstępie moje pytanie. Czy przypadkiem nie posiadam jakiegoś rzadkiego egzemplarza?. Poszukałem i znalazłem to   http://www.cpcwiki.eu/index.php/Solavox  Tam jest napisane :
 "The Solavox CPC 6128 is a Schneider CPC 6128 (metal inner-cover and centronics connectors) inside a standard AmstradCPC 6128 case"
Czy w Schneiderach wsadzali płyty Amstrada Ze złączami Centronics? I jeszcze jedno:
 "Indescomp CPCs usually displayed Amstrad in the boot message, for some reason (maybe accidently) a few Indescomp CPCs displayed Solavox. For best confusion, this happened in Indescomp U.S.A. models, whilst Solavox / Comet Group are UK based companies."
"There are at least three known Solavox units on Spain, so it seems some of them were marketed here for any strange reason."
Czy to jakiś biały kruk?

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #82 dnia: 2013.12.06, 12:49:49 »
Płyta jest w zasadzie w obu modelach taka sama. Różni się wykończeniem.
Nie wiem czy we wszystkich wersjach Amstrada, ale ja mam akurat taką, gdzie na płycie są pola lutownicze, w które można wlutować gniazda.
W Schneiderach z kolei pod gniazdem widać kawałek płytki w takim samym kształcie jak w Amstradzie, ale pozbawiony pól kontaktowych.

A skoro ktoś w tym grzebał, to nie wiadomo, czy to biały kruk, czy malowany na biało :)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #83 dnia: 2013.12.06, 17:31:18 »
W zasadzie sam wszystko znalazłeś co chciałeś wiedzieć. :)
Amstrady nie miały zwartej żadnej zworki LK, i miały gołe krawędziówki, a Schneidery miały zwartą LK2, blachy z obu stron płyty głównej i gniazda Centronics. Wiedziałem że w Australii sprzedawano je pod nazwą Awa a o innych nie słyszałem. Więc masz egzotyczny. ;) W tym linku są niby wszystkie rodzaje płyt głównych ale Solavoxa nie ma.
http://www.cpcwiki.eu/index.php/Mainboard_Versions
Napis AMSTRAD jest na wszystkich płytach głównych w CPC. Na marginesie dodam że zwarcie LK4 sprawia że startuje w trybie NTSC. Obraz bardziej kwadratowy. ;)

PS.: Pogratulować udanej reanimacji sprzętu. Choć raz ktoś nie pisze że ma problem ze stacją. ;) I witamy na forum. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #84 dnia: 2013.12.07, 09:19:51 »
O, a z taką blachą jeszcze Amstrada nie widziałem http://allegro.pl/amstrad-schneider-cpc-6128-bcm-i3777001946.html
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #85 dnia: 2013.12.07, 10:15:09 »
To chyba naklejka, a nie blacha. Poza tym jakiś składak chyba - płyta Schneidera, obudowa Amstrada. No i brak kabelka zasilającego! W CPC6128 jeden z dwóch kabelków zasilania jest na stałe przylutowany do płyty.

Damianx

  • *****
  • Wiadomości: 657
  • Miejsce pobytu:
    Pruszków
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #86 dnia: 2013.12.07, 11:27:04 »
Bo to na rynek francuski i tam właśnie dawali naklejkę zamiast blachy.
Spectrum512k - Spectrum+128k - +2A - +3 Pear Ay - TC2048 S-VIDEO - Didaktik Gama80k\192k- A4000\060 - A1200\030 - A600\9tails - CD32 - A500 GVP Impact II - C64\SD2IEC\DualSID - Atari130XE\SIO2SD\Stereo - CA2001 - CPC6128\HXC - Atari Mega Ste UltraSatan.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #87 dnia: 2013.12.07, 20:15:22 »
Czytałem dziś że gdy Amstrad zakończył współpracę ze Schneiderem, to sprzedawał w Niemczech CPC pod swoją marką, ale z blachą i gniazdami takimi jak wymagały tamtejsze przepisy. Ale obie naklejki po francusku. Więc to raczej ten:
http://cpcwiki.eu/index.php/File:PV250X_French_CPC_6128_-_Qwerty.jpg
CPCWiki podaje że sprzedawano takie QWERTY z naklejkami i francuską instrukcją jak się skończyły modele z klawiszami AZERTY. A nowych już nie produkowano bo miały się pojawić PLUSy.
Cena niska, a zasilacz i kabelek TV się dokupi od martina381. :)
Ach tak kabelek z niego powinien wystawać do +12V. A nie ma. One nie były przylutowane a wetknięte w płytę.
Gdybym był w PL to bym odstąpił taki, bo w moim i tak doczepiłem wtyczkę jak do twardziela z oboma napięciami. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #88 dnia: 2013.12.16, 16:07:10 »
W związku z tym że ostatnimi laty retro komputerowe imprezy są w Polsce dość częste, a sądząc po fotkach w necie dość często Amstrady stoją tam sobie nie używane, to pomyślałem że trzeba by przygotować dla CPC parę dyskietek takich z THE BEST OF lub jak kto woli "Musisz to mieć". A także kasetę dla 464. Dobrze byłoby przygotować dysk i kasetę z użytkami które każdy Amstradowiec/Schneiderowiec powinien mieć, aby mieć pożytek i trochę frajdy z posiadanego CPC. Bo dyski systemowe nawet jak ktoś jeszcze ma, to są w tej kwestii kompletnie nieprzydatne. Oraz zestaw gier które dobrze na CPC wyglądają, i w które chętnie grają maluchy, a tatusiom łezka się kręci na ich widok. Plus jakiś pokaz obrazków z info o CPC, jego grach i flagowych programach, oraz z namiarami stron gdzie poczytasz i pościągasz sobie staf do tego niedocenianego komputera.
   Stąd ten wpis i prośba o wpisywanie tu swoich sugestii, co powinno się znaleźć na takiej dyskietce i kasecie. :)
Trzeba to będzie także ogłosić na wszelkich retro forach z innymi platformami, aby i tam zbłądzeni Amstradowcy trafili na link do miejsca gdzie znajdą dużo "miodu". ;) A gdy się już ustali co i zbierze to do kupy, to będziemy naciskać tych co mają kontakt z organizatorami imprez, aby te zastawy do nich dotarły i przyciągały ciekawskich do Amstradowych ekranów. :D
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

anton

  • ****
  • Wiadomości: 351
  • Miejsce pobytu:
    Nowa Sól
Odp: Ogólnie o CPC
« Odpowiedź #89 dnia: 2014.01.31, 15:44:38 »
są obrazy kaset i to nie mało http://cpcrulez.fr/GamesDL_tape/index.php
lista moich komputerów nie mieści się tutaj.